fbpx
weganski

Bieg Wegański już po raz dziesiąty – dla zdrowia, dla zwierząt, dla planety

19 maja (niedziela) Fundacja Run Vegan zaprasza na jubileuszową, dziesiątą edycję Biegu Wegańskiego. Biegacze oraz wszyscy ciekawi tematyki eko & vege będą mieli okazję spotkać się w piknikowym klimacie nad Wisłą w Warszawie, aby biegać, jeść i dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego świat potrzebuje zmiany.

19 maja (niedziela) Fundacja Run Vegan zaprasza na jubileuszową, dziesiątą edycję Biegu Wegańskiego. Biegacze oraz wszyscy ciekawi tematyki eko & vege będą mieli okazję spotkać się w piknikowym klimacie nad Wisłą w Warszawie, aby biegać, jeść i dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego świat potrzebuje zmiany. Na linii startu czekamy na wszystkich biegaczy, niezależnie od wyborów etycznych i upodobań kulinarnych. Impreza odbędzie się na błoniach przy Polskim Komitecie Olimpijskim na Żoliborzu we współpracy z Miastem Warszawa. 

Bieg Wegański rozpocznie organizowany przez Fundację VIVA Tydzień Wege – największą i najstarszą imprezę promującą wegetarianizm i weganizm w Polsce. Tegoroczny Tydzień odbędzie się w dniach 19 – 26 maja 2019 r. i obejmie szereg wydarzeń na terenie Warszawy, związanych z dietą roślinną i zdrowym stylem życia. ZAPISY DO 10 MAJA >>>TUTAJ.

Bieg Wegański jest skierowany do wszystkich zainteresowanych przygodą z bieganiem lub/ i zmianą nawyków żywieniowych – dla zdrowia, dla zwierząt i dla planety. Wydarzenie promuje pożądane postawy społeczne: empatię, szacunek do zwierząt, ekologię, profilaktykę chorób cywilizacyjnych i zdrowe nawyki żywieniowe.

bieg-weganski-juz-po-raz-dziesiaty-dla-zdrowia-dla-zwierzat-dla-planety-01

Nowości – lets run eko

Kluczowym punktem tegorocznej edycji będzie tematyka “eko-postawa w praktyce” – od wspólnego sprzątania śmieci w przestrzeni publicznej po #zerowaste. Z tego względu m.in biegacze otrzymają pakiety w bawełnianych torbach wielorazowego użytku, a targowi wystawcy będą zobligowani do zaproponowania eko-alternatywy dla plastikowych naczyń. Fundacja zachęca również uczestników do zabrania własnych kubków wielorazowych na napoje, idąc śladem górskich biegów ultra. Dodatkowo Bieg poprzedzi wspólne sprzątanie nadwiślańskich ścieżek w ramach akcji Zabiegam o czystą Polskę. Termin “sprzątania w biegu” to 11 maja (sob), zbiórka o 10.00 na łące obok Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Zabiegam o czystą Warszawę  >>>TUTAJ.

bieg-weganski-juz-po-raz-dziesiaty-dla-zdrowia-dla-zwierzat-dla-planety-04

Na sportowo

19 maja biegacze będą mieli do wyboru 3 dystanse: 5, 10 i 21 km. Trasa prowadzi leśnymi ścieżkami tuż nad Wisłą na Żoliborzu, więc wiosenna aura, śpiew ptaków i przyjazny dla stóp teren gwarantowany! 5 km to dystans, do którego w ciągu miesiąca może przygotować się niemal każdy, tym bardziej, że duży limit czasu pozwala na ukończenie również debiutantom. 10 km to dystans dla nieco bardziej doświadczonych biegaczy, a 21 km da satysfakcję przebiegnięcia (może pierwszego?) półmaratonu w motywującym otoczeniu przyrody. W osiągnięciu mety pomogą VEGE-Zające, których zadaniem jest wsparcie osób na końcu stawki.

Na Bieg warto przyjść z dziećmi – dla najmłodszych przygotowano również atrakcje. Czekają 4 różne dystanse Biegu Dzieci podzielone wg wieku. Po zakończeniu części sportowej wszyscy mogą dodatkowo wziąć udział w bezpłatnym Rodzinnym Biegu po Zdrowie na dystansie ok 2,5 km.

Biegi na dystansach 5-10-21 km i Bieg Dzieci odbędą się z elektronicznym pomiarem czasu. Pamiątkowe statuetki przyznawane będą w kategorii OPEN oraz w kategoriach wiekowych co 10 lat. W biegu na 5 km przewidziana jest odrębna kategoria “bieg z psem”. Będą również statuetki dla najciekawiej przebranych dzieci i dorosłych.

Chcesz wystartować, ale nie wiesz, jak zacząć? Osoby szukające motywacji i wsparcia do biegania, zapraszamy na wspólne treningi z Run & Vegan w każdą środę o 19.00 w Warszawie, zbiórka w Ogrodzie Krasińskich.

Edukacyjnie – ekologia na talerzu

W trakcie wydarzenia odbędą się spotkania z ekspertami, dzięki którym można się będzie dowiedzieć więcej pod hasłem “Why Vegan?”. W programie m.in: rozmowa z Dobrosławą Goglozą, założycielką Otwartych Klatek pt. “Czego sport uczy o życiu i skutecznym działaniu na rzecz zwierząt”, spotkanie z dietetyczką Iwoną Kibil, a także z autorami niedawno wydanych książek – Janem Kapelą i Dariuszem Gzyrą. Ciekawie zapowiada się wykład redaktorki naczelnej magazynu Hipoalergiczni “Why the world will go vegan?”, pokazujący szeroką perspektywę i powiązania między wyborem tego, co na talerzu, a przyszłością naszej planety. Żaneta Geltz odpowie w ten sposób na pytanie, dlaczego (nie)jedzenie mięsa nie jest dziś prywatnym wyborem jednostki.

Na terenie Miasteczka będą również stoiska informacyjne Partnerów wydarzenia, Fundacji VIVA i Schroniska w Korabiewicach. Będzie można porozmawiać także z przedstawicielami Stowarzyszenia Otwarte Klatki i Empatia.

bieg-weganski-juz-po-raz-dziesiaty-dla-zdrowia-dla-zwierzat-dla-planety-03

Na zakupy i dla głodnych – dieta roślinna łatwiejsza i smaczniejsza niż myślisz

Zgodnie z zamysłem Biegu, który ma przybliżać weganizm i dietę roślinną biegaczom, na mecie będzie czekał na wszystkich uczestników 5-10-21 km roślinny posiłek regeneracyjny. Dodatkowo na terenie Miasteczka będzie można znaleźć wystawców z bogatą ofertą kulinarną, z pysznościami do zjedzenia na miejscu lub zabrania do domu. Nie zabraknie też kuszących lodów i vege-słodkości – wiosna zobowiązuje! W tym roku na targu szerzej reprezentowane będą również kosmetyki, środki czystości i odzież, wszystko pod hasłem ekologii każdego dnia. Z okazji 10 edycji w programie wydarzenia jest również tort, 100% roślinny oczywiście, do krojenia którego zaproszeni zostaną wolontariusze Biegu.

Rejestracja, zapisy

Rejestracja dla biegaczy odbywa się przez stronę www.biegweganski.pl. Rodzinny Bieg po Zdrowie i spotkania warsztatowe są bezpłatne, acz również wymagają rejestracji online. Wstęp na Targ Wegański jest bezpłatny i otwarty. Począwszy od 2019 r., Bieg Wegański będzie odbywał się raz w roku, więc majowa edycja jest jedyną okazją do wzięcia udziału w wydarzeniu. Jeśli podoba się Wam idea Biegu, czas na rejestrację i wpis do kalendarza startów tej wiosny.

Organizator: Fundacja Run Vegan

Wydarzenie współorganizowane przez: Miasto St. Warszawa – Dzielnica Wisła

Patronat honorowy: Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawa

Partnerzy:

 • Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!
 • Schronisko w Korabiewicach

Sponsor nagród: Garmin

Współpraca:

 • Compassion in World Farming
 • Stowarzyszenie Vege Runners
 • Stowarzyszenie Slow Jogging Polska
 • Warszawska Rada Seniorów
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
 • Stowarzyszenie HAPPY EVOLUTION Global Association

Patronaty medialne:

 • Polskie Radio PR IV
 • magazyn VEGE
 • portal treningbiegacza.pl
 • miesięcznik Dzikie Życie
 • magazyn Hipoalergiczni
 • portal joga-joga.pl

bieg-weganski-juz-po-raz-dziesiaty-dla-zdrowia-dla-zwierzat-dla-planety-02

10. Bieg Wegański – ŁATWIEJ NIŻ MYŚLISZ

Informacje techniczne

Start w biegach wymaga rejestracji on-line >>>TUTAJ. Osoby w wieku pow. 70 lat są zwolnione są z opłaty startowej. Możliwość zapisania się on-line tylko do 10 maja, po tym terminie można zapisać się osobiście w Biurze Zawodów. Zapraszamy do wcześniejszych zapisów!

W pakiecie biegu głównego (5-10-21 km):

 • imienny numer startowy z chipem do pomiaru czasu,
 • medal,
 • NNW – pamiątkowa koszulka techniczna z logo Biegu Wegańskiego,
 • torba bawełniana Garmin,
 • na trasie i mecie: woda, posiłek regeneracyjny.

W pakietach dla dzieci: imienny numer startowy z chipem do pomiaru czasu, medal, upominek z logo Biegu, torba bawełniana, NNW; na trasie i mecie: woda

W pakiecie Rodzinnego Spaceru po Zdrowie (bieg bezpłatny, obowiązkowa rejestracja online) – imienny numer startowy, medal, NNW, woda na mecie – torba bawełniana Garmin

Wolontariat: wszystkich chętnych do włączenia w organizację wydarzenia zapraszamy do zgłoszenia się przez formularz na stronie wydarzenia >>>WOLONTARIAT

10. Bieg Wegański – PROGRAM

19 maja 2019, niedz., Warszawa, Wybrzeże Gdyńskie 4 Program ramowy dla biegaczy

07:30 – 13:00 Biuro Zawodów – odbiór pakietów startowych. Wydawanie pakietów na dany dystans kończy się na 60 min przed startem. UWAGA: Wydawanie pakietów dla dzieci kończy się o godz.

11:00

07:40 Oficjalne otwarcie imprezy – prowadzi: Damian Bąbol i Piotr Falkowski

08:00 Start biegu na dystansie ok 21 km, limit czasu: 180 min

09:00 Start biegu na dystansie 10 km, limit czasu: 90 min

11:00 Start biegu na dystansie 5 km, limit czasu: 45 min

12:00 Dekoracje zwycięzców: 5-10-21km, kategoria „Bieg z psem” i “Wyjątkowy Pies Biegu”; konkursy z nagrodami

13:00 Bieg Dzieci, 4 dystanse w 4 kategoriach wiekowych

14:00 Dekoracje zwycięzców w Biegu Dzieci, konkursy z nagrodami

14:30 Rodzinny Bieg po Zdrowie na dystansie 2,5 km, limit czasu: bez limitu

Wydarzenia towarzyszące

08:00 – 16:00 Zabiegany Targ Wegański; wystawcy kulinarni, sportowi i kosmetyczni;

10:00 – 16:00 KWADRANS Z – spotkania warsztatowe i wykłady: Żaneta Geltz, redaktor naczelna Magazynu Hipoalergiczni; Dobrosława Gogłoza, założycielka Stowarzyszenia Otwarte Klatki;  Iwona Kibil – dietetyk, która wie (prawie) wszystko o naukowej stronie diety roślinnej; Jaś Kapela, dziennikarz i autor książki “Polskie mięso”; Dariusz Gzyra, autor książki Dziękuję za świńskie oczy”, publicysta, doktorant w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie; Katarzyna Blazejewska – Stuhr, dietetyczka.

Zapisy na wykłady i warsztaty zaczną się w kwietniu. Liczba miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
nocne bieganie uczci jubileusz trwaja zapisy na xv polmaraton warszawski 01

Nocne bieganie uczci jubileusz – trwają zapisy na XV Półmaraton Warszawski

Następne
8000 biegaczy uczci konstytucje 01

8000 biegaczy uczci Konstytucję

Powiązane artykuły