Spis treści
19 maja (niedziela) Fundacja Run Vegan zaprasza na jubileuszową, dziesiątą edycję Biegu Wegańskiego. Biegacze oraz wszyscy ciekawi tematyki eko & vege będą mieli okazję spotkać się w piknikowym klimacie nad Wisłą w Warszawie, aby biegać, jeść i dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego świat potrzebuje zmiany. Na linii startu czekamy na wszystkich biegaczy, niezależnie od wyborów etycznych i upodobań kulinarnych. Impreza odbędzie się na błoniach przy Polskim Komitecie Olimpijskim na Żoliborzu we współpracy z Miastem Warszawa.
Bieg Wegański rozpocznie organizowany przez Fundację VIVA Tydzień Wege – największą i najstarszą imprezę promującą wegetarianizm i weganizm w Polsce. Tegoroczny Tydzień odbędzie się w dniach 19 – 26 maja 2019 r. i obejmie szereg wydarzeń na terenie Warszawy, związanych z dietą roślinną i zdrowym stylem życia. ZAPISY DO 10 MAJA >>>TUTAJ.
Bieg Wegański jest skierowany do wszystkich zainteresowanych przygodą z bieganiem lub/ i zmianą nawyków żywieniowych – dla zdrowia, dla zwierząt i dla planety. Wydarzenie promuje pożądane postawy społeczne: empatię, szacunek do zwierząt, ekologię, profilaktykę chorób cywilizacyjnych i zdrowe nawyki żywieniowe.
Nowości – lets run eko
Kluczowym punktem tegorocznej edycji będzie tematyka “eko-postawa w praktyce” – od wspólnego sprzątania śmieci w przestrzeni publicznej po #zerowaste. Z tego względu m.in biegacze otrzymają pakiety w bawełnianych torbach wielorazowego użytku, a targowi wystawcy będą zobligowani do zaproponowania eko-alternatywy dla plastikowych naczyń. Fundacja zachęca również uczestników do zabrania własnych kubków wielorazowych na napoje, idąc śladem górskich biegów ultra. Dodatkowo Bieg poprzedzi wspólne sprzątanie nadwiślańskich ścieżek w ramach akcji Zabiegam o czystą Polskę. Termin “sprzątania w biegu” to 11 maja (sob), zbiórka o 10.00 na łące obok Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Zabiegam o czystą Warszawę >>>TUTAJ.
Na sportowo
19 maja biegacze będą mieli do wyboru 3 dystanse: 5, 10 i 21 km. Trasa prowadzi leśnymi ścieżkami tuż nad Wisłą na Żoliborzu, więc wiosenna aura, śpiew ptaków i przyjazny dla stóp teren gwarantowany! 5 km to dystans, do którego w ciągu miesiąca może przygotować się niemal każdy, tym bardziej, że duży limit czasu pozwala na ukończenie również debiutantom. 10 km to dystans dla nieco bardziej doświadczonych biegaczy, a 21 km da satysfakcję przebiegnięcia (może pierwszego?) półmaratonu w motywującym otoczeniu przyrody. W osiągnięciu mety pomogą VEGE-Zające, których zadaniem jest wsparcie osób na końcu stawki.
Na Bieg warto przyjść z dziećmi – dla najmłodszych przygotowano również atrakcje. Czekają 4 różne dystanse Biegu Dzieci podzielone wg wieku. Po zakończeniu części sportowej wszyscy mogą dodatkowo wziąć udział w bezpłatnym Rodzinnym Biegu po Zdrowie na dystansie ok 2,5 km.
Biegi na dystansach 5-10-21 km i Bieg Dzieci odbędą się z elektronicznym pomiarem czasu. Pamiątkowe statuetki przyznawane będą w kategorii OPEN oraz w kategoriach wiekowych co 10 lat. W biegu na 5 km przewidziana jest odrębna kategoria “bieg z psem”. Będą również statuetki dla najciekawiej przebranych dzieci i dorosłych.
Chcesz wystartować, ale nie wiesz, jak zacząć? Osoby szukające motywacji i wsparcia do biegania, zapraszamy na wspólne treningi z Run & Vegan w każdą środę o 19.00 w Warszawie, zbiórka w Ogrodzie Krasińskich.
Edukacyjnie – ekologia na talerzu
W trakcie wydarzenia odbędą się spotkania z ekspertami, dzięki którym można się będzie dowiedzieć więcej pod hasłem “Why Vegan?”. W programie m.in: rozmowa z Dobrosławą Goglozą, założycielką Otwartych Klatek pt. “Czego sport uczy o życiu i skutecznym działaniu na rzecz zwierząt”, spotkanie z dietetyczką Iwoną Kibil, a także z autorami niedawno wydanych książek – Janem Kapelą i Dariuszem Gzyrą. Ciekawie zapowiada się wykład redaktorki naczelnej magazynu Hipoalergiczni “Why the world will go vegan?”, pokazujący szeroką perspektywę i powiązania między wyborem tego, co na talerzu, a przyszłością naszej planety. Żaneta Geltz odpowie w ten sposób na pytanie, dlaczego (nie)jedzenie mięsa nie jest dziś prywatnym wyborem jednostki.
Na terenie Miasteczka będą również stoiska informacyjne Partnerów wydarzenia, Fundacji VIVA i Schroniska w Korabiewicach. Będzie można porozmawiać także z przedstawicielami Stowarzyszenia Otwarte Klatki i Empatia.
Na zakupy i dla głodnych – dieta roślinna łatwiejsza i smaczniejsza niż myślisz
Zgodnie z zamysłem Biegu, który ma przybliżać weganizm i dietę roślinną biegaczom, na mecie będzie czekał na wszystkich uczestników 5-10-21 km roślinny posiłek regeneracyjny. Dodatkowo na terenie Miasteczka będzie można znaleźć wystawców z bogatą ofertą kulinarną, z pysznościami do zjedzenia na miejscu lub zabrania do domu. Nie zabraknie też kuszących lodów i vege-słodkości – wiosna zobowiązuje! W tym roku na targu szerzej reprezentowane będą również kosmetyki, środki czystości i odzież, wszystko pod hasłem ekologii każdego dnia. Z okazji 10 edycji w programie wydarzenia jest również tort, 100% roślinny oczywiście, do krojenia którego zaproszeni zostaną wolontariusze Biegu.
Rejestracja, zapisy
Rejestracja dla biegaczy odbywa się przez stronę www.biegweganski.pl. Rodzinny Bieg po Zdrowie i spotkania warsztatowe są bezpłatne, acz również wymagają rejestracji online. Wstęp na Targ Wegański jest bezpłatny i otwarty. Począwszy od 2019 r., Bieg Wegański będzie odbywał się raz w roku, więc majowa edycja jest jedyną okazją do wzięcia udziału w wydarzeniu. Jeśli podoba się Wam idea Biegu, czas na rejestrację i wpis do kalendarza startów tej wiosny.
Organizator: Fundacja Run Vegan
Wydarzenie współorganizowane przez: Miasto St. Warszawa – Dzielnica Wisła
Patronat honorowy: Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawa
Partnerzy:
- Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!
- Schronisko w Korabiewicach
Sponsor nagród: Garmin
Współpraca:
- Compassion in World Farming
- Stowarzyszenie Vege Runners
- Stowarzyszenie Slow Jogging Polska
- Warszawska Rada Seniorów
- Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
- Stowarzyszenie HAPPY EVOLUTION Global Association
Patronaty medialne:
- Polskie Radio PR IV
- magazyn VEGE
- portal treningbiegacza.pl
- miesięcznik Dzikie Życie
- magazyn Hipoalergiczni
- portal joga-joga.pl
10. Bieg Wegański – ŁATWIEJ NIŻ MYŚLISZ
Informacje techniczne
Start w biegach wymaga rejestracji on-line >>>TUTAJ. Osoby w wieku pow. 70 lat są zwolnione są z opłaty startowej. Możliwość zapisania się on-line tylko do 10 maja, po tym terminie można zapisać się osobiście w Biurze Zawodów. Zapraszamy do wcześniejszych zapisów!
W pakiecie biegu głównego (5-10-21 km):
- imienny numer startowy z chipem do pomiaru czasu,
- medal,
- NNW – pamiątkowa koszulka techniczna z logo Biegu Wegańskiego,
- torba bawełniana Garmin,
- na trasie i mecie: woda, posiłek regeneracyjny.
W pakietach dla dzieci: imienny numer startowy z chipem do pomiaru czasu, medal, upominek z logo Biegu, torba bawełniana, NNW; na trasie i mecie: woda
W pakiecie Rodzinnego Spaceru po Zdrowie (bieg bezpłatny, obowiązkowa rejestracja online) – imienny numer startowy, medal, NNW, woda na mecie – torba bawełniana Garmin
Wolontariat: wszystkich chętnych do włączenia w organizację wydarzenia zapraszamy do zgłoszenia się przez formularz na stronie wydarzenia >>>WOLONTARIAT
10. Bieg Wegański – PROGRAM
19 maja 2019, niedz., Warszawa, Wybrzeże Gdyńskie 4 Program ramowy dla biegaczy
07:30 – 13:00 Biuro Zawodów – odbiór pakietów startowych. Wydawanie pakietów na dany dystans kończy się na 60 min przed startem. UWAGA: Wydawanie pakietów dla dzieci kończy się o godz.
11:00
07:40 Oficjalne otwarcie imprezy – prowadzi: Damian Bąbol i Piotr Falkowski
08:00 Start biegu na dystansie ok 21 km, limit czasu: 180 min
09:00 Start biegu na dystansie 10 km, limit czasu: 90 min
11:00 Start biegu na dystansie 5 km, limit czasu: 45 min
12:00 Dekoracje zwycięzców: 5-10-21km, kategoria „Bieg z psem” i “Wyjątkowy Pies Biegu”; konkursy z nagrodami
13:00 Bieg Dzieci, 4 dystanse w 4 kategoriach wiekowych
14:00 Dekoracje zwycięzców w Biegu Dzieci, konkursy z nagrodami
14:30 Rodzinny Bieg po Zdrowie na dystansie 2,5 km, limit czasu: bez limitu
Wydarzenia towarzyszące
08:00 – 16:00 Zabiegany Targ Wegański; wystawcy kulinarni, sportowi i kosmetyczni;
10:00 – 16:00 KWADRANS Z – spotkania warsztatowe i wykłady: Żaneta Geltz, redaktor naczelna Magazynu Hipoalergiczni; Dobrosława Gogłoza, założycielka Stowarzyszenia Otwarte Klatki; Iwona Kibil – dietetyk, która wie (prawie) wszystko o naukowej stronie diety roślinnej; Jaś Kapela, dziennikarz i autor książki “Polskie mięso”; Dariusz Gzyra, autor książki Dziękuję za świńskie oczy”, publicysta, doktorant w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie; Katarzyna Blazejewska – Stuhr, dietetyczka.
Zapisy na wykłady i warsztaty zaczną się w kwietniu. Liczba miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny.