VI Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie – aby pamięć nie zanikła

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

13 września – wydarzenie, które ma dwie twarze. VI Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie w Bydgoszczy to nie tylko przyjemność dla kochających biegać. Swoim hobby uczestnicy również oddadzą cześć pamięci poległych podczas II Wojny Światowej.

76 lat temu w nabożeństwie na Szwederowie uczestniczyły tłumy wiernych. 10 września 1939 roku przed kościołem na parafian czekał oddział Wermachtu. Na placu koło świątyni rozstrzelanych zostało dwadzieścia jeden osób. 

To się tak odbywało, że jak wychodzili z kościoła, to my już w domu u siebie słyszeliśmy strzały – wspomina świadek tamtych wydarzeń, Krystyna Gawek.

Mord na Szwederowie był częścią hitlerowskiej operacji „Sonder Aktion”. W całej Bydgoszczy ginęli Polacy wskazani przez miejscowych Niemców. Najwięcej, bo około 60 osób zamordowano właśnie na Szwederowie.

vi-bieg-meczenstwa-i-pamieci-narodowej-na-szwederowie-aby-pamiec-nie-zanikla-03

Dzięki sponsorowi firmie NETTO obniżona została opłata startowa do jedynych 25 zł, co jest jedną z najniższych opłat przy tego typu biegach.

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

To nie jest bieg, na którym liczy się na zysk, tu chodzi o pamięć o tych, którzy polegli w tak straszny sposób. Trzeba o nich pamiętać, co my staramy się co roku właśnie w ten sposób przypominać – zaznacza organizator.

W biegu open uczestnicy pokonają dystans 10 km, odbędą się również biegi przygotowane dla najmłodszych. Na mecie wszyscy otrzymają oczywiście pamiątkowy medal.

vi-bieg-meczenstwa-i-pamieci-narodowej-na-szwederowie-aby-pamiec-nie-zanikla-02

Poniżej trasa tegorocznego biegu:

vi-bieg-meczenstwa-i-pamieci-narodowej-na-szwederowie-aby-pamiec-nie-zanikla-04

Serdecznie zapraszamy starszych, młodszych i najmłodszych, do wspólnego połączenia hobby, sportu z pamięcią i honorem, który oddamy wszystkim poległym. Bieg główny startuje o godzinie 12:30, a rejestracja on-line aktywna jest na naszej oficjalnej stronie internetowej www.biegnaszwederowie.pl, bądźcie z nam – apeluje organizator.

Prowadzona będzie także następująca klasyfikacja wiekowa:

Biegi Młodzieżowe:

  • Przedszkolaka, klasyfikacja indywidualna.
  • Szkoła Podstawowa, Dziewczęta i Chłopcy
  • Szkoły Gimnazjalne Dziewczęta i Chłopcy
  • klasyfikacja Drużynowa we wszystkich 2 kategoriach szkół

Bieg Główny 10 km

  • klasyfikacja generalna: kobiet i mężczyzn
  • klasyfikacja wiekowa: kobiet i mężczyzn

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę