fbpx
Relacje

6. Nocny Półmaraton Praski – Jastrzębski i Brzezińska triumfatorami

amil Jastrzębski (SKB Kraśnik) zwyciężył w 6. Nocnym 4F Półmaratonie Praskim. Liczącą 21 km 97 m trasę, wiodącą głównymi arteriami prawobrzeżnej Warszawy, pokonał w czasie 1:04.57. Wśród kobiet najszybsza była Aleksandra Brzezińska (MKL Toruń) – 1:16.38.
6 nocny polmaraton praski jastrzebski i brzezinska triumfatorami 03

Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) zwyciężył w 6. Nocnym 4F Półmaratonie Praskim. Liczącą 21 km 97 m trasę, wiodącą głównymi arteriami prawobrzeżnej Warszawy, pokonał w czasie 1:04.57. Wśród kobiet najszybsza była Aleksandra Brzezińska (MKL Toruń) – 1:16.38.

Z pozycji lidera startował rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost, który wraz z Mariuszem Giżyńskim (obaj WKS Grunwald Poznań) oraz Błażejem Brzezińskim (CWZS Zawisza Bydgoszcz) do półmetka notowali zdecydowane prowadzenie. W połowie trasy problemy żołądkowe wyeliminowały Szosta z dalszej rywalizacji, a na samotne prowadzenie do końca wysunął się Jastrzębski, czyli ubiegłoroczny triumfator imprezy.

6 nocny polmaraton praski jastrzebski i brzezinska triumfatorami 02

„Nie nastawiałem się na wygraną, chciałem po prostu biec swoje. Jestem bardzo szczęśliwy, miałem swoje założenia, które udało się w stu procentach zrealizować. Ten start to bardzo dobry prognostyk przed jesiennym maratonem” – powiedział 27-letni lekkoatleta, który karierę zaczynał od biegów górskich.

W jego ocenie sprzyjała nie tylko szybka trasa praskiej imprezy, ale i pogoda – mimo iście tropikalnego upału za dnia, wieczorem temperatura znacznie się obniżyła. Doskonałą do biegania aurę potwierdziła triumfatorka.

„Warunki biegu były bardzo dobre, po zachodzie słońca temperatura zrobiła się optymalna i biegło się przyjemnie. Mój czas nie był rewelacyjny, jednak nie mogę narzekać – jestem w trakcie przygotowań do jesiennego maratonu, więc jak na ten okres jestem bardzo zadowolona. To mój pierwszy start w półmaratonie na warszawskiej Pradze i na pewno tu wrócę. Podoba mi się szybka i płaska trasa, kibice również dopisali” – mówiła 28-letnia maratońska mistrzyni kraju.

6 nocny polmaraton praski jastrzebski i brzezinska triumfatorami 01

Choć jeszcze dzień przed startem Henryk Szost nastawiał się na dobry wynik, to od 7. kilometra musiał pożegnać się z marzeniami o zwycięstwie.

„Przed startem mój stan był stabilny, jednak od 7 kilometra zaczęły występować skurcze i kolki, które na około 12 kilometrze sprawiły, że moje tempo zaczęło siadać, a ja zamiast walczyć z innymi biegaczami, zacząłem walczyć z bólem, który ostatecznie zupełnie wyłączył mnie z zawodów. Bardzo żałuję bo zakładany czas (1:03.30) na pewno był w moim zasięgu, byłem bardzo dobrze przygotowany, w podobnym tempie biegałem na treningach” – tłumaczył Szost.

W biegu głównym wystartowało 6541 osób. Wśród nich m.in. wioślarski mistrz olimpijski z Pekinu Marek Kolbowicz, który swój występ (metę osiągnął w czasie 01:56.54) potraktował jako ukoronowanie sobotniego sukcesu „kolegów po fachu” – zdobytego w Linzu srebrnego medalu wioślarskich mistrzostw świata przez biało-czerwoną męską czwórkę podwójną.

„Bardzo podobała mi się trasa, bez podbiegów, długie wypłaszczenia, optymalna temperatura. Najfajniejsze było pięć pierwszych kilometrów, później nogi trochę odmówiły posłuszeństwa, jednak doping kibiców i energetyczna oprawa, poniosły mnie do mety. Natomiast jeśli chodzi o wioślarzy, którzy wciąż są w treningu to taki półmaraton pokonaliby ziewając” – śmiał się czterokrotny mistrz świata.

Doskonałą formę wioślarzy, o jakiej mówił Kolbowicz, potwierdziła Joanna Dorociak. Wicemistrzyni Europy z 2018 r. w dwójce podwójnej wagi lekkiej osiągnęła metę półmaratonu w doskonałym czasie 01:26.04.

W towarzyszącej biegowi głównemu 4F Piątce Praskiej rywalizowało 2861 osób, a najszybciej – w czasie 15.22 – pięć kilometrów pokonał Łukasz Parszczyński. Wśród kobiet triumfowała olimpijska z Rio de Janeiro i Pekinu Katarzyna Kowalska (LKS Vectra Włocławek) – 16.30.

„Nie kontrolowałam czasu, ten bieg to przetarcie po ostatnim zeszłorocznym starcie. Od początku narzuciłam mocne tempo – to w moim stylu, jednak dopiero niecały miesiąc temu wznowiłam treningi, więc nie jestem w jakiejś topowej formie. Mimo wszystko cieszę się z wygranej, to dobry prognostyk przed powrotem do optymalnej formy” – mówiła.

Imprezie, ze startą i metą na błoniach PGE Narodowego, towarzyszyły liczne animacje muzyczne i świetlne, a także muzyczne strefy kibica.

„Zarówno pierwsze trzy edycje dzienne, jak i kolejne trzy edycje rozgrywane wieczorem co roku cieszą się coraz większym zainteresowaniem i oby nic się w tej kwestii nie zmieniło. Nocna impreza, organizowana pod koniec sierpnia sprzyja dobrej pogodzie, a trasa dobrana jest idealnie pod bicie rekordów. Z przyjemnością patrzę na rosnące zainteresowanie biegami i coraz lepsze przygotowanie do nich. Cieszę się, że Polska się rozbiegała i mam nadzieję, że tak już zostanie” – podsumował Jacek Wszoła.

6. Nocny 4F Półmaraton Praski – wyniki

Mężczyźni

  • Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) 1:04.57
  • Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) 1:06.16
  • Mateusz Kaczor (RLTL ZTE Radom) 1:09.51

Kobiety

  • Aleksandra Brzezińska (MKL Toruń) 1:16.38
  • Emilia Mazek (GKS Wilga Garwolin) 1:20.13
  • Karolina Bilawa (WMLKS Nadodrze Powodowo) 1:23.44

4F Piątka Praska – wyniki

Mężczyźni

  • Łukasz Parszczyński (KS Podlasie Białystok) 15.22
  • Daniel Żochowski (MKS Polonia Warszawa) 15.24
  • Michał Misiewicz (AZS-AWF Warszawa) 15.28

Kobiety

  • Katarzyna Kowalska (LKS Vectra Włocławek) 16.30
  • Mariola Stasiewicz (MKS Żak Biała Podlaska) 16.49
  • Ewa Jagielska (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 16.57

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Konkurs newsletter
Następny wpis
The Color Run Poznań czyli NAJSZCZĘŚLIWSZE 5 KM NA ŚWIECIE już 7 września zawita do Poznania!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu