Aktualności

Nowe Fundacje dołączają do akcji #BiegamDobrze – powitajcie Czerwone Noski i Cancer Fighters!

Wraz z rozpoczęciem zapisów na warszawskie biegi w 2025 roku, Fundacja Maraton Warszawski zainaugurowała kolejną odsłonę akcji #BiegamDobrze.…
fot Maciej Kruger240929 KRI3446

Wraz z rozpoczęciem zapisów na warszawskie biegi w 2025 roku, Fundacja Maraton Warszawski zainaugurowała kolejną odsłonę akcji #BiegamDobrze. Tegoroczne wydarzenia zyskują dodatkowy wymiar, ponieważ do rodziny #BiegamDobrze dołączają dwie nowe fundacje: Czerwone Noski oraz Cancer Fighters. To kolejny krok w niesieniu pomocy poprzez sport i promowaniu charytatywnego biegania jako formy wsparcia dla najbardziej potrzebujących.

Wielkie serca pomarańczowych biegaczy

W 2024 roku akcja #BiegamDobrze obchodziła swoje 10. urodziny, podsumowując dekadę niesienia pomocy potrzebującym poprzez sport. Od momentu inauguracji inicjatywy w 2015 roku, biegacze zebrali niemal 10 milionów złotych na rzecz organizacji charytatywnych, a liczba biegaczy startujących z pomarańczowymi numerami stale rośnie. Wraz z końcówką zeszłego roku rozpoczęła się 11. edycja akcji, a zaledwie miesiąc po otwarciu zapisów założono już ponad 550 zbiórek charytatywnych na marcowy 19. Półmaraton Warszawski,  wrześniowy 47. Maraton Warszawski oraz biegi towarzyszące na 5 oraz 10 km. Akcja #BiegamDobrze nie tylko zachęca do aktywnego stylu życia, ale również pozwala biegaczom realnie wpływać na poprawę sytuacji osób najbardziej potrzebujących. Uczestnicy zakładają wirtualne skarbonki, zbierają fundusze na wybraną fundację, a następnie biorą udział w biegu z charakterystycznym pomarańczowym numerem startowym, który jest symbolem ich zaangażowania w pomaganie. „W słusznej sprawie biegnie się lżej” – ten przekaz od początku towarzyszy inicjatywie i skutecznie motywuje coraz większe grono biegaczy. Od początku tego roku do tej szlachetnej inicjatywy dołączyły dwie nowe fundacje, które każdego dnia pomagają i dodają otuchy najbardziej potrzebującym. 

Fundacja Czerwone Noski: uśmiech jako terapia

Czerwone Noski to fundacja, która od lat niesie wsparcie emocjonalne poprzez działania artystyczne, śmiech i humor. Jej profesjonalnie przygotowani artyści – klowni medyczni – odwiedzają dzieci przebywające w szpitalach, minimalizując stres związany z hospitalizacją i trudnymi zabiegami medycznymi. Fundacja prowadzi także unikalny w Polsce program towarzyszenia dzieciom na blokach operacyjnych, pomagając im oswoić się z nową, stresującą sytuacją. Swoją misję fundacja niesie pod hasłem: „W śmiechu nadzieja”. Działania Czerwonych Nosków obejmują również wsparcie seniorów w Domach Pomocy Społecznej oraz dzieci z doświadczeniem uchodźczym, dla których organizowane są specjalne wydarzenia artystyczne w ramach programu Emergency Smile. Fundacja angażuje personel medyczny w budowanie pozytywnej relacji z pacjentem poprzez śmiech i humor.

fot Maciej Kruger240929 KRI3500
Nowe Fundacje dołączają do akcji #BiegamDobrze – powitajcie Czerwone Noski i Cancer Fighters! 12

Udział Czerwonych Nosków w akcji #BiegamDobrze to spełnienie jednego z naszych fundacyjnych marzeń. To idealna okazja na połączenie naszej misji promującej znaczenie uśmiechu, humoru i zabawy dla zdrowia ze sportem, który również skutecznie wspiera zdrowie człowieka – fizyczne i psychiczne. Pozytywna energia, którą wygenerują biegacze Czerwonych Nosków, pomoże małym pacjentom przebywającym na różnych oddziałach szpitalnych oraz podczas pobytu na bloku operacyjnym. Bardzo dziękuję Fundacji Maraton Warszawski za zaufanie i wiarę w siłę uśmiechu!” – powiedział Marcin Dudek, Dyrektor Zarządzający Fundacji Czerwone Noski.

Fundacja Cancer Fighters: siła w walce z rakiem

Kolejną fundacją dołączającą do #BiegamDobrze jest Cancer Fighters, która od dziewięciu lat niesie pomoc dzieciom, młodzieży i dorosłym walczącym z nowotworami na terenie całej Polski. Jej misją jest nie tylko refundacja kosztów leczenia i zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla oddziałów onkologicznych, ale także wsparcie psychiczne oraz spełnianie marzeń podopiecznych. Fundacja organizuje liczne kampanie motywacyjne i edukacyjne, które mają na celu pokazanie, że nawet w obliczu poważnej choroby można znaleźć siłę do walki i cieszyć się życiem. Szczególną wagę przykłada do działań na rzecz dzieci, starając się zapewnić im nie tylko niezbędne leczenie, ale także chwile radości i zapomnienia od codziennych trudności. Cancer Fighters aktywnie współpracuje z wolontariuszami oraz innymi organizacjami, by maksymalnie rozszerzyć zasięg swojej pomocy i dotrzeć do jak największej liczby potrzebujących. 

 „Fundacja Cancer Fighters z dumą dołączyła do tegorocznej akcji #BiegamDobrze, organizowanej przez Fundację Maraton Warszawski. Naszą misją jest tworzenie świata, w którym każdy chory otrzyma niezbędną pomoc i wsparcie, dlatego cieszymy się, że możemy wspólnie realizować tę misję w tak pięknym, sportowym stylu. Łączy nas nie tylko cel niesienia pomocy, ale także pasja do walki, wytrwałość i sportowy duch – wartości, które są fundamentem zarówno akcji #BiegamDobrze, jak i naszej fundacji. Wierzymy, że dzięki wspólnym wysiłkom możemy dokonać wielkich rzeczy!” – powiedział Marek Kopyść, Prezes i Założyciel Fundacji Cancer Fighters.

fot Maciej Kruger240929 KRI4034
Nowe Fundacje dołączają do akcji #BiegamDobrze – powitajcie Czerwone Noski i Cancer Fighters! 13

I Ty możesz zostać pomarańczowym bohaterem!

Od ponad miesiąca można zapisywać się na 19. Półmaraton Warszawski, 47. Maraton Warszawski oraz biegi towarzyszące na 5 i 10 km, co z kolei oznacza, że wszyscy rejestrujący się mają możliwość dołączenia do akcji #BiegamDobrze i założenia zbiórek charytatywnych na rzecz wybranych przez siebie fundacji. „Pomarańczowi biegacze” co roku potwierdzają swoją kreatywność, pomysłowość i zaangażowane w zbieranie funduszy na rzecz organizacji dobroczynnych, na co organizatorzy liczą również w tym roku. Dołącz do wyjątkowej akcji #BiegamDobrze i na własnej skórze przekonaj się o tym, że w słusznej sprawie faktycznie biegnie się lżej.  

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Gorce Ultra-Trail® WINTER 2025
Następny wpis
Bolące kolana po bieganiu - ćwiczenia, które powinieneś znać
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu