fbpx
Zapowiedzi imprez

„5 MIL. Bieg Dzielnicy Włochy” – wystartuj na nietypowym dystansie 27 października!

Jaka jest Twoja życiówka na 5 mil? W Polsce niewielu biegaczy jest w stanie odpowiedzieć na takie pytanie.…
piec mil dzielicy wlochy 7

Jaka jest Twoja życiówka na 5 mil? W Polsce niewielu biegaczy jest w stanie odpowiedzieć na takie pytanie. Mogą to zmienić w niedzielę 27 października, startując w wyjątkowym biegu „5 MIL. Bieg Dzielnicy Włochy”. To jedyna w roku okazja, by w Warszawie zmierzyć się właśnie z tym nietypowym dystansem. 

Z perspektywy przeciętnego biegacza dystans 5 mil jest czymś niecodziennym, co stanowi jedną z atrakcji biegu „5 MIL. Bieg Dzielnicy Włochy”. Ponieważ pomiar dystansu w milach stosuje się w krajach anglosaskich, niektórym trudno wręcz wyobrazić sobie, co w takim razie oznacza rywalizacja na 5 mil. A przeliczając to na „nasze” kilometry, oznacza to konieczność pokonania nieco ponad 8 km. Zatem mamy do czynienia z biegiem na dystansie pomiędzy klasycznymi, często spotykanymi w biegach ulicznych 5 i 10 kilometrami. 

5 MIL. Bieg Dzielnicy Włochy
5 MIL. Bieg Dzielnicy Włochy

Dystans dla każdego

Wybór dystansu 5 mil na rywalizację w ostatni weekend października to świetny pomysł pod wieloma względami. Biegacze, którzy szykują się do Biegu Niepodległości 11 listopada i rywalizacji na 10 kilometrów, dostają doskonałą okazję do sprawdzenia swojej formy na zawodach na pokrewnym i bardziej specyficznym pod „dychę” niż klasyczne 5 km dystansie. W takiej sytuacji bieg na 5 mil może być wyznacznikiem sportowej dyspozycji oraz szansą na wykonanie startu treningowego świetnie przygotowującego pod 10 km.

Biorąc pod uwagę długość dystansu, 5 mil to także bardzo ciekawa propozycja dla osób początkujących. Chociaż do pokonania jest więcej niż 5 kilometrów, to dystans ten wciąż jest w zasięgu nawet umiarkowanie aktywnych biegaczy i pozwala wybrać go bez większych obaw o problemy wynikające z braku ogólnej wytrzymałości. Dla niektórych, którzy mają już na koncie biegi na 5 km i spoglądają w kierunku 10 km, właśnie 5 mil może stanowić idealne przejście w stronę wydłużania dystansów pokonywanych na zawodach.

Na udział w biegu „5 MIL. Bieg Dzielnicy Włochy” mogą zdecydować się także osoby, które start w zawodach traktują ambicjonalnie i poszukują sposobu na ustanowienie nowej życiówki. Jeżeli wcześniej nie uczestniczyły w rywalizacji na takim dystansie, samo ukończenie biegu spowoduje ustanowienie nowego rekordu życiowego i to bez względu na aktualną dyspozycję sportową. Z kolei ci, którzy już zadebiutowali na 5 mil w którejś z poprzednich edycji, mają okazję, by zweryfikować formę na tej samej trasie po roku, dwóch lub trzech.

Ciekawa rywalizacja i trasa

Bieg „5 MIL. Bieg Dzielnicy Włochy” rozgrywany jest od 2021 r. i przez 3 edycje zdołał sobie wyrobić grono fanek i fanów, chętnie powracających na trasę. Dość powiedzieć, że po edycji rozegranej w 2022 r. w kolejnym roku do rywalizacji przystąpili zwycięzcy: Marta Krawczyńska i Daniel Żochowski i… ponownie uplasowali się na najwyższych stopniach podium.

Jednak rywalizacja toczy się nie tylko o zwycięstwa w kategorii open, ale także w każdej z 14 kategorii wiekowych – od juniorów w wieku 15-19 lat, przez kategorie 20-29, 30-39, 40-49, 50-59 aż po 60+. Co istotne, osoby nagrodzone w kategorii open nie są brane pod uwagę w ustalaniu wyników kategorii wiekowych, co sprawia, że liczba nagrodzonych jest dzięki temu większa. Na uczestników, którzy popiszą się najlepszą formą sportową w poszczególnych kategoriach, czekają puchary i upominki.

5 MIL. Bieg Dzielnicy Włochy
5 MIL. Bieg Dzielnicy Włochy

A jak wygląda trasa, z którą przyjdzie rywalizować biegaczkom i biegaczom w ramach biegu „5 MIL. Bieg Dzielnicy Włochy” 27 października? Pod tym względem organizatorzy i realizator wydarzenia, czyli Urząd Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy i Fundacja Run Vegan, nie zmienili przebiegu trasy w porównaniu z poprzednią edycją. To oznacza, że start nastąpi spod Urzędu Dzielnicy Włochy, a bieg zakończy się w malowniczych okolicznościach przyrody w Parku Ogrody Kosmosu. Trasa jest w przeważającej większości asfaltowa, z wyjątkiem 2 krótkich fragmentów z nawierzchnią szutrową, a do tego dość wymagająca technicznie, bo pełna zakrętów. Biegacze na pewno nie będą się na niej nudzić. 

Zapisy na bieg

Osoby, które chcą wziąć udział w „5 MIL. Bieg Dzielnicy Włochy”, nie powinny zwlekać z zapisami, gdyż formularz online na stronie: https://dostartu.pl/5-mil-bieg-dzielnicy-wlochy-v12931 jest dostępny do 20 października 2024 r. Później będzie jeszcze można zapisać się do rywalizacji w Biurze Zawodów w dniu biegu, pod warunkiem dostępnych wolnych miejsc. Rejestracja online wiąże się także z niższą opłatą startową, wynoszącą 59 zł, w porównaniu do 69 zł w dniu startu. 

W pakiecie startowym uczestnicy otrzymają koszulkę techniczną i imienny numer startowy, a na mecie pamiątkowy medal i wodę. Bieg wystartuje o godz. 11:00, a na pokonanie dystansu 5 mil zawodnicy będą mieli 70 minut. Chcąc dowiedzieć się jeszcze nieco więcej o tej inicjatywie, warto sprawdzić informacje dostępne na stronie zapisów oraz profilu imprezy na Facebook’u pod linkiem: https://www.facebook.com/5MIL.BiegDzielnicyWlochy/. Do zobaczenia na biegu „5 MIL. Bieg Dzielnicy Włochy” już 27 października!

Bieg jest realizowany przed Urząd Dzielnicy Włochy, a do udziału zaprasza Rada wraz z Zarządem Dzielnicy.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
23. Poznań Maraton z Polakami na podium
Następny wpis
Bieganie na bieżni – efekty
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu