fbpx
Zapowiedzi imprez

100 plakatów na 100-lecie Maratonu

46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zbliża się wielkimi krokami, więc jest to idealny czas, aby wyróżnić osoby, które od…
plakaty maraton warszawski

46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zbliża się wielkimi krokami, więc jest to idealny czas, aby wyróżnić osoby, które od lat angażują się w tworzenie maratońskiej historii i są jej nieodłączną częścią. Z okazji setnej rocznicy pierwszego biegu maratońskiego w Polsce,  organizatorzy wręczą 100 unikalnych plakatów, zaprojektowanych przez jednego z najwybitniejszych polskich plakacistów, Andrzeja Pągowskiego. 95 z nich zostanie wręczonych najbardziej zasłużonym członkom maratońskiej rodziny. 5 pierwszych plakatów trafiło z kolei na wyjątkową licytację charytatywną dla powodzian, w której udział wziąć może każdy miłośnik sztuki i sportowych pamiątek! 

„100 plakatów na 100-lecie” – unikalna pamiątka może być Twoja!

Maraton Warszawski w swojej historii już łączył ze sobą sport oraz sztukę, bowiem zwycięzcy pierwszych edycji otrzymywali w nagrodę obrazy wybitnych artystów. Tegoroczny plakat z okazji stulecia maratonu został wydany w limitowanej edycji – zaledwie 100 sztuk! 

Obdarowane osoby będą mogły poczuć się jak medaliści Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, choć z tą różnicą, że nie otrzymają kopii, lecz oryginalne, numerowane plakaty w formacie A2. Początkowo organizatorzy chcieli je wręczyć 100 osobom, by wyrazić swoją wdzięczność tym, którzy angażują się w tworzenie historii maratonu. W związku z trudną sytuacją na południu kraju postanowiono jednak, że część wyjątkowych plakatów autorstwa Andrzeja Pągowskiego trafi na licytację charytatywną. 

Wyróżnionych plakatami zostanie 95 osób! W tej grupie znajdą się m.in. zwycięzcy biegu, ale przede wszystkie osoby, które na przestrzeni dziesięcioleci w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju i sukcesu maratonu oraz wyróżniają się swoją postawą. Posiadaczem jednego z pięciu pozostałych plakatów może zostać każdy, bowiem trafiają one na licytacje charytatywne. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na wsparcie działań Fundacji Avalon, która niesie pomoc osobom z niepełnosprawnościami dotkniętymi skutkami tegorocznej powodzi. 

Największą perełką, która trafia na licytację, jest plakat nr 1 z limitowanej serii, podpisany przez samego Andrzeja Pągowskiego. To niepowtarzalna okazja, by wesprzeć szlachetny cel i zdobyć wyjątkowy, kolekcjonerski przedmiot, który łączy w sobie wartość artystyczną i historyczną. Jest to skromny gest solidarności środowiska biegowego z osobami dotkniętymi niszczycielskim żywiołem – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.Sylwetka Andrzeja Pągowskiego

To legenda polskiej grafiki. Sława Andrzeja Pągowskiego przekracza granice naszego kraju – autor plakatu jest laureatem zarówno polskich, jak i zagranicznych nagród. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło jego plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA! 

Andrzej Pągowski jest również autorem wielu kultowych plakatów do legendarnych filmów, takich jak: Dziecko Rosemary, Człowiek z Marmuru, Seksmisja czy Dekalog. Teraz kolejne limitowane dzieło znanego artysty można wylicytować w aukcji, a przy okazji wspomóc najbardziej potrzebujących w obszarach objętych powodzią. 

Weź udział w wyjątkowej licytacji i pomóż potrzebującym 

Fundacja „Maraton Warszawski” jako organizator 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego zaprasza już 29 września do stolicy na Wielki Bieg. Środowisko biegowe nie pozostaje jednak obojętne na tragiczne wydarzenia na południu kraju. Razem możemy zrobić coś wielkiego i pomóc tym, którzy teraz bardzo potrzebują naszego wsparcia. Weź udział w licytacji, pomóż potrzebującym i stań się właścicielem niezwykłego plakatu, który na zawsze zapisze się w historii polskiego sportu! 

Plakat Andrzeja Pągowskiego na 100-lecie maratonu. Nr 1/100 z podpisem.

Plakat Andrzeja Pągowskiego na 100-lecie maratonu. Nr 2/100. 

Plakat Andrzeja Pągowskiego na 100-lecie maratonu. Nr 3/100. 

Plakat Andrzeja Pągowskiego na 100-lecie maratonu. Nr 4/100. 

Plakat Andrzeja Pągowskiego na 100-lecie maratonu. Nr 5/100. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Mini Melts Kraków Run: niemal 2 000 dzieciaków pobiegło przy Błoniach Krakowskich
Następny wpis
Rekordowy 17. PKO Bieg Trzech Kopców
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu