fbpx
Zapowiedzi imprez

Bieg Wegański już po raz dziesiąty – dla zdrowia, dla zwierząt, dla planety

19 maja (niedziela) Fundacja Run Vegan zaprasza na jubileuszową, dziesiątą edycję Biegu Wegańskiego. Biegacze oraz wszyscy ciekawi tematyki eko & vege będą mieli okazję spotkać się w piknikowym klimacie nad Wisłą w Warszawie, aby biegać, jeść i dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego świat potrzebuje zmiany.
weganski

19 maja (niedziela) Fundacja Run Vegan zaprasza na jubileuszową, dziesiątą edycję Biegu Wegańskiego. Biegacze oraz wszyscy ciekawi tematyki eko & vege będą mieli okazję spotkać się w piknikowym klimacie nad Wisłą w Warszawie, aby biegać, jeść i dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego świat potrzebuje zmiany. Na linii startu czekamy na wszystkich biegaczy, niezależnie od wyborów etycznych i upodobań kulinarnych. Impreza odbędzie się na błoniach przy Polskim Komitecie Olimpijskim na Żoliborzu we współpracy z Miastem Warszawa. 

Bieg Wegański rozpocznie organizowany przez Fundację VIVA Tydzień Wege – największą i najstarszą imprezę promującą wegetarianizm i weganizm w Polsce. Tegoroczny Tydzień odbędzie się w dniach 19 – 26 maja 2019 r. i obejmie szereg wydarzeń na terenie Warszawy, związanych z dietą roślinną i zdrowym stylem życia. ZAPISY DO 10 MAJA >>>TUTAJ.

Bieg Wegański jest skierowany do wszystkich zainteresowanych przygodą z bieganiem lub/ i zmianą nawyków żywieniowych – dla zdrowia, dla zwierząt i dla planety. Wydarzenie promuje pożądane postawy społeczne: empatię, szacunek do zwierząt, ekologię, profilaktykę chorób cywilizacyjnych i zdrowe nawyki żywieniowe.

bieg-weganski-juz-po-raz-dziesiaty-dla-zdrowia-dla-zwierzat-dla-planety-01

Nowości – lets run eko

Kluczowym punktem tegorocznej edycji będzie tematyka “eko-postawa w praktyce” – od wspólnego sprzątania śmieci w przestrzeni publicznej po #zerowaste. Z tego względu m.in biegacze otrzymają pakiety w bawełnianych torbach wielorazowego użytku, a targowi wystawcy będą zobligowani do zaproponowania eko-alternatywy dla plastikowych naczyń. Fundacja zachęca również uczestników do zabrania własnych kubków wielorazowych na napoje, idąc śladem górskich biegów ultra. Dodatkowo Bieg poprzedzi wspólne sprzątanie nadwiślańskich ścieżek w ramach akcji Zabiegam o czystą Polskę. Termin “sprzątania w biegu” to 11 maja (sob), zbiórka o 10.00 na łące obok Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Zabiegam o czystą Warszawę  >>>TUTAJ.

bieg-weganski-juz-po-raz-dziesiaty-dla-zdrowia-dla-zwierzat-dla-planety-04

Na sportowo

19 maja biegacze będą mieli do wyboru 3 dystanse: 5, 10 i 21 km. Trasa prowadzi leśnymi ścieżkami tuż nad Wisłą na Żoliborzu, więc wiosenna aura, śpiew ptaków i przyjazny dla stóp teren gwarantowany! 5 km to dystans, do którego w ciągu miesiąca może przygotować się niemal każdy, tym bardziej, że duży limit czasu pozwala na ukończenie również debiutantom. 10 km to dystans dla nieco bardziej doświadczonych biegaczy, a 21 km da satysfakcję przebiegnięcia (może pierwszego?) półmaratonu w motywującym otoczeniu przyrody. W osiągnięciu mety pomogą VEGE-Zające, których zadaniem jest wsparcie osób na końcu stawki.

Na Bieg warto przyjść z dziećmi – dla najmłodszych przygotowano również atrakcje. Czekają 4 różne dystanse Biegu Dzieci podzielone wg wieku. Po zakończeniu części sportowej wszyscy mogą dodatkowo wziąć udział w bezpłatnym Rodzinnym Biegu po Zdrowie na dystansie ok 2,5 km.

Biegi na dystansach 5-10-21 km i Bieg Dzieci odbędą się z elektronicznym pomiarem czasu. Pamiątkowe statuetki przyznawane będą w kategorii OPEN oraz w kategoriach wiekowych co 10 lat. W biegu na 5 km przewidziana jest odrębna kategoria “bieg z psem”. Będą również statuetki dla najciekawiej przebranych dzieci i dorosłych.

Chcesz wystartować, ale nie wiesz, jak zacząć? Osoby szukające motywacji i wsparcia do biegania, zapraszamy na wspólne treningi z Run & Vegan w każdą środę o 19.00 w Warszawie, zbiórka w Ogrodzie Krasińskich.

Edukacyjnie – ekologia na talerzu

W trakcie wydarzenia odbędą się spotkania z ekspertami, dzięki którym można się będzie dowiedzieć więcej pod hasłem “Why Vegan?”. W programie m.in: rozmowa z Dobrosławą Goglozą, założycielką Otwartych Klatek pt. “Czego sport uczy o życiu i skutecznym działaniu na rzecz zwierząt”, spotkanie z dietetyczką Iwoną Kibil, a także z autorami niedawno wydanych książek – Janem Kapelą i Dariuszem Gzyrą. Ciekawie zapowiada się wykład redaktorki naczelnej magazynu Hipoalergiczni “Why the world will go vegan?”, pokazujący szeroką perspektywę i powiązania między wyborem tego, co na talerzu, a przyszłością naszej planety. Żaneta Geltz odpowie w ten sposób na pytanie, dlaczego (nie)jedzenie mięsa nie jest dziś prywatnym wyborem jednostki.

Na terenie Miasteczka będą również stoiska informacyjne Partnerów wydarzenia, Fundacji VIVA i Schroniska w Korabiewicach. Będzie można porozmawiać także z przedstawicielami Stowarzyszenia Otwarte Klatki i Empatia.

bieg-weganski-juz-po-raz-dziesiaty-dla-zdrowia-dla-zwierzat-dla-planety-03

Na zakupy i dla głodnych – dieta roślinna łatwiejsza i smaczniejsza niż myślisz

Zgodnie z zamysłem Biegu, który ma przybliżać weganizm i dietę roślinną biegaczom, na mecie będzie czekał na wszystkich uczestników 5-10-21 km roślinny posiłek regeneracyjny. Dodatkowo na terenie Miasteczka będzie można znaleźć wystawców z bogatą ofertą kulinarną, z pysznościami do zjedzenia na miejscu lub zabrania do domu. Nie zabraknie też kuszących lodów i vege-słodkości – wiosna zobowiązuje! W tym roku na targu szerzej reprezentowane będą również kosmetyki, środki czystości i odzież, wszystko pod hasłem ekologii każdego dnia. Z okazji 10 edycji w programie wydarzenia jest również tort, 100% roślinny oczywiście, do krojenia którego zaproszeni zostaną wolontariusze Biegu.

Rejestracja, zapisy

Rejestracja dla biegaczy odbywa się przez stronę www.biegweganski.pl. Rodzinny Bieg po Zdrowie i spotkania warsztatowe są bezpłatne, acz również wymagają rejestracji online. Wstęp na Targ Wegański jest bezpłatny i otwarty. Począwszy od 2019 r., Bieg Wegański będzie odbywał się raz w roku, więc majowa edycja jest jedyną okazją do wzięcia udziału w wydarzeniu. Jeśli podoba się Wam idea Biegu, czas na rejestrację i wpis do kalendarza startów tej wiosny.

Organizator: Fundacja Run Vegan

Wydarzenie współorganizowane przez: Miasto St. Warszawa – Dzielnica Wisła

Patronat honorowy: Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawa

Partnerzy:

  • Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!
  • Schronisko w Korabiewicach

Sponsor nagród: Garmin

Współpraca:

  • Compassion in World Farming
  • Stowarzyszenie Vege Runners
  • Stowarzyszenie Slow Jogging Polska
  • Warszawska Rada Seniorów
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
  • Stowarzyszenie HAPPY EVOLUTION Global Association

Patronaty medialne:

  • Polskie Radio PR IV
  • magazyn VEGE
  • portal treningbiegacza.pl
  • miesięcznik Dzikie Życie
  • magazyn Hipoalergiczni
  • portal joga-joga.pl

bieg-weganski-juz-po-raz-dziesiaty-dla-zdrowia-dla-zwierzat-dla-planety-02

10. Bieg Wegański – ŁATWIEJ NIŻ MYŚLISZ

Informacje techniczne

Start w biegach wymaga rejestracji on-line >>>TUTAJ. Osoby w wieku pow. 70 lat są zwolnione są z opłaty startowej. Możliwość zapisania się on-line tylko do 10 maja, po tym terminie można zapisać się osobiście w Biurze Zawodów. Zapraszamy do wcześniejszych zapisów!

W pakiecie biegu głównego (5-10-21 km):

  • imienny numer startowy z chipem do pomiaru czasu,
  • medal,
  • NNW – pamiątkowa koszulka techniczna z logo Biegu Wegańskiego,
  • torba bawełniana Garmin,
  • na trasie i mecie: woda, posiłek regeneracyjny.

W pakietach dla dzieci: imienny numer startowy z chipem do pomiaru czasu, medal, upominek z logo Biegu, torba bawełniana, NNW; na trasie i mecie: woda

W pakiecie Rodzinnego Spaceru po Zdrowie (bieg bezpłatny, obowiązkowa rejestracja online) – imienny numer startowy, medal, NNW, woda na mecie – torba bawełniana Garmin

Wolontariat: wszystkich chętnych do włączenia w organizację wydarzenia zapraszamy do zgłoszenia się przez formularz na stronie wydarzenia >>>WOLONTARIAT

10. Bieg Wegański – PROGRAM

19 maja 2019, niedz., Warszawa, Wybrzeże Gdyńskie 4 Program ramowy dla biegaczy

07:30 – 13:00 Biuro Zawodów – odbiór pakietów startowych. Wydawanie pakietów na dany dystans kończy się na 60 min przed startem. UWAGA: Wydawanie pakietów dla dzieci kończy się o godz.

11:00

07:40 Oficjalne otwarcie imprezy – prowadzi: Damian Bąbol i Piotr Falkowski

08:00 Start biegu na dystansie ok 21 km, limit czasu: 180 min

09:00 Start biegu na dystansie 10 km, limit czasu: 90 min

11:00 Start biegu na dystansie 5 km, limit czasu: 45 min

12:00 Dekoracje zwycięzców: 5-10-21km, kategoria „Bieg z psem” i “Wyjątkowy Pies Biegu”; konkursy z nagrodami

13:00 Bieg Dzieci, 4 dystanse w 4 kategoriach wiekowych

14:00 Dekoracje zwycięzców w Biegu Dzieci, konkursy z nagrodami

14:30 Rodzinny Bieg po Zdrowie na dystansie 2,5 km, limit czasu: bez limitu

Wydarzenia towarzyszące

08:00 – 16:00 Zabiegany Targ Wegański; wystawcy kulinarni, sportowi i kosmetyczni;

10:00 – 16:00 KWADRANS Z – spotkania warsztatowe i wykłady: Żaneta Geltz, redaktor naczelna Magazynu Hipoalergiczni; Dobrosława Gogłoza, założycielka Stowarzyszenia Otwarte Klatki;  Iwona Kibil – dietetyk, która wie (prawie) wszystko o naukowej stronie diety roślinnej; Jaś Kapela, dziennikarz i autor książki “Polskie mięso”; Dariusz Gzyra, autor książki Dziękuję za świńskie oczy”, publicysta, doktorant w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie; Katarzyna Blazejewska – Stuhr, dietetyczka.

Zapisy na wykłady i warsztaty zaczną się w kwietniu. Liczba miejsc ograniczona, wstęp bezpłatny.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Nocne bieganie uczci jubileusz – trwają zapisy na XV Półmaraton Warszawski
Następny wpis
8000 biegaczy uczci Konstytucję
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu