fbpx
1 rst polmaraton swidnicki bo jesienia biega sie najpiekniej 05

1. RST Półmaraton Świdnicki – bo jesienią biega się najpiękniej!

7 listopada o godzinie 11:00 ze świdnickiego rynku wystartował 1 RST Półmaraton Świdnicki. Zgodnie z zapowiedzią Organizatora Świdnica czekała na biegaczy. Powitała ona kolorowy tłum z …

7 listopada o godzinie 11:00 ze świdnickiego rynku wystartował 1 RST Półmaraton Świdnicki. Zgodnie z zapowiedzią Organizatora Świdnica czekała na biegaczy. Powitała ona kolorowy tłum z niezapomnianą energią i skradła serca biegaczy, a kradzież ta odbyła się z premedytacją.

Półmaraton w Świdnicy w moim kalendarzu biegów

Jesień to czas kiedy my biegacze szukamy okazji do zakończenia sezonu biegowego. W tym celu wertujemy kartki kalendarza biegowego, szukając biegowej imprezy, która stanie się dla nas uwieńczeniem tegorocznych startów. Poszukujemy emocji i wrażeń, które zostaną z nami na dłużej, będąc naszym motorem w trakcie zimowych długich wybiegań, dostarczając  motywacji do tego, aby ten jesienno-zimowy czas przepracować aktywnie i powrócić wiosną z nowymi siłami na kolejne linie startów.

1-rst-polmaraton-swidnicki-bo-jesienia-biega-sie-najpiekniej-06

Wiosenne zawody rozpoczęłam w tym roku udziałem w 2. PZU Dziesiątce WROACTIV. Kiedy więc usłyszałam o 1 Półmaratonie Świdnickim organizowanym przez Fundację WROACTIV, nie miałam wątpliwości gdzie i w jakim terminie zakończę sezon tegorocznych biegów ulicznych. Wraz ze mną taką decyzję podjęło 1500 biegaczy, rejestrując się do udziału w zawodach, na co Organizator zareagował zwiększeniem limitu zawodników z 1000 do 1200 osób.

Partnerem biegu oraz jego sponsorem tytularnym została firma RST, a profesjonalizm i pasję w organizacji imprezy biegacze odczuli na własnych nogach.

[youtube]0dJcJ2AR3Fg[/youtube]

Kolory jesieni kontra kolorowy tłum biegaczy

Świdnica przywitała nas delikatnym deszczem, jednak mało kto zwracał uwagę na jego krople. Biuro zawodów zostało zorganizowane na terenie stadionu OSiR LZS w Świdnicy, wokół którego zlokalizowanych zostało kilka parkingów. Witał nas tam kolorowy tłum biegaczy, z daleka powiewały balony pacemakerów, miasteczko biegowe było miejscem spotkań z przyjaciółmi którzy docierali z różnych zakątków województwa, a ciepła herbata i kawa rozgrzewały nas przed biegiem. Trasa rozgrzewki stała się preludium do tego, co czekało biegaczy po przekroczeniu startu. Aby na ten start dotrzeć, ruszyliśmy za grupą pacemakerów. Nogi zaczęły truchtać same na widok jesiennych liści w parku, delikatnych podbiegów oraz tłumu biegaczy. Sportowa energia, która towarzyszyła temu tłumowi  nie pozwoliła dotrzeć na linię startu spacerem. Odległość od biura zawodów do świdnickiego rynku stała się idealną okazją na rozgrzanie mięśni. Po drodze dołączali kolejni biegacze i zanim znaleźliśmy się na starcie, wielu zawodników zdążyło zawrzeć nowe znajomości, wymienić się wrażeniami, zachwycić panująca jesienną aurą, znaleźć siły aby powalczyć o życiowy wynik. W gronie zawodników znaleźli się między innymi były Wojewoda Dolnośląski, obecnie Prezes Legnickiej SSE Rafał Jurkowlaniec, świdniccy radni Jan Dzięcielski, Jan Jaśkowiak i Marek Marczewski, jak również Pani Maria Kasprowicz – Gładysz z Urzędu Miasta w Świdnicy. Wśród tłumu biegaczy rozpoznawaliśmy twarze naszych kolegów i koleżanek poznanych w trakcie wcześniejszych zawodów.

1-rst-polmaraton-swidnicki-bo-jesienia-biega-sie-najpiekniej-07

Świdnica ma swoją historię i tę historię biegacze poznawali biegiem

Uroki trasy jaka czekała na zawodników 1. RST Półmaratonu Świdnickiego, Organizator po części odkrywał w udostępnionej na Facebooku video zapowiedzi. I zapowiedź ta przenosiła nas na chwilę na świdnickie ścieżki, pozwalając poczuć przyszłą atmosferę biegu.

W dniu startu spotkaliśmy się zatem na świdnickim Rynku, gdzie biegacze zostali powitani przez  przedstawicieli organizatora, partnera biegu oraz władze miasta, ale przede wszystkim przez ogromny tłum kibiców, którzy nie opuścili biegaczy, organizując prawdziwe strefy kibica na całej trasie półmaratonu, dodając energii kiedy już jej brakowało. Wspaniale spisali się wolontariusze, którym nie schodziły z twarzy uśmiechy i którzy w tym dniu pomagali wybrnąć z nieoczekiwanych opresji niejednemu biegaczowi . Niesamowita atmosfera biegu jest zasługą przede wszystkim tych wspaniałych kibiców i wolontariuszy. Było głośno i radośnie, a każde wykrzyczane “już nie daleko”, “dasz radę” ,biegnij, biegnij”, “ślicznie wyglądasz to już końcówka” pomogło złamać niejedną życiówkę. Świdniczanom należą się podziękowania za tak ciepłe i wyrozumiałe powitanie ponad tysiąca biegaczy, którzy na kilka godzin zakłócili ruch w mieście. Podziękowania należą się również wspaniałym, doświadczonym pacemarkerom, którym niejeden zawodnik zawdzięcza swoją życiówkę.

1-rst-polmaraton-swidnicki-bo-jesienia-biega-sie-najpiekniej-08

Sama trasa była nie lada gratką dla startujących. Zawodników zaskoczyła ona swoją różnorodnością, a jej płaski charakter, jakiego niejeden z biegaczy dopatrzył się na mapie, szybko stał się jedynie niedopatrzeniem. Wielu zawodników zachwycił roztaczający się krajobraz. Trasa okazała się wymagająca m.in. ze względu na panujące warunki atmosferyczne, dzięki czemu widok mety oraz świadomość ukończenia biegu stały się jeszcze przyjemniejsze i nie było mowy o żadnym niedosycie.

Do Świdnicy powrócimy, aby jej historię poznać w nieco wolniejszym tempie. Każdy zawodnik znalazł bowiem w pakiecie startowym bilet wstępu do XVII wiecznego Kościoła Pokoju, obiektu wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Niejeden z nas odwiedzi również przy okazji wieżę ratuszową oraz katedrę. Bieganie jest bowiem sposobem na poznawanie nowych zakątków i wydeptywanie nowych ścieżek.

Półmaraton Świdnicki był okazją do rodzinnego świętowania

Półmaratonowi w Świdnicy towarzyszyły również zawody sportowe zorganizowane pod hasłem “Zanim dorosnę do maratonu”, zorganizowane z inicjatywy LZS Świdnica. Miały one na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego spędzania czasu. W ramach akcji zaplanowano biegi na dystansach dostosowanych do wieku najmłodszych zawodników, w tym  Bieg Krasnala, Bieg Smyka, Bieg Urwisa, Bieg Juniora, Bieg Małolata i Bieg Nastolatka. Często w zawodach uczestniczą całe nasze rodziny, które świetnie sprawdzają się w roli kibiców i wiodą prym w poszczególnych strefach kibica. Tym razem nasi najmłodsi domownicy mogli poczuć się prawdziwymi sportowcami, zdobyć medal, rozkochać się w bieganiu, stanąć na podium i podzielić się z nami swoim własnym sukcesem. Pierwsza trójka zwycięzców z każdego dystansu otrzymała medal, a pierwszych dziesięciu zawodników poszczególnych kategorii zdobyło okolicznościową koszulkę.

Jeśli jesień to na trasie Półmaratonu Świdnickiego

1-rst-polmaraton-swidnicki-bo-jesienia-biega-sie-najpiekniej-09

W 2015 r. podczas 1. RST Półmaratonu w Świdnicy najlepszy okazał się Kenijczyk, Rop Abel Kibet, który przebiegł półmaraton w czasie 1:6:30. Wśród kobiet triumfowała jego rodaczka Agnes Chebet, przybiegając linię mety w czasie 1:17:48. Najlepsza wśród Polek była świdniczanka Halina Szczęsna-Radzikowska z czasem 1:29:20
Wspaniała Organizacja, promocja, bardzo aktywny udział kibiców i wolontariuszy sprawiły, iż dla niejednego biegacza impreza ta stała się idealnym zakończeniem sezonu tegorocznych startów, a w przyszłości stanie się zapewne biegową tradycją. Kto bowiem biega ten wie, iż bieganie jesienią dostarcza mnóstwo przyjemności. Temperatury zwykle nas rozpieszczają, przyroda pomaga nam wydłużyć dystans a starty w biegach na 10 km pozostawiają niedosyt.

1-rst-polmaraton-swidnicki-bo-jesienia-biega-sie-najpiekniej-10

1-rst-polmaraton-swidnicki-bo-jesienia-biega-sie-najpiekniej-11

1-rst-polmaraton-swidnicki-bo-jesienia-biega-sie-najpiekniej-12

Tym bardziej cieszy pojawienie się Półmaratonu Świdnickiego w kalendarzu dolnośląskich biegów. Czekamy na jego kolejną edycję, mając nadzieję, iż na stałe zagości wśród jesiennych biegowych imprez.

Organizator biegu: Fundacja WROACTIV;

Współorganizatorzy: Miasto Świdnica, Powiat Świdnica, Gmina Świdnica

Sponsor tytularny: RST

przydatne linki:

Strona internetowa biegu dostepna tutaj 

Wiecej zdjęć znajdziesz na naszym FB

Ewa Indulska – Sałdacz

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
mikolajki biegaja w mikolajkach 06

Mikołajki biegają w Mikołajkach

Następne
gotowy do biegu recenzja ksiazki 06

Gotowy do biegu - jak uwolnić wrodzoną zdolność do biegania bez kontuzji? Recenzja książki.

Powiązane artykuły

badwater strychalski 1 1
Czytaj dalej

Badwater – Strychalski 1:1!

Morderczy dystans. Piekielna temperatura. Kryzysy i wzloty. Ale udało się! Powrót Darka Strychalskiego – niepełnosprawnego biegacza z Podlasia na Badwater – jeden z najtrudniejszych ultra maratonów...

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM