fbpx
Kalendarz biegowy

10 dni do biegu i ponad 10 tysięcy uczestników na liście startowej!

Czy to wielki powrót biegania w naszym kraju? Do startu 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego zostało niewiele ponad tydzień,…
17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski

Czy to wielki powrót biegania w naszym kraju? Do startu 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego zostało niewiele ponad tydzień, a listy startowe „połówki” i „piątki” wciąż się wydłużają! Już wiemy, że do walki o własny rekord życiowy na dystansie półmaratonu stanie ponad 10 tysięcy zawodników. Jest to frekwencja notowana w Warszawie ostatnio w 2019 roku.

Marcowe bieganie jest trudne? Nie! Wiosna, mimo ostatnich pogodowych zawirowań na pewno wystartuje w Warszawie – taka jest tradycja! 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski, wraz z towarzyszącym mu New Balance Biegiem Na Piątkę, cieszą się rosnącą popularnością biegaczy. 

– Liczymy na barwne stroje, chętne do bicia rekordów życiowych nogi i głowy biegaczy oraz pełne werwy grupy kibiców na trasieOd lat, z każdym kolejnym półmaratonem, biegowo witaliśmy wiosnę w stolicy. Nie wydarzyło się to tylko podczas jednej edycji w naszej 20-letniej historii. – mówi Magda Skrocka, zastępca dyrektora Fundacji “Maraton Warszawski”.

Wielkie wiosenne przebudzenie

Dziś mijają 3 lata od pierwszego lockdownu wywołanego COVID-19. Wtedy opustoszały ulice, chodniki, ścieżki biegowe i… trasa 15. Półmaratonu Warszawskiego. Na liście startowej widniało wtedy blisko 9 tysięcy nazwisk uczestników głodnych sportowej rywalizacji. 

Teraz, po 3 latach pandemicznych ograniczeń i zawirowań na wielkich wydarzeniach sportowych, można wreszcie stwierdzić: wróciliśmy na całego! 26 marca znów wystartuje wielki wiosenny bieg ulicami stolicy – na trasie znajdzie się ponad 10 tysięcy uczestników, a wspierać ich będzie kilkadziesiąt tysięcy kibiców w punktach kibicowania. Całość uświetnią liczne sportowe atrakcje i happeningi biegaczy.

– Powraca nam impreza jak z najlepszych czasów wielkiej popularności biegania. Mamy nowego sponsora tytularnego Nationale-Nederlanden, mamy sprawdzonych sponsorów New Balance i NTFY, mamy wymarzoną dla szybkiego biegania trasę, piękne medale i bogate pakiety dla uczestników. No i mamy minimum 10 tysięcy biegaczy na starcie. Teraz liczymy na elitę, żeby wykręciła dobry wynik – mówi Marek Tronina, dyrektor Fundacji “Maraton Warszawski”.

Warszawa biega na pomarańczowo 

Sponsorem tytularnym tej edycji biegu została marka Nationale-Nederlanden, dla której obecność w wydarzeniu jest kolejną aktywnością w obszarze promocji profilaktyki i zdrowego stylu życia. Marka od lat angażuje się w wydarzenia biegowe w Polsce i za granicą. Jest również sponsorem najsilniejszej drużyny biegów długodystansowych – NN Runing Team, do której należą tacy zawodnicy, jak Aminet Ahmed oraz Mathew Chekwurui, którzy pobiegną w tegorocznej edycji półmaratonu.

– Bieganie to sport, który można uprawiać niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania czy statusu ekonomicznego. To najprostszy sposób na dbanie o kondycję fizyczną i psychiczną (co ma szczególnie duże znaczenie w obecnych czasach). W Nationale-Nederlanden już przebieramy nogami i nie możemy już doczekać się 26 marca, ponieważ przygotowaliśmy szereg atrakcji na trasie, w miasteczku biegowym i w strefach kibicowania. Zadbaliśmy też o to, aby w razie urazu, który powstał wskutek nieszczęśliwego wypadku na trasie, biegacze mogli skorzystać z rehabilitacji. Przypomnę tylko, że do 25 marca można zapisać się do tego ubezpieczenia – wystarczy wypełnić zgłoszenie na stronie nn.pl/polmaraton i podać swój numer startowy. Na tej samej stronie kibice znajdą formularz, za pomogą którego mogą przesłać swoje zdjęcie i wskazać numer startowy osoby, której kibicują. To zdjęcie wyemitujemy danemu biegaczowi na telebimie w strefie kibica Nationale-Nederlanden – opowiada Marta Maszewska, dyrektor ds. komunikacji marketingowej i marki w Nationale-Nederlanden.

Czas na decyzję do 25 marca

Mimo pełnej listy startowej nabór uczestników obu biegów wciąż trwa. Nadal można dołączyć do grona biegaczy, którzy 26 marca przywitają wiosnę w najlepszy możliwy sposób. 

– Jeszcze jest czas, aby się zapisać i spróbować swoich sił w zawodach ulicznych. Do przebiegnięcia “piątki” nie potrzeba wielomiesięcznych przygotowań, a taki debiut może zachęcić do zmiany stylu życia na wiele lat. Mądre bieganie to świetna aktywność dająca zdrowie i dobre samopoczucie. Zapraszamy na naszą stronę z zapisami, które trwają do 25 marca. – mówi Magda Skrocka z FMW.

17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego i New Balance Bieg na Piątkę to biegowa przygoda w stolicy Polski i spełnienie marzeń. Nie będzie lepszej okazji na rozpoczęcie sezonu – wiosna startuje w Warszawie!

Więcej szczegółowych informacji: https://polmaratonwarszawski.com/

Zapisy: https://rejestracja.maratonwarszawski.com/

W trakcie 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego warto polować na widoki!
W trakcie 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego warto polować na widoki!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Analiza trasy 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego
Następny wpis
Zmęczenie jest tylko w głowie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu