🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Kalendarz biegowy

Symboliczny start 58. Biegu Westerplatte

W tym roku popularny Bieg Westerplatte odbywa się wyjątkowo w formule wirtualnej. Gdański Ośrodek Sportu, chcąc dochować tradycji i kultywując…
Medal 58. Biegu Westerplatte

W tym roku popularny Bieg Westerplatte odbywa się wyjątkowo w formule wirtualnej. Gdański Ośrodek Sportu, chcąc dochować tradycji i kultywując pamięć bohaterskich Obrońców Września 1939 roku, zorganizował specjalny start honorowy. Niespełna setka uczestników w sposób symboliczny pokonała w niedzielę, 20 września 2020 r. dystans dziesięciu kilometrów.

W grupie uczestników znalazły się osoby, które wylicytowały specjalne pakiety startowe 58. Biegu Westerplatte. Cały zebrany w ten sposób dochód w wysokości 5463,50 PLN trafił do Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, które od kilku lat jest Partnerem Społecznym przy imprezach biegowych organizowanych przez Gdański Ośrodek Sportu. Osoby, które wzięły udział w aukcji, oprócz prawa udziału w starcie honorowym otrzymały również oficjalną koszulkę techniczną Biegu Westerplatte firmy Adrunaline, okolicznościowy „komin”, a także prezent od marki AA.

W niedzielne przedpołudnie, po złożeniu kwiatów na cmentarzu na Westerplatte, grupa biegaczek i biegaczy ruszyła w asyście Policji na 10-kilometrową trasę, by po około godzinie dobiec do mety na Targu Węglowym. W przypadku tego startu nie chodziło o czas, ani pozycje na mecie. Dziś sportowa forma i życiowe rekordy zeszły na dalszy plan. 

– Wydarzenie sportowe bardzo nietypowe, cieszę się, że w końcu udało mi się gdzieś pobiec. Ciągłość biegu zachowana, bez podbiegów i podchodzenia. Można się też poczuć wyróżnionym, bo pobiegło niespełna 100 osób. Poza tym w Gdańsku zawsze jest świetna atmosfera do biegania, ludzie zatrzymują się, dopingują, biją brawo. Poza tym bieg na luzie, spokojna atmosfera, rozmowa ze znajomymi. Nieraz tego brakuje, bo zawsze jest trening pod zawody, wszystko szybko, szybko. Tutaj – pełny luz i swoboda – mówiła po biegu Agnieszka.

58 BW 5
Wyjątkowa edycja 58. Biegu Westerplatte.

Nie zmieniło się jednak nic w kwestii idei, która na przestrzeni wielu lat przyświecała zarówno wszystkim organizatorom Biegu, jak również uczestnikom – hołdu dla bohaterów z Westerplatte z 1939 roku. Na finiszu nie zabrakło jednak tradycyjnych medali dla wszystkich, którzy ukończyli bieg.

Super inicjatywa, super bieg, szczytny cel, bo środki zebrane zostały przekazane na hospicjum, a sam bieg był upamiętnieniem dla naszych bohaterów, którzy za nas walczyli, pokazywali naszą siłę i determinację. Na co dzień pracuję na Westerplatte, więc pozdrawiam moich kolegów ze Straży Granicznej. Dystans był dla mnie sporym wyzwaniem, ale wsparcie wszystkich uczestników było dla mnie najlepszą motywacją. Biegam dla zdrowia i formy, ale pierwszy raz biegłem na 10 kilometrów. Ale to był bieg bez rywalizacji, nie było takiej sytuacji, że ktoś został z tyłu, a dla mnie to był zaszczyt, że mogłem biec z byłym mistrzem Polski (dop. Radosław Dudycz), szacunek dla niego, że potrafił narzucić nam takie tempo i tak nas dopingować, ze wszyscy dobiegli do mety razem – nie krył dumy i wzruszenia na mecie Tomek.

Ten bieg był nietypowy, ale właśnie z tego powodu był fantastyczny. To jest mój któryś start w Biegu Westerplatte z kolei, a jak wiadomo, starty bywają stresujące. To był natomiast świetny bieg w gronie fantastycznych ludzi, z dobrą energią, świetnie zorganizowany. Wyjątkowy Bieg Westerplatte, w którym najważniejsza byłą idea, a nie wynik – dodała Joanna.

********************

Wciąż trwają zapisy do wirtualnej odsłony 58. Biegu Westerplatte. Na liście startowej widnieje w tej chwili już ponad 1500 osób.

Rejestracja: https://zapisy.sts-timing.pl/641/

Bez zmian pozostaje dystans – 10 kilometrów. Będzie go można pokonać śladem trasy przygotowanej przez GOS – z Westerplatte do Gdańska lub w dowolnym miejscu i warunkach terenowych, wg wyboru uczestnika. W przypadku wskazanej przez organizatora trasy, dystans mam charakter orientacyjny i został zmierzony za pomocą GPS, stąd możliwe jest wystąpienie niewielkich odchyłów od wskazanej wartości.

Szczegóły na oficjalnej stronie: https://biegwesterplatte.pl

Uczestnicy będą mieli na pokonanie zadanej trasy cały wrzesień, zaś zapisy będą prowadzone do ostatniego dnia przewidzianego na ukończenie biegu, tj. do 30 września. Opłata startowa wynosi 30 PLN. Każdy zarejestrowany zawodnik otrzyma do wykorzystania numer startowy w pliku pdf. Swój bieg należy udokumentować dowolnym urządzeniem lub aplikacją rejestrującą czas i pokonany dystans, a następnie przesłać w postaci zrzutu ekranu lub zdjęcia do Organizatora. Przesłane czasy będą na bieżąco umieszczane na liście uczestników. Każda z osób, która ukończy wirtualny bieg otrzyma pamiątkowy medal. Dodatkowo, dla chętnych, została przewidziana możliwość zakupu ubrań sportowych z dedykowanej kolekcji firmy AdRunaLine Sports.

58 BW 14
Meta 58. Biegu Westerplatte.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Po co biegaczowi glutation
Następny wpis
Maraton. Trening metodą Gallowaya
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.