fbpx
Relacje

32. Bieg Konstytucji 3 Maja przechodzi do historii!

32. Bieg Konstytucja 3 Maja był pierwszą tegoroczną imprezą z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Organizatorzy…
KW 07836

32. Bieg Konstytucja 3 Maja był pierwszą tegoroczną imprezą z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Organizatorzy biegu, Fundacja „Maraton Warszawski” wraz ze Stołecznym Centrum Sportu Aktywna Warszawa przyjęli na mecie ponad pięć tysięcy osób! 

Trasa w samym sercu Warszawy – przebiegnięcie Wisły Mostem Poniatowskiego, piękne widoki, tysiące kibiców, pamiątkowe medale i iście letnia pogoda. Majówkę spędziliśmy na biegowo!

Rozpoczęcie Warszawskiej Triady Biegowej

Do mety w nowej lokalizacji – na odremontowanym niedawno Placu Trzech Krzyży dotarło aż 5126 osób, w tym 7 zawodników na wózkach i 188 osoby startujące w formule Nordic Walking. 

Miejsca na bieg wyprzedały się na kilka dni przed wydarzeniem – limit uczestników wydarzenia wynosił pięć tysięcy osób  na bieg i 200 na Nordic Walking i został zwiększony względem ubiegłorocznego dokładnie o tysiąc.

– Tegoroczny układ popularnej Majówki sprzyjał wyjazdom, pogoda zaś leniwemu odpoczywaniu w cieniu, ale Warszawiacy i nie tylko po raz kolejny pokazali, że świętowanie na biegowo to ich ulubiona forma spędzania weekendów! Wyjątkowe i pełne symboliki święto dla Polski, wyjątkowe wydarzenie rozpoczynające stołeczny biegowy cykl, wyjątkowa i niezwykle malownicza trasa, licznie zgromadzeni kibice i prawie pięć tysięcy osób na mecie! Jestem dumna z każdego uczestnika i każdego bliskiego, który zdecydował się spędzić z nami ten dzień – to były piękne sportowe chwile!

– mówiła Magda Skrocka, Dyrektor Biegu Konstytucji 3 Maja.
KW 07956
32. Bieg Konstytucji 3 Maja przechodzi do historii! 9

Trasa malownicza i sprzyjająca rekordom!

Biegacze trasę pięciu kilometrów pokonali przekraczając Wisłę Mostem Księcia Józefa Poniatowskiego. Uczestnicy startując na Placu Trzech Krzyży mijali kolejno: rondo de Gaulle’a ze słynną palmą, Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego. Nawrotka następowała przy PGE Narodowym.  Wyznaczona trasa, niemal identyczna jak w poprzedniej edycji pozwoliła uczestnikom na rzetelne sprawdzenie formy rok po roku. Podziwianiu widoków sprzyjała letnia pogoda, choć ta mogła pokrzyżować plany wszystkim tym, którzy do ścigania w wysokich temperaturach nie zdążyli się zaaklimatyzować. 

Na 32. Biegu Konstytucji byliśmy, pomimo bardzo letniej aury, świadkami solidnych wyników. Wśród mężczyzn zwyciężył Krzysztof Wasiewicz (15:16) broniąc osiągnięcia sprzed roku, drugi był Taras Telkovsky (15:18), a trzeci – Michał Misiewicz (15:21). 

Wśród kobiet zwyciężyła Dominika Stelmach z czasem 17:21. Druga była Adrianna Kalbarczyk (17:40), a trzecia Marcelina Karbowiak (18:15).

Oprócz kategorii generalnej mężczyzn i kobiet nagrodzono także najszybszych uczestników na wózkach z napędem bezpośrednim oraz najlepszych: Warszawiaka i Warszawiankę. Wyróżnienie otrzymają także 32 i 1791 osoba, która ukończyła bieg – to rozstrzygnięcie poznamy po tym, gdy wyniki biegu otrzymają status oficjalnych. Na mecie na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe medale. We wzorze nawiązano do fragmentu Zamku Królewskiego z obrazu Jana Matejki i do tekstu Konstytucji z 1791 roku. 

Wyniki biegu dostępne są online na stronie biegu: https://bieg3maja.pl/ oraz na https://live.sts-timing.pl/biegkonstytucji2024/

Pobiegliśmy dla Darii

W ramach programu „PKO Biegajmy razem” prowadzonego przez PKO Bank Polski – sponsora głównego biegu zorganizowano akcję na rzecz Darii potrzebującej wsparcia w procesie leczenia. Aby pomóc 17-letniej Darii wystarczyło przyczepić do koszulki specjalną kartkę z hasłem akcji – „biegnę dla Darii”. Uczestnicy mogli odbierać przygotowane identyfikatory w Biurze Zawodów oraz w Miasteczku Biegacza. Na wspólny cel Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże 10 tys. zł.

 – To był piękny gest – mogliśmy biegowi nadać drugie znaczenie, nowy wymiar. Lubimy akcje charytatywne i z chęcią się w takie angażujemy, społeczność biegowa jest empatyczna, otwarta i ma wielkie serca. Akcja od „PKO Biegajmy razem” jest biegaczom znana, mamy do niej zaufanie. Cieszę się, że razem mogliśmy zrobić coś dobrego i że Bieg Konstytucji był wsparciem dla Darii. 

komentowała Magda Skrocka.

To pierwsze zawody w ramach Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” – w jej skład wchodzą dodatkowo Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości. Zapisy na drugie wydarzenie z cyklu, które odbędzie się 20 lipca, wystartują już niebawem.

Na wydarzenie zaprosiły Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski”. Sponsorem głównym biegu był PKO Bank Polski.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
XXIV Toyota Eko Półmaraton Wałbrzych
Następny wpis
Rola witaminy C w diecie sportowców i znaczenie suplementacji
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu