fbpx
Zapowiedzi imprez

Chudy Wawrzyniec już w weekend

10 sierpnia 2024 na trasie z Rajczy do Ujsoł odbędą się 10. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich…
image processing20240808 9 pa0etj

10 sierpnia 2024 na trasie z Rajczy do Ujsoł odbędą się 10. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na Ultra Dystansie. Areną zmagań będzie ponad 80-kilometrowa trasa Chudego Wawrzyńca. Na liście startowej jest m.in. brązowy medalista sprzed roku, najlepszy ultras 2022 – Tomasz Skupień, debiutujący na tak długim dystansie, jeden z czołowych biegaczy górskich w kraju — Marcin Rzeszótko, broniąca tytułu sprzed roku — Urszula Paprocka oraz mistrzyni w ultra z 2022 – Dominika Stelmach.

Chudy Wawrzyniec: 52, 82 km lub 102 km

Chudy Wawrzyniec to ultramaraton rozgrywany na szlakach Beskidu Żywieckiego od 2012 roku. Zawody mają unikatową formułę wyboru dystansu już podczas biegu. Dzieje się to po 40. km. Długa trasa to ok. 82 km i 3825 m w górę. I to właśnie na tym dystansie po raz czwarty zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na Ultra Dystansie

To trzynasta edycja Chudego Wawrzyńca i piąta z rzędu, podczas której zostaną rozegrane mistrzostwa Polski. Po raz pierwszy w historii imprezy wyczerpaliśmy limit miejsc — już w czerwcu na liście startowej widniało 900 nazwisk. To dla nas duża satysfakcja i motywacja do pracy! Trzymamy kciuki za wszystkich Zawodników — tych walczących o najwyższe lokaty, tych dla których Chudy będzie debiutem w ultra, a także tych, którzy w górach są z czystej przyjemności i kompletnie nie nastawiają się na wynik sportowy.

Piotr Książkiewicz, dyrektor imprezy

Najkrótsza z tras Chudego to 52 km i 2525 m up. Najdłuższa to 102 km i 5115 m pod górę. Na wszystkich dystansach limit czasu to 16h. I to właśnie tak długi limit czasowy na dystansie 52 km sprawia, że trasa ta jest dostępna dla początkujących ultrasów. 

Tomasz Skupień na trasie Chudego Wawrzyńca 2023 (fot. Paweł Zając)
Tomasz Skupień na trasie Chudego Wawrzyńca 2023 (fot. Paweł Zając)

Biegi towarzyszące

Poza Chudym Wawrzyńcem, rozegrane zostaną także dwa znacznie krótsze biegi – oba w niedzielę, 11 sierpnia. Najpierw na trasę ruszą uczestnicy Małej Rycerzowej. To widowiskowe 20 km i 1150 m up. Najkrótsza z tras to inov-8 Muńcuł Vertical, czyli niespełna 3 km – non stop pod górę (łącznie 360 m up). Również w niedzielę wystartują dzieciaki i młodzież w ramach Chudego Hulajnika.

Mała Rycerzowa i inov-8 Muńcuł Vertical zostaną rozegrane w niedzielę (fot. Paweł Zając)
Mała Rycerzowa i inov-8 Muńcuł Vertical zostaną rozegrane w niedzielę (fot. Paweł Zając)

Góralska muzyka na trasie, warsztaty na mecie

Chudy Wawrzyniec to impreza, której klimat tworzą nie tylko biegacze, ale także lokalni muzycy. Na trasach zawodów, startach oraz mecie uczestnikom będą towarzyszyć dudy, skrzypce i trombity. 

Inne atrakcje będą czekać na mecie. Warsztaty Fundacji Górom oraz organizatorów akcji Czyste Beskidy to m.in. malowanie etno wzorów, wykonywanie wełnianych owiec metodą filcowania na sucho raz eko warsztaty.

Warto dodać, że uczestnicy zawodów mogli wesprzeć działania Fundacji Górom wybierając pakiet charytatywny. 

Zapisy tylko na najkrótszy z biegów oraz dla dzieci

Rejestracja do Chudego Wawrzyńca oraz Małej Rycerzowej jest już zamknięta – limity miejsc są wypełnione. W biurze zawodów będzie można zarejestrować się do Inov-8 Muńcuł Vertical i Chudego Hulajnika. Szczegóły dotyczące imprezy są dostępne na www.chudywawrzyniec.pl. Wiele informacji znajduje się także na profilu Chudego Wawrzyńca na Facebooku. Organizatorem biegu jest Fundacja Krok do Natury. Impreza jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu “Sport Powszechny”, Województwo Śląskie oraz Powiat Żywiecki. Gospodarzami wydarzenia są Gminy Rajcza oraz Ujsoły. Partnerzy to marki: Inov-8 Polska, Garmin Polska, SILVA Polska, Browar Fortuna, High5.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie
Następny wpis
Trasa 23. Poznań Maratonu. Nowa klasyfikacja w ramach biegu
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu