fbpx
Zapowiedzi imprez

BMW Półmaraton Praski – niecały miesiąc do startu!

30 sierpnia, w ostatnią niedzielę wakacji, wystartuje druga edycja BMW Półmaratonu Praskiego. Kilka tysięcy biegaczy zmierzy się trasie wiodącej w całości po prawej stronie Wisły. Podpowiadamy, jak...
bmw polmaraton praski niecaly miesiac do startu 01

30 sierpnia, w ostatnią niedzielę wakacji, wystartuje druga edycja BMW Półmaratonu Praskiego. Kilka tysięcy biegaczy zmierzy się trasie wiodącej w całości po prawej stronie Wisły. Podpowiadamy, jak zaplanować ostatnie tygodnie przed startem w tym biegu.

Podtrzymaj formę

Miesiąc przed półmaratonem to czas na podtrzymanie zbudowanej wcześniej formy. Jak podkreśla medalistka mistrzostw kraju w biegach długich Edyta Lewandowska to już nie pora na bieganie setek kilometrów, to raczej faza na zbieranie plonów wcześniejszej pracy.

„Każda jednostka treningowa powinna być następstwem poprzedniej, bowiem ostatnie tygodnie przed startem to czas na szlifowanie formy a nie jej budowanie. Stosując odpowiednie bodźce treningowe pobudzamy nasz organizm, aby wskoczył na wyższe obroty, ale główna objętościowa praca powinna być już za nami” – opisuje mistrzyni Polski w maratonie z 2009 r.

Lewandowska, która pracuje jako trener personalny biegaczy, dodaje, że na tydzień przed półmaratonem można zrobić ostatni akcent tempowy.

„W ostatnie dni sierpnia róbmy już tylko trening podtrzymujący, czyli zmniejszamy liczbę kilometrów. Organizm powinien być już gotowy do startu na dystansie 21 km” – podkreśla pochodząca z Łodzi zawodniczka.

bmw-polmaraton-praski-niecaly-miesiac-do-startu-02

Pamiętaj o diecie

Lewandowska zaleca, aby stosować zbilansowaną pełnowartościową dietę – bez smażonego jedzenia i fast foodów, zależnie od indywidualnych preferencji np. pełną kasz, makaronów, ryżu.

„Nie eksperymentujmy w kuchni z nieznanymi potrawami. Lepsze będzie proste lekkostrawne jedzenie. Na kulinarne zachcianki będzie czas po starcie” – opisuje.

Niektórzy lubią stosować żywieniową superkompensację, czyli najpierw na jakiś tydzień przed docelowym startem ograniczają węglowodany, po to by w ostatnich trzech dniach nasycić nimi organizm „na maksa” i tym samym naładować akumulatory. Doświadczona lekkoatletka radzi, aby z takimi metodami uważać.

„W przypadku półmaratonu wydatek energetyczny i zapotrzebowanie organizmu jest znacznie mniejsze niż w maratonie, dlatego proponuję nie przesadzać z dietą, tylko zachować zdrowy rozsądek. Skurcze, bóle brzucha i mdłości mogą być spowodowane zbyt dużą dawką węglowodanów, którymi wielu biegaczy próbuje ponad miarę wysycić organizm w ostatnich dniach” – tłumaczy Lewandowska.

Równie ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu przez cały okres treningowy. W ostatnich dniach również należy pilnować, aby woda i ulubiony napój izotoniczny były dosłownie pod ręką. Nie zapominajmy również o regeneracji niezbędnej w celu odbudowy organizmu i szybszego powrotu do obciążeń treningowych. Lewandowska zaleca saunę lub masaż, szczególnie po zawodach lub mocnym treningu.

Przygotuj strój, sprawdź jak dojedziesz na start

Pakiet startowy najlepiej odebrać kilka dni przed startem. Dzień przed zawodami warto sobie przygotować strój – przypiąć numer startowy do koszulki, przygotować buty, nie zapominając o skarpetkach. Warto upewnić się, jak dokładnie dojedziesz na start, gdzie jest wybrana przez ciebie strefa startowa. Na sobotnią kolację mile widziany makaron, a w niedzielny poranek 30 sierpnia zjedźmy sprawdzone śniadanie – takie, które do tej pory stosowaliście przed treningiem. Dodatkowo odpowiednia dawka snu i… pozytywne nastawienie na starcie!

Aby wystartować w BMW Półmaratonie Praskim należy zarejestrować się na stronie: bmwpolmaratonpraski.pl. Koszt pakietu startowego do 27 sierpnia wynosi 99 zł. Start odbędzie się z Alei Zielenieckiej, meta zlokalizowana będzie w Parku Skaryszewskim.

Udział w biegu potwierdzili już m.in.: minister sportu Adam Korol, który wystartuje z numerem 1, a także multimedalistka mistrzostw Polski w lekkoatletyce Iwona Lewandowska oraz długodystansowiec Marcin Chabowski. Trasę zamierza także pokonać bokserki medalista olimpijski Krzysztof Kosedowski oraz jeden z najlepszych krajowych długodystansowców lat 90. Jan Marchewka.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieg Szlak Trafi - relacja z imprezy
Następny wpis
Zapraszamy na treningi z BodyROLLout
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu