fbpx
Relacje

CITY TRAIL: ósma edycja wystartowała!

W weekend 28-29 września rozpoczęła się ósma ogólnopolska edycja przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Pierwsze lokalizacje, w…
city trail osma edycja wystartowala 01

W weekend 28-29 września rozpoczęła się ósma ogólnopolska edycja przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Pierwsze lokalizacje, w których odbyła się rywalizacja „przełajowej piątki” to Bydgoszcz, Łódź i Katowice. W każdej z nich pogoda sprzyjała biegaczom i pobiegowym rozmowom. Kolejne zawody już 5 października we Wrocławiu.

Bydgoszcz

Edycję 2019/2020 otworzyła Bydgoszcz. W zawodach zwyciężył Krzysztof Gosiewski – trzeci zawodnik edycji 2013/2014. Po kilkuletniej przerwie wrócił na 5-kilometrową trasę CITY TRAIL i z dużą przewagą wygrał zawody. Jego sobotni czas to 15:33. Krzysztof zapowiada walkę o wynik poniżej 15 minut, a nawet rekord trasy (wynoszący 14:49). Przypomnijmy, że najlepszy wynik Krzysztofa podczas CITY TRAIL to 14:58 osiągnięte w lutym 2014 roku – wtedy trasa CITY TRAIL prowadziła nieco inaczej.

city trail osma edycja wystartowala 02

Przez blisko 4 lata mieszkałem i pracowałem w Kołobrzegu, stąd moja nieobecność na CITY TRAIL. Aktualnie wracam do biegania po przerwie spowodowanej kontuzją kręgosłupa. Ostatni, nieudany start miałem 15 czerwca, potem miałem przerwę, a mniej więcej od 10 sierpnia regularnie trenuję, chociaż jeszcze nie biegam za dużo. Właśnie dlatego dzisiejszy start miał być sprawdzianem aktualnej dyspozycji. Jestem zdziwiony wynikiem, bo spodziewałem się nieco wolniejszego tempa, ale oczywiście cieszę się z rezultatu i myślę, że w trakcie edycji jestem w stanie pobiec około 40 sekund szybciej – mówił tuż po przekroczeniu linii mety Krzysztof Gosiewski.

Drugie miejsce zajął Adrian Bednarek – czas 15:51, a trzeci był Piotr Frydrychowski z wynikiem 16:19. Wśród kobiet najlepszą okazała się Daria Maik (druga zawodniczka poprzedniego sezonu), która pokonała trasę w czasie 18:14. Drugą zawodniczką była Julia Koralewska z czasem 18:40, a trzecie miejsce wywalczyła Aleksandra Pękała jej rezultat to 18:52.

Linię mety minęło 415 biegaczy. W zawodach dla dzieci i młodzieży, które są nieodłączną częścią cyklu wzięło udział 288 młodych sportowców.

Kolejny bieg w Myślęcinku jest zaplanowany na 16 listopada, a następne: 22 grudnia, 19 stycznia, 23 lutego, 29 marca. Zawody w Bydgoszczy odbywają się na pętli poprowadzonej ścieżkami Myślęcinka i Lasów Nadleśnictwa Żołędowo. Start, meta i biegowe miasteczko każdego z biegów będą zlokalizowane na Polanie Różopole.

Łódź

Zawody w Łodzi odbyły się w niedzielę. Najlepsza zawodniczka biegu rozegranego w Parku Baden-Powella – Monika Kaczmarek była najszybsza w pięciu edycjach CITY TRAIL. W poprzednim sezonie nie startowała. Niedzielny wynik Moniki to 18:10. Drugie miejsce zajęła Natalia Grzegorczyk – czas 19:12, a trzecia była Magdalena Pierzchała z wynikiem 19:26.

Męską rywalizację wygrał Tomasz Osmulski – najlepszy zawodnik edycji 2015/2016. Jego wynik to 15:36. Drugi na mecie był Grzegorz Petrusiewicz z czasem 16:07, a trzecie miejsce wywalczył Krzysztof Pietrzyk – jego rezultat to 16:56.

city trail osma edycja wystartowala 03

Linię mety minęło 307 biegaczy. W zawodach dla dzieci i młodzieży, które są nieodłączną częścią cyklu wzięło udział 208 młodych sportowców.

Warto wspomnieć, że rozpoczęta w sobotę edycja jest drugą, w której organizatorzy realizują autorską akcję „Medycy na start”. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa biegaczy. Każdy zawodnik pełniący zawód medyczny, będący strażakiem lub ratownikiem wodnym i posiadający kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy może startować w CITY TRAIL bezpłatnie.

To mój pierwszy sezon w CITY TRAIL. Zaskoczyła mnie pozytywna atmosfera biegu, ale szczególnie ważna jest dla mnie moja rola tutaj – startuję jako medyk, zostałem oznaczony czerwoną opaską, dostałem nawet indywidualny pakiet pierwszej pomocy. Czuję się wyróżniony, bo jestem tutaj trochę jak organizator. Dzisiaj podczas biegu nie działo się nic niebezpiecznego, ale miałem świadomość, że muszę być czujny i kątem oka cały czas kontrolowałem sytuację – mówił na mecie Tomasz Józefiak, ratownik wodny, uczestnik akcji „Medycy na start”.

Kolejny bieg w Parku Baden-Powella jest zaplanowany na 3 listopada, a następne: 8 grudnia, 5 stycznia, 2 lutego, 8 marca. Zawody w Łodzi odbywają się na pętli poprowadzonej ścieżkami Parków Baden-Powella i 3 Maja. Start, meta i biegowe miasteczko będą zlokalizowane w pobliżu Motodromu (Park Baden-Powella). Współorganizatorem biegów w Łodzi jest firma InesSport.

Katowice

Katowicka rywalizacja odbyła się – podobnie, jak łódzka – w niedzielę. Zwyciężczynią biegu została pochodząca z okolic Lublina – Magdalena Sekuła. Magdalena dotychczas rywalizowała właśnie na lubelskiej trasie CITY TRAIL – poprzedni sezon ukończyła na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej kobiet. Niedzielny wynik Magdy to 19:52.

Zaczynam właśnie studia magisterskie na katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, stąd moja obecność tutaj – w Katowicach, ale nie rezygnuję z CITY TRAIL w Lublinie. Mam chrapkę na starty w obu lokalizacjach, ale zobaczymy, na ile studia i inne obowiązki mi na to pozwolą – mówiła na mecie zawodniczka reprezentująca AZS UMCS Lublin. – Mimo, że mój dzisiejszy wynik nie jest oszałamiający, cieszę się, że pozwolił mi wygrać, bo to cenny punkt w klasyfikacji generalnej. Trasa była dla mnie niewiadomą. Podbiegi nie są moją mocną stroną, więc nie powiem, że byłam szczęśliwa, kiedy je pokonywałam, ale ogólnie oceniam swój bieg jako niezły – dodała Magdalena Sekuła.

Drugie miejsce zajęła Monika Bielińska – czas 20:29, a trzecia była Małgorzata Rencz z wynikiem 20:45.

city trail osma edycja wystartowala 04

Rywalizację wśród mężczyzn wygrał Oliwier Mutwil – drugi zawodnik edycji 2018/2019 w Katowicach. Jego wynik to tym razem 16:19. Drugim zawodnikiem był Damian Drożdż z czasem 16:27, a trzecie miejsce wywalczył Piotr Pałka – jego rezultat to 16:38.

Linię mety minęło 333 biegaczy. W zawodach dla dzieci i młodzieży, które są nieodłączną częścią cyklu wzięło udział 137 młodych sportowców.

Kolejny bieg w Katowicach jest zaplanowany na 3 listopada, a następne: 8 grudnia, 5 stycznia, 16 lutego, 15 marca. Zawody odbywają się na pętli poprowadzonej ścieżkami nad stawami Janina i Barbara (Giszowiec). Start, meta i biegowe miasteczko będą zlokalizowane w pobliżu ośrodka „Rybaczówka”.

Na cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden składa się sześćdziesiąt biegów – po sześć w każdej z dziesięciu lokalizacji – poza Bydgoszczą, Łodzią i Katowicami są to: Lublin, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Najbliższy bieg odbędzie się 5 października we Wrocławiu.

Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
ASICS przedstawia zaawansowaną odzież sportową bazującą na termicznej mapie ciała
Następny wpis
Bieganie znów porwało stolicę! Rekord zwieńczeniem weekendu z 41. PZU Maratonem Warszawskim

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu