fbpx
Informacje prasowe

Obuwie lekkoatletyczne Nike – zagadka prędkości

Obuwie lekkoatletyczne Nike posiada innowacyjne rozwiązania w obszarze płytki podeszwy z kolcami, stworzone we współpracy ze sportowcami, gwarantujące im poprawę prędkości, bez względu na dystans. Lekkoatletyka to prędkość w różnych wymiarach. Może oznaczać pokonanie 100 metrów w 10,7 sekundy czy 10 000 metrów w rekordowym czasie 27:30:42. U progu lata projektanci obuwia Nike stanęli przed wyzwaniem nie tylko „ubrania" stopy biegacza, ale również sprawienia, by biegał szybciej, bez względu na dystans, na którym startuje.
obuwie lekkoatletyczne nike zagadka predkosci 02

Obuwie lekkoatletyczne Nike posiada innowacyjne rozwiązania w obszarze płytki podeszwy z kolcami, stworzone we współpracy ze sportowcami, gwarantujące im poprawę prędkości, bez względu na dystans. Lekkoatletyka to prędkość w różnych wymiarach. Może oznaczać pokonanie 100 metrów w 10,7 sekundy czy 10 000 metrów w rekordowym czasie 27:30:42. U progu lata projektanci obuwia Nike stanęli przed wyzwaniem nie tylko „ubrania” stopy biegacza, ale również sprawienia, by biegał szybciej, bez względu na dystans, na którym startuje.

Rozpoczęli pracę analizując naukowe podstawy biomechaniki sprintu. Zgodnie z nimi, by sprinterka klasy trzykrotnej medalistki Mistrzostw Świata i dwukrotnej medalistki Igrzysk Olimpijskich w biegu na 100 metrów Shelly-Ann Fraser-Pryce mogła pobiec szybciej, należy usztywnić podeszwę buta. Wyobraźmy sobie kij baseballowy: im dłuższy, tym mocniej można uderzyć piłkę. Chodzi tu przede wszystkim o przenoszenie sił. Powód usztywnienia płytki z kolcami na podeszwie jest ten sam: podnosi ono zdolność stopy do przenoszenia siły napędowej na podłoże, co stanowi kluczową składową prędkości biegacza. 

Jednak sztywność to tylko część rozwiązania – but musi być również lekki. Przełomowe narzędzia obliczeniowe do projektowania i możliwość szybkiego drukowania prototypów w technologii 3D pozwoliły zespołowi Nike na uzyskanie idealnej równowagi pomiędzy oczekiwanymi cechami. Stworzono model Nike Superfly Elite – but który pozwolił Fraser-Pryce na „urwanie” 0,013 sekundy, co stanowi różnicę pomiędzy pierwszym a czwartym miejscem. 

Chcąc spełnić oczekiwania dotyczące szybkości, projektanci zastanawiali się, czy rozwiązanie zastosowane w płytce Superfly Elite można przenieść na wszystkie modele lekkoatletyczne. Zauważyli, że wraz ze wzrostem dystansu prędkość mniej zależy od sztywności a bardziej od wytrzymałości, przez co silniejszy akcent należy kłaść na amortyzację. To samo dotyczy cholewek: o ile bieganie na 100 czy 200 metrów wymaga maksymalnego dopasowania i bardzo silnego trzymania stopy, w bieganiu długich dystansów istotna jest przewiewność.

Podsumowując: każdy but to coś więcej niż tylko suma jego elementów składowych. To spójny system zapewniający odpowiednią prędkość.

Kolekcja obuwia lekkoatletycznego Nike Track and Field na rok 2016 (modele przedstawione na zdjęciu):

obuwie-lekkoatletyczne-nike-zagadka-predkosci-01

  1. Nike Zoom Javelin Elite 2: kolce do rzutu oszczepem (ang. Throwing spike)
  1. Nike Zoom Rotational 6: buty do rzutu młotem, pchnięcia kulą, rzutu dyskiem (ang. Throwing shoe)
  1. Nike Zoom SD4: buty do rzutu młotem, pchnięcia kulą, rzutu dyskiem (ang. Throwing shoe)
  1. Nike Zoom Streak 6:  biegowe buty startowe (ang. Racing flat)
  1. Nike Zoom PV II: kolce do skoku o tyczce (ang. Jumping spike)
  1. Nike Zoom LJ 4: kolce do skoku w dal, trójskoku (ang. Jumping spike)
  1. Nike Zoom Victory 3: kolce biegowe na dystans od  800 do 5000 metrów (ang. Distance spike)
  1. Nike Zoom D: kolce biegowe na dystans od 800 do 10 000 metrów  (ang. Distance spike)
  1. Nike Zoom Matumbo 3: kolce biegowe na dystans od  1 500 do 100 000 metrów (ang. Distance spike)
  1. Nike Zoom Celar 5: kolce sprinterskie na dystans od 100 do 400 metrów (ang. Sprint spike)
  1. Nike Zoom Superfly Elite: kolce sprinterskie na dystans od 100 do 400 metrów (ang. Sprint spike)
  1. Nike Zoom Victory Elite 2: kolce biegowe na dystans od 1 500 do 5 000 metrów (ang. Distance spike)
  1. Nike Streak Flyknit: biegowe buty startowe (ang. Racing flat)
  1. Nike Zoom Superfly Flyknit: kolce sprinterskie na dystans od 100 do 400 metrów (ang. Sprint spike)

Pozostałe modele:

Nike Zoom Streak LT3: biegowe buty startowe (ang. Racing flat), Nike High Jump Elite: kolce do skoku wzwyż (ang. Jumping spike), Nike Triple Jump Elite: kolce do trójskoku (ang. Jumping spike), Nike Zoom Ja Fly 2: kolce sprinterskie (ang. Sprint spike), Nike Zoom Mamba 3: kolce sprinterskie (ang. Distance spike), Nike Zoom Maxcat 4: kolce sprinterskie na dystans od 100 do 800 metrów (ang. Sprint spike), Nike Zoom Rival SD 2: buty do rzutu młotem, pchnięcia kulą, rzutu dyskiem (ang. Throwing shoe), Nike Lunaracer 4: biegowe buty startowe na dystans od 5 000 metrów  do maratonu (ang. Racing flat).

Firma Nike, Inc. z siedzibą w Beaverton (USA, stan Oregon) jest czołowym światowym projektantem i dystrybutorem oryginalnych artykułów sportowych — obuwia, odzieży, sprzętu i akcesoriów — przeznaczonych do uprawiania różnych dyscyplin sportowych i rekreacyjnych. Firma Nike jest wyłącznym właścicielem takich firm jak Converse, zajmującej się projektowaniem, marketingiem i dystrybucją sportowego obuwia, odzieży i akcesoriów oraz Hurley, projektującej oraz prowadzącej marketing i dystrybucję obuwia, odzieży i akcesoriów dla młodzieży i miłośników sportów ekstremalnych. Więcej informacji na stronie www.news.nike.com.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
TomTom Runner2 Cardio + Music - test multidyscyplinarnego zegarka
Następny wpis
Niepokorny design i sportowa perfekcja. Adidas wprowadza Ultraboost Uncaged!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu