fbpx
Kalendarz biegowy

Trwają zapisy na 17. Półmaraton Warszawski. Blisko 1000 biegaczy na liście startowej!

Każdej wiosny tysiące zawodowców oraz amatorów z kraju i zagranicy przyjeżdża do Warszawy, by zmierzyć się w największej…
Trwają zapisy na 17. Półmaraton Warszawski

Każdej wiosny tysiące zawodowców oraz amatorów z kraju i zagranicy przyjeżdża do Warszawy, by zmierzyć się w największej imprezie biegowej w tej części Europy. Bez względu na to czy jesteś zaawansowanym biegaczem, czy też początkującym pasjonatem — w ostatni weekend marca 2023 roku możesz przebiec Półmaraton Warszawski! Zapisz się już dziś i dołącz do imprezy, która od lat mobilizuje i motywuje tysiące osób do rozpoczęcia sezonu biegowego!

W niespełna 3 dni po uruchomieniu zapisów 1000 biegaczy zdecydowało się przywitać wiosnę na biegowo startując w 17. edycji Półmaratonu Warszawskiego. Pojawienie się na liście startowej to dodatkowa motywacja do podjęcia treningów i postawienia sobie jednego z pierwszych noworocznych celów.

2022 był wspaniały, co przyniesie przyszła wiosna?

Ubiegły rok przyniósł nowe rekordy! Reprezentantka Etiopii pokonała dystans półmaratonu w czasie 01:08:55, bijąc tym samym rekord imprezy, który utrzymywał się aż 9 lat. Wśród mężczyzn triumfował reprezentant Tanzani, Emanuel Giniki Gisamoda z wynikiem 01:00:30. Zbliżająca się wielkimi krokami 17. Edycja półmaratonu to kolejna szansa na pobicie rekordów. Czy komuś uda się zapisać na kartach historii? Przekonamy się już w marcu!

Bieganie to pomaganie, dołącz i Ty #BiegamDobrze

Na udział w biegu zapisać się można na dwa sposoby: wnosząc opłatę startową, bądź wybierając ścieżkę charytatywną – zakładając zbiórkę #BiegamDobrze. W ramach ścieżki i akcji charytatywnej każdy z uczestników może wybrać jedną spośród 8 organizacji dobroczynnych i wesprzeć ją poprzez bieganie. Wybierz opcję charytatywną rejestracji i załóż wirtualną zbiórkę w systemie #BiegamDobrze. Poprzez zachęcanie swoich znajomych do wsparcia swojej zbiórki gromadzisz środki wspomagające działalność wybranej organizacji dobroczynnej. Gdy uzbierasz kwotę minimalną, w prezencie od organizacji dostaniesz pakiet startowy. W ramach akcji charytatywnej #BiegamDobrze biegacze zebrali już ponad  7 milionów złotych na ważne cele społeczne! Dołącz do bohaterów z pomarańczowymi numerami startowymi i pamiętaj: w słusznej sprawie biegnie się lżej!

Trenuj z nami

To już nie pierwszy raz kiedy eksperci MagazynBieganie.pl angażują się w przygotowanie biegaczy do zawodów. Z doświadczenia wiemy jak istotną kwestią jest właściwe wsparcie w przygotowaniach do wielkiego biegu. W związku z tym, dla wszystkich zainteresowanych wspólnymi treningami powstanie specjalna grupa na Facebooku. Na niej znajdą się zróżnicowane plany treningowe, zależne od poziomu zaawansowania. Dostępne będą również poradniki i akcje specjalne. Będziemy Twoim mentorem w przygotowaniach bo wspólnie idziemy ku zwycięstwu! 

Jak nie teraz to kiedy?

Wiosna to idealny moment na powrót do formy po zimowym robieniu masy! Jeśli Twoje roztrenowanie przeciągnęło się, jeśli chcesz zawalczyć o życiówkę, wrócić do formy sprzed kilku lat i zacząć biegać razem z nami – zrób to teraz! Jeśli myślisz o debiucie na dłuższym dystansie – Półmaraton Warszawski to idealny wybór. Ubiegły rok przyciągnął na start półmaratonu ponad dwa tysiące debiutantów. Przyszły rok może być Twój, wszystko zależy od Ciebie! 

Półmaratońskie ciekawostki

Pierwszy Półmaraton Warszawski odbył się 26 marca 2006 roku. Bieg ukończyło wtedy 1066 biegaczy. Organizatorzy głęboko wierzyli, że zainteresowanie imprezą będzie rosło z roku na rok i tak się stało! W 2013 roku byliśmy świadkami niezapomnianej chwili. Pierwszy raz w historii, metę biegu ulicznego w Polsce przekroczyło bowiem ponad 10 tysięcy osób! Kolejnym przełomowym momentem było przywitanie na mecie stutysięcznego biegacza podczas Półmaratonu Warszawskiego w 2019 roku. Bieganie odżywa, odzyskuje swój dawny blask po okresie pandemicznym.  Organizatorzy biegu, fundacja „Maraton Warszawski” postawili sobie ambitny cel, by na wiosnę 2023 roku, po raz kolejny metę przekroczyło 10 tysięcy biegaczy. Czy tak się stanie? Wszystko w rękach i nogach pasjonatów biegania, którzy chętnie odwiedzają stolicę w ostatni weekend marca.

17. Półmaraton Warszawski odbędzie się w ostatni weekend marca 2023 roku
17. Półmaraton Warszawski odbędzie się w ostatni weekend marca 2023 roku

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Rekrutacja do II edycji programu "Wybiegaj w Przyszłość" wystartowała!
Następny wpis
Bieg Niepodległości za Tobą? Zarejestruj się na Lidze Biegowej i przekuj wynik na nagrody!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu