fbpx
Informacje prasowe

Altra – nowa marka butów biegowych już w Polsce

Na polski rynek wkracza właśnie jedna z najbardziej innowacyjnych marek butów biegowych – Altra. Na przestrzeni lat zdobyła zaufanie wśród biegaczy na całym świecie, a także zdobyła wiele nagród w plebiscytach organizowanych przez prestiżowe magazyny sportowe.
altra nowa marka butow biegowych juz w polsce 06

Na polski rynek wkracza właśnie jedna z najbardziej innowacyjnych marek butów biegowych – Altra. Na przestrzeni lat zdobyła zaufanie wśród biegaczy na całym świecie, a także zdobyła wiele nagród w plebiscytach organizowanych przez prestiżowe magazyny sportowe. Istnieje kilka powodów, dla których te buty do biegania zdecydowanie wyróżniają się spośród innych produktów na półkach. Dlaczego marka w tak krótkim czasie podbiła serca zawodników i co tak naprawdę kryje się pod pojęciem „Altra”?

Historia marki

Golden Harper, założyciel marki, za najważniejszy cel obrał sobie stworzenie obuwia poprawiającego biegową technikę oraz chroniącego przed powstawaniem kontuzji. Ta idea stała się motorem napędowym do zmian w życiu dotychczasowego managera jednego ze sklepów sportowych w Stanach Zjednoczonych. Harper postanowił stworzyć w 100% naturalne buty biegowe, które odpowiadałyby właściwemu ułożeniu naszych stóp. W swoim zakładzie pracy – przy pomocy piekarnika – przerobił jeden z posiadanych modeli na coś, co można nazwać pierwowzorem butów do biegania Altra. Za stworzeniem innowacyjnego produktu przemawiały też badania przeprowadzone przez lokalną uczelnię. Ich rezultaty dowiodły, że Golden Harper nie mylił się, próbując poprawić to, co do tej pory pojawiało się na rynku. Jego buty biegowe znacznie obniżały powstawanie wstrząsów z każdym krokiem, a naturalne dopasowanie do stopy zwiększały komfort i efektywność działania. Tradycyjne buty do biegania charakteryzowały się spiczastym zakończeniem, a drop (różnica w wysokości między piętą a przednią częścią obuwia) był nawet dwukrotnie wyższy przy pięcie niż przy śródstopiu. Naukowe badania obaliły dotychczasowe teorie mówiące o tym, że właśnie taka konstrukcja najlepiej sprawdza się podczas wysiłku. Ryzyko, które podjął Harper, chcąc wykreować zupełnie odmienną markę, opłaciło się ze względu na zastosowane techniki.

altra-nowa-marka-butow-biegowych-juz-w-polsce-01

Najważniejsze technologie

  1. ZeroDrop

Ta technologia to rozwiązanie wymyślone i wdrożone w życie przez Goldena Harpera. Marka Altra szczyci się tym, że jej buty do biegania opierają się na zastosowaniu ZeroDrop. Oznacza to, że pięta oraz przednia część stopy znajdują się na tej samej wysokości. Takie wykonanie gwarantuje zawodnikowi naturalne ułożenie stopy na podłożu – zupełnie tak, jak wygląda stopa tuż po urodzeniu. Ponadto, biegacz podczas wysiłku utrzymuje prawidłową postawę ciała i nie musi martwić się przeciążeniami dla kręgosłupa. Dzięki temu, że cała stopa utrzymana jest na jednym poziomie, stawiane kroki nie wywołują wstrząsów. W tym przypadku naturalność gwarantuje odpowiednią pozycję podczas wysiłku.

altra-nowa-marka-butow-biegowych-juz-w-polsce-04

  1. FootShape

Buty biegowe Altra jako pierwsze na świecie zostały oparte o technologię „FootShape”. Dzięki takiemu rozwiązaniu stopa układa się w pełni naturalnie i w sposób idealnie dopasowany do jej kształtu. Tradycyjny but biegowy ściska palce, zaburzając ich prawidłowe ułożenie. Przede wszystkim, palce u nóg są naturalnie rozłożone, a duży palec przez cały czas utrzymuje się prosto. Poszerzona cholewka zastosowana w obuwiu Goldena Harpera gwarantuje komfort i zapobiega otarciom, pęcherzom i schodzącym paznokciom. Ponadto, buty biegowe Altra zmniejszają ryzyko rozwoju haluksów, nerwiaków i zapalenia powięzi podeszwowej. Innowacyjny kształt butów do biegania pozwala zawodnikowi twardo stąpać po podłożu bez narażania stóp na wstrząsy. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim podczas długiego czy też intensywnego wysiłku.

altra-nowa-marka-butow-biegowych-juz-w-polsce-05

  1. Fit4Her

Z anatomicznego punktu widzenia stopa damska różni się od męskiej. Nic więc dziwnego, że kobieta potrzebuje inaczej wyprofilowanego buta niż mężczyzna. Z racji tych różnic buty biegowe Altra są dopasowane do kształtu każdej stopy. Marka doskonale rozumie, że sport jest popularny zarówno wśród pań, jak i panów, dlatego żeńska część biegowych tras wymaga produktu dopasowanego do swoich wymagań. Buty do biegania stworzone przez Harpera powstają w zgodzie z naturalnym ułożeniem damskiej stopy, by jak najlepiej wesprzeć zawodniczkę w trakcie wysiłku. Przede wszystkim, zwrócono uwagę na węższą piętę, wyższe podbicie, specyficzną budowę śródstopia i ułożenie kości w tej partii stopy. Wyprofilowana, szeroka cholewka zapewnia palcom optymalną przestrzeń, dlatego kobieca stopa nie jest ściśnięta i ponadto nie występują problemy ze schodzącymi paznokciami.

altra-nowa-marka-butow-biegowych-juz-w-polsce-03

Altra – co to znaczy?

Mając na uwadze powyższe technologie i ideę, która przyświecała założycielowi marka, nazwa marki nie mogła być inna. Jest to akronim słów „Learn To Run”. Założeniem Goldena Harpera była pomoc w poprawie biegowej techniki, a co za tym idzie – nauka biegania w nowy, bardziej naturalny sposób. Obuwie sportowe Altra właśnie pojawiło się w Polsce. W pierwszej kolejności można je znaleźć w następujących sklepach: TriCentre w Poznaniu, TriathlonStore.pl w Gdańsku oraz RunPlanet w Zielonej Górze. Przedstawiciele marki pojawią się na najbliższym Festiwalu Biegów Górskich w Krynicy, a 22. września zameldują się także na EXPO podczas Maratonu Warszawskiego. Więcej informacji na temat samej firmy oraz konkretnych produktów można znaleźć na stronach internetowych wymienionych sklepów oraz na stoiskach przy okazji nadchodzących imprez. Na wiosnę marka będzie dostępna także w kolejnych specjalistycznych sklepach biegowych w całej Polsce.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Mistrzostwa Polski w Półmaratonie na dystansie 21,3 km – Gardzielewski i Jagielska ze złotymi medalami!
Następny wpis
4. BMW Półmaraton Praski przeszedł do historii
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu