Skuteczny trening to nie przypadek a przemyślany plan działania. Badania wydolnościowe w SPORTSLAB pomogą Ci go zrealizować.
Dzięki dokładnej diagnostyce i bezpośredniemu wyznaczeniu indywidualnych stref i progów metabolicznych możemy precyzyjnie dobierać intensywność wysiłku, aby kształtować dane cechy. Wiemy również, czego „brakuje” u danej osoby i jak stosowany trening wpływa na nasz organizm. Tylko w ten sposób możemy dokładnie ustalić, w jakim kierunku zmierzamy w naszym treningu. Trening staje się dużo łatwiejszy i bardziej świadomy.
W trakcie badania ergospirometrycznego wyznaczamy w bezpośredni sposób szereg wskaźników wysiłkowych, świadczącym m.in. o zdolności organizmu i stopniu wytrenowania:
- VO2 max – jeden z ważniejszych wskaźników wydolności fizycznej, szczególnie wydolności tzw. tlenowej ważnej w dyscyplinach typowo wytrzymałościowych. Im większe VO2max, tym większa zdolność do wykonywania długotrwałej intensywnej pracy, bez symptomów zmęczenia
- Wentylacja płuc – ilość powietrza przepływającego przez płuca w ciągu 1 min. podobnie jak w przypadku VO2max wyższa wartość tego parametru świadczy o lepszej sprawności układu oddechowego.
- HR max – maksymalna wartość częstości skurczów serca (tętna) podczas wysiłku. Ustalić ją można jedynie przez bezpośrednie badanie.
Na podstawie badania w dokładny sposób określane są strefy intensywności wysiłku i progi metaboliczne:
- Strefa beztlenowo-tlenowa – Jest to tzw. trzeci zakres intensywności treningowej. Wysiłki w tym zakresie kształtują wytrzymałość beztlenową potrzebną przykładowo na finiszu czy podbiegach. Praca w tej strefie powoduje duże wahania równowagi kwasowo-zasadowej. W tej strefie w treningu wykorzystuje się biegi interwałowe i biegi tempowe. Kształtuje się wytrzymałość specjalną-krótką.
- Próg beztlenowy (anarobowy)- RCP (respiratory compensation point) to intensywność wysiłku po przekroczeniu której dochodzi do szybkiego zmęczenia. Dzieje się tak w wyniku narastania stężenia metabolitów mięśniowych (zakwaszenia), których buforowanie jest niewystarczające. Wysiłki o intensywności podprogowej, e strefie mieszanej kształtują wytrzymałość biegową.
- Strefa mieszana, jest to tzw. drugi zakres treningowy. To intensywność wysiłku, przy której utylizacja powstających w mięśniach metabolitów jest możliwa. Praca w tej strefie może być kontynuowana przez dłuższy okres czasu. Trening z taką intensywnością kształtuje ogólną wytrzymałość (wytrzymałość specjalną główną i długą).
- Próg tlenowy (LT): to intensywność wysiłku, po przekroczeniu której dochodzi do stopniowego włączania się w produkcji energii przemian beztlenowych (produkujących kwas mlekowy). Dzieje się tak ze względu na niewystarczającą ilość energii z przemian tlenowych.
- Strefa tlenowa II: to intensywność wysiłku, która jest realizowana przy udziale tylko przemian tlenowych (metabolizmu tlenowego). Jest to intensywność służąca kształtowaniu wydolności tlenowej i uruchamianiu rezerw organizmu. Jest to tzw. pierwszy zakres treningu. Stosowanymi formami są długie wybiegania o stałej intensywności (metoda ciągła jednostajna lub zmienna).
- Strefa tlenowa I (regeeneracyjna): to intensywność wysiłku, przy której energia czerpana jest w większości z przemian tłuszczowych. Długotrwałe wysiłki z tą intensywnością mocno przyczyniają się do pobudzania metabolizmu tłuszczowego
Najnowszy terminarz badań i zapisy na stronie. Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi terminami badań, polub nas na facebook’u!
Więcej informacji na stronie www.sportslab.pl oraz w wybranych artykułach na portalu [author-link alias=”szczepan-wiecha”]www.treningbiegacza.pl[/author-link]
Regularne przeprowadzanie badań wydolnościowych umożliwia pełną kontrolę nad naszym treningiem niezależnie od tego czy trenujemy amatorsko czy wyczynowo. Jedynie na podstawie bezpośredniego badania możemy stwierdzić, jaka jest intensywność wysiłku dla optymalnego spalania tkanki tłuszczowej, jaka dla usprawniania przemian tlenowych a jaka dla kształtowania wytrzymałości biegowej. Tego typu badania dają pełen wgląd w to, co dzieje się w naszych mięśniach podczas wysiłku. Dokładna znajomość wskaźników wysiłkowych pozwala skutecznie kontrolować trening – nie marnujesz czasu, tylko stopniowo podnosisz swoją formę!