fbpx
dieta Dieta

Kwasy omega-3 w bieganiu i sporcie wyczynowym

Pozytywny wpływ kwasów omega-3 w bieganiu i sporcie wyczynowym  znany jest od dawna. Niestety, zarówno w Europie, jak…
Omega-3 minimalizuje lub nawet zapobiega bólom mięśni.

Pozytywny wpływ kwasów omega-3 w bieganiu i sporcie wyczynowym  znany jest od dawna. Niestety, zarówno w Europie, jak i w USA, szczególnie niskie poziomy kwasów tłuszczowych omega-3 można zaobserwować właśnie u sportowców wyczynowych. Przy pomocy metody „HS-Omega-3 Index®” zbadano, jak wysokie są poziomy ważnych kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia morskiego: kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA) w czerwonych krwinkach. Zakres 8-11%, który jest uważany za optymalny, jest u sportowców średnio znacznie poniżej tego poziomu.

Jak omega-3 wpływa na mięśnie?

W różnych badaniach interwencyjnych badano wpływ przyjmowania kwasów tłuszczowych omega-3 przed wysiłkiem fizycznym mogącym spowodować ból mięśni. Stwierdzono, że omega-3 minimalizuje lub nawet zapobiega bólom mięśni. Wykazano również, że nie tylko nie występuje obrzęk mięśnia, ale także utrata siły typowo związana z bólem mięśni.

Podobne efekty wykazano po wcześniejszym ćwiczeniu, przyjmując pojedynczą dawkę omega-3. Świadczą o tym dane pochodzące od angielskich piłkarzy. Wykazano również, że wysoki poziom kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie przyczynia się do zmniejszenia „związanej z wiekiem” utraty mięśni.

Jak omega-3 wpływa na serce?

W porównaniu do przeciętnej populacji, sportowcy wyczynowi mają zwiększone ryzyko nagłej śmierci sercowej. U sportowców z niskim poziomem morskich kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA, ryzyko nagłej śmierci sercowej jest 10 razy wyższe niż u tych, gdzie poziom omega-3 jest wysoki. 

W badaniu interwencyjnym na pacjentach z chorobą sercowo-naczyniową wykazano, że przyjmowanie omega-3 zmniejsza nagłą śmierć sercową.

Jak omega-3 wpływa na stawy?

Uważa się, że przeciwzapalne działanie EPA i DHA jest również odpowiedzialne za znaczne złagodzenie bólu i innych objawów u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, co zostało udokumentowane w meta analizach.

U ludzi wysoki poziom EPA i DHA wydaje się również przyspieszać proces gojenia (np. po operacji kolana). Jednakże nie zostało to jeszcze systematycznie zbadane.

Jak omega-3 wpływa na funkcje poznawcze, umysł i uszkodzenia mózgu?

Poważne uszkodzenia mózgu występują częściej w takich dyscyplinach sportowych jak piłka nożna czy futbol amerykański. Większość z nich prowadzi do strukturalnych uszkodzeń mózgu, które mogą obniżyć jego wydajność. Wiadomo, że złożone funkcje mózgu i aspekty jego struktury, takie jak pamięć, są związane z ilością EPA i DHA w czerwonych krwinkach. Na przykład, czterotygodniowe badanie kobiet grających w piłkę nożną w hiszpańskiej ekstraklasie wykazało, że skuteczność, dokładność i czas reakcji poprawiły się przy przyjmowaniu 3,5 g EPA i DHA dziennie w porównaniu z grupą placebo.

Wyniki badań interwencyjnych dotyczących funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie abstrakcyjne i podobnie złożone funkcje mózgu, były również pozytywne w dawkach ponad 800 mg DHA dziennie. Można zatem przyjąć, że funkcje poznawcze sportowców, gdzie występuje ryzyko nawracających urazów i uszkodzeń mózgu, także korzystają z wysokich poziomów EPA i DHA.

Źródła i dawkowanie EPA i DHA

Makrela, łosoś, tuńczyk i inne ryby zimnowodne są szczególnie bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i DHA. Należy jednak zauważyć, że długo żyjące ryby drapieżne, takie jak np. tuńczyk, znajdują się na końcu łańcucha pokarmowego i w związku z tym pochłaniają dużą ilość metali ciężkich i toksyn w ciągu swojego życia. Nie zaleca się zatem częstego spożywania tych gatunków ryb.

Podczas gdy ryby hodowlane zawierają coraz mniej kwasów omega-3, a ma to związek ze stosowaną paszą coraz bardziej ubogą w kwasy omega-3, ryby dziko złowione pozostają w ciągłym i częstym ruchu, a zatem zawierają ogólnie mniej tłuszczu. Jeżeli chcemy codziennie przyjmować określoną dawkę EPA i DHA, pozostaje tylko suplementacja preparatami z oleju rybnego z gwarantowaną zawartością naturalnych, czyli nieskoncentrowanych kwasów omega-3 lub roślinnym olejem z alg jako wegańską alternatywą. W przypadku producentów wysokiej jakości produktów, w ramach procesu produkcyjnego przeprowadza się dokładne oczyszczenie z toksyn i innych zanieczyszczeń.

Aby zapewnić optymalne wchłanianie i przetwarzanie kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie, preparaty omega-3 powinny być zawsze przyjmowane razem z posiłkiem głównym. Aktywuje to trawienie tłuszczu i maksymalizuje biodostępność. Aby podnieść indeks omega-3 do docelowego zakresu 8-11%, zwykle wymagane jest maksymalnie 5 g omega-3 (EPA i DHA) na dzień przez około 3 miesiące.

AdobeStock 190417040
Suplementacja pewnymi preparatami z oleju rybnego z lub roślinnym olejem z alg jako wegańską alternatywą to najlepszy sposób na uzupełnienie niedoborów EPA i DHA.

Omega-3 w treningu biegaczy?

Średni indeks omega-3 dla sportowców w tym biegaczy, jest znacznie poniżej docelowego zakresu 8-11%. To nie tylko zmniejsza średnią długość życia – również ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo nagłej śmierci sercowej – ale również zmniejsza funkcję mięśni, układu krążenia, mózgu i innych organów, które są szczególnie obciążone w sportach wyczynowych.

Spożycie do 5 gr EPA i DHA dziennie w celu zwiększenia indeksu omega-3 do docelowego zakresu jest bezpieczne i dobrze tolerowane

Dodatkowo, utrzymując wystarczająco wysoki poziom omega-3, poprzez dzienne spożycie 2 gr EPA i DHA, sportowcy mogą zapobiegać poważnym chorobom, takim jak nagła śmierć sercowa, a ponadto zoptymalizować pracę mięśni i mózgu oraz spowolnić proces starzenia się obu organów.

Patronat medialny nad publikacją sprawuje NORSAN  – producent naturalnych, nieskoncentrowanych i wysoko dozowanych produktów omega-3 z dzienną dawką 2 gr EPA i DHA.

Źródła:

  • Schacky C, Haslbauer R, Kemper M, Halle M. Low Omega-3 Index in 106 German elite winter endurance Athletes – A pilot study. International Journal of Sport Nutrition & Exercise Metabolism 2014;24:559 – 64
  • Wilson PB, Madrigal LA. Associations Between Whole Blood and Dietary Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acid Levels in Collegiate Athletes. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2016;26:497 – 505
  • Kleber ME, Delgado GE, Lorkowski S, März W, von Schacky C. Omega-3 fatty acids and mortality in patients referred for coronary angiography – The Ludwigshafen Risk and Cardiovascular Health Study. Atherosclerosis 2016;252:157 – 81
  • Heydari B, Abdullah S, Pottala JV, et al. Effect of Omega-3 Acid Ethyl Esters on Left Ventricular Remodeling After Acute Myocardial Infarction: The OMEGA-REMODEL Randomized Clinical Trial. Circulation. 2016;134:378 – 91
  • Harris WS, del Gobbo L, Tintle NL. The Omega-3 Index and relative risk for coronary heart disease mortality: Estimation from 10 cohort studies. Atherosclerosis 2017; 262:51 – 4
  • Schuchardt JP, Hahn A. Bioavailability of long-chain omega-3 fatty acids. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids 2013;89:1 – 8
  • Köhler A, Heinrich J, von Schacky C. Bioavailability of dietary omega-3 fatty acids in a variety of sausages in healthy individuals. Nutrients 2017;9:629

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Projektowanie nowej, biegowej rzeczywistości
Następny wpis
Korona Warszawy by Rak’n’Roll, Miejsko-dobrodziejski nizinny bieg górski

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu