📣 Twoje zdrowie zaczyna się tutaj 🐣 Terminy konsultacji przed Wielkanocą
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

Startują Mistrzostwa Europy Skyrunnig. Na dystansie Ultra 53 km/+5000 pobiegnie Natalia Tomasiak

Mistrzostwa Europy Skyrunning – to impreza odbywająca się co dwa lata, na przemian z Mistrzostwami Świata. W tym roku Federacja Skyrunning zdecydowała się podzielić Mistrzostwa na dwa wydarzenia, oba we włoskich Alpach.
cropped startuja mistrzostwa europy skyrunnig na dystansie ultra 53 km 5000 pobiegnie natalia tomasiak 01

Mistrzostwa Europy Skyrunning – to impreza odbywająca się co dwa lata, na przemian z Mistrzostwami Świata. W tym roku Federacja Skyrunning zdecydowała się podzielić Mistrzostwa na dwa wydarzenia, oba we włoskich Alpach. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpią zawodnicy na dystansie ultra, gdzie w ramach Maga Ultra Skymarathon zmierzą się z 53 kilometrową trasą i ponad 5 tysiącami metrów przewyższeń.

To naprawdę dużo. Dla porównania odbywający się właśnie biegł główny UTMB ma 10000 metrów podejść, ale na dystansie 171 km. Na trasie występuje także sporo trudności technicznych i ekspozycji. Sercem zawodów będzie urocze włoskie miasteczko Serina położone w sercu Lombardii.

startuja mistrzostwa europy skyrunnig na dystansie ultra 53 km 5000 pobiegnie natalia tomasiak 02

Tydzień po ultrasach do zawodów przystąpią specjaliści od dystansu Vertical i Sky. Tutaj mistrzostwa będą się odbywały w ramach Veia SkyRace Domodossola. Warto dodać, że po raz pierwszy na mistrzostwach będą przeprowadzone testy antydopingowe WADA. Nasz kraj będą reprezentować: Iwona Januszyk (Vertical), Mirosława Witowska, Marcin Kubica, Krzysztof Bodurka (Sky), Natalia Tomasiak (Ultra). Z wyjazdu do Włoch w ostatniej chwili zrezygnowała Magda Kozielska.

Zmagania na Mistrzostwach Europy rozpoczną się 1 września od dystansu Ultra. W rywalizacji wystąpi około 150 sportowców reprezentujących oficjalne drużyny z 19 krajów: Andory, Austrii, Bułgarii, Czech, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Węgier, Włoch, Macedonii Północnej, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii , Rosji, Hiszpanii, Szwajcarii i Szwecji.

Zawodnicy dystansu ultra będą mieli do pokonania 53 km trasy i aż 5000 metrów w górę. Trasa jest naprawdę wymagająca o czym świadczą rekordy trasy ustanowione w ubiegłym roku podczas inauguracyjnej edycji Maga Ultra Skymarathon. Najlepszy z Panów Włoch Riccardo Faverio pokonał trasę w 7h44’45 , a najlepsza kobieta – Cecilia Pedroni triumfowała z czasem 9h16’35

startuja mistrzostwa europy skyrunnig na dystansie ultra 53 km 5000 pobiegnie natalia tomasiak 03

W niedzielę na dystansie Ultra, Polskę będzie reprezentowała jedynie Natalia Tomasiak, która na zeszłorocznych Mistrzostwach Świata w Szkocji otarła się o medal, zajmując miejsce tuż za podium. Natalia jest po krótkim rekonesansie trasy, który odbyła w piątek dzieli się z nami wrażeniami:

„Wczoraj wieczorem zdałam sobie sprawę, że nie brałam jeszcze udziału w zawodach o takim przewyższeniu. Co prawda kilka lat temu biegłam Bieg Granią Tatr, gdzie też jest ponad 5000 metrów w górę, ale jednak trasa jest o 20 km dłuższa. Wiadomo, że nie było czasu zapoznać się dokładnie z trasą, dlatego analizowałam głównie filmiki i relacje z poprzedniej edycji. Wczoraj potruchtałam jedynie 8 km i naprawdę jestem bardzo ciekawa tych zawodów. Trasa jest często poprowadzona poza szlakami i moje pierwsze wrażenie jest takie, że obok typowo skyrunningowych odcinków przypominających nasze Tatry, są również odcinki, które bardzo przypominają mi np. zawody Glen Coe w Szkocji. Dużo zbiegów poza szlakiem po stromych, śliskich, nieregularnych kępach trawy powodują, że chyba szybciej byłoby po tym podchodzić niż schodzić. Czasy zwycięzców z zeszłego roku naprawdę dają do myślenia. Jeśli zwycięzca trasy biegł ze średnią prędkością około 7 km/h, to jest zastanawiające. No ale, to jest właśnie skyrunning”

W sześciu dotychczasowych edycjach Mistrzostw Europy Skyrunning, zainaugurowanych w 2007 roku, najwięcej medali zgarnęli reprezentanci Hiszpanii, Włoch oraz Czech.

Start zawodów w niedzielę o godzinie 5:30

Tekst i foto: Przemysław Ząbecki

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Prezentacja medalu 41. PZU Maratonu Warszawskiego
Następny wpis
10 kilometrów emocji, czyli Bieg Erasmusa+
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.