fbpx
Zapowiedzi imprez

Już po raz 21. święto biegania w Krakowie „z historią w tle”!

W najbliższą niedzielę, 14 kwietnia już po raz 21. na ulice Krakowa wyruszą uczestnicy Cracovia Maratonu. Tysiące biegaczy…
21. Cracovia Maraton

W najbliższą niedzielę, 14 kwietnia już po raz 21. na ulice Krakowa wyruszą uczestnicy Cracovia Maratonu. Tysiące biegaczy rozpoczną i zakończą zmagania z królewskim dystansem 42 km i 195 m „z historią w tle” w scenerii Rynku Głównego. Na liście startowej widnieje rekordowa po okresie pandemii liczba zawodników – 6444! A zapisać się będzie można jeszcze w Biurze Zawodów zlokalizowanym na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana – w piątek i w sobotę. Limit zgłoszeń to 7000. Do organizowanego po raz dziewiąty Biegu Nocnego na 10 km, który odbędzie się w wieczór poprzedzający rywalizację maratończyków, zapisało się 4801 osób. Limit uczestników to 5000, zatem zostało jeszcze tylko 199 miejsc! Wcześniej, również w sobotę, 13 kwietnia tradycyjnie przy Błoniach odbędą się: Cracovia Maraton na Rolkach i 17. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX, a po raz pierwszy także wydarzenie dla miłośników nordic walking – Czaniecki Cracovia Walkathon.

 21. Cracovia Maraton
Fot. Archiwum ZIS/ Szymon Gruchalski

21. Cracovia Maraton będzie zwieńczeniem dwudniowego święta sportu, które rozpocznie się w sobotę, 13 kwietnia przy Błoniach Krakowskich. O godz. 9:00 wystartuje tam Cracovia Maraton na Rolkach (42 km i 195 m, ostatnie miejsca będą dostępne jeszcze w piątek w Biurze Zawodów), a następnie o godz. 12:30 dorośli i młodzież ruszą na symboliczną trasę o długości 4,2 km w ramach 17. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX (zapisy możliwe jeszcze w piątek i w sobotę w Biurze Zawodów). Oba te wydarzenia organizowane są przy okazji Cracovia Maratonu nieprzerwanie od 2006 roku. 

Również dystans 4,2 km przemierzą uczestnicy tegorocznej nowości – Czaniecki Cracovia Walkathonu. To wydarzenie skierowane do miłośników zyskującego popularność maszerowania z kijami, w  tym do licznych uczestników treningów nordic walking „Chodźże z nami!”, organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie w ramach projektu „Trenuj w Krakowie!”. Początek o godz. 13:30 (zapisy możliwe jeszcze w piątek i w sobotę w Biurze Zawodów). W tym przypadku nie będzie pomiaru czasu i nagród – liczy się udział w imprezie, integracja środowiska nordic walking i dobra zabawa. Uczestnicy otrzymają bawełniane koszulki, pakiety regeneracyjne oraz medal na mecie.  

W wieczór poprzedzający 21. Cracovia Maraton, o godz. 21:30 po raz dziewiąty biegacze pokonają 10 km nocą. Po raz piąty z rzędu uczestnicy tej rywalizacji wystartują i zafiniszują tam, gdzie maratończycy – na Rynku Głównym. Widok oświetlonych zabytków i uliczek Starego Miasta z perspektywy biegacza to niepowtarzalne doznanie, o czym zgodnie zaświadczają zawodnicy mający za sobą udział w tej imprezie.

W krakowskim maratonie zawsze rywalizują też osoby z niepełnosprawnościami. Wśród nich są sportowcy na wózkach. Zanim 14 kwietnia o godz. 9:00 na trasę ruszą biegacze, wcześniej (o godz. 8:40) wystartują zawodnicy  w kategoriach handbike, rim push i active wheelchair (zapisy możliwe jeszcze w piątek i w sobotę w Biurze Zawodów).

Trasa 21. Cracovia Maratonu w dużej mierze pokrywa się z ubiegłoroczną. W zasięgu wzroku uczestników znajdą się nie tylko najważniejsze krakowskie zabytki – jak Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale także nowoczesne, charakterystyczne dla naszego miasta obiekty – jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Kładka im. Ojca L. Bernatka. W Nowej Hucie uczestnicy imprezy po raz pierwszy pojawili się podczas czwartej odsłony Cracovia Maratonu (w 2005 roku), a w 2018 roku powrócili tam po 5 latach przerwy.

 21. Cracovia Maraton
Fot. Archiwum ZIS/ Szymon Gruchalski

W trakcie pokonywania trasy 21. Cracovia Maratonu zawodnicy przebiegną m.in. przez najbardziej rozpoznawalne miejsce w tej dzielnicy – Plac Centralny im. Ronalda Reagana. Pokonując królewski dystans, uczestnicy biegu zobaczą również największe krakowskie obiekty sportowe – oprócz TAURON Areny Kraków, Stadiony Miejskie: im. Henryka Reymana i Cracovia, Halę 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych oraz Halę WidowiskowoSportową Suche Stawy w Nowej Hucie. Jak ma to miejsce od początku, uczestnicy tegorocznej odsłony krakowskiego maratonu pokonają także spory odcinek przy rzece Wiśle i okrążą Błonia Krakowskie.

Kraków stał się atrakcyjną destynacją nie tylko dla turystyki w klasycznym tego słowa rozumieniu, ale również dla sportowej, w tym właśnie biegowej. Najlepszym tego dowodem jest to, że na liście startowej 21. Cracovia Maratonu znajduje się już przeszło 500 zagranicznych zawodników, reprezentujących ponad 50 krajów z całego świata. Z kolei do tegorocznej edycji Biegu Nocnego na 10 km zgłosili się dotychczas biegacze z 35 państw.

Biuro Zawodów 21. Cracovia Maratonu i wszystkich pozostałych imprez będzie się mieścić na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Tam też będzie można skorzystać z propozycji i ofert przygotowanych przez Sponsorów i Partnerów, a na sobotę (w godz. 12:00-15:00) zaplanowany jest specjalny panel edukacyjny „Różne twarze maratonu”, w ramach którego eksperci opowiedzą o wielu aspektach związanych z bieganiem i startami w zawodach.

 21. Cracovia Maraton
Fot. Archiwum ZIS/ Szymon Gruchalski

Cieszymy się, że z roku na rok frekwencja w naszych imprezach biegowych zwiększa się, a marka Cracovia Maraton jest coraz bardziej rozpoznawalna w Polsce i na świecie. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Krakowa do aktywnego udziału w weekendowych wydarzeniach, a także do kibicowania ich uczestnikom!

***

Zobacz oficjalne koszulki techniczne 21. Cracovia MaratonBiegu Nocnego na 10 km marki ASICS oraz medale, jakie za linią mety zawisną na szyjach uczestników wszystkich imprez wchodzących w skład dwudniowego święta biegania w Krakowie.

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem dla uczestników 21. Cracovia Maraton oraz wydarzeń towarzyszących. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Sztuczna inteligencja (AI) dla biegaczy
Następny wpis
16. PKO Poznań Półmaraton z szansą na rekordy imprezy! Prezentacja elity
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu