fbpx
Informacje prasowe

Na starcie 4. Gdańsk Maratonu – ostatnia prosta

4. Gdańsk Maraton to wyjątkowa trasa, w wyjątkowym mieście! W niedzielę 15 kwietnia ponad 2700 osób z 14 krajów o godzinie 9.00 wystartuje w kolejnej edycji najlepszej w Polsce imprezie biegowej na tym dystansie. Dzień wcześniej w imprezach towarzyszących biegu na 5 km "Gdańsk na Piątkę" oraz Biegów Młodzieżowych weźmie udział ponad 700 osób.
na starcie 4 gdansk maratonu ostatnia prosta 01

4. Gdańsk Maraton to wyjątkowa trasa, w wyjątkowym mieście! W niedzielę 15 kwietnia ponad 2700 osób z 14 krajów o godzinie 9.00 wystartuje w kolejnej edycji najlepszej w Polsce imprezie biegowej na  tym dystansie. Dzień wcześniej w imprezach towarzyszących biegu na 5 km “Gdańsk na Piątkę” oraz Biegów Młodzieżowych weźmie udział ponad 700 osób.

Gdańsk Maraton to nie tylko sportowe emocje, walka ze swoimi słabościami i ustanawianie nowych rekordów życiowych. To także wyjątkowa, przyjazna i szybka trasa biegu, dzięki której w ciągu tych kilku godzin potrzebnych na jej pokonanie, można poznać wiele ciekawych, często symbolicznych dla Gdańska miejsc. To właśnie tu można pokusić się o nowy rekord życiowy na królewskim dystansie. Gdański bieg trzykrotnie z rzędu zdobył tytuł najlepszego maratonu w Polsce, przyznany przez samych biegaczy i użytkowników portalu maratonypolskie.pl.

Jesteśmy dumni, że tak wielu maratończyków wybiera Gdańsk, by właśnie w naszym mieście zmierzyć się ze swoim słabościami i szlifować życiowe rekordy. Z każdą edycją dbamy o zapewnienie jak najlepszych warunków do startu i dokładamy wszelkich starań, by zawodnicy wynieśli stąd jak najlepsze wspomnienia i emocje towarzyszące rywalizacji na trasie tego biegu – mówi Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Jedna pętla biegu prowadzi przez najbardziej charakterystyczne i atrakcyjne lokalizacje na mapie Gdańska: Starówkę z ulicą Długą, Długi Targ z Fontanną Neptuna, Pomnik Poległych Stoczniowców, Europejskie Centrum Solidarności, Stadion Energa Gdańsk, czy Park Nadmorski im. R. Reagana. To niezwykła okazja do poznania Gdańska w ciągu 4-5 godzin, to czas jaki przeciętnie zajmuje pokonanie dystansu 42,195 km. Start i meta będą umiejscowione w hali targowej AMBEREXPO przy ul. Żaglowej 11. 

na-starcie-4-gdansk-maratonu-ostatnia-prosta-02

Niezwykle ważnym aspektem dla pokonujących maraton jest doping. Dlatego też, organizatorzy przygotowali 13 stref, w których muzyką, głośnym dopingiem i motywującymi transparentami kibice będą wspierać walkę uczestników o kolejne kilometry.

Na trasie zaplanowane są liczne punkty kibicowania, bo wiemy, jak ważne dla zawodników jest wsparcie bliskich. Wierzymy, że kibicowanie, motywujące transparenty oraz muzyka poniosą biegaczy aż do mety! A w Gdańsku co roku kibice stają na wysokości zadania! – dodaje Paweł Adamowicz.

Kibice, którzy na mecie będą oczekiwać na swoich bliskich będą mogli śledzić ich zmagania w hali B na telebimie z transmisją wideo na żywo. W 2017 roku pierwszy na mecie zameldował się Rafał Czarnecki /Bliżyn – STS Skarżysko-Kam./ z wynikiem 02:24,32. Wśród pań zwyciężyła Katarzyna Pobłocka z bardzo dobrym wynikiem 02:51,41 /Lębork – UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork – adidasrunning/.

Zapraszamy do obejrzenia video z ubiegłorocznego, 3. Gdańsk Maratonu

[youtube]XcHxQ2qUQv0[/youtube]

Imprezy towarzyszące

SZTAFETA MARATOŃSKA – Dystans maratonu został podzielony na cztery różnej długości zmiany (ok. 16,5 km/8 km/10,3 km/7,4 km) co sprawia, że 4. Gdańsk Maraton staje się imprezą dla każdego! 

GDAŃSK NA PIĄTKĘ – Start na dystansie 42,195 km to wielkie wyzwanie dla uczestników. Chcemy jednak, by ten weekend był świętem również dla całych rodzin. W czasie gdy maratończycy będą odbierać swoje pakiety startowe, ich znajomi i rodziny będą mieć niepowtarzalną okazję poczuć „maratoński” klimat i wystartować w biegu na 5 km, którego meta jest dokładnie w tym samym miejscu, w którym dzień później finiszować będą maratończycy. 

BIEGI MŁODZIEŻOWE będą okazją do przeżycia przez najmłodszych emocji, które towarzyszą ich rodzicom podczas pokonywania dystansu 42,195 km. Młodzi biegacze będą finiszować w tym samym miejscu, co maratończycy. Nie ma wątpliwości, że dla wielu z nich będzie to dodatkową atrakcją. Możliwość poczucia się jak dorosły na mecie będzie z pewnością wielkim przeżyciem!

Skrócony program imprezy

SOBOTA, 14.04.2018

  • 10:00 Start Biegu na 5 km
  • 10:45 Dekoracje Biegu na 5 km (hala B)
  • 11:00 Start Biegów dla Dzieci (hala B)
  • 12:50 Dekoracje Biegów dla Dzieci (hala B)
  • 9:00 – 18:00 EXPO (hala B) oraz Strefa zabaw dla dzieci (hala A)
  • 13:30 – 14:00 Odprawa sztafet
  • 14:00 – 14:30 Prezentacja Pacemakerów
  • 14:30 – 15:00 Prelekcja Patrycji Bereznowskiej – ambasadorki marki Brubeck

NIEDZIELA, 15.04.2018

  • 8:45 Rozgrzewka (scena ul. Żaglowa)
  • 8:45 Odjazd autobusów do stref zmian dla zawodników sztafet (ul. Żaglowa)
  • 9:00 Start 4. Gdańsk Maratonu (ul. Żaglowa)
  • 9:15 Start Sztafety Maratońskiej (ul. Żaglowa)
  • 13:00 Dekoracje 4. Gdańsk Maratonu i Sztafety Maratońskiej (hala B)
  • 7:00 – 8:00 Odbiór pakietów startowych (hala B)
  • 7:00 – 15:00 EXPO (hala B), Strefa zabaw dla dzieci (hala A) oraz depozyt (hala C)

Organizatorzy: Miasto Gdańsk oraz Gdański Ośrodek Sportu. 

Sponsorzy: Carrefour, Kemira. Partner techniczny: Brubeck

Partnerzy: Międzynarodowe Targi Gdańskie, AMBEREXPO, Oceanic, Stadion Energa Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, Master Rent24

Patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, maratonypolskie.pl, treningbiegacza.pl

Partner społeczny: Fundacja Hospicyjna

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wybierz się do Pogodnych Suwałk i zakochaj się w urokach bajkowej Suwalszczyzny + KONKURS
Następny wpis
Czym zastąpić chleb? Zamienniki pieczywa
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu