fbpx
Zapowiedzi imprez

Gorce Ultra Trail 2020 – zapisy trwają

Grudzień to czas, w którym wielu biegaczy kompletuje kalendarz na nadchodzący rok. Warto w nim znaleźć i zaplanować miejsce na dwie bardzo lubiane przez trailowców imprezy w urokliwych Gorcach.
gorce ultra trail 2020 – zapisy trwaja 01

Grudzień to czas, w którym wielu biegaczy kompletuje kalendarz na nadchodzący rok. Warto w nim znaleźć i zaplanować miejsce na dwie bardzo lubiane przez trailowców imprezy w urokliwych Gorcach.

Pasmo to, leżące w Beskidach Zachodnich, choć niespecjalnie wysokie, potrafi dać biegaczom „w kość”. Przeklinają kilkukilometrowe podejście na Lubań, ale potem, gdy pokonają ponad setkę schodów i staną na platformie wieży widokowej, niemieją z zachwytu. Widok jest bowiem nieziemski…

Okazje wbiegnięcia na Lubań będą w 2020 r. dwie. Pierwsza – na biało. Zapewne, bo w lutym śniegu w Gorcach nigdy nie brakuje. Druga edycja GUT Winter odbędzie się 22 lutego 2020 r., a na wyraźne zamówienie biegaczy – będzie można pobiegać nie tylko na przyjemnej, znanej z ubiegłego roku trasie 25 km, ale także w wymagającym śnieżnym maratonie, czyli na dystansie 42 km!

Od razu namawiamy, by zarezerwować sobie przynajmniej kilka minut na doznania estetyczne: przy czystym niebie widok ze Studzionek na Tatry zapiera dech w piersiach!

gorce ultra trail 2020 – zapisy trwaja 02
Gorce Ultra Trail 2020 – zapisy trwają 12

Dla miłośników Gorców, organizator GUT – fundacja Run Vegan ma specjalną ofertę: każdy, kto do 31.12.2019 roku opłaci start na dowolnym dystansie sierpniowego Gorce Iltra-Trail, otrzyma 20-procentowy rabat na wpisowe GUT-Winter!

A Gorce Ultra-Trail, który odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia, czyli 1-2.08.2020 r., to oferta dopiero kompleksowa na biegania po górach. Pięć tras poprowadzonych w najpiękniejszych zakątkach Gorców, dystanse dla każdego: długie w sobotę 48, 84 i królewskie 102 km, a krótkie na niedzielny deser: Ochotnica Challenge 20 km i najmłodsze „dziecko” GUT – bieg na 12 km, który miał premierę w tym roku.

Gorce Ultra-Trail to crème de la crème dla biegaczy górskich. Jest tutaj wszystko co tylko można sobie wymarzyć. Ostre podejścia, kamienne, techniczne zbiegi w rynnowych żlebach, hale widokowe usłane kwiatami (jak ktoś ma czas się rozglądać), kawałki trasy w kompletnych chaszczach i fajne, szybkie single tracki pomiędzy powalonymi drzewami! Love it! – Konrad Wysokiński (przeczytaj całą relację).

Dobrą informacją, która powinna zachęcić biegaczy do startu, jest wydłużenie o godzinę limitów czasowych: najpopularniejszego biegu GUT-48 i uznawanej za najtrudniejszą trasy GUT-84. W 2020 roku zawodnicy otrzymają na ich pokonanie odpowiednio 11 i 17 godzin.

Na dystansie 102 km limit pozostaje na dotychczasowym poziomie 18 godzin. To wynik ograniczeń wynikających z przebiegu trasy przez tereny Gorczańskiego Parku Narodowego. – GUT-102 to nasz koronny dystans i traktujemy go w sposób szczególny. Liczba miejsc jest niewielka – tylko 150, a mogą w nim wystartować jedynie biegacze, których indywidualny indeks ITRA wynosi przynajmniej 400 pkt. Takim biegaczom 18 godzin powinno wystarczyć, chcemy mieć na GUT szybką „setkę” – mówi Robert Zakrzewski z fundacji Run Vegan.

gorce ultra trail 2020 – zapisy trwaja 03
Gorce Ultra Trail 2020 – zapisy trwają 13

Macie chrapkę na gorczańskie bieganie? Trasy jak ta lala, widoki miód-malina i niepowtarzalny klimat? Zapnijcie pasy, trzymajcie kapcie i lecimy z Gorce Ultra Trail – Michał Parwa – przeczytaj całą relację.

Kolejna dobra wiadomośc dla biegaczy to nowe kategorie wiekowe: na każdym dystansie przybędzie klasyfikacja 60+ kobiet i mężczyzn. Pozostałe to grupy z lat poprzednich: do 35, 44 i 59 lat, oczywiście, osobno dla obu płci.

Organizatorzy czynią starania, aby w obchodzącej mały jubileusz 5-lecia imprezie najlepszych biegaczy uhonorować nagrodami finansowymi. Decyzja o tym zapadnie niebawem.

Na pewno natomiast, już po raz trzeci, uczestnicy najdłuższego biegu będą walczyli o dodatkową, prestiżową i bardzo atrakcyjną finansowo premię. Triumfator GUT-102, jeśli złamie barierę 10 godzin, otrzyma Puchar Gorca i nagrodę w wysokości 1000 euro! Wejdzie też do historii, bo ani Robbiemu Brittonowi w 2018 r., ani Dominikowi Grządzielowi (2019) sztuka ta się nie udała!

Warto pospieszyć się z zapisem, bo najniższe stawki wpisowego na Gorce Ultra-Trail obowiązują tylko do końca roku! Po szczegóły zapraszamy na www.gorceultratrail.com.

GUT WINTER 22.02.2020

GORCE ULTRA-TRAIL 1-2.08.2020

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Respro w walce ze smogiem- biegaj bezpiecznie dla zdrowia
Następny wpis
COROS nową siłą na polskim rynku zegarków multisportowych. Marcin Świerc oficjalnym ambasadorem.
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu