fbpx
weganski

Bieg Wegański już po raz dziesiąty – dla zdrowia, dla zwierząt, dla planety

19 maja (niedziela) Fundacja Run Vegan zaprasza na jubileuszową, dziesiątą edycję Biegu Wegańskiego. Biegacze oraz wszyscy ciekawi tematyki eko & vege będą mieli okazję spotkać się w piknikowym klimacie nad Wisłą w Warszawie, aby biegać, jeść i dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego świat potrzebuje zmiany.

19 maja (niedziela) Fundacja Run Vegan zaprasza na jubileuszową, dziesiątą edycję Biegu Wegańskiego. Biegacze oraz wszyscy ciekawi tematyki eko & vege będą mieli okazję spotkać się w piknikowym klimacie nad Wisłą w Warszawie, aby biegać, jeść i dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego świat potrzebuje zmiany. Na linii startu czekamy na wszystkich biegaczy, niezależnie od wyborów etycznych i upodobań kulinarnych. Impreza odbędzie się na błoniach przy Polskim Komitecie Olimpijskim na Żoliborzu we współpracy z Miastem Warszawa. 

Bieg Wegański rozpocznie organizowany przez Fundację VIVA Tydzień Wege – największą i najstarszą imprezę promującą wegetarianizm i weganizm w Polsce. Tegoroczny Tydzień odbędzie się w dniach 19 – 26 maja 2019 r. i obejmie szereg wydarzeń na terenie Warszawy, związanych z dietą roślinną i zdrowym stylem życia. ZAPISY DO 10 MAJA >>>TUTAJ.

Bieg Wegański jest skierowany do wszystkich zainteresowanych przygodą z bieganiem lub/ i zmianą nawyków żywieniowych – dla zdrowia, dla zwierząt i dla planety. Wydarzenie promuje pożądane postawy społeczne: empatię, szacunek do zwierząt, ekologię, profilaktykę chorób cywilizacyjnych i zdrowe nawyki żywieniowe.

bieg-weganski-juz-po-raz-dziesiaty-dla-zdrowia-dla-zwierzat-dla-planety-01

Nowości – lets run eko

Kluczowym punktem tegorocznej edycji będzie tematyka “eko-postawa w praktyce” – od wspólnego sprzątania śmieci w przestrzeni publicznej po #zerowaste. Z tego względu m.in biegacze otrzymają pakiety w bawełnianych torbach wielorazowego użytku, a targowi wystawcy będą zobligowani do zaproponowania eko-alternatywy dla plastikowych naczyń. Fundacja zachęca również uczestników do zabrania własnych kubków wielorazowych na napoje, idąc śladem górskich biegów ultra. Dodatkowo Bieg poprzedzi wspólne sprzątanie nadwiślańskich ścieżek w ramach akcji Zabiegam o czystą Polskę. Termin “sprzątania w biegu” to 11 maja (sob), zbiórka o 10.00 na łące obok Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Zabiegam o czystą Warszawę  >>>TUTAJ.

bieg-weganski-juz-po-raz-dziesiaty-dla-zdrowia-dla-zwierzat-dla-planety-04

Na sportowo

19 maja biegacze będą mieli do wyboru 3 dystanse: 5, 10 i 21 km. Trasa prowadzi leśnymi ścieżkami tuż nad Wisłą na Żoliborzu, więc wiosenna aura, śpiew ptaków i przyjazny dla stóp teren gwarantowany! 5 km to dystans, do którego w ciągu miesiąca może przygotować się niemal każdy, tym bardziej, że duży limit czasu pozwala na ukończenie również debiutantom. 10 km to dystans dla nieco bardziej doświadczonych biegaczy, a 21 km da satysfakcję przebiegnięcia (może pierwszego?) półmaratonu w motywującym otoczeniu przyrody. W osiągnięciu mety pomogą VEGE-Zające, których zadaniem jest wsparcie osób na końcu stawki.

Na Bieg warto przyjść z dziećmi – dla najmłodszych przygotowano również atrakcje. Czekają 4 różne dystanse Biegu Dzieci podzielone wg wieku. Po zakończeniu części sportowej wszyscy mogą dodatkowo wziąć udział w bezpłatnym Rodzinnym Biegu po Zdrowie na dystansie ok 2,5 km.

Biegi na dystansach 5-10-21 km i Bieg Dzieci odbędą się z elektronicznym pomiarem czasu. Pamiątkowe statuetki przyznawane będą w kategorii OPEN oraz w kategoriach wiekowych co 10 lat. W biegu na 5 km przewidziana jest odrębna kategoria “bieg z psem”. Będą również statuetki dla najciekawiej przebranych dzieci i dorosłych.

Chcesz wystartować, ale nie wiesz, jak zacząć? Osoby szukające motywacji i wsparcia do biegania, zapraszamy na wspólne treningi z Run & Vegan w każdą środę o 19.00 w Warszawie, zbiórka w Ogrodzie Krasińskich.

Edukacyjnie – ekologia na talerzu

W trakcie wydarzenia odbędą się spotkania z ekspertami, dzięki którym można się będzie dowiedzieć więcej pod hasłem “Why Vegan?”. W programie m.in: rozmowa z Dobrosławą Goglozą, założycielką Otwartych Klatek pt. “Czego sport uczy o życiu i skutecznym działaniu na rzecz zwierząt”, spotkanie z dietetyczką Iwoną Kibil, a także z autorami niedawno wydanych książek – Janem Kapelą i Dariuszem Gzyrą. Ciekawie zapowiada się wykład redaktorki naczelnej magazynu Hipoalergiczni “Why the world will go vegan?”, pokazujący szeroką perspektywę i powiązania między wyborem tego, co na talerzu, a przyszłością naszej planety. Żaneta Geltz odpowie w ten sposób na pytanie, dlaczego (nie)jedzenie mięsa nie jest dziś prywatnym wyborem jednostki.

Na terenie Miasteczka będą również stoiska informacyjne Partnerów wydarzenia, Fundacji VIVA i Schroniska w Korabiewicach. Będzie można porozmawiać także z przedstawicielami Stowarzyszenia Otwarte Klatki i Empatia.

bieg-weganski-juz-po-raz-dziesiaty-dla-zdrowia-dla-zwierzat-dla-planety-03

Na zakupy i dla głodnych – dieta roślinna łatwiejsza i smaczniejsza niż myślisz

Zgodnie z zamysłem Biegu, który ma przybliżać weganizm i dietę roślinną biegaczom, na mecie będzie czekał na wszystkich uczestników 5-10-21 km roślinny posiłek regeneracyjny. Dodatkowo na terenie Miasteczka będzie można znaleźć wystawców z bogatą ofertą kulinarną, z pysznościami do zjedzenia na miejscu lub zabrania do domu. Nie zabraknie też kuszących lodów i vege-słodkości – wiosna zobowiązuje! W tym roku na targu szerzej reprezentowane będą również kosmetyki, środki czystości i odzież, wszystko pod hasłem ekologii każdego dnia. Z okazji 10 edycji w programie wydarzenia jest również tort, 100% roślinny oczywiście, do krojenia którego zaproszeni zostaną wolontariusze Biegu.

Rejestracja, zapisy

Rejestracja dla biegaczy odbywa się przez stronę www.biegweganski.pl. Rodzinny Bieg po Zdrowie i spotkania warsztatowe są bezpłatne, acz również wymagają rejestracji online. Wstęp na Targ Wegański jest bezpłatny i otwarty. Począwszy od 2019 r., Bieg Wegański będzie odbywał się raz w roku, więc majowa edycja jest jedyną okazją do wzięcia udziału w wydarzeniu. Jeśli podoba się Wam idea Biegu, czas na rejestrację i wpis do kalendarza startów tej wiosny.

Organizator: Fundacja Run Vegan

Wydarzenie współorganizowane przez: Miasto St. Warszawa – Dzielnica Wisła

Patronat honorowy: Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawa

Partnerzy:

 • Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!
 • Schronisko w Korabiewicach

Sponsor nagród: Garmin

Współpraca:

 • Compassion in World Farming
 • Stowarzyszenie Vege Runners
 • Stowarzyszenie Slow Jogging Polska
 • Warszawska Rada Seniorów
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
 • Stowarzyszenie HAPPY EVOLUTION Global Association

Patronaty medialne:

 • Polskie Radio PR IV
 • magazyn VEGE
 • portal treningbiegacza.pl
 • miesięcznik Dzikie Życie
 • magazyn Hipoalergiczni
 • portal joga-joga.pl

bieg-weganski-juz-po-raz-dziesiaty-dla-zdrowia-dla-zwierzat-dla-planety-02

10. Bieg Wegański – ŁATWIEJ NIŻ MYŚLISZ

Informacje techniczne

Start w biegach wymaga rejestracji on-line >>>TUTAJ. Osoby w wieku pow. 70 lat są zwolnione są z opłaty startowej. Możliwość zapisania się on-line tylko do 10 maja, po tym terminie można zapisać się osobiście w Biurze Zawodów. Zapraszamy do wcześniejszych zapisów!

W pakiecie biegu głównego (5-10-21 km):

 • imienny numer startowy z chipem do pomiaru czasu,
 • medal,
 • NNW – pamiątkowa koszulka techniczna z logo Biegu Wegańskiego,
 • torba bawełniana Garmin,
 • na trasie i mecie: woda, posiłek regeneracyjny.

W pakietach dla dzieci: imienny numer startowy z chipem do pomiaru czasu, medal, upominek z logo Biegu, torba bawełniana, NNW; na trasie i mecie: woda

W pakiecie Rodzinnego Spaceru po Zdrowie (bieg bezpłatny, obowiązkowa rejestracja online) – imienny numer startowy, medal, NNW, woda na mecie – torba bawełniana Garmin

Wolontariat: wszystkich chętnych do włączenia w organizację wydarzenia zapraszamy do zgłoszenia się przez formularz na stronie wydarzenia >>>WOLONTARIAT

10. Bieg Wegański – PROGRAM

19 maja 2019, niedz., Warszawa, Wybrzeże Gdyńskie 4 Program ramowy dla biegaczy

07:30 – 13:00 Biuro Zawodów – odbiór pakietów startowych. Wydawanie pakietów na dany dystans kończy się na 60 min przed startem. UWAGA: Wydawanie pakietów dla dzieci kończy się o godz.

11:00

07:40 Oficjalne otwarcie imprezy – prowadzi: Damian Bąbol i Piotr Falkowski

08:00 Start biegu na dystansie ok 21 km, limit czasu: 180 min

09:00 Start biegu na dystansie 10 km, limit czasu: 90 min

11:00 Start biegu na dystansie 5 km, limit czasu: 45 min

12:00 Dekoracje zwycięzców: 5-10-21km, kategoria „Bieg z psem” i “Wyjątkowy Pies Biegu”; konkursy z nagrodami

13:00 Bieg Dzieci, 4 dystanse w 4 kategoriach wiekowych

14:00 Dekoracje zwycięzców w Biegu Dzieci, konkursy z nagrodami

14:30 Rodzinny Bieg po Zdrowie na dystansie 2,5 km, limit czasu: bez limitu

Wydarzenia towarzyszące

08:00 – 16:00 Zabiegany Targ Wegański; wystawcy kulinarni, sportowi i kosmetyczni;

10:00 – 16:00 KWADRANS Z – spotkania warsztatowe i wykłady: Żaneta Geltz, redaktor naczelna Magazynu Hipoalergiczni; Dobrosława Gogłoza, założycielka Stowarzyszenia Otwarte Klatki;  Iwona Kibil – dietetyk, która wie (prawie) wszystko o naukowej stronie diety roślinnej; Jaś Kapela, dziennikarz i autor książki “Polskie mięso”; Dariusz Gzyra, autor książki Dziękuję za świńskie oczy”, publicysta, doktorant w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie; Katarzyna Blazejewska – Stuhr, dietetyczka.

Zapisy na wykłady i warsztaty zaczną się w kwietniu. Liczba miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
nocne bieganie uczci jubileusz trwaja zapisy na xv polmaraton warszawski 01

Nocne bieganie uczci jubileusz – trwają zapisy na XV Półmaraton Warszawski

Następne
8000 biegaczy uczci konstytucje 01

8000 biegaczy uczci Konstytucję

Powiązane artykuły

spotkajmy sie w raszynie juz 09 04 2017 01
Czytaj dalej

Tęsknisz za wiosną? Przywitaj ją z nami w Raszynie!

Kwietniowy bieg dla gminy Raszyn stał się już bardzo miłą i chętnie obchodzoną przez jego mieszkańców tradycją. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Raszyna, a także Warszawy, bliższych, czy dalszych okolic do sprawdzenia się na 10-kilometrowej, płaskiej trasie biegu.
ostatnia prosta przed 40 pzu maratonem warszawskim 03
Czytaj dalej

Ostatnia prosta przed 40. PZU Maratonem Warszawskim

W środę odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca jubileuszowy 40. PZU Maraton Warszawski. Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo, gdyż będzie ona przepełniona nawiązaniami do bogatej historii maratonu. Po raz kolejny będziemy także świadkami tego jak można połączyć sportową aktywność z pomocą dla potrzebujących.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM