fbpx
Informacje prasowe

Nike Zoom Air – Z myślą o szybkości

Mo Farah, Galen Rupp i Allyson Felix mają ze sobą więcej wspólnego niż tylko medale i pobite rekordy. Łączy ich wyjątkowy talent, niewiarygodna prędkość i olbrzymia determinacja do pracy. Gdy mają...
nike1

Mo Farah, Galen Rupp i Allyson Felix mają ze sobą więcej wspólnego niż tylko medale i pobite rekordy. Łączy ich wyjątkowy talent, niewiarygodna prędkość i olbrzymia determinacja do pracy. Gdy mają ruszyć w kolejny bieg, zawsze wybierają Nike Zoom Air – najbardziej sprężystą amortyzację Nike Air.

Szybszy znaczy pierwszy na mecie

Różnica pomiędzy najlepszymi biegaczami na świecie, a pozostającymi w ich cieniu jest często różnicą rzędu ułamków sekund. Rekord sprintu na 100 m poprawiony został na przestrzeni ostatnich 80 lat o zaledwie pół sekundy. Z kolei zwycięzca tegorocznego Maratonu w Bostonie wyprzedził drugiego zawodnika zaledwie o 4 sekundy. Wszędzie tam, gdzie spełnienie marzeń zależy od milisekund, z pomocą przychodzi technologia Zoom Air. Ta najszybsza i najbardziej sprężysta platforma amortyzująca Nike, może natychmiast zmienić poczucie szybkości, jakiego oczekują sportowcy.

Nike Zoom Air

Po dwudziestu latach od premiery, Nike Zoom Air wciąż zapewnia słynną sprężystość kroku i amortyzację przy jednoczesnym zachowaniu niskiego profilu podeszwy. Podczas prac nad kolejnymi modelami z rodziny Zoom Air projektanci Nike zawsze współpracują z najszybszymi sportowcami świata. Ich wspólnym zadaniem jest zapewnienie biegaczom najlepszych rozwiązań – niezależnie od poziomu ich zaawansowania.

nike4

Swoją wyjątkową sprężystość Zoom Air zawdzięcza silnie naprężonym włóknom umieszczonym wewnątrz wypełnionej gazem poduszki Nike Air. Kiedy stopa biegacza wchodzi w kontakt z podłożem, włókna te są ściskane, amortyzując siłę uderzenia stopy o ziemię. Następnie, gwałtownie rozprostowują się, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dynamiczne i silne odbicie od podłoża. W rezultacie krok biegowy jest dobrze amortyzowany, a przy tym szybki.

System Zoom Air zadebiutował w 1995 r. po ponad dziesięciu latach badań. Został wykorzystany w trzech rodzajach obuwia. Pierwszym modelem były buty piłkarskie Nike Air Marauder z poduszkami Zoom Air zarówno na poziomie pięty, jak i przedniej części stopy. Kolejnym był Air Go LWP, przeznaczony do koszykówki, z poduszką w rejonie śródstopia. Chwilę później zaprezentowano trzeci, biegowy wariant o nazwie Air Zoom LWP. Od tego momentu sportowcy trenowali, startowali i wygrywali w zawodach, mając pod stopami amortyzację spod znaku Zoom.

Zawodnicy uwielbiają sprężysty krok, jaki oferuje im amortyzacja Zoom Air ze względu na poczucie szybkiego wybicia po kontakcie stopy z podłożem. Buty Zoom Air są wybierane przez najbardziej utytułowanych sportowców Nike. Mistrzowie pokroju Mo Farah, Galena Rupp’a czy Matta Tegenkamp’a mówią, że biegając 20 mil dziennie chcą, by but w pewnym sensie wykonywał część pracy za nich. System Zoom Air oferuje im właśnie tę możliwość.

Nike Air Zoom Pegasus 32: Nowy wymiar prędkości

Najnowszy Pegasus to neutralny but przeznaczony do codziennego treningu. Zapewnia poczucie prędkości i wyższej sprężystości, niż jakikolwiek inny model z tej wyjątkowej linii. Trzydziestka-dwójka w dalszym ciągu posiada cechy cenione przez fanów Pegasusa: obszar pięty amortyzowany poduszką Zoom Air, przewiewną cholewkę i komfortowe dopasowanie. W modelu wprowadzono również nowe rozwiązania, jak profilowany kształt wewnętrzny, obniżony offset pomiędzy poziomem pięty i palców (10 mm), gwarantujący bardziej naturalne stawianie stopy. Innym nowym rozwiązaniem jest zmodernizowana konstrukcja podbicia, zapewniająca odpowiednią dozę wsparcia.

Nike Air Zoom Pegasus 32 jest już dostępny na nike.com.

Nike Air Zoom Elite 8: lekki, smukły i szybki

Najlżejszy model z rodziny treningowej Zoom, będący minimalistyczną machiną prędkości. Zaprojektowany z myślą o sportowcach, którzy pragną czuć szybkość i lekkość zarówno podczas treningu jak i zawodów. Poduszka Zoom Air w przedniej części stopy gwarantuje dynamiczne oddawanie energii uderzenia o podłoże. Zmniejszony offset (8 mm) daje poczucie pełnej kontroli ruchu stopy. Z kolei przewiewna cholewka, wykonana ze specjalnej syntetycznej siateczki, wzmocniona została systemem lin Flywire, pewnie trzymającym stopę. Model dostępny będzie na nike.com od 2 lipca tego roku.

Nike Air Zoom Odyssey: Prędkość i komfort na długie dystans

nike3

Najszybsi biegacze świata oczekują pewnego trzymania stopy, które zapewni im bieg z wysoką prędkością. Najnowsza odsłona technologii Nike Flywire oraz wtryskiwany klips na poziomie zapiętka podnoszą poziom stabilizacji. Z kolei elastyczna podeszwa oraz wkładka Ortholite zapewniają amortyzację i odpowiednie prowadzenie stopy. Cechy te doskonale uzupełnia poduszka Zoom Air – najwyższy stopień amortyzacji. W efekcie model zapewnia wyjątkowy komfort. Nike Air Zoom Odyssey będzie dostępny na nike.com od 4 sierpnia tego roku.

Nike Air Zoom Structure 19: pewny i lekki

Dobrze stabilizujący stopę nowy Zoom Structure przeznaczony jest do codziennych treningów. Oferuje poczucie prędkości oraz efektywnie spowalnia tempo pronacji. But zapewnia płynne przejście stopy z pięty na palce poprzez wykorzystanie technologii Dynamic Fit oraz stabilizującego systemu trój-warstwowej pianki w technologii Dynamic Support. Dzięki temu stopa jest pewnie trzymana na platformie buta, a tempo jej przetaczania do wewnątrz jest znacznie obniżone. Nowy, specjalnie opracowany kształt wewnętrzny zapewnia wyższy stopień sprężystości w obszarze palców. Wraz z technologią Zoom Air, daje poczucie szybkiego odbicia od podłoża. Nike Air Zoom Structure dostępny będzie na nike.com od 1 października tego roku.

Nike Air Zoom Vomero 10: prędkość spotyka elegancję.

Model ten to kwintesencja neutralnego obuwia biegowego. Świetnie sprawdza się podczas długich biegów. To połączenie dynamicznej poduszki Zoom Air z miękką pianką Lunarlon, zapewniające uzyskanie wysokiej prędkości biegu przy zachowaniu komfortowej amortyzacji. Cholewka w technologii Flymesh gwarantuje komfort, wentylację i odpowiednią dozę wsparcia w strategicznie rozmieszczonych strefach. Minimalistyczne poduszki Zoom Air zapewniają optymalną amortyzację i zdecydowane wybicie.

nike2

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Run & Bike - recenzja suplementów
Następny wpis
Woda, płyny, napoje – kompendium wiedzy
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu