fbpx
Informacje prasowe

Wizz Air Half Marathon Katowice. To już trzecie podejście!

Mamy dla Was wywiad z Dyrektorem biegu - Mateuszem Banasiem.
wizz air half marathon katowice to juz trzecie podejscie 01

Mamy dla Was wywiad z Dyrektorem biegu – Mateuszem Banasiem.

1. Wizz Air Half Marathon Katowice. To już trzecie podejście! Wiemy, ze to będzie bieg nocny. Czy zaskoczycie czymś jeszcze?

Ha! Oczywiście, że tak! Gdyby kolejne edycje miały się niczym nie różnić, tylko być kopiami jednych od drugich, to nie widzielibyśmy sensu w robieniu kolejnych wydarzeń. Ile razy można odgrzewać ten sam obiad? Oprócz zmiany pory biegu, powrotu do biegu na 5km i przemodelowaniu nieco sztafety (4x), zmieniamy także trasę, tak by po pierwsze poprowadzić ją wyłącznie oświetlonymi odcinkami, ale także po to, by pokazać biegaczom przepiękne miejsca w Katowicach, które nie leżą w bezpośrednim sąsiedztwie śródmieścia. Miejsca, które mają dla Ślązaków wymiar historyczny i zabytkowy, a także będą stanowiły doskonałą promocję Katowic w świecie. Generalnie ta edycja stoi pod znakiem próby wyjścia z nieco oklepanych, zakurzonych tradycji polskiego “biegowego światka”. Zmagając się z wieloma przeciwnościami w poprzednich edycjach, cały czas mocno główkowaliśmy jak podejść do różnych tematów by było lepiej. Mamy naocznych wzorców zebranych z całego świata, jak również sporo inwencji własnej. Zarówno jeśli chodzi o organizację biegu, prowadzenie rejestracji biegaczy, pakiety startowe, czy wszystko to co będzie się działo dookoła biegu. Chcemy po prostu być prawdziwie nowoczesnym biegiem.

2. Słyszymy, ze Polska biega coraz bardziej, coraz więcej konkurencyjnych biegów. Czy ścigacie się też z innymi organizatorami? Czujecie konkurencje?

Nie ścigamy się z nikim poza samym sobą. Mamy wizję, którą systematycznie rozwijamy od momentu kiedy podjęliśmy współpracę z liniami lotniczymi Wizz Air. Zresztą, to właśnie nasza autentyczna fascynacja bieganiem jako budowaniem radości wśród ludzi i podejście może nieco mało ekonomiczne, ale za to szczerze “biegowe” przekonały do nas węgierskich przyjaciół. Oczywiście, kalendarz biegowy może nieco utrudniać życie, zwłaszcza kiedy organizatorzy innych dużych biegów zdają się nie liczyć z fair play i celowo przesuwają daty swoich biegów w pobliże naszego, ale wierzymy, że biegacze “zagłosują nogami” i będą zainteresowani naszymi atrakcjami (np. biciem rekordu Guinnessa!), zamiast biegać “setny” raz w tych samych miejscach w takich samych biegach…

polecisz z nami w katowicach wizz air half marathon widzimy sie 23 maja 01
Wizz Air Half Marathon Katowice. To już trzecie podejście! 9

3. Trasa pewnie wciąż jest planowana, ale czy mamy już jej zarys? Którędy pobiegniemy?

Tak, zarys trasy jest w naszych głowach i rysunkach od dawna. Na pewno ponad połowa trasy ulegnie zmianie. Będzie znacznie bardziej atrakcyjna (zwłaszcza nocą!) i dużo bardziej turystyczno-krajoznawcza. Pilnujemy także, by po zmroku była po prostu bezpieczna. Na pewno bieg odbędzie się na jednej pętli i będzie dawał solidne podstawy do bicia własnych rekordów życiowych!

4. Znani jesteście z bogatych pakietów. Czy przy trzeciej edycji utrzymacie standard?

Tutaj także chcemy wyjść do biegaczy z nowościami, które podpatrzyliśmy w krajach z o wiele dłuższymi tradycjami jeśli chodzi o komercyjne bieganie. Wierzymy, że nasz pakiet będzie jeszcze bogatszy, mimo, że w zasadzie już jest najbogatszy w Polsce, bo kto inny płaci biegaczom za udział? Voucher na loty o wartości 90 zł (20 euro) to nie lada gratka, a to przecież tylko jeden z elementów.

5. Powiedz coś o zespole organizacyjnym, kto się kryje za tym biegiem?

Stara, dobra ekipa z Fundacji “Cała Naprzód”. Jesteśmy drużyną zapalonych do działania ludzi. Przy czym zawsze pomagamy z ideą wspierania innych, głównie niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. Z roku na rok stajemy się mocniejsi, cały czas się rozwijając, nadrabiając mankamenty i wyciągając wnioski z przeszłości. Bawimy się naszym samodoskonaleniem i tym, że w zasadzie każdy stały członek ekipy stał się już ekspertem. W tym roku nasza ekipa uległa “odświeżeniu” pozyskując nowych, bardzo wartościowych partnerów z doświadczeniem, a także powrotem pierwotnego dyrektora biegu, który naszą imprezę w ogóle wymyślił. Jesteśmy dumni, że udało/udaje nam się zawiązać pewną nieformalną koalicję poprzez dokooptowanie do naszej ekipy organizatorów innych biegów na Śląsku, z takich miast jak Gliwice, Zabrze, Piekary Śląskie, Siemianowice, Chorzów… Pokazujemy, że jesteśmy ponad wszelkimi podziałami, a nasze horyzonty, wizje i umiejętność spoglądania z szerokiej perspektywy na pewne sprawy, dają solidne podstawy do wiary w to, że Wizz Air Katowice Half Marathon, któregoś dnia będzie po prostu najfajniejszym biegiem w Polsce, a może i dalej. Cieszymy się, że udało nam się odzyskać świeżość myślenia i działania, z odpowiednią dawką wiary w sukces, a nade wszystko, że w końcu zyskaliśmy na tyle dużo zaufania u wszystkich partnerów, że dostajemy w końcu szansę pokazania jak chcielibyśmy robić biegi. Po naszemu!

Wszystkim, którzy zjawią się 23 maja o 20:45 na starcie bardzo zazdrościmy, że nie możemy pobiec razem z Wami, ale będziemy się cieszyć widząc Wasze zmęczone, ale uśmiechnięte twarze!

Do zobaczenia w Katowicach!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Sportowe wyzwanie na rok 2020 – zapisz się na 6. Gdańsk Maraton
Następny wpis
Ruszają zapisy na 42. Maraton Warszawski!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu