🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Informacje prasowe

Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy – ruszyły zapisy

Ruszyły zapisy na Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy, który w 2019 roku odbędzie się 12 i 13 lipca. Zawody obejmą aż sześć zróżnicowanych dystansów: Półmaraton z górką (28 km), Kamienna trzydziestka (32 km), Chojnik Maraton (46 km), Sztafeta Chojnik (61km), Siedemdziesiąt z hakiem (71 km) oraz Ultra Chojnik (102 km).
chojnik karkonoskiego festiwalu biegowego ruszyly zapisy 01

Ruszyły zapisy na Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy, który w 2019 roku odbędzie się 12 i 13 lipca. Zawody obejmą aż sześć zróżnicowanych dystansów: Półmaraton z górką (28 km), Kamienna trzydziestka (32 km), Chojnik Maraton (46 km), Sztafeta Chojnik (61km), Siedemdziesiąt z hakiem (71 km) oraz Ultra Chojnik (102 km).

Już po raz siódmy Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy wyciśnie z trudnych karkonoskich ścieżek tyle, ile się tylko da. Trasy biegów wiodą przez najpiękniejsze fragmenty Karkonoszy, w dużej mierze poza znanymi i „zadeptanymi” przez turystów szlakami. W tym roku drogi zawodów prowadzą po polskiej stronie masywu, a na niektórych dystansach zahaczają o Góry Izerskie. Tym samym biegacze doświadczają szlaków o alpejskim charakterze ze stromymi, skalnymi zboczami, spektakularnymi widokami i trudnymi technicznie odcinkami. Tak rozumiemy prawdziwy aktywny wypoczynek.

chojnik-karkonoskiego-festiwalu-biegowego-ruszyly-zapisy-04

Sześć dystansów dają szansę na zmierzenie się z Karkonoszami zarówno amatorom, jak i starym wyjadaczom. Jedni pobiegną 28 km, inni spróbują sił w „wydłużonym” maratonie, a grupa po 250 śmiałków sprawdzi swoją maksymalną wytrzymałość na dystansie Siedemdziesięciu z hakiem (71km) oraz Ultra Chojnik (102 km). Dla samego uczestnika te – dość wydłużone – obiegnięcia Zamku Chojnik mają zawsze mistyczne konotacje – jest sam na sam z górami, walczy ze swoimi słabościami, zmaga się z wysokością.

W tym roku dodaliśmy dwa biegi. Kamienna trzydziestka to bieg wieczorny z piękną panoramą gór w tle. Prowadzi po dolnych partiach Karkonoszy i przebiega przez Wysoki Kamień w Górach Izerskich o przepięknym położeniu i niecodziennym klimacie. Sztafeta Chojnik, kolejne zawody w biegowej stajni Chojnik Karkonoskiego Festiwalu Biegowego, to rywalizacja dwuosobowych drużyn, gdzie każdy zawodnik będzie miał do przebiegnięcia około 30 km. Sztafeta? Podaj dalej. Więcej na naszym fanpage’u.

chojnik-karkonoskiego-festiwalu-biegowego-ruszyly-zapisy-03

Sześć tras, to sześć zupełnie innych wyzwań, dzięki którym można zatracić się w bieganiu. Ale to nie koniec liczb. W 2017 roku zdobyliśmy trzy Górskie Kozice, nagrody, które przyznawane są dla organizatorów najlepszych biegów górskich w kraju. W 2018 roku dołożyliśmy jedną, za najlepszy festiwal biegowy w kraju. Cieszymy się, że sposób w jaki organizujemy naszą imprezę został doceniony przez biegaczy – mówi Mateusz Lewicki, jeden z organizatorów. Jak widać, warto być częścią tego szaleństwa i przyjechać – przynajmniej – pokibicować.

Ponadto podczas dwóch dni Festiwalu przygotowano liczne atrakcje nie tylko dla zawodników, ale również dla ich rodzin, kibiców i wolontariuszy. Karmić będą Food Trucki, bawić muzycy grający na żywo, a edukować – warsztaty artystyczne i sportowe przeznaczone dla dzieci i młodzieży.

chojnik-karkonoskiego-festiwalu-biegowego-ruszyly-zapisy-05

Sami mamy duże rodziny i chcemy, żeby wyjazd na zawody nie wykluczał przyjemnego weekendu z najbliższymi. Staramy się przede wszystkim stworzyć przyjazną przestrzeń dla każdego – opowiada Daniel Chojnacki.

Trzej organizatorzy sami biegają po górach. Jeżdżą na zawody, pokonują kilometry zadeptując kamienie i leśne ścieżki. Jak dodaje trzeci z nich – Karol Gołaj – od początku przyświeca nam idea budowania społeczności, łączenia zawodników, wolontariuszy, kibiców. Bo wiemy i często powtarzamy, że bieganie to sport drużynowy.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
39. Półmaraton Wiązowski - pierwsi w sezonie!
Następny wpis
Top 10 publikacji TreningBiegacza.pl
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.