fbpx
Podcast

Podcast Do Biegania Odcinek Specjalny #2 – bieganie w masce

Słuchając odcinka dowiesz się, jakie są rodzaje masek ochronnych i czym się charakteryzują, co poleca Marcin jako alternatywę treningu biegowego, oraz jak zmodyfikować podejście do treningu, aby osiągnąć długofalowe efekty.
Podcast Do Biegania odcinek specjalny 2 - bieganie w masce

Podcast Do Biegania Odcinek Specjalny #2 – bieganie w masce

Podcast Do Biegania odcinek specjalny 2 - bieganie w masce

Bieganie w masce to temat, z którym mieliśmy do czynienia podczas pierwszej fali pandemii. W październiku, ze względu na szybko pogarszającą się sytuację epidemiczną, obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych został przywrócony. Dotyczy on także biegaczy.

Dzisiaj publikujemy archiwalny odcinek podcastu. Nagraliśmy go w kwietnu 2020, zaraz po zakończeniu kilkutygodniowego lockdownu. Wtedy lato zbliżało się wielkimi krokami, zbędne kilogramy złapane podczas siedzenia w domu wołały o pomstę do nieba, a sytuacja prawna związana z ewentualnymi mandatami za brak maseczki podczas biegania była niejasna.

Nagraliśmy więc z Marcinem odcinek, w którym omawiamy różne rodzaje maseczek oraz tłumaczymy, z czym wiąże się bieganie w nich.

Niestety, ze względów prywatnych nie zdołałem zmontować i opublikować tego odcinka przed końcem ówczesnych obostrzeń.

Jako że historia lubi się powtarzać i znowu mamy do czynienia z zakazami, temat biegania w masce ponownie stał się wart omówienia. Postanowiliśmy więc opublikować odcinek z kwietnia, ponieważ dla wielu osób może okazać się przydatny.

Jest to odcinek archiwalny, dlatego słuchając go, pamiętaj proszę o trzech rzeczach:

  1. Stan prawny w momencie, kiedy słuchasz nagrania, może się różnić od tego, w którym nagrywany był odcinek. Zanim wybierzesz się do lasu, aby pobiegać bez maski sprawdź, czy nadal jest to legalne.
  2. Odcinek ma lekką formę i czasami żartujemy, np. z “maseczek antymandatowych”. Nie zmienia to faktu, że traktujemy temat pandemii bardzo poważnie i w żadnym wypadku nie bagatelizujemy ryzyk z nią związanych.
  3. Stan wiedzy na temat wirusa jest obecnie na o wiele wyższym poziomie niż w kwietniu. Przykładowo w kwietniu nie do końca było jasne, czy wirus roznosi się drogą kropelkową oraz w tzw. “aerozolu” wydychanym z płuc. Teraz jest to dosyć dobrze udokumentowane. Jeśli natrafisz w nagraniu na fragment, który jest nieaktualny z punktu widzenia najnowszej wiedzy medycznej, pamiętaj, że jest to odcinek archiwalny.

W odcinku omawiamy następujące zagadnienia:

  • Różne rodzaje masek, między innymi maski chirurgiczne, maski antysmogowe, maski “wysokogórskie” oraz maski “antymandatowe”.
  • Co poleca Marcin jako alternatywę treningu biegowego / cardio w domu.
  • Jak zmodyfikować podejście do treningu, aby pomimo odwołanych zawodów osiągnąć długofalowe pozytywne efekty.
  • Jak zmodyfikować dietę, kiedy bieganie na świeżym powietrzu jest utrudnione?

Podcast jest dostępny w najpopularniejszych platformach audio:

Spotify: https://open.spotify.com/show/6rzhKocn19tRBgvo9FlSqb

Itunes: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/podcast-do-biegania/id1501761710

YouTube: https://youtu.be/BXi-Pm0UYaE

Możesz również odtworzyć go w playerze:

Polecamy również zapoznanie się z materiałami dodatkowymi:

Bieganie w terenie: https://sklep.treningbiegacza.pl/product-pol-29-Ksiazka-Ultra-Dobiegniesz-dalej-niz-myslisz.html

Książka, która zainspiruje Cię do biegania w górach: https://sklep.treningbiegacza.pl/product-pol-32-Ksiazka-Polnoc-Jak-odnalazlem-siebie-na-szlaku-Appalachow.html

Uprawianie sportu w maseczce może być niebezpieczne i kto powinien szczególnie uważać: https://portal.abczdrowie.pl/uprawianie-sportu-w-maseczce-moze-byc-niebezpieczne-kto-powinien-szczegolnie-uwazac

Przepisy na domowe maseczki: https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,173954,25904323,domowe-maski-naukowcy-podpowiadaja-z-jakich-materialow-je-zrobic.html

Co się dzieje z organizmem, kiedy przestajesz ćwiczyć: https://inbodyusa.com/blogs/inbodyblog/what-happens-when-you-stop-working-out/

Rodzaje maseczek ochronnych: https://www.medonet.pl/koronawirus-pytania-i-odpowiedzi/jak-sie-chronic,rodzaje-maseczek-ochronnych–jaka-maseczke-na-koronawirusa-zaleca-cdc-,artykul,19635775.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu