🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Informacje prasowe

Biegaj efektywnie. Weź udział w IFM SUMMIT i dowiedz się, jak wady postawy mogą wpłynąć na twoje treningi.

Powszechnie uznaje się, że biegacze najszybciej „zużywają” swoje kolana. Pojawiają się również opinie, że bieganie może powodować obciążenie i bóle dolnego odcinka kręgosłupa. Jednak czy tak jest naprawdę?
biegaj efektywnie wez udzial w ifm summit i dowiedz sie jak wady postawy moga wplynac na twoje treningi 01

Powszechnie uznaje się, że biegacze najszybciej „zużywają” swoje kolana. Pojawiają się również opinie, że bieganie może powodować obciążenie i bóle dolnego odcinka kręgosłupa. Jednak czy tak jest naprawdę? Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym może mieć wiele przyczyn – długie siedzenie w niewygodnej pozycji czy przeciążenie związane, np. z noszeniem codziennych zakupów. To cię nie dotyczy, a jednak plecy bolą? Zastanów się więc jak wygląda Twoja postawa podczas biegania.

Obecnie ponad 80% naszego społeczeństwa skarży się na bóle pleców, szczególnie w dolnym odcinku. Przyczyną tych dolegliwości jest nie tylko nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń czy siedzący tryb życia, który wraz z rozwojem technologicznym towarzyszy nam coraz częściej, ale przede wszystkim brak świadomej pracy nad prawidłową postawą ciała. Mimo, że kultura fit jest coraz bardziej powszechna, a z roku na rok rośnie liczba osób żyjących aktywnie, to nadal niewielu z nas wie, iż prawidłowa postawa ciała jest fundamentem zdrowej aktywności fizycznej. Warto uświadomić sobie, że jeśli nie mamy prawidłowej postawy, nigdy nie będziemy też prawidłowo biegać.

O wadach postawy i ich wpływie na nasze codzienne funkcjonowanie opowie podczas konferencji IFM SUMMIT Piotr Ciebiera, absolwent prestiżowej szkoły Open Mind Therapy Fitness School, specjalista w dziedzinie treningu funkcjonalnego. Nieważne czy biegasz zawodowo, czy amatorsko, czy bieganie to twoja życiowa pasja, czy tylko sposób na codzienną aktywność. Powinieneś stale pracować nad techniką, aby twoje treningi były efektywniejsze i nie niosły za sobą ryzyka kontuzji. Nie mając świadomości swojej postawy, podczas biegania często garbimy się, co zmniejsza wydolność płuc i może powodować ból kręgosłupa. Innym błędem jest zbyt częste pochylanie się do przodu, co pozostawia naszą miednicę w tyle obciążając tym samym odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Podczas spotkania z Piotrem Ciebierą dowiesz się, m.in. jak zbadać długość mięśnia i sprawdzić czy nie jest przykurczony, jak prawidłowo diagnozować wady swojej postawy i korygować złe nawyki, aby osiągać większą efektywność podczas biegania.

biegaj-efektywnie-wez-udzial-w-ifm-summit-i-dowiedz-sie-jak-wady-postawy-moga-wplynac-na-twoje-treningi-02

Piotr Ciebiera to instruktor kinezyprofilaktyki i kinezygerontoprofilaktyki, który na co dzień pracuje ze sportowcami, osobami, które ćwiczą amatorsko, bądź chcą poprawić funkcjonowanie swojego ciała. Jako specjalista w dziedzinie treningu funkcjonalnego jest również trenerem oceny funkcjonalnej FMS, dzięki czemu wspomaga swoich pacjentów identyfikując asymetrie i ograniczenia w układzie ruchu. Swoim pacjentom pokazuje jak powrócić do podstaw, aby na nowo nauczyć ciało prawidłowo wykonywać ruch. Takie podejście do treningu pozwala na najbardziej efektywny rozwój sprawności fizycznej.

Konferencja International Fascia&Mobility Summit odbędzie się w dniach 24-25 czerwca 2017 r. w obiektach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas dwóch dni warsztatów i wykładów uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję spotkania z inspirującymi prelegentami, specjalistami reprezentującymi nurt mobility. To niepowtarzalna okazja, aby spotkać się z profesjonalnymi trenerami oraz fizjoterapeutami i pogłębić wiedzę na temat metod zwiększania efektywności treningu. Głównym gościem wydarzenia będzie dr Kelly Starrett – trener, fizjoterapeuta, znany na całym świecie wykładowca, autor takich bestsellerów jak „Gotowy do biegu” czy „Bądź sprawny jak lampart”.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Konferencja IFM SUMMIT – wygraj wejściówkę na wykłady i warsztaty z Kellym Starrettem!
Następny wpis
Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy 2017
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.