fbpx
vi bieg meczenstwa i pamieci narodowej na szwederowie aby pamiec nie zanikla 05

VI Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie – aby pamięć nie zanikła

13 września – wydarzenie, które ma dwie twarze. VI Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie w Bydgoszczy to nie tylko przyjemność dla kochających biegać. Swoim hobby uczestnicy również…

13 września – wydarzenie, które ma dwie twarze. VI Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie w Bydgoszczy to nie tylko przyjemność dla kochających biegać. Swoim hobby uczestnicy również oddadzą cześć pamięci poległych podczas II Wojny Światowej.

76 lat temu w nabożeństwie na Szwederowie uczestniczyły tłumy wiernych. 10 września 1939 roku przed kościołem na parafian czekał oddział Wermachtu. Na placu koło świątyni rozstrzelanych zostało dwadzieścia jeden osób. 

To się tak odbywało, że jak wychodzili z kościoła, to my już w domu u siebie słyszeliśmy strzały – wspomina świadek tamtych wydarzeń, Krystyna Gawek.

Mord na Szwederowie był częścią hitlerowskiej operacji “Sonder Aktion”. W całej Bydgoszczy ginęli Polacy wskazani przez miejscowych Niemców. Najwięcej, bo około 60 osób zamordowano właśnie na Szwederowie.

vi-bieg-meczenstwa-i-pamieci-narodowej-na-szwederowie-aby-pamiec-nie-zanikla-03

Dzięki sponsorowi firmie NETTO obniżona została opłata startowa do jedynych 25 zł, co jest jedną z najniższych opłat przy tego typu biegach.

To nie jest bieg, na którym liczy się na zysk, tu chodzi o pamięć o tych, którzy polegli w tak straszny sposób. Trzeba o nich pamiętać, co my staramy się co roku właśnie w ten sposób przypominać – zaznacza organizator.

W biegu open uczestnicy pokonają dystans 10 km, odbędą się również biegi przygotowane dla najmłodszych. Na mecie wszyscy otrzymają oczywiście pamiątkowy medal.

vi-bieg-meczenstwa-i-pamieci-narodowej-na-szwederowie-aby-pamiec-nie-zanikla-02

Poniżej trasa tegorocznego biegu:

vi-bieg-meczenstwa-i-pamieci-narodowej-na-szwederowie-aby-pamiec-nie-zanikla-04

Serdecznie zapraszamy starszych, młodszych i najmłodszych, do wspólnego połączenia hobby, sportu z pamięcią i honorem, który oddamy wszystkim poległym. Bieg główny startuje o godzinie 12:30, a rejestracja on-line aktywna jest na naszej oficjalnej stronie internetowej www.biegnaszwederowie.pl, bądźcie z nam – apeluje organizator.

Prowadzona będzie także następująca klasyfikacja wiekowa:

Biegi Młodzieżowe:

  • Przedszkolaka, klasyfikacja indywidualna.
  • Szkoła Podstawowa, Dziewczęta i Chłopcy
  • Szkoły Gimnazjalne Dziewczęta i Chłopcy
  • klasyfikacja Drużynowa we wszystkich 2 kategoriach szkół

Bieg Główny 10 km

  • klasyfikacja generalna: kobiet i mężczyzn
  • klasyfikacja wiekowa: kobiet i mężczyzn
Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
swiezo upieczona mama zaczyna treningi 04

Urodziłaś ? Zobacz jak wrócić do regularnego biegania !

Następne
ii zadyszka bygdoska startujemy 30 sierpnia 01

II ZaDyszka Bygdoska - startujemy 30 sierpnia

Powiązane artykuły

cala polska biega z mapa pobiegna tez w kielcach 01
Czytaj dalej

Cała Polska biega z mapą. Pobiegną też w Kielcach

Ruszyły zapisy do pierwszej edycji Binkowski Run, który odbędzie się już 28 sierpnia w Kielcach. To rodzinna impreza biegowa, skierowana zarówno do profesjonalistów, pasjonatów biegów oraz tych, którzy chcą spróbować po raz pierwszy zmierzyć się ze sobą w biegu na orientację. Gośćmi specjalnymi wydarzenia, zagrzewającymi biegaczy do walki, będą wracający z Igrzysk Olimpijskich w Rio, piłkarze ręczni Vive Tauron Kielce. Zawody odbędą się w pięknych terenach Parku Baranowskiego, obok kompleksu hotelowego Binkowski Resort.
pobiegna po okulary dla podopiecznych domow dziecka 01
Czytaj dalej

Pobiegną po okulary dla podopiecznych domów dziecka

Trwają zapisy na pierwszy Rodzinny Bieg Czas Na Wzrok, organizowany z okazji obchodów Światowego Dnia Wzroku. Impreza ma charakter sportowy i rodzinny, ale przede wszystkim – charytatywny. Wydarzeniu przyświeca jeden cel: pomoc podopiecznym domów dziecka.