fbpx
obuwie lekkoatletyczne nike zagadka predkosci 02

Obuwie lekkoatletyczne Nike – zagadka prędkości

Obuwie lekkoatletyczne Nike posiada innowacyjne rozwiązania w obszarze płytki podeszwy z kolcami, stworzone we współpracy ze sportowcami, gwarantujące im poprawę prędkości, bez względu na dystans. Lekkoatletyka to prędkość w różnych wymiarach. Może oznaczać pokonanie 100 metrów w 10,7 sekundy czy 10 000 metrów w rekordowym czasie 27:30:42. U progu lata projektanci obuwia Nike stanęli przed wyzwaniem nie tylko „ubrania” stopy biegacza, ale również sprawienia, by biegał szybciej, bez względu na dystans, na którym startuje.

Obuwie lekkoatletyczne Nike posiada innowacyjne rozwiązania w obszarze płytki podeszwy z kolcami, stworzone we współpracy ze sportowcami, gwarantujące im poprawę prędkości, bez względu na dystans. Lekkoatletyka to prędkość w różnych wymiarach. Może oznaczać pokonanie 100 metrów w 10,7 sekundy czy 10 000 metrów w rekordowym czasie 27:30:42. U progu lata projektanci obuwia Nike stanęli przed wyzwaniem nie tylko „ubrania” stopy biegacza, ale również sprawienia, by biegał szybciej, bez względu na dystans, na którym startuje.

Rozpoczęli pracę analizując naukowe podstawy biomechaniki sprintu. Zgodnie z nimi, by sprinterka klasy trzykrotnej medalistki Mistrzostw Świata i dwukrotnej medalistki Igrzysk Olimpijskich w biegu na 100 metrów Shelly-Ann Fraser-Pryce mogła pobiec szybciej, należy usztywnić podeszwę buta. Wyobraźmy sobie kij baseballowy: im dłuższy, tym mocniej można uderzyć piłkę. Chodzi tu przede wszystkim o przenoszenie sił. Powód usztywnienia płytki z kolcami na podeszwie jest ten sam: podnosi ono zdolność stopy do przenoszenia siły napędowej na podłoże, co stanowi kluczową składową prędkości biegacza. 

Jednak sztywność to tylko część rozwiązania – but musi być również lekki. Przełomowe narzędzia obliczeniowe do projektowania i możliwość szybkiego drukowania prototypów w technologii 3D pozwoliły zespołowi Nike na uzyskanie idealnej równowagi pomiędzy oczekiwanymi cechami. Stworzono model Nike Superfly Elite – but który pozwolił Fraser-Pryce na „urwanie” 0,013 sekundy, co stanowi różnicę pomiędzy pierwszym a czwartym miejscem. 

Chcąc spełnić oczekiwania dotyczące szybkości, projektanci zastanawiali się, czy rozwiązanie zastosowane w płytce Superfly Elite można przenieść na wszystkie modele lekkoatletyczne. Zauważyli, że wraz ze wzrostem dystansu prędkość mniej zależy od sztywności a bardziej od wytrzymałości, przez co silniejszy akcent należy kłaść na amortyzację. To samo dotyczy cholewek: o ile bieganie na 100 czy 200 metrów wymaga maksymalnego dopasowania i bardzo silnego trzymania stopy, w bieganiu długich dystansów istotna jest przewiewność.

Podsumowując: każdy but to coś więcej niż tylko suma jego elementów składowych. To spójny system zapewniający odpowiednią prędkość.

Kolekcja obuwia lekkoatletycznego Nike Track and Field na rok 2016 (modele przedstawione na zdjęciu):

obuwie-lekkoatletyczne-nike-zagadka-predkosci-01

  1. Nike Zoom Javelin Elite 2: kolce do rzutu oszczepem (ang. Throwing spike)
  1. Nike Zoom Rotational 6: buty do rzutu młotem, pchnięcia kulą, rzutu dyskiem (ang. Throwing shoe)
  1. Nike Zoom SD4: buty do rzutu młotem, pchnięcia kulą, rzutu dyskiem (ang. Throwing shoe)
  1. Nike Zoom Streak 6:  biegowe buty startowe (ang. Racing flat)
  1. Nike Zoom PV II: kolce do skoku o tyczce (ang. Jumping spike)
  1. Nike Zoom LJ 4: kolce do skoku w dal, trójskoku (ang. Jumping spike)
  1. Nike Zoom Victory 3: kolce biegowe na dystans od  800 do 5000 metrów (ang. Distance spike)
  1. Nike Zoom D: kolce biegowe na dystans od 800 do 10 000 metrów  (ang. Distance spike)
  1. Nike Zoom Matumbo 3: kolce biegowe na dystans od  1 500 do 100 000 metrów (ang. Distance spike)
  1. Nike Zoom Celar 5: kolce sprinterskie na dystans od 100 do 400 metrów (ang. Sprint spike)
  1. Nike Zoom Superfly Elite: kolce sprinterskie na dystans od 100 do 400 metrów (ang. Sprint spike)
  1. Nike Zoom Victory Elite 2: kolce biegowe na dystans od 1 500 do 5 000 metrów (ang. Distance spike)
  1. Nike Streak Flyknit: biegowe buty startowe (ang. Racing flat)
  1. Nike Zoom Superfly Flyknit: kolce sprinterskie na dystans od 100 do 400 metrów (ang. Sprint spike)

Pozostałe modele:

Nike Zoom Streak LT3: biegowe buty startowe (ang. Racing flat), Nike High Jump Elite: kolce do skoku wzwyż (ang. Jumping spike), Nike Triple Jump Elite: kolce do trójskoku (ang. Jumping spike), Nike Zoom Ja Fly 2: kolce sprinterskie (ang. Sprint spike), Nike Zoom Mamba 3: kolce sprinterskie (ang. Distance spike), Nike Zoom Maxcat 4: kolce sprinterskie na dystans od 100 do 800 metrów (ang. Sprint spike), Nike Zoom Rival SD 2: buty do rzutu młotem, pchnięcia kulą, rzutu dyskiem (ang. Throwing shoe), Nike Lunaracer 4: biegowe buty startowe na dystans od 5 000 metrów  do maratonu (ang. Racing flat).

Firma Nike, Inc. z siedzibą w Beaverton (USA, stan Oregon) jest czołowym światowym projektantem i dystrybutorem oryginalnych artykułów sportowych — obuwia, odzieży, sprzętu i akcesoriów — przeznaczonych do uprawiania różnych dyscyplin sportowych i rekreacyjnych. Firma Nike jest wyłącznym właścicielem takich firm jak Converse, zajmującej się projektowaniem, marketingiem i dystrybucją sportowego obuwia, odzieży i akcesoriów oraz Hurley, projektującej oraz prowadzącej marketing i dystrybucję obuwia, odzieży i akcesoriów dla młodzieży i miłośników sportów ekstremalnych. Więcej informacji na stronie www.news.nike.com.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
tomtom runner2 cardio music test multidyscyplinarnego zegarka 03

TomTom Runner2 Cardio + Music - test multidyscyplinarnego zegarka

Następne
niepokorny design i sportowa perfekcja adidas wprowadza ultraboost uncaged 01

Niepokorny design i sportowa perfekcja. Adidas wprowadza Ultraboost Uncaged!

Powiązane artykuły

5 polmaraton dwoch mostow przygotowania na ostatniej prostej 02
Czytaj dalej

5. Półmaraton Dwóch Mostów – przygotowania na ostatniej prostej

W związku z 5 edycją Półmaratonu dwóch Mostów, organizatorzy mają dla wszystkich uczestników prezent w postaci ręcznika sportowego z logo biegu, który będzie w pakiecie startowym. Aby go otrzymać, wystarczy dokonać rejestracji i opłaty startowej, a potem odebrać pakiet startowy w naszym Biurze Zawodów. Po dokonaniu tych tych czynności zapraszamy już tylko na START.
6 lat parkrunu w warszawie 02
Czytaj dalej

6 lat parkrunu w Warszawie

W sobotę 11 maja w warszawskim Parku Skaryszewskim o godzinie 9:00 odbędzie się 6. urodzinowy parkrun Warszawa-Praga. Z tej okazji uczestnicy szykują wiele niespodzianek.
Zadbaj z nami o swoje zdrowie i bezstresowo zacznij biegać 60 min bez przerwy.
Sprawdź nasz program OZDR