fbpx
vi bieg meczenstwa i pamieci narodowej na szwederowie aby pamiec nie zanikla 05

VI Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie – aby pamięć nie zanikła

13 września – wydarzenie, które ma dwie twarze. VI Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie w Bydgoszczy to nie tylko przyjemność dla kochających biegać. Swoim hobby uczestnicy również…

13 września – wydarzenie, które ma dwie twarze. VI Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie w Bydgoszczy to nie tylko przyjemność dla kochających biegać. Swoim hobby uczestnicy również oddadzą cześć pamięci poległych podczas II Wojny Światowej.

76 lat temu w nabożeństwie na Szwederowie uczestniczyły tłumy wiernych. 10 września 1939 roku przed kościołem na parafian czekał oddział Wermachtu. Na placu koło świątyni rozstrzelanych zostało dwadzieścia jeden osób. 

To się tak odbywało, że jak wychodzili z kościoła, to my już w domu u siebie słyszeliśmy strzały – wspomina świadek tamtych wydarzeń, Krystyna Gawek.

Mord na Szwederowie był częścią hitlerowskiej operacji “Sonder Aktion”. W całej Bydgoszczy ginęli Polacy wskazani przez miejscowych Niemców. Najwięcej, bo około 60 osób zamordowano właśnie na Szwederowie.

vi-bieg-meczenstwa-i-pamieci-narodowej-na-szwederowie-aby-pamiec-nie-zanikla-03

Dzięki sponsorowi firmie NETTO obniżona została opłata startowa do jedynych 25 zł, co jest jedną z najniższych opłat przy tego typu biegach.

To nie jest bieg, na którym liczy się na zysk, tu chodzi o pamięć o tych, którzy polegli w tak straszny sposób. Trzeba o nich pamiętać, co my staramy się co roku właśnie w ten sposób przypominać – zaznacza organizator.

W biegu open uczestnicy pokonają dystans 10 km, odbędą się również biegi przygotowane dla najmłodszych. Na mecie wszyscy otrzymają oczywiście pamiątkowy medal.

vi-bieg-meczenstwa-i-pamieci-narodowej-na-szwederowie-aby-pamiec-nie-zanikla-02

Poniżej trasa tegorocznego biegu:

vi-bieg-meczenstwa-i-pamieci-narodowej-na-szwederowie-aby-pamiec-nie-zanikla-04

Serdecznie zapraszamy starszych, młodszych i najmłodszych, do wspólnego połączenia hobby, sportu z pamięcią i honorem, który oddamy wszystkim poległym. Bieg główny startuje o godzinie 12:30, a rejestracja on-line aktywna jest na naszej oficjalnej stronie internetowej www.biegnaszwederowie.pl, bądźcie z nam – apeluje organizator.

Prowadzona będzie także następująca klasyfikacja wiekowa:

Biegi Młodzieżowe:

  • Przedszkolaka, klasyfikacja indywidualna.
  • Szkoła Podstawowa, Dziewczęta i Chłopcy
  • Szkoły Gimnazjalne Dziewczęta i Chłopcy
  • klasyfikacja Drużynowa we wszystkich 2 kategoriach szkół

Bieg Główny 10 km

  • klasyfikacja generalna: kobiet i mężczyzn
  • klasyfikacja wiekowa: kobiet i mężczyzn
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
swiezo upieczona mama zaczyna treningi 04

Urodziłaś ? Zobacz jak wrócić do regularnego biegania !

Następne
ii zadyszka bygdoska startujemy 30 sierpnia 01

II ZaDyszka Bygdoska - startujemy 30 sierpnia

Powiązane artykuły

medale polmaratonu philips pila tworza unikalna kolekcje tym razem sylwetka jana huruka 02
Czytaj dalej

Medale Półmaratonu PHILIPS Piła tworzą unikalną kolekcję. Tym razem sylwetka Jana Huruka

Półmaraton PHILIPS Piła kontynuuje tradycję umieszczania na medalach wizerunków najlepszych polskich maratończyków w historii. Pierwszym zawodnikiem uhonorowanym w ten sposób zawodnikiem był w 2006 roku Zdzisław Bogusz, a w poprzednim roku uczestnicy pilskiej połówki otrzymali medale z wizerunkiem Wandy Panfil. Do biegaczy, którzy 4 września ukończą 26. Półmaraton PHILIPS Piła na mecie trafi medal z sylwetką Jana Huruka, Mistrza Polski w półmaratonie z 1992 roku i olimpijczyka z Barcelony, wielokrotnego reprezentanta Polski w biegach długodystansowych. Będzie to już 11. medal z wizerunkiem najlepszych polskich maratończyków w unikalnej kolekcji medali pilskiego półmaratonu.
trwaja zapisy i konkurs walentynkowy na festiwale biegowe biegajmy z dema 01
Czytaj dalej

Trwają zapisy i konkurs walentynkowy na festiwale biegowe Biegaj’MY z DEM’A!

Przed nami kolejny sezon cyklu biegów @Biegaj’MY z DEM’a w ramach którego organizowane są Festiwale Biegowe składające się z biegów na dystansach 5 i 10 km oraz biegów dla dzieci. Trasy posiadają atest oraz Patronat Honorowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a także Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Warszawskiego Muzeum Sportu i Turystyki.
armageddonchallenge 9 lipca zadrzy ziemia 03
Czytaj dalej

ArmageddonChallenge – 9 lipca zadrży ziemia

9 lipca odbędzie się III edycja Armageddon w miejscu Sabat Krajno koło Kielc - organizacja, która już na stałe wpisuje się w harmonogram biegów w Polsce, co ich wyróżnia w czym są inni? Tutaj znajdziecie odpowiedż, każdy z biegów jest organizowany pod hasłem "Biegnę dla ...." , pierwsze dwie edycję to hasło biegnę dla Jasia i biegnę dla Stasia, gdzie część dochodu jest przekazywane na pomoc w leczeniu chorych dzieci, ale i nie tylko organizacja i fundacja armageddon pomaga każdemu.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM