📣 Twoje zdrowie zaczyna się tutaj 🐣 Terminy konsultacji przed Wielkanocą
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

Szykujemy się na rekordowy Półmaraton w Poznaniu!

Liczba zapisanych na 17. PKO Poznań Półmaraton zbliża się do 14 tysięcy. W biegu, który przebiegnie ulicami Poznania…
Konferencja 1 fot. Studio SOHO scaled

Liczba zapisanych na 17. PKO Poznań Półmaraton zbliża się do 14 tysięcy. W biegu, który przebiegnie ulicami Poznania w najbliższą niedzielę, można więc oczekiwać rekordowej frekwencji. Dla poznanianek i poznaniaków będzie to okazja do dopingowania wielkiej grupy biegaczy. Mieszkańcy powinni także zwrócić uwagę na zmiany w organizacji ruchu na ulicach położonych na trasie Półmaratonu. 

Najliczniej biegaczki i biegacze startowali w Poznaniu w 2016 roku. Wówczas linię mety na Placu Marka przekroczyło 11347 osób – przypomina dyrektor 17. PKO Poznań Półmaratonu, Łukasz Miadziołko. – Marzy nam się pobicie tego wyniku i jest to bardzo realne, bo zainteresowanie startem w Poznaniu jest ogromne. Wymagało to od nas zwiększenia limitu zapisów, co uczyniliśmy z radością. 

Wielkie zainteresowanie bieganiem cieszy zastępcę Prezydenta Miasta Poznania Jędrzeja Solarskiego, który na konferencji prasowej 17. PKO Poznań Półmaratonu apelował do mieszkańców Poznania o doping dla tej wielkiej grupy zawodników. Kibicować będzie można indywidualnie lub w jednej z 18 stref kibica przygotowanych przez partnerów i sponsorów biegu. Jedną z nich szykuje Sponsor tytularny – PKO Bank Polski. O zaangażowaniu banku we wspieranie biegowego stylu życia mówiła podczas konferencji dyrektor Regionalnego Oddziału Detalicznego PKO Banku Polskiego w Poznaniu, Ewa Przybył.

Konferencja 2 fot. Studio SOHO

Miejsce konferencji – Brama Poznania – nie zostało wybrane przypadkowo. Medal 17. PKO Poznań Półmaratonu upamiętnia bowiem 1000-lecie pierwszych królewskich koronacji w Polsce. Wszystkim odwiedzającym Poznań podczas Półmaratonu wizyta w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego może pomóc w odświeżeniu wiedzy o początkach polskiej państwowości. 

Akcentów historycznych nie zabraknie również w Strefie Aktywności, która razem z Targami Poznań Run Expo oraz biegami dla dzieci Pho3nix Kids Półmaraton tworzy program imprez towarzyszących.

Utrudnienia w ruchu

Konferencja prasowa Półmaratonu to okazja do przedstawienia najważniejszych informacji związanych z organizacją ruchu drogowego w mieście podczas przebiegu imprezy. Mimo że trasa półmaratonu jest taka sama, jak w zeszłym roku, warto zapoznać się z utrudnieniami, które mogą pojawić się w najbliższą niedzielę. Pełny opis trasy wraz z mapami, listą śluz, czyli miejsc, w których będzie możliwe przecięcie trasy biegu, jest dostępny na stronie: https://halfmarathon.poznan.pl/strefa-zawodnika/utrudnienia-w-ruchu/. Warto również odwiedzić stronę Zarządu Transportu Miejskiego, na której zamieszczono zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów.

Konferencja 3 fot. Studio SOHO

Osoby, które będą miały pytania związane z przemieszczaniem się po Poznaniu w trakcie Półmaratonu, mogą skorzystać ze specjalnej infolinii. Numer 502 622 438 będzie działał od czwartku do niedzieli (10-13 kwietnia) w godzinach:

  • 10.04.2025 (czwartek) w godz. 16:00 – 22:00
  • 11.04.2025 (piątek) w godz. 16:00 – 23:00
  • 12.04.2025 (sobota) w godz. 10:00 – 23:00
  • 13.04.2025 (niedziela) w godz. 7.00 – 13.00

W tych samych dniach będzie działał również adres mailowy [email protected], na który można kierować pytania związane z poruszaniem się po mieście w dniu biegu. Informacje o utrudnieniach na ulotkach trafiły także do poznanianek i poznaniaków mieszkających w pobliżu trasy biegu. Warto również zwrócić uwagę na komunikaty głosowe w środkach komunikacji miejskiej oraz tablice informacyjne rozmieszczone wzdłuż trasy Półmaratonu. 

W dniu biegu warto skorzystać z innowacji przygotowanej przez Poznańskie Inwestycje Miejskie – mapy będącej nakładką w serwisie Google Maps. Dzięki natychmiastowym aktualizacjom będzie można się z niej dowiedzieć, jaki odcinek został już pokonany przez wszystkich uczestników biegu i w jakich miejscach wraca ruch na codziennych zasadach. Nakładka ułatwi poruszanie się kierowcom i mieszkańcom w rejonie naszego biegu oraz pozwoli uniknąć niedogodności w poruszaniu się po Poznaniu w trakcie 17. PKO Poznań Półmaratonu.

Sponsorem tytularnym biegu jest PKO Bank Polski. Imprezę wspierają również Dr Witt, Fundacja Pho3nix, Żabka, Body Chief, AdRunaLine Sports, Browar Fortuna, Aquanet oraz Makarony Czaniecki.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
XI Rykowisko Ultra Trail
Następny wpis
Idealne obuwie treningowe — Saucony Ride 18 recenzja
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.