🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
News & Technologie

Polscy sportowcy błyszczą na Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w Londynie!

O zbliżających się Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Londynie słyszał chyba każdy. Jednak mało kto wie, że tuż przed nimi – w dniach 14-23 lipca – odbywają się Mistrzostwa Świata osób niepełnosprawnych. Informacje o tej imprezie docierają do mediów za sprawą sukcesów naszych reprezentantów!
world para athletics 01

O zbliżających się Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Londynie słyszał chyba każdy. Jednak mało kto wie, że tuż przed nimi – w dniach 14-23 lipca – odbywają się Mistrzostwa Świata osób niepełnosprawnych. Informacje o tej imprezie docierają do mediów za sprawą sukcesów naszych reprezentantów!

Aż 1056 sportowców z 90 krajów będzie walczyło o medale w 213 konkurencjach podczas Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce. Impreza tej rangi  rozgrywana jest po raz ósmy, jednak po raz pierwszy bezpośrednio poprzedza Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata IAAF. W Wielkiej Brytanii wydarzenie to bije rekordy popularności – bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki, celebryci zachęcają do przyjścia na zawody w ramach kampanii prowadzonej w mediach społecznościowych pod hasłem #FillTheStadium (ang. wypełnij stadion), a o aktywne wspieranie niepełnosprawnych lekkoatletów apeluje sam książę Harry. Jednym z głównych celów mistrzostw – oprócz rekordów i medali – jest przełamywanie społecznych stereotypów na temat osób niepełnosprawnych.

Polska wysłała do Londynu najliczniejszą ekipę w historię mistrzostw – aż 49 zawodników będzie reprezentowało nasz kraj w Wielkiej Brytanii. Towarzyszy im 2 przewodników oraz 20 osób z obsługi. Szans medalowych jest bardzo wiele. Przekonują o tym wyniki wcześniejszych prestiżowych imprez: podczas Mistrzostw Świata w Katarze (2015) Polacy wywalczyli 21 medali, co dało im 6 miejsce w klasyfikacji narodów, a z zeszłorocznej Olimpiady w Rio de Janeiro przywieźli 17 krążków.

world-para-athletics-03

Są już pierwsze (i z pewnością nie ostatnie!) medale niepełnosprawnych lekkoatletów w Londynie! Wśród mistrzów są biegacze. Jedną z nich jest Joanna Mazur, która wywalczyła złoty medal w kategorii T11 (osoby niewidome) w biegu na 1500m. Była to praca wspólna, ponieważ – zgodnie ze wskazaniami regulaminu – zawodniczce towarzyszył przewodnik Michał Stawicki. Przez większą część dystansu para utrzymywała się na czwartej pozycji, by na ostatnim wirażu zaatakować i zafundować kibicom niezwykle emocjonujący finisz. Zwyciężyli z czasem 4:50.95. Złotym kruszcem może pochwalić się Barbara Niewiedział, która również ścigała się na dystansie 1500m w kategorii T20 (osoby z niepełnosprawnością intelektualną). Panowie także zdążyli zaimponować biegową formą. Srebrny medal w biegu na 200m zdobył 19-letni Krzysztof Ciuksza cierpiący na dziecięce porażenie mózgowe (kategoria T36), natomiast Rafał Korc uplasował się na najniższym stopniu podium w biegu na 1500m (kategoria T20). Z pewnością nie są to ostatnie medale polskiej reprezentacji! Zmagania niepełnosprawnych sportowców można śledzić >>TUTAJ

world-para-athletics-02

Co powinien wiedzieć kibic paraolimpijczyków? Z pewnością powinien umieć rozszyfrować kategorie, w jakich startują! Jak interpretować skróty, takie jak wspomniana już T20 czy T11?

Aby wyrównać szanse lekkoatletów, w sporcie paraolimpijskim rodzaje niepełnosprawności podzielono na wiele kategorii. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że każda z nich zaczyna się literą T (konkurencje na bieżni; od ang. track) lub F (konkurencje techniczne; od ang. field), a kończy liczbą odpowiadającą rodzajowi niepełnosprawności. Ta liczba oznacza rodzaj niepełnosprawności (im mniejsza druga cyfra w poszczególnych „dziesiątkach”, tym wyższy stopień niepełnosprawności):

  • 11-13 – osoby niewidome i niedowidzące, przy czym kat. 11 to osoby niewidome
  • 20 – osoby z niepełnosprawnością intelektualną, zgodnie ze standardami WHO (poniżej 75 IQ)
  • 31-34 – m.in. dziecięce porażenie mózgowe, zawodnicy startują w pozycji siedzącej
  • 35-38 – m.in. dziecięce porażenie mózgowe, zawodnicy startują w pozycji stojącej
  • 40-41 – niskorosłość (mężczyźni do 145 cm, a kobiety do 140 cm wzrostu)
  • 42-47 – zawodnicy po amputacjach kończyn lub z dysfunkcją kończyn
  • 51-57 – zawodnicy na wózkach (polio, uszkodzenie rdzenia kręgowego, amputacje)

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Mistrzostwa Europy U 23 – młodzi biegacze w natarciu!
Następny wpis
Sprinterzy gotowi na Londyn!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.