fbpx
Przepisy biegacza

Przekąski biegacza – “gadżety” pozwalające przetrwać dzień

Obserwując sposób odżywiania sportowców, można dojść do pewnego podsumowania – coraz więcej osób dokonuje świadomej decyzji tego, co znajduje się na ich talerzach.
przekaski biegacza gadzety pozwalajace przetrwac dzien

Obserwując sposób odżywiania sportowców, można dojść do pewnego podsumowania – coraz więcej osób dokonuje świadomej decyzji tego, co znajduje się na ich talerzach. Sytuację tę można bardzo łatwo wytłumaczyć. Każdy, kto biega, wie, ile pracy i wysiłku należy włożyć w trening. Początkowy żal i szkoda przed zaprzepaszczeniem starań kieruje ich ku zdrowym wyborom, aby w kolejnym etapie stały się one smacznym nawykiem.

W przypadku osób odchudzających się celem jest zrzucenie kilku kilogramów, w przypadku osób trenujących do zawodów, celem jest osiągnięcie pożądanego wyniku. Nie ma co ukrywać, trzy główne posiłki – śniadanie, obiad i kolacja – nie zaspokajają apetytu biegacza. Ten jest wyjątkowo żartą bestią. W pierwszym przypadku przyzwyczajenie do podjadania jest niejednokrotnie silniejsze od siły woli. W drugim przypadku jest naturalną i akceptowalną codziennością, poniekąd tłumaczoną koniecznością uzupełnienia spalonych kalorii, a z drugiej strony dostarczenia niezbędnych składników odżywczych do budowania formy.

Niezależnie od grupy, w jakiej się człowiek znajduje, nadrzędnym celem każdego jest utrzymanie wysokiej sprawności i lepszego samopoczucia.

Najlepszą wiadomością jest fakt, że zdrowe podjadanie jest wskazane…

1. KORZEŃ PIETRUSZKI I OLEJ KOKOSOWY

Aby przygotować przekąskę należy obraną i umytą pietruszkę pokroić w cienkie plastry, a następnie podsmażyć na rozgrzanym oleju kokosowym. Warzywo nabierze słodkiego zapachu i smaku. Do odsączenia nadmiaru tłuszczu można użyć papierowych ręczników.

  • 100g korzenia pietruszki – 38kcal
  • 15g łyżeczka oleju kokosowego – 135kcal 

2. FIGI LUB MORELE Z PLEŚNIOWYM SEREM KOZIM I SZYNKĄ SZWARCWALDZKĄ

Suszone owoce są skarbnicą zdrowej energii. Aby przygotować wytrawną przekąskę, należy naciąć wzdłuż figi i morele, tworząc wewnątrz kieszonkę. Następnie wypełnić ją pokrojonym na niewielkie kawałki kozim serem. Cały owoc owinąć z zewnątrz szynką (w przypadku szerokich plastrów, można przekroić je na pół).

W drugiej wersji tak przygotowane paczuszki można zapiec w piekarniku.

  • 10g plaster sera koziego pleśniowego – 30kcal
  • 20g plaster szynki szwarcwaldzkiej – 47kcal
  • 14g suszona figa – 41kcal
  • 10g suszona morela – 28kcal

3. PRAŻONA CIECIERZYCA

Prażona ciecierzyca to doskonały, zdrowy zamiennik popularnych podgryzaczy – czipsów i precli. Aby ją przygotować, należy paczkę suszonej ciecierzycy zalać wodą na całą noc. Następnego dnia odcedzić, wysuszyć i przesypać do miski. Tu skropić oliwą i posypać solą. Według uznania można dodać paprykę słodką / pikantną. Zawartość wysypać na pokrytą papierem do pieczenia blachę i prażyć w piekarniku nastawionym na 180’C do czasu, aż zbrązowieje i stanie się chrupiąca.

  • 100g ciecierzycy – 364kcal

4. BANAN I KAKAO

Banan śmiało można nazwać owocem biegaczy. Aby nadać mu nowego smaku, wystarczy go zamrozić. Obierz banana, zawiń w folię aluminiową i umieść w zamrażarce. Przed podaniem twardy owoc zmiksuj mocnym blanderem na lodową masę. Dodaj łyżeczkę kakao i ponownie zmiksuj. Otrzymasz kremowe lody czekoladowe.

  • 100g banan – 95kcal
  • 5g łyżeczka kakao naturalnego, niskotłuszczowego – 13kcal

5. KIEŁKI NA PATELNIĘ I PESTKI SŁONECZNIKA

Kiełki to zastrzyk zdrowia. Te specjalnie skomponowane jako “mieszanka na patelnię” zawierają: kiełki cieciorki, kiełki fasoli Mung oraz kiełki soczewicy.

Ich plusem jest zwarta konsystencja, bardziej przypominająca ziarnka grochu niż delikatną rzeżuchę. Na suchą patelnię wsyp garstkę ziaren słonecznika – upraż i przesyp do miski. Następnie rozgrzej na patelni łyżeczkę oleju, wrzuć kiełki i smaż kilka minut. Dopraw solą, pieprzem i według uznania kminkiem oraz rozgniecionym czosnkiem. Po minucie dołóż słonecznik, wymieszaj.

  • 100g kiełków na patelnię – 128 kcal
  • 10g łyżka słonecznika łuskanego – 56kcal

6. MARCHEW I CHAŁWA

Chałwa zaliczana jest do produktów wysokokalorycznych, dlatego należy jeść ją z umiarem. Zawarty w niej sezam zawiera wiele dobroczynnych właściwości.

Połącz obraną, umytą i potarkowaną marchew z pokruszoną chałwą. Już niewielka ilość chałwy pozwala na otoczenie warzywa charakterystycznym, orzechowym smakiem, dzięki czemu przy zachowaniu względnie niewielkiej ilości kalorii otrzymamy sporą miseczkę przekąski.

  • 100g marchwi – 27kcal
  • 20g łyżka chałwy sezamowej – 105kcal

7. DAKTYLE Z PŁATKAMI OWSIANYMI I ORZECHAMI

Czysta energia. Namocz 10 suszonych daktyli, aby stały się kleiste. Przygotuj pół szklanki migdałów lub orzechów laskowych, pół szklanki płatków owsianych oraz jedną łyżkę wiórków kokosowych / opcjonalnie plus jedną łyżeczkę kakao.

Wszystkie składniki wrzuć do mocnego blendera, zmiksuj na gładką masę, z której następnie formuj kulki wielkości orzecha włoskiego. W przypadku zbyt suchej masy można dodać odrobinę wody z moczenia daktyli.

  • 5g daktyl – 14 kcal
  • 15g łyżka migdałów / łyżka orzechów laskowych – 86kcal / 94kcal
  • 10g łyżka płatków owsianych górskich – 37kcal
  • 6g łyżka wiórków kokosowych – 36kcal

8. HUMMUS Z WARZYWAMI

  • 10g łyżeczka hummusu naturalnego – 35kcal
  • 100g warzyw – marchew / pietruszka / seler naciowy – 27kcal / 38kcal / 13kcal

9. CZIPSY Z JARMUŻU

Jarmuż jest mało popularnym warzywem – niesłusznie. Aby przygotować przekąskę, umyj liście jarmużu pod bieżącą wodą, a następnie porwij je na mniejsze kawałki, usuwając twarde łodygi. Rozsyp na dużej i płaskiej blaszce do pieczenia, skrop oliwą oraz posyp solą, pieprzem, czarnuszką / kminkiem bądź ulubionymi, suszonymi  ziołami. Piecz w nagrzanym piekarniku do uzyskania  chrupkich czipsów, ale uwaga – kontroluj, aby liście się nie spaliły na brązowo.

  • 100g jarmużu – 30kcal

10. MASŁO MIGDAŁOWE Z JABŁKIEM

Masło migdałowe charakteryzuje się wysoką kalorycznością, jednak zawiera mnóstwo składników odżywczych. Aby przygotować masło, należy uprażyć paczkę migdałów na suchej patelni, do lekkiego zrumienienia, a następnie miksować aż do uzyskania konsystencji pasty (najlepiej w młynku do kawy). Pod koniec blendowania można dodać szczyptę soli. Tą samą czynność można zastosować w przypadku innych orzechów – laskowe, nerkowca czy ziemne niesolone. Jabłko pokrojone w słupki maczaj w przygotowanym maśle.

  • 100g jabłko – 52kcal
  • 20g łyżka masła orzechowego – 126kcal

11. ZBOŻA PREPAROWANE

Najprostsza przekąska rodem z dzieciństwa – szklanka dmuchanego ryżu / gryki / popping z amarantusa / orkiszu. Gotowe do spożycia po otwarciu paczki.

  • 20g szklanka ryżu preparowanego – 74kcal
  • 20 g szklanka gryki preparowanej – 70kcal
  • 30g szklanka popping z amarantusa preparowanego – 123kcal
  • 20g szklanka orkiszu preparowanego – 65kcal

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Codzienne życie biegacza, czyli sztuka organizacji czasu
Następny wpis
Maraton – know how
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu