fbpx
Kalendarz biegowy

Wielkie bieganie 26 września w Warszawie – przed nami Maraton i Półmaraton Warszawski

Zawodnicy Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego wystartują jednego dnia w ostatnią niedzielę września! Na listach startowych obu biegów widnieją…
Ponad 10 000 biegaczy pobiegnie w ostatnią niedzielę września ulicami stolicy.

Zawodnicy Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego wystartują jednego dnia w ostatnią niedzielę września! Na listach startowych obu biegów widnieją nazwiska już ponad 10 000 biegaczy. Wciąż można wziąć udział w tym wyjątkowym święcie biegania w sercu stolicy – na bieg na królewskim dystansie oraz półmaraton pozostały ostatnie wolne miejsca. Tego samego dnia odbędą się również biegi towarzyszące – Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę. Zapisy na pierwszy z nich potrwają do 19 września, z kolei na bieg na 5 kilometrów pozostało dostępnych około 500 z łącznej puli 2000 miejsc. 26 września w Warszawie odbędą się także Mistrzostwa Świata Głuchych w Maratonie. 

Wielkie bieganie w stolicy – maraton i półmaraton jednego dnia 

Takiego święta biegania stolica jeszcze nie widziała! 26 września Warszawa przywita biegaczy z podwójną mocą, a w samym jej sercu znajdą się zawodnicy biegnący zarówno w 43. Maratonie Warszawskim jak i 15. Półmaratonie Warszawskim. W tym roku wyjątkowo uczestnicy tych dwóch biegów spotkają się tego samego dnia na wspólnej trasie. Maraton Warszawski to symbol niezłomności i sportowej tradycji, impreza z duszą, która na stałe wpisała się w historię stolicy. Bieg odbywa się nieprzerwanie od 1979 roku, są zawodnicy, którzy brali udział we wszystkich dotychczas rozegranych 42 edycjach, a samo wydarzenie przetrwało m.in. okres stanu wojennego. Obie imprezy to uznane marki międzynarodowe, rokrocznie na maraton i półmaraton przyjeżdża około 1000 obcokrajowców z najdalszych zakątków świata. 

Połączenie tras maratonu i półmaratonu to z pewnością historyczne wydarzenie. Jednak tego dnia każdy uczestnik znajdzie odpowiedni dystans dla siebie, bez względu na staż i poziom umiejętności, wszyscy chętni mogą bowiem spróbować swoich sił również w biegach towarzyszących – sztafecie maratońskiej oraz biegu na 5 kilometrów. Na zawodników czekają szybkie, obfitujące w walory turystyczne trasy, wokół których liczymy na obecność kibiców. Przed nami prawdziwe święto biegania i wielkie emocje. Wspólnie zapiszemy kolejną piękną i wyjątkową kartę historii mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”. 

Zawodnicy biegnący na królewskim dystansie wyruszą z ulicy Konwiktorskiej na warszawskim Muranowie, następnie przeniosą się na praską stronę Wisły, by Mostem Świętokrzyskim, przez Park Agrykola wrócić na Śródmieście. Uczestnicy 15. Półmaratonu Warszawskiego wystartują z ul. Moliera, następnie biegacze dołączą do maratończyków na Krakowskim Przedmieściu i razem z nimi pobiegną w kierunku mety. Ta zlokalizowana będzie w tym roku na Wybrzeżu Gdańskim, na wysokości Multimedialnego Parku Fontann. 

Mistrzostwa Świata Głuchych w Maratonie 

Po raz pierwszy w historii Maraton Warszawski jest także areną rywalizacji o mistrzostwo świata. O złote medale w biegu maratońskim będą się zmagać zawodnicy i zawodniczki – członkowie Międzynarodowej Federacji Sportu Głuchych (IDSF). Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Głuchych odbywają się w cyklu czteroletnim, po raz pierwszy impreza ta odbyła się w 2008 roku w tureckim Izmirze. Po kanadyjskim Toronto i Starej Zagorze w Bułgarii, gospodarzem mistrzostw 2020 została Polska. Z powodu pandemii imprezę przeniesiono na 2021 rok. Podczas rozegranych przed pięcioma laty zawodów w Bułgarii złote medale w maratonie zdobyli Japończyk Toshiyuki Yoshida i Niemka Nele Alder-Baerens, do której należy także rekord świata wynoszący 2.46.07. Rekordzistą świata wśród panów jest Kenijczyk Daniel Kiptum, który w 2011 roku pokonał królewski dystans w czasie 2.11.31. Polskę reprezentowało będzie sześcioro zawodników: aktualny brązowy medalista mistrzostw Europy Tomasz Gawroński, Tomasz Pick, Rafał Nowak oraz Małgorzata Mejka, Agata Kosztowny i Monika Nowak. 

W Warszawie rozegrane zostaną również Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Głuchych.
W Warszawie rozegrane zostaną również Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Głuchych.

Pomaganie przez bieganie

Maraton Warszawski to także wielkie wydarzenie społeczne. Imprezie towarzyszy największa akcja charytatywna #BiegamDobrze w ramach której od 2015 roku zebrano już ponad 5mln złotych na cele charytatywne. W ramach zapisów zawodnicy mogą wybrać jedną z dziesięciu organizacji dobroczynnych i założyć swoją wirtualną zbiórkę, zachęcając bliskich i znajomych do wpłat na szczytny cel. Nie inaczej jest również w tym roku. Biegacze zebrali wspólnie już blisko 700tys. złotych, a zbiórki wciąż trwają.

Najważniejsze informacje dotyczące 43. Maratonu oraz 15. Półmaratonu Warszawskiego oraz biegów towarzyszących, a także akcji #BiegamDobrze znajdują się na stronach: www.maratonwarszawski.com oraz www.polmaratonwarszawski.com

Oficjalne koszulki 43. Maratonu Warszawskiego i 15. Półmaratonu Warszawskiego.
Oficjalne koszulki 43. Maratonu Warszawskiego i 15. Półmaratonu Warszawskiego.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
59. Bieg Westerplatte z rodzinnym podium
Następny wpis
Zapraszamy do biegania w Strzegomiu – Granitowym Sercu Polski!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu