fbpx
Pulsometry

HUAWEI Watch GT 2 – smartwatch czy zegarek sportowy?

Producent zawsze zachwala swój produkt, nie inaczej jest więc z nowym zegarkiem Huawei Watch GT 2. Jest to…
Huawei Watch GT 2

Producent zawsze zachwala swój produkt, nie inaczej jest więc z nowym zegarkiem Huawei Watch GT 2. Jest to następca modelu GT, który w ciągu roku od premiery sprzedał się na świecie w liczbie aż trzech milionów egzemplarzy. Innowacyjny procesor, zapewniający trwałość baterii nawet do dwóch tygodni czy ekran o średnicy tarczy 46 mm wykonany z jubilerską precyzją z wysokiej jakości szkła 3D oraz „przełom w profesjonalnym monitorowaniu treningu”. Postanowiłam dowiedzieć się, jak wiele z tych zapewnień sprawdzi się w codziennym użytkowaniu zegarka, który podobno ma mieć więcej wspólnego ze sportowym zegarkiem niż z klasycznym smartwatchem. 

HUAWEI Watch GT 2 - smartwatch czy zegarek sportowy?
Zegarek Huawei Watch GT 2 

Huawei Watch GT 2: Pierwsze wrażenie 

Nie da się zrobić pierwszego wrażenia dwa razy, a Huawei Watch GT 2 nawet nie musi. Ten zegarek jest po prostu śliczny. Piękny czarny ekran AMOLED HD o rozdzielczości 454 x 454 pikseli z kolorowym wyświetlaczem, który za dnia jest bardzo czytelny, a w nocy nie razi po oczach (ekran automatycznie dostosowuje swoją jasność do warunków pogodowych i pory dnia) powinien zachwycić niejednego wybrednego użytkownika. Kolory są żywe, a cały ekran gładki i błyszczący. Producent traktuje brak ramki ekranu jako zaletę i z pewnością wizualnie jest to na pewno na plus. Jednak w praktyce może skutkować to łatwym zarysowaniem, czy nawet stłuczeniem ekranu. Zegarek jest lekki (41 g bez paska) i idealnie trzyma się nadgarstka. Tak więc szybko można zapomnieć, że mamy go na ręce. Obsługa Huawei Watch GT 2 jest prosta i intuicyjna. Dotykowy ekran na pewno ułatwia sprawę, kiedy siedzimy na kanapie i chcemy zmierzyć tętno. Jednakże w trakcie aktywności nieco mi to przeszkadzało, podobnie jak wygaszający się wyświetlacz. Na szczęście można to ustawienie zmienić wydłużając wygaszenie ekranu do 5 minut. 

HUAWEI Watch GT 2 – recenzja filmowa

Smartwatch czy zegarek sportowy 

Zdecydowanie zgadzam się z tym, że bliżej zegarkowi do zegarka sportowego niż smartwatcha. Można odbierać i wykonywać połączenia telefoniczne z odległości do 150 m od telefonu w trybie głośnomówiącym, jednakże nie można zainstalować żadnych dodatkowych aplikacji, nie można wyświetlić zdjęcia na ekranie, a powiadomienia ograniczają się do wyświetlenia na ekranie zwykłej informacji bez funkcji umożliwiającej interakcję, jak akceptuj czy odrzuć.  

Ciekawa jest funkcja budzika – zegarek będzie wibrował o ustawionej godzinie, a że jest inteligentny, to z automatu wyłącza budzik w sobotę i niedzielę (co jednak można zmienić). Zegarek posiada także dużą pamięć wewnętrzną i można zapisać w nim nawet do 500 utworów mp3. Jak więc Huawei Watch GT 2 sprawuje się jako zegarek sportowy? 

HUAWEI Watch GT 2 - smartwatch czy zegarek sportowy?
Testy zegarka na bieżni

Pomiary 

Podobno Technologia TruSeen™ 3.5 rejestruje tętno w czasie rzeczywistym, w związku z tym postanowiłam sprawdzić, z jaką dokładnością to robi. Prowadziłam pomiary na dwóch nadgarstkach i w porównaniu do czujnika tętna wbudowanego w innym zegarku, Huawei Watch GT 2 początkowo pokazywał mi tętno wyższe nawet o 50 ud./min, kiedy nie było to w ogóle uzasadnione. Na przykład, przy zwykłej prostej czynności, jak siedzenie przed komputerem, moje tętno wynosiło 104 na Huawei Watch GT 2, a na innym zegarku 64. Ostatecznie więc zegarek wyliczył moje średnie tętno spoczynkowe na 63 ud./min, gdy tymczasem na innym zegarku już od dawna mam 50 ud./min.  

HUAWEI Watch GT 2 - smartwatch czy zegarek sportowy?
Pomiar tętna

Być może powodem tego był zbyt krótki okres użytkowania, aby zegarek mógł prawidłowo ocenić moje „parametry” (podobny błąd dotyczył VO2max). Po kilku dniach pomiary tętna na obydwu zegarkach okazały się bowiem bardzo zbliżone. Co ciekawe, Huawei Watch GT 2 rejestruje tętno także w trakcie pływania, czego nie robi niemal dwukrotnie droższy Garmin Fenix 5s. Zegarek „bada” również sen użytkownika i ocenia jego jakość, ale dodatkowo udziela porad, jak ją poprawić. Wszystkie te dane można wyświetlić tylko w dedykowanej aplikacji Huawei Health, która umożliwia także kontrolę stresu i wagi. 

HUAWEI Watch GT 2 - aplikacja
Dane dotyczące snu z aplikacji

Huawei Health: Aplikacja 

Dedykowana aplikacja Huawei Health jest bardzo prosta i estetyczna, a na ekranie głównym są wyświetlane podstawowe i najważniejsze informacje. Aktywność można udostępnić jako zdjęcie ze statystykami w mediach społecznościowych (aplikacja daje kilka zdjęć do wyboru, ale nie ma opcji wgrania własnego); podsumowanie aktywności nieco przypomina to, co można znaleźć na Endomondo, a wykresy – takie, jakie można znaleźć na Garmin Connect. Nie ma jednak możliwości dodawania znajomych, jest to więc tylko i wyłącznie osobista aplikacja dla użytkownika, który sam decyduje, czy chce się dzielić swoimi aktywnościami, czy nie. Na pewno dla wielu wadą zegarka będzie więc brak możliwości synchronizacji aktywności z takimi serwisami jak Strava czy Endomondo. Aktywności nie są zapisywane jako pliki i choć można znaleźć w internecie sposób ich przenoszenia do innych serwisów, to jednakże jest to sposób na ręczne, a nie automatyczne, przenoszenie aktywności, i bez pełnych danych. Funkcja „udostępnij” umożliwia wyłącznie dodanie aktywności na Stravie jako „post” (plik z obrazkiem). 

HUAWEI Watch GT 2 - aplikacja
Dane z aplikacji dotyczące aktywności

Huawei Watch GT 2: Aktywności 

Moja pierwsza przygoda z aktywnością na zegarku Huawei Watch GT 2 zaczęła się od tego, że włączyłam start aktywności „triathlon” w domu wieczorem i kompletnie nie wiedziałam, jak to wyłączyć. Tymczasem męski donośny głos instruował mnie po angielsku, że właśnie jestem w strefie zmian. Okazało się na szczęście, że te podpowiedzi można wyłączyć. Zdarzyło mi się, że na basenie zegarek nie doliczył mi jednej długości 25 m. Co prawda, na innych zegarkach też mi się to zdarza, jednakże zawsze wtedy mogę dokonać ręcznej korekty. Huawei Health tego jednak nie umożliwia. Zaletą jest, że Huawei Watch GT 2 obsługuje 15 trybów sportowych, m.in. bieganie, piesze wycieczki, jazdę na rowerze, triathlon i pływanie, a więc sporo więcej, niż podstawowe wersje zegarków sportowych. Zegarek można sparować także z czujnikami Suunto Smart Belt Heart Rate Strap, Polar H7 Heart Rate Chest Strap, z bezprzewodowymi słuchawkami Jabra Sport Pulse Wireless, czy z wagami Honor Smart Scale oraz Huawei Body Fat Scale. Nie ma natomiast możliwości sparowania zegarka np. z przeznaczonymi dla kolarzy czujnikami kadencji i prędkości. Nie ma także możliwości wgrania tracka do zegarka.  

HUAWEI Watch GT 2 - smartwatch czy zegarek sportowy?
Dane wyświetlane na zegarku

Jeśli chodzi o same pomiary trasy i dystansu oraz innych parametrów w trakcie aktywności, to nie zauważyłam znaczących różnic. Huawei Watch GT 2 pokazywał mi nieco wyższe tętno, mniejsze prędkości, mniej spalonych kalorii i mniej kroków, ale różnice te są minimalne: 

Rodzaj treningu Rodzaj pomiaru Garmin Fenix 5s  Huawei Watch GT 2 
PŁYWANIE  dystans 600 m 575 m
ilość ruchów 489456
tętno brak pomiaru tętna151 ud./min 
ROWER  dystans 33,49 km 33,14 km 
średnia prędkość 26,6 km/h26,13 km/h
 maksymalna prędkość44,8 km/h42,12 km/h 
minimalna wysokość 225,2 m 212,8 m 
maksymalna wysokość 381,1 m 367,9 m 
średnie tętno 126 ud./min 132 ud./min
kalorie 578 kalorii390 kalorii 
BIEGANIE W TERENIE  dystans 21,96 km 21,98 km 
średnie tempo 6,17 6,20 
 maksymalne tempo 3,43 4,41 
 średnie tętno148 ud./min161 ud./min
najniższa wysokość 489,4 km497,4m 
najwyższa wysokość 1008,6 m 1019,4 m 
średnia kadencja 164 162 
kalorie 1146 1109 
BIEGANIE NA BIEŻNI dystans 12,26 km 13,23 km 
maksymalne tempo 3,54 4,04 
 średnie tętno151 ud./min 157 ud./min 
maksymalne tętno 168 ud./min 173 ud./min 
kalorie 558 552 
średnia kadencja 114 cm 121 cm 
KROKI  dziennie  11579 10854 
32130 31487 

Ciekawostką mogą być zaplanowane przez zegarek treningi – jest kilka opcji do wyboru, dla zaawansowanych i dla początkujących (interwały). Można również utworzyć własny plan – na przykład, ukończenie biegu na dystansie 5 km, kiedy wybieramy ilość dni aktywnych i dzień odpoczynku, a aplikacja sama układa nam plan treningowy (16 biegów w 28 dni). Ja osobiście nie korzystam z tego typu planów. Natomiast dla osób, które po prostu wychodzą z domu i biegają, rozwiązanie to może być świetnym urozmaiceniem treningowym. 

uawei watch gt 2 smartwatch czy zegarek sportowy 07
Plan treningowy w aplikacji

Huawei Watch GT 2: I na koniec bateria 

Innowacyjny procesor Kirin A1, a także inteligentne algorytmy, zapewniać mają tryb pracy do dwóch tygodni i takie optymalizowanie trybu, aby zapewnić najbardziej efektywne działanie na baterii. Dzięki zaawansowanej technologii Huawei Watch GT 2 wyróżnia się bardzo niskim zużyciem energii (10uA/MHz, gdy średnia dla tego segmentu w branży wynosi 30uA/Mhz). To dla użytkownika oznacza, że może działać nieprzerwanie nawet 14 dni. Muszę przyznać, że bateria trzyma naprawdę długo, jednakże 14 dni to wersja, w której z zegarka się raczej nie korzysta. Ja miałam ciągle włączony pomiar tętna, synchronizację przez bluetooth raz dziennie. Łączny czas aktywności (w górach, na rowerze, na rowerze treningowym, na basenie, na bieżni) to 4 godziny i w czasie 5 dni bateria spadła o prawie 60%. Dla przykładu, na bieżnię poszłam z baterią naładowaną w 9% i po godzinnym treningu bateria pokazywała 4% naładowania. Byłam jednak spokojna, że wytrzyma cały zaplanowany przeze mnie trening. Co jest jednak bardziej imponujące – od zera do 100% ładuje się w około godzinę przez USB podłączone do laptopa.  

HUAWEI Watch GT 2 - smartwatch czy zegarek sportowy?
Zegarek Huaweii Watch GT 2 na nadgarstku

Huawei Watch GT 2: Podsumowanie 

Jest tylko kilka funkcji, których Huawei Watch GT 2 nie oferuje dla najbardziej wymagających sportowców: nie ma możliwości wgrania tracka, nie ma możliwości edytowania ustawień aktywności i samej aktywności, zegarek nie oferuje możliwości łapania lapów i nie synchronizuje się z serwisami typu Strava czy Endomondo, wszelkie dane można uzyskać z dedykowanej aplikacji. Użytkownik zegarka może więc wziąć wszystko to, co jest dostępne. I szczerze mówiąc powinien się tym cieszyć, ponieważ Huawei Watch GT 2 oferuje naprawdę wiele i, co już wspomniałam na wstępie, jest bardzo ładny.  

Można go z czystym sumieniem polecić osobom, które chcą być aktywne i zdrowe, korzystają z wielu dostępnych sposobów na aktywność fizyczną, a nie tylko z biegania, a przy tym cenią sobie prostotę, a od zegarka oczekują, że będzie elegancki. Jest to dla wielu o wiele tańsza alternatywa niż droższe sportowe zegarki, które oferują multum funkcji. I tak wielu z nas z nich nie korzysta. Poza tym to na pewno o wiele lepsza opcja, niż zwykły zegarek i uprawianie sportu z telefonem w kieszeni. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

(3) Napisz komentarz

  1. Jest możliwość łapania lapów tylko trochę mało intuicyjnie się to włącza. Ja do tego doszedłem przez przypadek. Tętno mierzy dokładnie(testowane przy pasku na piersiowym do 2uderzeń to samo) tylko zegarek działa z opóźnieniem.

  2. Czy istnieje możliwość sparowania zegarka z pasem do pomiaru tetna Polar H10 ?
    Bo w recenzjach pojawiają się sprzeczne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jak prawidłowo biegać, czyli 5 podstawowych zasad każdego szanującego się biegacza
Następny wpis
Pół roku dzieli nas od nocnego biegania ulicami Katowic!

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu