📣 Twoje zdrowie zaczyna się tutaj 🐣 Terminy konsultacji przed Wielkanocą
00 d
00 h
00 m
Informacje prasowe

Nike przedstawia Nike Zoom Vaporfly Elite z podeszwą Nike Zoomx Midsole

Ultralekkie i wyjątkowo sprężyste Nike Zoom Vaporfly Elite nadają nowy wymiar prędkości w biegach ulicznych. Charakteryzujący się unikalnym wyglądem model to przykład wieloletniej misji Nike, stawiającej sobie za cel całkowitą zmianę spojrzenia na obuwie sportowe.
nike przedstawia nike zoom vaporfly elite z podeszwa nike zoomx midsole 04

Ultralekkie i wyjątkowo sprężyste Nike Zoom Vaporfly Elite nadają nowy wymiar prędkości w biegach ulicznych. Charakteryzujący się unikalnym wyglądem model to przykład wieloletniej misji Nike, stawiającej sobie za cel całkowitą zmianę spojrzenia na obuwie sportowe. Popularny pogląd głosi, że buty do biegów długodystansowych powinny być lekkie i posiadać cieńszą podeszwę. Jednak podejście to wiąże się z pewnym kompromisem. Dla przykładu, ograniczona amortyzacja utrudnia zwrot energii uderzenia stopy o podłoże.

Znalezienie rozwiązania tego problemu to klucz do sukcesu projektu Breaking2, którego założeniem jest złamanie bariery dwóch godzin na dystansie maratońskim. Aby tego dokonać, trzej biegacze, Eliud Kipchoge, Lelisa Desisa i Zersenay Tadese starają się, by każdy ich krok był maksymalnie efektywny, co ułatwić mają im nowe Nike Zoom Vapor Elite z podeszwą Nike ZoomX.

nike-przedstawia-nike-zoom-vaporfly-elite-z-podeszwa-nike-zoomx-midsole-01

Ogólna koncepcja buta została indywidualnie dostosowana do każdego z biegaczy, podkreślając jak ważny element realizacji wizji Breaking2 stanowi sprzęt. Sygnalizuje także odejście od przekonania „mniej znaczy więcej”, przyszłość można zmienić dzięki podejściu „więcej znaczy więcej”.

Forma zawsze musi podążać za funkcjonalnością. Staraliśmy się, aby but wyglądał jeszcze bardziej „aerodynamicznie”, a cała jego estetyka nawiązywała do szybkości ‒ mówi Stefan Guest, Senior Footwear Design Director w Nike.

Przełomowy design jest wynikiem sumy funkcji jego poszczególnych elementów. Zamiast szukać zupełnie nowych rozwiązań, w bucie wykorzystano nowe wersje materiałów, które od dziesięcioleci stosowane są w obuwiu startowym. Teraz jednak użyto ich w jeszcze bardziej przemyślany i trafny sposób. O ile tradycyjne obuwie sportowe charakteryzuje się płaskim, niskim profilem podeszwy, to amortyzacja podeszwy Nike ZoomX w modelu Nike Zoom Vaporfly Elite ‒ która jest istotnie lżejsza, bardziej miękka i sprężysta niż tradycyjne pianki ‒ wyróżnia się 21 mm profilem w obszarze przedniej części stopy. But zaprojektowano tak, aby zwiększyć zwrot energii uderzenia o podłoże oraz polepszyć amortyzację przy kontakcie stopy z nawierzchnią. Model Nike Zoom Vaporfly Elite powstał w oparciu o wskazówki uzyskane od sportowców oraz analizę biomechaniczną i wykorzystanie najbardziej zaawansowanej wiedzy technologicznej. 

W rezultacie uzyskano zupełnie nowatorskie rozwiązanie, opierające się na zastosowaniu ultralekkiej i wyjątkowo sprężystej podeszwy Nike ZoomX oraz jednokierunkowej płytki z włókna węglowego, która charakteryzuje się profilem sztywności zoptymalizowanym pod kątem potrzeb biegacza. Podeszwa, stworzona z uwzględnieniem zasad aerodynamiki, podkreśla ikoniczny charakter oraz akcentuje dynamikę jako kluczową cechę tego modelu. Całości dopełnia cholewka w technologii Flyknit zaprojektowana indywidualnie dla każdego z biegaczy. 

Nike ZoomX to rozwiązanie stanowiące o innowacyjności buta Nike Zoom Vaporfly Elite – twierdzi Tony Bignell, wiceprezes działu innowacji obuwia Nike. ‒ Przełomowa podeszwa Nike ZoomX oraz profilowana płytka z włókna węglowego zapewniają sprężystość, amortyzację i minimalizację strat energii w fazie wybicia z palców.

Poza 21 mm profilem podeszwy w obszarze przedniej części stopy, Nike Zoom Vaporfly Elite wyróżnia również 9 mm offset, który ma minimalizować ryzyko naciągnięcia ścięgna Achillesa. Jest on również widoczny w unikalnej geometrii płytki z włókna węglowego i rozmytej kolorystyce podeszwy. Płytka z włókna ma za zadanie podnosić sztywność przy zginaniu, tym samym zapewniać większą efektywność każdego kroku i minimalizować straty energii przez cały czas trwania biegu.

nike-przedstawia-nike-zoom-vaporfly-elite-z-podeszwa-nike-zoomx-midsole-02

Zdajemy sobie sprawę, że sztywniejsze podeszwy poprawiają ekonomię biegu ‒ zauważa Bret Schoolmeester, Senior Director w Global Running Footwear. ‒ Jednak zbytnia sztywność może prowadzić do przenoszenia obciążeń ze stopy na łydkę, podnosząc poziom zmęczenia z każdym kilometrem biegu. W modelu Nike Zoom Vaporfly Elite opracowaliśmy specjalną geometrię tego elementu, która ma zapobiegać temu zjawisku.  

Dr Geng Luo, zajmujący się biomechaniką biegu w laboratorium Nike Sport Research Lab wyjaśnia ‒ „Płytka w bucie ma za zadanie redukować straty energii podczas jego zginania. Nasza płytka o specjalnym kształcie i odpowiedniej sztywności gwarantuje, że obciążenia nie są przenoszone ze stopy na łydkę.”

But Nike Zoom Vaporfly Elite z podeszwą Nike ZoomX  został zaprojektowany, aby pomóc trzem biegaczom: Kipchoge, Desisie i Tadesemu, pobić w tym roku na torze w Monzie barierę dwóch godzin na dystansie maratońskim. Odzież, w której trenują biegacze projektu Breaking2 to również nowy wymiar komfortu, dopasowania i lekkości. Koszulkę wykonano w technologii Seamless Transfer Knit, która gwarantuje wentylację we wszystkich miejscach, które tego wymagają.

nike-przedstawia-nike-zoom-vaporfly-elite-z-podeszwa-nike-zoomx-midsole-03

Zastosowano także idealne dopasowanie, oparte na danych pochodzących ze skanowania kształtu ciała oraz indywidualnych preferencjach każdego z biegaczy. Spodenki Nike Short Tight odbiegające od standardowych modeli, charakteryzują się indywidualnie dobraną długością nogawek i poziomem przylegania do ciała. Ponadto szorty wyróżnia tekstura Nike Aeroblade obniżająca opór aerodynamiczny. Rękawki Nike Arm Sleeves pozwalają biegaczom przetrwać treningi w chłodniejsze dni, natomiast taśma Nike Aeroblade redukuje opory aerodynamiczne w najbardziej krytycznych obszarach, czyli dolnych partiach nóg. Całość uzupełniają skarpety, które zaprojektowano tak, by współdziałały z butami, gwarantując wentylację we wszystkich niezbędnych miejscach i zapewniając wyższy poziom wsparcia na poziomie łuku stopy. 

Poza Nike Zoom Vaporfly Elite, przełomową podeszwę zastosowano także w dwóch modelach startowych (Nike Zoom Vaporfly 4% i Nike Zoom Fly) oraz całkowicie nowej wersji Nike Air Zoom Pegasus 34.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Dzień Kobiet pod znakiem 12. PZU Półmaratonu Warszawskiego
Następny wpis
Kolekcja odzieży termoaktywnej marki Berens
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.