O zbliżających się Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Londynie słyszał chyba każdy. Jednak mało kto wie, że tuż przed nimi – w dniach 14-23 lipca – odbywają się Mistrzostwa Świata osób niepełnosprawnych. Informacje o tej imprezie docierają do mediów za sprawą sukcesów naszych reprezentantów!

Aż 1056 sportowców z 90 krajów będzie walczyło o medale w 213 konkurencjach podczas Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce. Impreza tej rangi  rozgrywana jest po raz ósmy, jednak po raz pierwszy bezpośrednio poprzedza Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata IAAF. W Wielkiej Brytanii wydarzenie to bije rekordy popularności – bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki, celebryci zachęcają do przyjścia na zawody w ramach kampanii prowadzonej w mediach społecznościowych pod hasłem #FillTheStadium (ang. wypełnij stadion), a o aktywne wspieranie niepełnosprawnych lekkoatletów apeluje sam książę Harry. Jednym z głównych celów mistrzostw – oprócz rekordów i medali – jest przełamywanie społecznych stereotypów na temat osób niepełnosprawnych.

Polska wysłała do Londynu najliczniejszą ekipę w historię mistrzostw – aż 49 zawodników będzie reprezentowało nasz kraj w Wielkiej Brytanii. Towarzyszy im 2 przewodników oraz 20 osób z obsługi. Szans medalowych jest bardzo wiele. Przekonują o tym wyniki wcześniejszych prestiżowych imprez: podczas Mistrzostw Świata w Katarze (2015) Polacy wywalczyli 21 medali, co dało im 6 miejsce w klasyfikacji narodów, a z zeszłorocznej Olimpiady w Rio de Janeiro przywieźli 17 krążków.

world-para-athletics-03

Są już pierwsze (i z pewnością nie ostatnie!) medale niepełnosprawnych lekkoatletów w Londynie! Wśród mistrzów są biegacze. Jedną z nich jest Joanna Mazur, która wywalczyła złoty medal w kategorii T11 (osoby niewidome) w biegu na 1500m. Była to praca wspólna, ponieważ – zgodnie ze wskazaniami regulaminu – zawodniczce towarzyszył przewodnik Michał Stawicki. Przez większą część dystansu para utrzymywała się na czwartej pozycji, by na ostatnim wirażu zaatakować i zafundować kibicom niezwykle emocjonujący finisz. Zwyciężyli z czasem 4:50.95. Złotym kruszcem może pochwalić się Barbara Niewiedział, która również ścigała się na dystansie 1500m w kategorii T20 (osoby z niepełnosprawnością intelektualną). Panowie także zdążyli zaimponować biegową formą. Srebrny medal w biegu na 200m zdobył 19-letni Krzysztof Ciuksza cierpiący na dziecięce porażenie mózgowe (kategoria T36), natomiast Rafał Korc uplasował się na najniższym stopniu podium w biegu na 1500m (kategoria T20). Z pewnością nie są to ostatnie medale polskiej reprezentacji! Zmagania niepełnosprawnych sportowców można śledzić >>TUTAJ

world-para-athletics-02

Co powinien wiedzieć kibic paraolimpijczyków? Z pewnością powinien umieć rozszyfrować kategorie, w jakich startują! Jak interpretować skróty, takie jak wspomniana już T20 czy T11?

Aby wyrównać szanse lekkoatletów, w sporcie paraolimpijskim rodzaje niepełnosprawności podzielono na wiele kategorii. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że każda z nich zaczyna się literą T (konkurencje na bieżni; od ang. track) lub F (konkurencje techniczne; od ang. field), a kończy liczbą odpowiadającą rodzajowi niepełnosprawności. Ta liczba oznacza rodzaj niepełnosprawności (im mniejsza druga cyfra w poszczególnych „dziesiątkach”, tym wyższy stopień niepełnosprawności):

  • 11-13 – osoby niewidome i niedowidzące, przy czym kat. 11 to osoby niewidome
  • 20 – osoby z niepełnosprawnością intelektualną, zgodnie ze standardami WHO (poniżej 75 IQ)
  • 31-34 – m.in. dziecięce porażenie mózgowe, zawodnicy startują w pozycji siedzącej
  • 35-38 – m.in. dziecięce porażenie mózgowe, zawodnicy startują w pozycji stojącej
  • 40-41 – niskorosłość (mężczyźni do 145 cm, a kobiety do 140 cm wzrostu)
  • 42-47 – zawodnicy po amputacjach kończyn lub z dysfunkcją kończyn
  • 51-57 – zawodnicy na wózkach (polio, uszkodzenie rdzenia kręgowego, amputacje)

Zapisz się na newsletter i otrzymaj kalkulator zakresów tętna treningowego

>