fbpx
21. Cracovia Maraton

Już po raz 21. święto biegania w Krakowie „z historią w tle”!

W najbliższą niedzielę, 14 kwietnia już po raz 21. na ulice Krakowa wyruszą uczestnicy Cracovia Maratonu. Tysiące biegaczy rozpoczną i zakończą zmagania z królewskim dystansem 42 km i 195 m „z historią w tle” w scenerii Rynku Głównego. Na liście startowej widnieje rekordowa po okresie pandemii liczba zawodników – 6444! A zapisać się będzie można jeszcze w Biurze Zawodów zlokalizowanym na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana – w piątek i w sobotę. Limit zgłoszeń to 7000. Do organizowanego po raz dziewiąty Biegu Nocnego na 10 km, który odbędzie się w wieczór poprzedzający rywalizację maratończyków, zapisało się 4801 osób. Limit uczestników to 5000, zatem zostało jeszcze tylko 199 miejsc! Wcześniej, również w sobotę, 13 kwietnia tradycyjnie przy Błoniach odbędą się: Cracovia Maraton na Rolkach i 17. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX, a po raz pierwszy także wydarzenie dla miłośników nordic walking – Czaniecki Cracovia Walkathon.

 21. Cracovia Maraton
Fot. Archiwum ZIS/ Szymon Gruchalski

21. Cracovia Maraton będzie zwieńczeniem dwudniowego święta sportu, które rozpocznie się w sobotę, 13 kwietnia przy Błoniach Krakowskich. O godz. 9:00 wystartuje tam Cracovia Maraton na Rolkach (42 km i 195 m, ostatnie miejsca będą dostępne jeszcze w piątek w Biurze Zawodów), a następnie o godz. 12:30 dorośli i młodzież ruszą na symboliczną trasę o długości 4,2 km w ramach 17. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX (zapisy możliwe jeszcze w piątek i w sobotę w Biurze Zawodów). Oba te wydarzenia organizowane są przy okazji Cracovia Maratonu nieprzerwanie od 2006 roku. 

Również dystans 4,2 km przemierzą uczestnicy tegorocznej nowości – Czaniecki Cracovia Walkathonu. To wydarzenie skierowane do miłośników zyskującego popularność maszerowania z kijami, w  tym do licznych uczestników treningów nordic walking „Chodźże z nami!”, organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie w ramach projektu „Trenuj w Krakowie!”. Początek o godz. 13:30 (zapisy możliwe jeszcze w piątek i w sobotę w Biurze Zawodów). W tym przypadku nie będzie pomiaru czasu i nagród – liczy się udział w imprezie, integracja środowiska nordic walking i dobra zabawa. Uczestnicy otrzymają bawełniane koszulki, pakiety regeneracyjne oraz medal na mecie.  

W wieczór poprzedzający 21. Cracovia Maraton, o godz. 21:30 po raz dziewiąty biegacze pokonają 10 km nocą. Po raz piąty z rzędu uczestnicy tej rywalizacji wystartują i zafiniszują tam, gdzie maratończycy – na Rynku Głównym. Widok oświetlonych zabytków i uliczek Starego Miasta z perspektywy biegacza to niepowtarzalne doznanie, o czym zgodnie zaświadczają zawodnicy mający za sobą udział w tej imprezie.

W krakowskim maratonie zawsze rywalizują też osoby z niepełnosprawnościami. Wśród nich są sportowcy na wózkach. Zanim 14 kwietnia o godz. 9:00 na trasę ruszą biegacze, wcześniej (o godz. 8:40) wystartują zawodnicy  w kategoriach handbike, rim push i active wheelchair (zapisy możliwe jeszcze w piątek i w sobotę w Biurze Zawodów).

Trasa 21. Cracovia Maratonu w dużej mierze pokrywa się z ubiegłoroczną. W zasięgu wzroku uczestników znajdą się nie tylko najważniejsze krakowskie zabytki – jak Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale także nowoczesne, charakterystyczne dla naszego miasta obiekty – jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Kładka im. Ojca L. Bernatka. W Nowej Hucie uczestnicy imprezy po raz pierwszy pojawili się podczas czwartej odsłony Cracovia Maratonu (w 2005 roku), a w 2018 roku powrócili tam po 5 latach przerwy.

 21. Cracovia Maraton
Fot. Archiwum ZIS/ Szymon Gruchalski

W trakcie pokonywania trasy 21. Cracovia Maratonu zawodnicy przebiegną m.in. przez najbardziej rozpoznawalne miejsce w tej dzielnicy – Plac Centralny im. Ronalda Reagana. Pokonując królewski dystans, uczestnicy biegu zobaczą również największe krakowskie obiekty sportowe – oprócz TAURON Areny Kraków, Stadiony Miejskie: im. Henryka Reymana i Cracovia, Halę 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych oraz Halę WidowiskowoSportową Suche Stawy w Nowej Hucie. Jak ma to miejsce od początku, uczestnicy tegorocznej odsłony krakowskiego maratonu pokonają także spory odcinek przy rzece Wiśle i okrążą Błonia Krakowskie.

Kraków stał się atrakcyjną destynacją nie tylko dla turystyki w klasycznym tego słowa rozumieniu, ale również dla sportowej, w tym właśnie biegowej. Najlepszym tego dowodem jest to, że na liście startowej 21. Cracovia Maratonu znajduje się już przeszło 500 zagranicznych zawodników, reprezentujących ponad 50 krajów z całego świata. Z kolei do tegorocznej edycji Biegu Nocnego na 10 km zgłosili się dotychczas biegacze z 35 państw.

Biuro Zawodów 21. Cracovia Maratonu i wszystkich pozostałych imprez będzie się mieścić na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Tam też będzie można skorzystać z propozycji i ofert przygotowanych przez Sponsorów i Partnerów, a na sobotę (w godz. 12:00-15:00) zaplanowany jest specjalny panel edukacyjny „Różne twarze maratonu”, w ramach którego eksperci opowiedzą o wielu aspektach związanych z bieganiem i startami w zawodach.

 21. Cracovia Maraton
Fot. Archiwum ZIS/ Szymon Gruchalski

Cieszymy się, że z roku na rok frekwencja w naszych imprezach biegowych zwiększa się, a marka Cracovia Maraton jest coraz bardziej rozpoznawalna w Polsce i na świecie. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Krakowa do aktywnego udziału w weekendowych wydarzeniach, a także do kibicowania ich uczestnikom!

***

Zobacz oficjalne koszulki techniczne 21. Cracovia MaratonBiegu Nocnego na 10 km marki ASICS oraz medale, jakie za linią mety zawisną na szyjach uczestników wszystkich imprez wchodzących w skład dwudniowego święta biegania w Krakowie.

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem dla uczestników 21. Cracovia Maraton oraz wydarzeń towarzyszących. 

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
AI-biegacze-maraton

Sztuczna inteligencja (AI) dla biegaczy

Następne
Haftamu Gebresilase fot. Jakub Kaczmarczyk

16. PKO Poznań Półmaraton z szansą na rekordy imprezy! Prezentacja elity

Powiązane artykuły

Najwygodniejsze buty do biegania w trudnym terenie jakie miałem na stopach!
Sprawdź, co to za model