🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

Warszawa gospodarzem największego półmaratonu w historii Polski

W ostatnią niedzielę miesiąca, 30 marca, stolica ponownie stanie się biegowym centrum kraju. Na trasę 116 123. Półmaratonu…
fot Maciej Kruger250324 KRU1763

W ostatnią niedzielę miesiąca, 30 marca, stolica ponownie stanie się biegowym centrum kraju. Na trasę 116 123. Półmaratonu Warszawskiego wyruszy 16 500 zawodników, co czyni tegoroczną edycję największym półmaratonem w historii Polski. Tego samego dnia odbędzie się także New Balance Bieg na Piątkę, który przyciągnął rekordowe 6500 uczestników. Łącznie aż 23 tysiące biegaczy wypełni stołeczne ulice, a Warszawa po raz kolejny stanie się miejscem, gdzie sport i miejski rytm łączą się w wyjątkową całość. Z tej okazji w poniedziałek 24 marca odbył się lunch prasowy, na którym pojawili się m.in. organizatorzy Półmaratonu Warszawskiego, sponsorzy tegorocznej edycji oraz goście specjalni.

Rekordowa frekwencja i wyjątkowa misja społeczna

30 marca punktualnie o godzinie 11:00 biegacze wystartują z Mostu Poniatowskiego, by zmierzyć się z dystansem 21,0975 km. Meta biegu, podobnie jak w ubiegłych latach, zlokalizowana będzie na Błoniach PGE Narodowego. Tegoroczna edycja Półmaratonu Warszawskiego już teraz zapisuje się w historii, ponieważ po raz pierwszy w dziejach imprezy pakiety startowe wyczerpały się na miesiąc przed startem. To z kolei oznacza, że liczba 16 500 uczestników mogła być jeszcze większa, gdyż zainteresowanie biegiem przekroczyło wszelkie oczekiwania. 

To niesamowite, jak bardzo nasz półmaraton się rozwija! Rok temu cieszyliśmy się z rekordowej frekwencji, a dziś mamy kolejny przełom – 16 500 biegaczy, wypełniony limit miejsc na miesiąc przed startem i ogromne zainteresowanie, które mogłoby pozwolić na jeszcze większą frekwencję. To pokazuje, że Warszawa biega na najwyższym poziomie, a nasz półmaraton jest jednym z najważniejszych wydarzeń biegowych w tej części Europy – podkreśla Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

Jednak 116 123. Półmaraton Warszawski to nie tylko rekordy frekwencji, ale także wyjątkowa misja społeczna. W tym roku bieg odbywa się pod nową nazwą, która ma zwrócić uwagę na jeden z najważniejszych problemów współczesności – zdrowie psychiczne. Liczba 116 123 nie jest przypadkowa. To numer telefonu dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym, prowadzony przez Niebieską Linię Instytutu Psychologii Zdrowia oraz NASK, przy wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji. Organizatorzy chcą wykorzystać popularność półmaratonu, by zwiększyć świadomość na temat potrzeby sięgania po wsparcie i przełamać tabu związane z korzystaniem z pomocy psychologicznej. Telefon 116 123 oraz platforma 116sos.pl działają przez całą dobę, oferując anonimową i bezpłatną pomoc osobom w kryzysie psychicznym. 

Jednocześnie nasza misja wykracza poza sport. Chcemy wykorzystać ten ogromny zasięg, by zwrócić uwagę na temat zdrowia psychicznego. 116 123 to numer, który powinien znać każdy, bo czasem wystarczy jedna rozmowa, by dać komuś nadzieję i siłę do zmierzenia się z najtrudniejszymi chwilami. Jestem dumny, że po raz kolejny łączymy sport z realnym wsparciem dla potrzebujących – dodaje Marek Tronina

Sięganie po pomoc to często najtrudniejszy krok. Wielu osobom towarzyszy wtedy poczucie wstydu, przekonanie, że powinny poradzić sobie same. Tymczasem kryzys psychiczny to część ludzkiego doświadczenia i może przydarzyć się każdemu. W takich chwilach szczególnie ważna jest możliwość rozmowy, poczucia zrozumienia i akceptacji. Dla tych, którzy nie mają obok siebie kogoś, do kogo mogą się zwrócić, dostępna jest anonimowa i bezpłatna pomoc pod numerem 116 123. Za tą linią oraz platformą 116sos.pl stoi wykwalifikowany zespół psychologów, terapeutów i pracowników socjalnych. Cieszymy się, że dzięki współpracy z Półmaratonem Warszawskim możemy mówić szerzej o tym, jak i gdzie szukać wsparcia – mówi Agnieszka Machnowska z Niebieskiej Linii Instytutu Psychologii Zdrowia.

Dwa rekordy na jednej imprezie biegowej

116 123. Półmaraton Warszawski to nie jedyne biegowe wydarzenie, które tego dnia zapisze się w historii. Towarzyszący mu New Balance Bieg na Piątkę również osiągnął rekordową frekwencję, gromadząc na starcie 6500 zawodników. Bieg na 5 km wystartuje o godzinie 9:30, czyli półtorej godziny przed półmaratonem. Trasa, podobnie jak w przypadku dłuższego dystansu, rozpocznie się na Moście Poniatowskiego i zakończy na Błoniach PGE Narodowego, oferując uczestnikom szybkie, sprzyjające warunki do rywalizacji. Łącznie, wraz z uczestnikami półmaratonu, 30 marca ulicami Warszawy pobiegnie aż 23 tysiące zawodników. To liczba, która nie tylko podkreśla skalę wydarzenia, ale także jego znaczenie dla sportowej społeczności. New Balance Bieg na Piątkę przyciąga zarówno tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją biegową przygodę, jak i doświadczonych zawodników walczących o nowe rekordy. To właśnie idea otwartości i indywidualnego podejścia do biegania przyświeca marce New Balance, która od lat wspiera warszawskie biegi.

fot Maciej Kruger250324 KRU1796

„Run Your Way” to hasło naszej cyklicznej kampanii, ale też filozofia, którą kierujemy się w New Balance. Wierzymy, że każdy biega na swój sposób – niezależnie od tempa, dystansu czy motywacji. Od lat wspieramy Półmaraton Warszawski i New Balance Bieg na Piątkę, bo to wydarzenia, które doskonale odzwierciedlają tę ideę, łącząc biegaczy na każdym poziomie zaawansowania. Cieszymy się, że możemy być częścią inicjatywy celebrującej różnorodność w bieganiu i pokazującej, że w tym sporcie liczy się przede wszystkim własna droga  – Iga Bielawski, New Balance Marketing Director CEE.

Faworyci i faworytki 

Tegoroczny Półmaraton Warszawski zapowiada rywalizację na najwyższym poziomie – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Elitarny status World Athletics Elite Label Race przyciąga zawodników gotowych walczyć nie tylko o zwycięstwo, ale i o rekordy. Wśród mężczyzn do faworytów należą: Hiszpan Ilias Fifa, który niedawno pobił rekord kraju na 10 km (27:41), Marokańczyk Soufian Bouquantar z życiówką 59:58 oraz Adam Nowicki – autor drugiego wyniku w historii polskiego maratonu (2:08:42), który w Warszawie celuje w rekord Polski na 21,1 km (1:01:32). Czołówkę uzupełniają m.in. Edwin Soi (Kenia), Chakib Lachgar i Abdennasser Oukhelfen (Hiszpania) oraz Filmon Teklebrhan-Behre (Niemcy). Wyniki poniżej 61:30? Jak najbardziej możliwe. 

Wśród kobiet o zwycięstwo i rekord kraju (1:09:18) powalczą Monika Olejarz (dawniej Jackiewicz) i Sabina Jarząbek. Do walki o triumf włączą się także Diana Ocampo z Argentyny, która przed rokiem wygrała maraton w Poznaniu, oraz Valentine Jebet z Kenii. Wynik poniżej 70 minut może być kluczem do podium, choć jak to w sporcie – wszystko może się zdarzyć.

#BiegamDobrze

Sportowa rywalizacja może zmieniać rzeczywistość, a uczestnicy 116 123. Półmaratonu Warszawskiego po raz kolejny to udowadniają. Akcja #BiegamDobrze od ponad dekady łączy pasję do biegania z niesieniem pomocy. Dzięki niej biegacze zebrali już ponad 10 milionów złotych na cele charytatywne, a tegoroczna edycja kontynuuje tę tradycję. Jeszcze przed startem zawodnicy zgromadzili ponad 720 000 złotych, a część tych środków trafi do organizacji wspierających zdrowie psychiczne, co doskonale współgra z przesłaniem biegu. Uczestnicy startujący w ramach akcji biegną z pomarańczowymi numerami, symbolizującymi ich zaangażowanie w szczytny cel. Jednak wcale nie trzeba być biegaczem, aby dołączyć do tej inicjatywy. Wystarczy wesprzeć jedną z dostępnych zbiórek i dołożyć swoją cegiełkę do działań organizacji charytatywnych. To właśnie dzięki takim gestom półmaraton staje się czymś więcej niż tylko wydarzeniem sportowym. Łączy ludzi, inspiruje i udowadnia, że każdy kilometr może mieć prawdziwą wartość.

Więcej o #BiegamDobrze: https://biegamdobrze.pl/ 

fot Maciej Kruger250324 KRU2156

Kibicuj, baw się, przeżywaj sportowe emocje!

Warszawa tego dnia będzie pulsować rytmem biegu nie tylko na trasie, ale i poza nią. Kibice, rodziny biegaczy i wszyscy mieszkańcy stolicy mogą liczyć na moc atrakcji w Miasteczku Biegacza, które powstanie na błoniach PGE Narodowego, tuż obok mety. To właśnie tam będzie można zrelaksować się w strefie chilloutu DrWitt, skorzystać z wałków do rolowania, a także zmierzyć się z refleksomierzem. Lux Med zaprosi panie na bezpłatne badania mammograficzne, a na miłośników aktywnego odpoczynku czekać będzie energorower, dzięki któremu można przygotować świeży sok siłą własnych mięśni. Sportowe emocje nie ograniczą się jednak tylko do mety. Na całej trasie rozlokowanych zostanie 29 punktów kibicowania, które dodadzą biegaczom energii na każdym kilometrze. Już na początku trasy Brass Federacja zagra na instrumentach dętych, aby zapewnić uczestnikom energiczny start. W strefach muzycznych czekać będą także Bloco Central, których brazylijskie bębny nadadzą rytm i sprawią, że każdy krok nabierze dynamiki. Dojazd na miejsce będzie łatwy i wygodny. Uczestnicy biegu mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej, a kibice najszybciej dotrą metrem, wysiadając na stacji Stadion Narodowy. To wszystko sprawia, że Półmaraton Warszawski przestaje być tylko wydarzeniem sportowym i staje się ważnym elementem życia miasta.

Półmaraton Warszawski staje się tym, o czym od dawna myśleliśmy, czyli miejskim świętem, które wpisało się w kalendarz stolicy i z którym mieszkańcy coraz chętniej się identyfikują. Chcemy, aby było to wydarzenie, które promuje Warszawę również na zewnątrz, pokazując jej energię, otwartość i potencjał. To element miejskiej tożsamości, który budujemy wspólnie. Zapraszam wszystkich mieszkańców do tego, by byli jego częścią – kibicując, odwiedzając Miasteczko Biegacza i po prostu ciesząc się tym wyjątkowym dniem – mówi Marcin Kraszewski, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy.

Więcej o atrakcjach dla kibiców: https://polmaratonwarszawski.com/kibice/ 

Wiosna startuje w Warszawie!

Dziesiątki tysięcy biegaczy, jeszcze więcej kibiców i mnóstwo atrakcji w różnych częściach miasta – 116 123. Półmaraton Warszawski to wydarzenie, które angażuje całą stolicę. To dzień, w którym sport spotyka się z pasją, wspólnotą i dobrą energią, a ulice Warszawy stają się przestrzenią dla niezwykłych emocji. Nie trzeba być biegaczem, by stać się częścią tego wyjątkowego święta. Można kibicować na trasie, odwiedzić Miasteczko Biegacza i wspólnie celebrować ten dzień. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia profili Fundacji „Maraton Warszawski” w mediach społecznościowych oraz odwiedzenia strony internetowej wydarzenia, gdzie na bieżąco pojawiają się najważniejsze informacje. Wiosna startuje w Warszawie – bądź częścią tego wyjątkowego dnia! 

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem i programem wydarzenia na stronie: https://polmaratonwarszawski.com/informator/ 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Czwarta edycja Świebodzickiej Piątki & Dychy
Następny wpis
Limit uczestników 17. PKO Poznań Półmaratonu został zwiększony do 14 tysięcy zawodniczek i zawodników
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.