🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Informacje prasowe

Nike Zoom Superfly Flyknit

Nike Zoom Superfly Flyknit, but stworzony we współpracy z amerykańską sprinterką Allyson Felix, to zapowiedź nowej ery innowacji. W czasie sprintów na 200 i 400 metrów, kontrola kroku na bieżni ...
nike zoom superfly flyknit 04

Nike Zoom Superfly Flyknit, but stworzony we współpracy z amerykańską sprinterką Allyson Felix, to zapowiedź nowej ery innowacji. W czasie sprintów na 200 i 400 metrów, kontrola kroku na bieżni może decydować o różnicach rzędu milisekund. To one odróżniają zdobywców najwyższego trofeum od pozostałych sportowców. Dla Allyson Felix, złotej medalistki w sprincie, przewaga tego rzędu stanowi jedno z wielu wyzwań stojących na drodze do powtórzenia sukcesu z 2012 roku. Chcąc podjąć wyzwanie w Rio, Allyson nawiązała współpracę z Nike przy projektowaniu nowego buta sprinterskiego.

Nike Zoom Superfly Flyknit powstał w oparciu o zaawansowaną analizę naukową przeprowadzoną w laboratorium Nike Sports Research Lab (NSRL) oraz realizację projektu przez inżynierów odpowiedzialnych za technologię Flyknit. Połączenie tych badań z obserwacjami Felix oraz wskazówkami jej trenerów pozwoliło całemu zespołowi na precyzyjne dostosowanie kluczowych cech buta, takich jak transfer energii, dopasowanie czy elastyczność do preferencji i biomechaniki ruchu sprinterki, której bieg wyróżnia się długim i bardzo dynamicznym krokiem.

nike-zoom-superfly-flyknit-01

Aby dopasować but do stopy Felix opracowano indywidualne kopyto szewskie pasujące do rozmiaru jej stopy (9.5, szerokość AA). Płytka podeszwy buta została zaprojektowana specjalnie z myślą o zachowaniu odpowiednego poziomu elastyczności, który odpowiada sprinterce. Stało się to możliwe, dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D w tworzeniu prototypów. 

Indywidualnie dopracowana cholewka Flyknit stanowi idealne dopełnienie płytki, zapewniając jeszcze większą lekkość i minimalizując rozmiar. Po raz pierwszy w bucie sprinterskim pojawia się wysokość 3/4, która gwarantuje dodatkowe wsparcie w wyższej części stopy oraz płynność ruchu.

Jedną z rzeczy, która najbardziej mi się podoba w całym procesie projektowania jest to, że chociaż nie jestem ekspertem, to mam całkowite wsparcie sztabu naukowców. Tym zajmują się w Nike z wielką pasją – mówi Felix. – Zawsze mogę mieć pewność, że stworzą dla mnie sprzęt na najwyższym poziomie. 

Na etapie tworzenia buta, Felix spotykała się z zespołem Nike kilkanaście razy – od pierwszej przymiarki w maju 2014 aż po ostateczne testy w Los Angeles. Stworzono 30 wersji buta sprinterskiego a cholewka Flyknit była modyfikowana ponad 70 razy zanim zespół uzyskał pewność, że jest idealnie dostosowana do potrzeb Felix.

nike-zoom-superfly-flyknit-02

Wiązało się to z bardzo częstym wykonywaniem prototypów. Zastosowanie najnowszych technologii, takich jak drukowanie 3D metodą selektywnego spiekania laserowego SLS (Selective Laser Sintering), pozwoliło na skrócenie czasu tworzenia próbek z kilku tygodni do kilku dni. Usprawnienie procesu umożliwiło szybsze wprowadzanie modyfikacji i stworzenie idealnego produktu dla sportowca.

nike-zoom-superfly-flyknit-03

Zadaniem Nike Innovation Kitchen jest tworzenie produktów przyszłości. Naszą misją jest pomoc sportowcom w nieustannej poprawie wyników. Pracując z Allyson uzyskaliśmy produkt, który sprawia, że sprinterka porusza się zdecydowanie lepiej. – zapewnia Tony Bignell, Vice-president w Footwear Innovation w Nike. – Widzimy, że zarówno czasy sprinterki jak i efektywność biegu na zakręcie oraz wyjścia na prostą uległy zdecydowanej poprawie. Nie możemy doczekać się, kiedy ujrzymy ją na bieżni w nowym bucie w nadchodzących miesiącach.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Zapisy do Garmin Ultra Race na półmetku!
Następny wpis
Próbowałeś biegać w wodzie? Kilka słów o wpływie zmian środowiska treningu
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.