Grudzień to czas, w którym wielu biegaczy kompletuje kalendarz na nadchodzący rok. Warto w nim znaleźć i zaplanować miejsce na dwie bardzo lubiane przez trailowców imprezy w urokliwych Gorcach.
Pasmo to, leżące w Beskidach Zachodnich, choć niespecjalnie wysokie, potrafi dać biegaczom „w kość”. Przeklinają kilkukilometrowe podejście na Lubań, ale potem, gdy pokonają ponad setkę schodów i staną na platformie wieży widokowej, niemieją z zachwytu. Widok jest bowiem nieziemski…
Okazje wbiegnięcia na Lubań będą w 2020 r. dwie. Pierwsza – na biało. Zapewne, bo w lutym śniegu w Gorcach nigdy nie brakuje. Druga edycja GUT Winter odbędzie się 22 lutego 2020 r., a na wyraźne zamówienie biegaczy – będzie można pobiegać nie tylko na przyjemnej, znanej z ubiegłego roku trasie 25 km, ale także w wymagającym śnieżnym maratonie, czyli na dystansie 42 km!
Od razu namawiamy, by zarezerwować sobie przynajmniej kilka minut na doznania estetyczne: przy czystym niebie widok ze Studzionek na Tatry zapiera dech w piersiach!
Dla miłośników Gorców, organizator GUT – fundacja Run Vegan ma specjalną ofertę: każdy, kto do 31.12.2019 roku opłaci start na dowolnym dystansie sierpniowego Gorce Iltra-Trail, otrzyma 20-procentowy rabat na wpisowe GUT-Winter!
A Gorce Ultra-Trail, który odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia, czyli 1-2.08.2020 r., to oferta dopiero kompleksowa na biegania po górach. Pięć tras poprowadzonych w najpiękniejszych zakątkach Gorców, dystanse dla każdego: długie w sobotę 48, 84 i królewskie 102 km, a krótkie na niedzielny deser: Ochotnica Challenge 20 km i najmłodsze „dziecko” GUT – bieg na 12 km, który miał premierę w tym roku.
Gorce Ultra-Trail to crème de la crème dla biegaczy górskich. Jest tutaj wszystko co tylko można sobie wymarzyć. Ostre podejścia, kamienne, techniczne zbiegi w rynnowych żlebach, hale widokowe usłane kwiatami (jak ktoś ma czas się rozglądać), kawałki trasy w kompletnych chaszczach i fajne, szybkie single tracki pomiędzy powalonymi drzewami! Love it! – Konrad Wysokiński (przeczytaj całą relację).
Dobrą informacją, która powinna zachęcić biegaczy do startu, jest wydłużenie o godzinę limitów czasowych: najpopularniejszego biegu GUT-48 i uznawanej za najtrudniejszą trasy GUT-84. W 2020 roku zawodnicy otrzymają na ich pokonanie odpowiednio 11 i 17 godzin.
Na dystansie 102 km limit pozostaje na dotychczasowym poziomie 18 godzin. To wynik ograniczeń wynikających z przebiegu trasy przez tereny Gorczańskiego Parku Narodowego. – GUT-102 to nasz koronny dystans i traktujemy go w sposób szczególny. Liczba miejsc jest niewielka – tylko 150, a mogą w nim wystartować jedynie biegacze, których indywidualny indeks ITRA wynosi przynajmniej 400 pkt. Takim biegaczom 18 godzin powinno wystarczyć, chcemy mieć na GUT szybką „setkę” – mówi Robert Zakrzewski z fundacji Run Vegan.
Macie chrapkę na gorczańskie bieganie? Trasy jak ta lala, widoki miód-malina i niepowtarzalny klimat? Zapnijcie pasy, trzymajcie kapcie i lecimy z Gorce Ultra Trail – Michał Parwa – przeczytaj całą relację.
Kolejna dobra wiadomośc dla biegaczy to nowe kategorie wiekowe: na każdym dystansie przybędzie klasyfikacja 60+ kobiet i mężczyzn. Pozostałe to grupy z lat poprzednich: do 35, 44 i 59 lat, oczywiście, osobno dla obu płci.
Organizatorzy czynią starania, aby w obchodzącej mały jubileusz 5-lecia imprezie najlepszych biegaczy uhonorować nagrodami finansowymi. Decyzja o tym zapadnie niebawem.
Na pewno natomiast, już po raz trzeci, uczestnicy najdłuższego biegu będą walczyli o dodatkową, prestiżową i bardzo atrakcyjną finansowo premię. Triumfator GUT-102, jeśli złamie barierę 10 godzin, otrzyma Puchar Gorca i nagrodę w wysokości 1000 euro! Wejdzie też do historii, bo ani Robbiemu Brittonowi w 2018 r., ani Dominikowi Grządzielowi (2019) sztuka ta się nie udała!
Warto pospieszyć się z zapisem, bo najniższe stawki wpisowego na Gorce Ultra-Trail obowiązują tylko do końca roku! Po szczegóły zapraszamy na www.gorceultratrail.com.