fbpx
Aktualności

Testujemy ASICS GEL-NIMBUS 26: najlepszy wybór dla miłośników komfortu

Nadszedł czas na prezentację flagowego modelu japońskiego producenta. ASICS GEL-NIMBUS okrzyknięty jako najbardziej komfortowy but do biegania 2023…
KW 05155

Nadszedł czas na prezentację flagowego modelu japońskiego producenta. ASICS GEL-NIMBUS okrzyknięty jako najbardziej komfortowy but do biegania 2023 roku, doczekał się swojej najnowszej 26. już edycji. Po osiągnięciu sukcesu z poprzednim modelem, Japończycy postanowili nie pozostawać w miejscu, a zamiast tego przystąpili do modernizacji swojego „cudownego dziecka”, sięgając po nowoczesne technologie, aby wciąż rozwijać ulubiony model treningowy wielu biegaczy na świecie.

ASICS Gel-NIMBUS 26 to połączenie tradycji z nowoczesnością, kontynuujące doskonałość linii obuwia treningowego, które słynie z wyjątkowej amortyzacji i komfortu. Mimo wprowadzonych zmian, głównym celem producenta pozostaje zapewnienie biegaczkom i biegaczom maksymalnego komfortu podczas codziennych treningów. Przyjrzyjmy się mu z bliska i przekonajmy się, jakie innowacyjne elementy wprowadza japoński producent do świata biegania.

ASICS GEL-NIMBUS 26
Testujemy ASICS GEL-NIMBUS 26: najlepszy wybór dla miłośników komfortu 21

Model ASICS GEL-NIMBUS 26 jeszcze bardziej wszechstronny

Pod stopą umieszczono solidny blok podeszwy, gdzie pięta unosząca się jest 41,5 mm nad podłożem, a przednia część stopy utrzymuje się na wysokości 33,5 mm. Model korzysta z uniwersalnego i bezpiecznego dropu o wartości 8 mm, czyli różnicy wysokości pomiędzy piętą a palcami. Podeszwa zastosowana w tym modelu wykonana jest z najbardziej miękkiej, wygodnej i komfortowej pianki amortyzującej o nazwie FF BLAST PLUS ECO. Pod piętą znajduje się dodatkowa warstwa amortyzacji – ASICS PureGEL. Ten lżejszy i o 65% bardziej miękki materiał w porównaniu do tradycyjnego rozwiązania GEL zapewnia wyjątkowy komfort kontaktu stopy z podłożem.

Różnorodny poziom amortyzacji na całej długości stopy, w połączeniu z nieco większą sztywnością w przedniej jej części sprawia, że testowany model wydaje się bardziej responsywny. Podeszwa charakteryzuje się zarysowanym profilem rockera, czyli lekko uniesionym przodem. To wszystko przekłada się na płynniejszy biegowy krok, nadając „26” jeszcze większą wszechstronność.

ASICS GEL-NIMBUS 26
Testujemy ASICS GEL-NIMBUS 26: najlepszy wybór dla miłośników komfortu 22

Współczesne dopasowanie i elegancja

Nowa cholewka gwarantuje standardowe dopasowanie z lekko szerszym noskiem niż w poprzedniej wersji. Ramiączka nad łukiem stopy trzymające sznurówkę zostały poszerzone, co, pomimo wizualnych zmian, nie wpływa znacząco na doznania podczas biegu. Przednia część stopy zachowuje standardową szerokość, a śródstopie jest dobrze dopasowane dzięki cienkiemu, ale solidnie klinowanemu językowi.

Trwałość to jego kolejna mocna strona

Przebiegając w modelu ASICS GEL-NIMBUS blisko 200 kilometrów przed przygotowaniem dla Was recenzji, muszę przyznać, że zarówno podeszwa, jak i elementy cholewki prezentują się bardzo dobrze. Jednak to, co naprawdę imponuje, to trwałość poprzedniej edycji „dwudziestek piątek”, w których już pokonałem około tysiąca kilometrów, a mimo to są wciąż w świetnym stanie! Buty te nie wykazują żadnych uszkodzeń na cholewce, a podeszwa zachowuje świetny stan wizualny. Oceniam spadek poziomu amortyzacji na około 20%. Dzięki wygodnemu dopasowaniu poprzedniego modelu do moich stóp oraz muszę przyznać dość komfortowemu w wrażeniach spadkowi amortyzacji, który przekłada się na zwiększoną dynamikę, z pewnością będę sięgał po nie wiele razy w przyszłości.

ASICS GEL-NIMBUS 26
Testujemy ASICS GEL-NIMBUS 26: najlepszy wybór dla miłośników komfortu 23

Co się zmieniło względem poprzedniej edycji?

ASICS GEL-NIMBUS 26 prezentuje się korzystnie w porównaniu z zeszłoroczną edycją, oferując płynniejszy biegowy krok. Dzięki nowej technologii ASICS PureGEL doświadczamy ultra-miękkiego lądowania, wspartego bardziej sprężystym odbiciem. Przednia część stopy stała się nieco twardsza, co przekłada się na płynniejsze zwiększanie tempa i przyjemniejsze doznania podczas szybszego biegania.

Dodatkowo, ASICS GEL-NIMBUS 26 zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa. Poprawiona przyczepność, dzięki zastosowaniu nowej, twardej gumy Asicsgrip i Ahar+, sprawdza się doskonale nawet na mokrych, oblodzonych ulicach. Ten model udało mi się poddać solidnym testom podczas mrozu i opadów deszczu i zawsze zapewniał mi pewność na różnorodnych nawierzchniach.

Jednakże, warto zauważyć, że ASICS GEL-NIMBUS 26 jest nieco cięższy niż poprzednik, ważąc 303 gramy w męskim rozmiarze 9. Jednak przytaczam to jedynie ze statystycznego obowiązku, gdyż kilka gram różnicy jest wręcz niezauważalne. Zabieg ten związany jest najpewniej z zastosowaniem wytrzymałej gumy w spodzie podeszwy. Dzięki temu zyskujemy jednak na trwałości i przyczepności, co sprawia, że jest to niewielki kompromis w kontekście ogólnego użytkowania obuwia treningowego.

ASICS GEL-NIMBUS 26
Testujemy ASICS GEL-NIMBUS 26: najlepszy wybór dla miłośników komfortu 24

Wrażenia z biegania

ASICS GEL-NIMBUS 26 sprawdza się doskonale w warunkach, do których został przeznaczony, czyli podczas spokojnych i długich wybiegań. Pierwsze pojawiające się wrażenia, to doskonałe dopasowanie, miękki i stabilny krok oraz elastyczność. Bez względu na liczbę już pokonanych w nich kilometrów, nie doświadczyłem żadnego dyskomfortu. Warto zwrócić uwagę na doskonałe trzymanie się podłoża, nawet na nawierzchniach mniej stabilnych czy grząskich, co sprawdziłem podczas zimowych biegów. Zarówno suchy asfalt, jak i jego mokra czy utwardzona odmiana, to tereny, na których buty te prezentują się świetnie.

Co dzieje się, gdy zdecydujemy się przyspieszyć? Po ultra-miękkim lądowaniu stopa jest sprawnie przetaczana ku wybiciu, które jest dość mocne. Mimo braku sprężystości, charakterystycznej dla butów startowych z wkładką węglową, GEL-NIMBUS 26 oceniam jako dość przyzwoite pod względem wydajności. But skutecznie zbiera się do wybicia, a przy tempie 5:00 min/km bieganie sprawia dużo przyjemności. Jednak przy szybszych tempach, powyżej 4:30 min/km, amortyzacja sprawia, że pięta wydaje się mocno osadzać i wybicie wymaga dodatkowego wysiłku w fazie końcowego kroku biegowego. Czy jest to wada? Zdecydowanie nie. But ten został stworzony z myślą o innym przeznaczeniu, co warto mieć na uwadze przy tego typu osądach, jednak trzeba mieć tego świadomość.

ASICS GEL-NIMBUS 26
Testujemy ASICS GEL-NIMBUS 26: najlepszy wybór dla miłośników komfortu 25

Podsumowanie

ASICS GEL-NIMBUS 26 to doskonały wybór jako główny but treningowy, idealny do pokonywania znacznych dystansów. Wyposażony w zaawansowane technologie i wykonany z najwyższej jakości materiałów, ten model gwarantuje znakomitą amortyzację, wyjątkowy komfort noszenia, nie tracąc jednocześnie na elastyczności ani nie stając się zbyt ciężkim czy sztywnym. To obuwie, które z powodzeniem sprosta oczekiwaniom zarówno początkujących biegaczy poszukujących wygodnego pierwszego buta do treningów, jak i zaawansowanych entuzjastów, dla których stanie się niezawodnym towarzyszem podczas wspólnego przemierzania kilometrów.

ASICS GEL-NIMBUS 26 w kilku konfiguracjach kolorystycznych dostępny jest w sklepbiegacza.pl i ASICS.com.

Ocena ogólna redakcji (w skali 0-10): 9,5

Ocena szczegółowa w skali 0-5:

MODEL ASICS GEL-NIMBUS 26

Przeznaczenieasfalt
Stopaneutralna / supinacja
Drop8 mm
Waga buta303g (rozm. 9)
Amortyzacja5/5
Wygoda5/5
Dopasowanie cholewki5/5
Bieżnik5/5
Przyczepność5/5
Odczuwalność podłoża3/5
Trzymanie pięty5/5
Elastyczność5/5
Responsywność4/5
System wiązania5/5
Stabilizacja4,5/5
Wentylacja4/5
Wsparcie łuku podłużnego4,5/5
Ochrona palców4/5

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Prezentacja trasy 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego
Następny wpis
Przedstawiamy medal 16. PKO Poznań Półmaratonu!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu