fbpx
Kalendarz biegowy

10 tysięcy uczestników pobiegnie w Warszawskim Półmaratonie Pokoju i New Balance Biegu na Piątkę. Odliczamy dni do startu!

Zaplanowany na 27 marca 16. Półmaraton Warszawski, który jest jedną z największych imprez biegowych w tej części Europy,…
10 tysięcy uczestników pobiegnie w Warszawskim Półmaratonie Pokoju i New Balance Biegu na Piątkę

Zaplanowany na 27 marca 16. Półmaraton Warszawski, który jest jedną z największych imprez biegowych w tej części Europy, w tym roku wyjątkowo odbędzie się pod nazwą Warszawski Półmaraton Pokoju. Jest to gest solidarności organizatorów na znak sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Fundacja „Maraton Warszawski” zaprezentowała pamiątkowe koszulki oraz medale imprezy, których projekty podkreślają symboliczną zmianę nazwy wydarzenia. Zapisy na bieg wciąż trwają.

Biegi to nie tylko wydarzenia sportowe, to także wydarzenia o wielkim znaczeniu społecznym. Dziś całe środowisko biegowe łączy się i solidaryzuje z naszymi wschodnimi sąsiadami dotkniętymi rosyjską inwazją zbrojną. 

Organizatorzy największego półmaratonu w kraju zachęcają, by 27 marca wszyscy chętni biegacze ponieśli ulicami stolicy przekaz, iż jedną z nadrzędnych wartości w życiu każdego z nas jest pokój i prawo do życia w nim.

– Na początku swojej historii Maraton Warszawski nosił nazwę Maraton Pokoju. Właśnie w tych dniach do nas wszystkich dotarło nagle, jakie znaczenie ma słowo “pokój”. Bez znaczenia, który dystans wybierzecie, bardzo chcemy, abyście dołączyli do nas w tym w dniu i wyrazili tym samym sprzeciw wobec wojnie i agresji.  Szczególnie zapraszamy biegaczy z Ukrainy, którzy będą mogli pobiec za darmo. Wierzymy, że będzie to dla Was choć chwila wytchnienia w tych trudnych czasach – podkreślają organizatorzy z fundacji „Maraton Warszawski”.

Każdy z finiszerów Warszawskiego Półmaratonu Pokoju otrzyma wyjątkowy medal. Podczas minionych edycji przedstawiał on symbole stolicy. W tym roku, najważniejszym symbolem nie tylko Warszawy, ale całego kraju, jest solidarność i gotowość do niesienia pomocy. Elementów nawiązujących do idei tegorocznego wydarzenia nie zabraknie także na oficjalnych koszulkach Warszawskiego Półmaratonu Pokoju.

Medal Warszawskiego Półmaratonu Pokoju.
Medal Warszawskiego Półmaratonu Pokoju.

Wraz z symbolicznych charakterem 16. edycji półmaratonu idą także konkretne działania. W ramach akcji pomocowych uruchomionych przy okazji Warszawskiego Półmaratonu Pokoju zebrano już do tej pory 60 tys. złotych na rzecz działań organizacji wspierających osoby dotknięte wojną.

Pobiegnij na piątkę i stań się częścią wyjątkowego wydarzenia

Pięć kilometrów to idealne wyzwanie na początek przygody z bieganiem i okazja, aby dołączyć do tysięcy biegaczy, którzy 27 marca przemierzą główne arterie w samym sercu stolicy. 5-kilometrowa trasa z długim zbiegiem i metą na szerokiej Wisłostradzie, to doskonałe wyzwanie nawet dla początkujących biegaczy. 

Uczestnicy Warszawskiego Półmaratonu Pokoju wyruszą na trasę 27 marca o godzinie 9:00, a start biegu zaplanowano przy ulicy Konwiktorskiej. O godzinie 13:00 tego samego dnia ruszy zaś New Balance Bieg na Piątkę. Oddzielny start biegów połączy Multimedialny Park Fontann, gdzie wszyscy uczestnicy spotkają się po przekroczeniu mety.

Numery startowe Warszawskiego Półmaratonu Pokoju nadanych ma już blisko 8,5 tysiąca biegaczy, zaś na towarzyszący mu New Balance Bieg na Piątkę zapisało się ponad 1,5 tysiąca osób. Wszyscy chętni obywatele Ukrainy będą mogli tego dnia pobiec w obydwu biegach za darmo.

Więcej informacji: http://polmaratonwarszawski.com/

Medal New Balance Bieg na Piątkę
Medal New Balance Bieg na Piątkę
Koszulka Warszawskiego Półmaratonu Pokoju.
Koszulka Warszawskiego Półmaratonu Pokoju.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Festiwal Biegowy ULTRA WAY - trwają zapisy!
Następny wpis
THE NORTH FACE – DISCOVER YOUR TRAIL
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu