fbpx
Buty do biegania

New Balance Vazee Urge, Vazee Pace i Fresh Foam Zante v2 – podobieństwa i różnice + KONKURS

Jednoczesne testowanie kilku par, dosyć różnych od siebie butów, niesie ze sobą dość cenną naukę. Naukę, którą czasami zdobywa się latami i okupuje niezliczoną ilością pęcherzy i sczerniałych paznokci. Ileż to bowiem w otchłaniach szaf znajduje biegówek, które pomimo, iż kupione przez nas, nie do końca są przez nas akceptowane czy lubiane?
new balance vazee urge vazee pace i fresh foam zante v2 podobienstwa i roznice 01

Jednoczesne testowanie kilku par, dosyć różnych od siebie butów, niesie ze sobą dość cenną naukę. Naukę, którą czasami zdobywa się latami i okupuje niezliczoną ilością pęcherzy i sczerniałych paznokci. Ileż to bowiem biegówek zalega w otchłaniach naszych szaf? I pomimo, że kupione przez nas, nie do końca są przez nas akceptowane czy lubiane? Myślę, że każda biegaczka czy biegacz z kilkuletnim stażem znajdzie coś takiego u siebie. Jak zatem w natłoku tak wielu modeli butów od jednego tylko producenta dobrać te właściwe?

Mam nadzieję, że to zestawienie pomoże udzielić odpowiedzi w kwestii marki New Balance, której trzy modele biorę na warsztat, aby pokazać ci różnice między nimi.

new-balance-vazee-urge-vazee-pace-i-fresh-foam-zante-v2-podobienstwa-i-roznice-11

Podobieństwa

W zasadzie są tylko dwa. Wszystkie trzy modele służą do biegania, sa przeznaczone dla biegaczy ze stopą neutralną i supinującą oraz mają drop (tj. różnicę pomiędzy śródstopiem, a piętą) 6 milimetrów. Ani to minimalizm, ani przesada – niemniej jednak przesiadka z 12-14 mm może być mocno odczuwalna.

Nie każdy but użyjemy wszędzie

Bogactwo wyboru i dostępności przeróżnych modeli to dziś swego rodzaju przekleństwo. Podchodząc do sklepowej półki z butami, dostrzegamy podpowiedzi: na asfalt, na szutrową nawierzchnię, w góry, na starty w zawodach, na krótkie dystanse i na długie dystanse itp. Nie da się jednak kupić wszystkiego, bo posiadanie choćby dwóch par, które używamy na zmianę, to przy dzisiejszych cenach – spory wydatek. Jak zatem wybrnąć z tej sytuacji i co wybrać, aby móc komfortowo realizować większość treningów?

Zacznij od zadania sobie pytania – gdzie najczęściej biegam? Czy jest to asfalt, kostka brukowa, leśna ścieżka, osiedlowa siłownia czy też parkowa aleja miejscami naszpikowana kamieniami wielkości orzecha włoskiego? Każdy but ma swoje przeznaczenie, a nie na każdej nawierzchni będziesz w nim czuć się tak samo. I nie mam tu na myśli skrajnych przypadków. Jak ma się do tego Zante v2, Vazee Urge oraz Vazee Pace?

Vazee Urge

new-balance-vazee-urge-vazee-pace-i-fresh-foam-zante-v2-podobienstwa-i-roznice-04

To stanowczo but o cechach pośrednich pomiędzy Zante v2 oraz Pace. Lokowałbym go właśnie pomiędzy tymi dwoma modelami. Dlaczego? Już tłumaczę.

new-balance-vazee-urge-vazee-pace-i-fresh-foam-zante-v2-podobienstwa-i-roznice-05

Kolejność ułożenia mojej gradacji może niektórych zaskoczyć. Vazee Urge to najcięższy z całej trójki but – waży 259 gramów. Nie myśl jednak, że nadaje się on tylko do długich, nudnych z zasady wybiegań, gdzie wiatru we włosach nie ma co szukać. Nic z tych rzeczy. To naprawdę dynamiczny, dobrze dopasowany but z dobrą amortyzacją, których wprawdzie nie zabrałbym ze sobą na zawody, ale użyłbym w dowolnym wyzwaniu treningowym – w standardowych warunkach oczywiście (wyłączając jedynie góry).

new-balance-vazee-urge-vazee-pace-i-fresh-foam-zante-v2-podobienstwa-i-roznice-06

Vazee Pace

new-balance-vazee-urge-vazee-pace-i-fresh-foam-zante-v2-podobienstwa-i-roznice-03

Na pierwszy rzut oka modele Urge i Pace to niemal bliźniaki. Jednak dopiero wzięcie obu butów w ręce unaocznia istotne różnice. Model Pace jest lżejszy od Urge aż o 24 gramy, waży zaledwie 235 gramów. To naprawdę niewiele, jak na but gwarantujący najwyższą z całej trójki stabilizację. Dodatkowo wzmocniony skórzano – plastykowym panelem zapiętek, unieruchamia piętę, a z kolei podzielenie cholewki na dwie części i zespolenie ich sztywniejszym niż całość materiałem, unieruchamia stopę i zapobiega jej nadmiernym ruchom bocznym. To czyni z buta sztywny twór, ale zdaję sobie sprawę, że są i takie potrzeby.

new-balance-vazee-urge-vazee-pace-i-fresh-foam-zante-v2-podobienstwa-i-roznice-07

Fresh Foam Zante v2

new-balance-vazee-urge-vazee-pace-i-fresh-foam-zante-v2-podobienstwa-i-roznice-02

Zante v2 – zostawiłem go sobie na sam koniec. Chyba z oczywistych powodów – to mój ulubieniec. To but do tańca i do różańca, czyli zarówno do treningów, gdzie masz zrywać asfalt z ziemi, wyrywać kostkę z bruku, jak i odklepywania kilometrów, podczas których but ma ci po prostu nie przeszkadzać, a wręcz powiedziałbym, masz go nie czuć na nodze. Taki jest Zante v2.

O modelu New Balance Zante v2 – rozpisywaliśmy się już na naszych łamach. Zapraszamy zainteresowane osoby do obszernej charakterystyki testowej tego modelu przygotowanego przez Aleksandrę Janiszewską. Pełną recenzję testową Zante v2 znajdziesz pod tym linkiem: Na trening, starty i szybkie tempo – New Balance Fresh Foam Zante v2

new-balance-vazee-urge-vazee-pace-i-fresh-foam-zante-v2-podobienstwa-i-roznice-08

Dynamiczny kociak, kompletnie nie ingerujący w ustawienie stopy, gwarantujący dostateczną amortyzację i super zabawę w użytkowaniu. To jeden z tych butów, który zaraz po włożeniu w niego stopy zapala światełko w głowie – to jest to. Lekkość – jedyne 224 gramy, bardzo miękki zapiętek – nie gwarantujący wprawdzie dobrego trzymania podczas ćwiczeń na siłowni/fitness, ale za to absolutnie nie podrażniający ścięgna Achillesa podczas treningów biegowych. Ten ideał to połączenie innowacyjnej podeszwy Fresh Foam oraz ultra lekkiej, przewiewnej, nie wzmacnianej bocznymi panelami cholewki.

new-balance-vazee-urge-vazee-pace-i-fresh-foam-zante-v2-podobienstwa-i-roznice-09

Różnice

Na początku testu pisałem o podobieństwach tych butów. Nie było ich wiele. Myślę zatem, że różnice powiedzą ci więcej i będą bardziej użyteczne podczas podejmowania decyzji, czy dany but jest dla ciebie.

  • Trzy różne podeszwy. Zante v2 to pianka Fresh Foam – najbardziej elastyczna z całej trójki, z nieco mniejszą amortyzacją, ale doskonałą trakcją nawet na śliskich nawierzchniach. Pace to REVlite – lekka pianka o zmniejszonej elastyczności, ale wysokich walorach amortyzacyjnych. Urge to Rapid Rebound – najcięższa, dodatkowo wzmacniana pianka w okolicach pięty. Pisząc powyżej o kamieniach wielkości włoskich orzechów miałem na myśli właśnie Zante v2 – biegnąc w nich po takiej szutrowej drodze, każdy większy kamień będzie odczuwalny. Pace i Urge są znacznie odporniejsze na tego typu niedogodności.
  • Trzy różne cholewki. Przy wyborze butów, trzeba wziąć pod uwagę jeden, naprawdę istotny czynnik, który mocno determinuje komfort, jaki będziemy odczuwać podczas użytkowania zakupionego modelu. Mianowicie wysokość podbicia i szerokość stopy. W bucie z takim poziomem stabilizacji jak PACE, osoba z wysokim podbiciem i szeroką stopą będzie czuć się niekomfortowo. Mówię o tym konkretnym modelu. Tu po prostu brakuje miejsca na stopę. Sznurowadła poluzowane na maksa, a uczucie „ścisku” nie opuszcza nawet na moment. Zupełnie inny poziom doznań mamy w przypadku Urge – tu również mamy fajną stabilizację – zwłaszcza pięty – ale osoby z wysokim podbiciem i szeroką stopą odnajdą się w tym bucie o niebo lepiej. Z kolei Zante v2 w odróżnieniu od poprzedników gwarantuje minimalną stabilizację, ale w niego zmieszczą się bez problemów osoby z naprawdę szeroką stopą i wysokim podbiciem i nie będzie trzeba przy tym wymieniać sznurowadeł na dłuższe, aby zawiązać buta.

Charakterystyka

CechaZante v2Vazee UrgeVazee Pace
Drop6 mm6 mm6 mm
Nawierzchnia utwardzonaTakTakTak
Nawierzchnia szutrowa kamienistaNieTakTak
Siłownia, ćwiczenia fitnessNieTakTak
AmortyzacjaDostatecznaBardzo dobraBardzo dobra
ElastycznośćBardzo dobraDostatecznaDostateczna
DynamikaWysokaBardzo dobraBardzo dobra
StabilizacjaSłabaDobraWysoka
DopasowanieDobreBardzo dobreWysokie
TrwałośćWysokaWysokaWysoka
Waga – 26 cm224 g259 g235 g

Skala ocen 6-1: 6 – wysoka, 5 – bardzo dobra, 4 – dobra, 3 – dostateczna, 2 – słaba, 1 – bardzo słaba.

Słowem podsumowania

Urge w wolnym tłumaczeniu znaczy impuls, chęć i pragnienie, by stawać się w czymś coraz lepszym. Myślę, że nie tylko tem model powinien mieć ten dopisek, bo pasuje on do każdego z omawianych dziś modeli. Każdy z nich, pomimo ewidentnych różnic pomiędzy nimi potrafi to pragnienie zaspokoić. W ostateczności but to tylko dodatek do tego, co chcemy przy jego pomocy zrobić i osiągnąć w pracy z własnym ciałem.

new-balance-vazee-urge-vazee-pace-i-fresh-foam-zante-v2-podobienstwa-i-roznice-10

Spodobała Ci się recenzja? Pobiegnij w New Balance Vazee Pace – KONKURS

Jeśli bieganie sprawia Ci frajdę i cenisz sobie energiczny trening – startuj w konkursie! Masz szasnę zdobyć buty do biegania, jakie opisaliśmy w powyższej recenzji.

Odpowiedz na pytanie; gdzie zabrałbyś nowiutkie Vazee Pace od New Balance Poland na pierwszy trening? Odpowiedzi udzielacie w komentarzu pod tą treścią lub w komentarzu pod linkowaną recenzją na fanpage Trening Biegacza. Nagrodzimy jedną odpowiedź – do wygrania buty do biegania New Balance Vazee Pace. Na odpowiedzi czekamy do 9.09.2016 do godziny 22.00. Każdy uczestnik konkursu może udzielić tylko jednej odpowiedzi. Wyniki opublikujemy w komentarzu pod treścią konkursu 12.09.2016 r. w godzinach wieczornych. Miłego biegania!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jak wspomagać wydolność podczas długich dystansów? Trening pod pełną kontrolą
Następny wpis
Polar v800 - czy zegarek może zastąpić trenera?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu