fbpx
blackroll mini stopy w dobrej kondycji 01

Blackroll MINI – stopy w dobrej kondycji

Zbyt intensywny trening, nieodpowiednie wzorce ruchowe, zła postawa ciała, nieodpowiednie odżywianie i słabe nawodnienie, a także niewystarczający odpoczynek, przewlekły stres czy stopniowe …

Zbyt intensywny trening, nieodpowiednie wzorce ruchowe, zła postawa ciała, nieodpowiednie odżywianie i słabe nawodnienie, a także niewystarczający odpoczynek, przewlekły stres czy stopniowe zmniejszanie się elastyczności ciała z wiekiem to czynniki, które powodują sztywność mięśniową organizmu, często bardzo bolesną, wpływającą na komfort naszego codziennego życia. I nie byłoby w tym nic odkrywczego, gdyby nie jeden fakt, że wszystkie wspomniane problemy mają związek z tajemniczą powięzią. Nie poświęcamy jej zbyt wiele uwagi, a szkoda, bo powinniśmy.

Czym jest powięź?

Powięź (nasza tkanka łączna, otaczająca wszystkie mięśnie, kości, nerwy, organy i stawy. Łączy i podtrzymuje wszystkie części ciała, jest rozciągającym się po całym ciele płynnym systemem. To dzięki niej układ mięśniowy może funkcjonować i trzymać się razem. Ta tkanka łączna kolektywnie otacza i penetruje każdy mięsień, jak również kości, nerwy i organy tworząc trójwymiarowy kombinezon zapewniający podtrzymanie ludzkiemu ciału. Powięzie mają ogromny wpływ na to, jak się poruszamy, na naszą posturę i percepcję bólu. Poprzez prawidłowe i systematyczne rozluźnianie powięzi zapobiegamy bólom mięśniowym, usprawniamy rekonwalescencję mięśni, zwiększamy mobilność fizyczną oraz gibkość, a dzięki temu wzrasta ogólna wydajność naszego organizmu.

SMR (z ang. “self myofascial release”) – autorozluźnienie międzypowięziowe, jest efektywną techniką rozluźniania napięcia i zrostów w mięśniach, a także w otaczających je powięziach. Blackroll to świetnej jakości rolki o różnej gęstości, stworzone do zwalczenia tego napięcia. Gwarantuje intensywny masaż mięśni i powięzi, którego efekt zbliżony jest do masażu sportowego. Wyłącznie za pomocą Blackroll sam decydujesz, która część twojego ciała potrzebuje najwięcej uwagi. Kontuzje przeciążeniowe, zapalenia, a nawet operacje mogą spowodować bliznowacenie i twardnienie powięzi. Twarda powięź daje niechciane uczucie sztywności, a także ogranicza ruchomości i gibkości ciała. Poprzez automasaż następuje nawilżenie powięź i jej stymulacja, a dzięki temu: polepszenie i zwiększenie zakresu ruchu, zmniejszenie i ograniczenie bólu mięśniowego, usprawnienie rekonwalescencji mięśnia oraz zwiększenie mobilności fizycznej i gibkości. Reasumując, automasaż polepsza wydajność Twojego całego ciała. Najlepszym sposobem wyjaśnienia pojęcia „nawilżania” powięzi jest przytoczenie analogii gąbki.

Analogia gąbki

Jeśli porównamy powięź do gąbki, łatwo będzie zrozumieć, dlaczego jest to tak istotne, aby o nią dbać. Gąbka, kiedy wysycha staje się krucha i twarda. Przez jej kruchość już za pomocą niewielkiej siły można ją łatwo złamać. Natomiast, gdy gąbka jest dobrze nawodniona staje się sprężysta i elastyczna. Można ją zgnieść do małych rozmiarów kulki, a ona i tak powróci do swojego pierwotnego kształtu. Można ją wykręcać i skręcać, a nie da się jej złamać.

Soczysta powięź to szczęśliwa powięź!

Jak tylko zrozumiemy, że nasze ciało jest w środku jak gąbka, utrzymywanie nawilżonej powięzi stanie się dla nas ważniejsze. Nasza mobilność, integralność i sprężystość w dużej mierze zależą od tego, jak dobrze są nawodnione nasze powięzi. To, co nazywamy „rozciąganiem mięśni”, jest w rzeczywistości ślizganiem się włókien tkanki łącznej (kolagenu) po związkach chemicznych z grupy polisacharydów nazywanych glikozoaminoglikanami (GAG). GAGi, w zależności od ich struktury chemicznej, w przypadku braku wody mogą sklejać ze sobą warstwy lub pozwolić im się ślizgać po sobie w momencie, gdy są odpowiednio nawodnione. Powyższy mechanizm jest potwierdzeniem występowania większości kontuzji z powodu zmian struktury powięzi. Jeżeli jesteśmy „wysuszeni”, stajemy się bardziej krusi i podatni na erozję, zerwania lub pęknięcia.

Nawadnianie powięzi następuje poprzez ruch lub masaż głębokich tkanek powięziowych, co uzyskujemy dzięki Blackroll. Czy nie jest to wystarczający powód, aby zacząć się „rollować”? Możemy zauważalnie ulepszyć gibkość ciała i sprawność układu mięśniowego dzięki małemu wysiłkowi i prostym ćwiczeniom. Określony i regularny trening zapewnia rozluźnienie napięcia i polepsza wydajność mięśniową.

Za pomocą rolek Blackroll przy wykorzystaniu własnego ciężaru i siły ciała dodatkowo polepszasz cyrkulację krwi w organizmie, tym samym usprawniasz przepływ tlenu do serca, tętnic i mięśni. Również twoja skóra, która odzwierciedla poziom energii i zdrowia, doceni korzyści płynące ze zwiększenia krążenia krwi, które przyspieszy przemianę termiczną resztek i toksyn wydalanych przez komórki. W skrócie: pomoże Ci wyglądać i czuć się zdrowiej!

Stopy w dobrej kondycji

Blackroll MINI. Wystarczy 8-10 powtórzeń, aby za jej pomocą uzyskać intensywny masażu stóp, którego efekt zbliżony jest do masażu manualnego. Zrelaksowane stopy to zdrowsze nogi, lepsza postawa ciała oraz dobre samopoczucie. Wie o tym każdy, kto choć raz odbył profesjonalny masaż stóp.

Stopa to bardzo złożony mechanizm oparty na właściwie ukształtowanych kościach spiętych mocnym i elastycznym układem więzadeł i mięśni. To najbardziej skomplikowany narząd w naszym ciele. Składa się aż z 26 kości, 33 stawów oraz przeszło 100 ścięgien, mięśni i więzadeł. Ta misterna konstrukcja dźwiga cały ciężar  ciała przez 365 dni w roku. Osłabione mięśnie stóp i ścięgna, wraz z predyspozycjami genetycznymi często powodują różnego rodzaju deformacje. Najczęstszymi są płaskostopie poprzeczne i podłużne oraz koślawość bądź szpotawość. Mają one niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu, i mogą objawiać się częstymi bólami kolan czy kręgosłupa.

Ponadto, w stopie znajduje się aż 72 tys. zakończeń nerwowych, odpowiedzialnych za połączenia między najważniejszymi częściami ciała. Ich stymulacja, poprzez uciskowy masaż stóp, wpływa korzystnie na pracę organów wewnętrznych. Rolowanie (naciskanie) punktów w stopie poprawia jej ukrwienie, zwiększa dopływ tlenu i składników odżywczych, rozluźnia napięcia w organizmie oraz przywraca naturalne położenie „ściśniętych” kości, po całym dniu w obuwiu. Dlatego zmęczone stopy po masażu są lekkie i automatycznie odzyskują witalność.

Rolowanie mięśni stopy

Do precyzyjnego rolowania mięśni stopy i przedramienia wykorzystujemy rolki Blackroll MINI. Podobnie jak przy dużych rolkach wykorzystujemy ciężar własnego ciała i powoli przesuwamy stopę po rolce. Rolowanie mięśni stopy za pomocą Blackroll MINI powoduje rozluźnienie rozcięgna podeszwowego, które nadmiernie napięte często jest przyczyną bólu i kontuzji (szczególnie u biegaczy). Aby rolowanie było skuteczne wystarczy 8-10 powtórzeń (ruch tam i z powrotem) na stopę. W przypadku, kiedy czujemy, że spięcia w stopie są większe i potrzebują szczególnej uwagi możemy zwiększyć liczbę powtórzeń do 15. Każdą stopę rolujemy osobno. Jeśli podczas rolowania znajdziemy miejsce szczególnie bolesne, należy na chwilę zatrzymać się na wrażliwym rejonie stopy i docisnąć je do rolki.

W skrócie. Jeśli rolujesz stopy, pamiętaj:

  • stań prosto, stopy równolegle do siebie,
  • na rolce ćwicz jednocześnie tylko jedną stopę,
  • reguluj docisk rolki ciężarem własnego ciała,
  • roluj stopę bardzo powoli, po całej długości podeszwy stopy, od pięty do palców i z powrotem,
  • nie spinaj mięśni stóp podczas rolowania,
  • maksymalnie rozluźnij stopę i pozwól jej „rozpłaszczyć” się pod naciskiem,
  • przesuwaj stopę bardzo wolno tak, aby rozluźnić stopę na całej jej szerokości,
  • wykonaj 8-10 powtórzeń na każdą stopę.
Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
new balance 870v4 na nogach ultramaratonczyka 01

New Balance 870v4 - na nogach ultramaratończyka

Następne
slowjogging chwilowa moda czy nowy trend 01

Slowjogging - chwilowa moda czy nowy trend?

Powiązane artykuły

automasaz na zakwasy test rolek movo training 01
Czytaj dalej

Automasaż na zakwasy – test rolek MOVO training

Automasaż, popularnie zwany “rolowaniem”, jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod poprawy zdolności regeneracyjnych sportowców, zajmując miejsce zaraz obok snu czy odpowiednio dobranej diety. Pora zatem przyjrzeć się czy popularność ta jest w pełni zasłużona, w czym pomoże nam przegląd najnowszych badań na temat skutków rolowania oraz test rolek i piłek MOVO training.