fbpx
Poradnia biegacza

Ból odcinka lędźwiowego – poradnia biegacza

Nasza czytelniczka jest zainteresowana tematem bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Jest to problem wielu osób również tych aktywnych, dlatego z chęcią spełnimy prośbę naszej czytelniczki.
bol odcinka ledzwiowego poradnia biegacza

Nasza czytelniczka jest zainteresowana tematem bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Jest to problem wielu osób również tych aktywnych, dlatego z chęcią spełnimy prośbę naszej czytelniczki.

Witam serdecznie, przeczytałam Państwa artykuł odnośnie kontuzji biegacza, zainteresowała mnie porada dotycząca bólów kręgosłupa lędźwiowego. Obecnie “dorobiłam” się takiej kontuzji, uczęszczam do fizjoterapeuty i ćwiczę wspomniane w artykule głębokie mięśnie brzucha, problem niestety wraca, gdy przesadzę z treningiem… Chciałabym jednak dowiedzieć się więcej na ten temat, niestety w artykule jest tylko wzmianka niewielka o tym problemie. Czy istnieje możliwość napisania obszerniejszego artykułu o tym problemie? Dziękuęe i pozdrawiam, Dorota R.

Zwykle za ból kręgosłupa obwiniamy brak ruchu, godziny spędzone w pozycji siedzącej lub stojącej, długą jazdę samochodem i ciągły brak snu. Natomiast problem dotyczy również osób aktywnych, tak jak naszej czytelniczki. Wiele osób regularnie wzmacnia mięśnie brzucha i grzbietu w nadziei, że ich dolegliwości się zmniejszą, ale problem wraca lub nawet się pogłębia. Co zatem zrobić, aby problem bólowy zniknął i już więcej nie wrócił? Biegniemy z pomocą!

Wzmacnianie mięśni brzucha i grzbietu jest dobrym kierunkiem w leczeniu bólu lędźwi, natomiast najczęściej wzmacniamy nieodpowiednie mięśnie lub ćwiczymy w nieprawidłowy sposób niejednokrotnie doprowadzając do pogorszenia objawów. Temat stabilizacji,  czy to odcinka lędźwiowego, czy to  kończyny dolnej jest tematem wymagającym dużej wiedzy zarówno od trenera czy terapeuty, jak i pacjenta. Nie mniej ważne jest doświadczenie, które nabywamy podczas takich treningów. Inaczej mówiąc, musimy poświęcić trochę czasu na zrozumienie tych ćwiczeń i na wprowadzenie ich do naszego treningu. Ale efekty są niejednokrotnie powalające!

Dlaczego warto ćwiczyć stabilność?

Włączenie ćwiczeń stabilizacji głębokiej kręgosłupa, przyniesie nam wiele korzyści. Przede wszystkim wpłyną na prawidłową pracę kręgosłupa, miednicy, stawów krzyżowo biodrowych, a to właśnie te struktury są najczęściej objęte patologią, gdy odczuwamy bóle dolnej części pleców. Przy dobrej stabilizacji, podczas danych ruchów, konkretne mięśnie włączają się jako pierwsze, na ich stabilności aktywują się inne. Układ ruchu zaczyna ze sobą współpracować w prawidłowy sposób. Pozbywamy się zbędnych przeciążeń, a aktywność ruchowa staje się łatwiejsza i przyjemniejsza.  Dobra stabilizacja jest niezbędna w życiu codziennym, ale w sporcie przydaje się tym bardziej. Bieganie również wymaga odpowiedniego przygotowania mięśni stabilizujących.

Nasza czytelniczka, by zwiększyć stabilizację odcinka lędźwiowego, wprowadziła do treningów ćwiczenia wzmacniające głębokie mięśnie brzucha. Ten kierunek jest prawidłowy, trening mięśni głębokich to klucz do sukcesu w walce z bólem kręgosłupa lędźwiowego. Ale właściwie dlaczego brzuch ma taki wpływ na to, co dzieje się z tyłu pleców?

Jak mięśnie brzucha wpływają na stabilność kręgosłupa?

Aby zrozumieć ten fascynujący mechanizm, należy zapoznać się z prostą  anatomią. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę internetową lub weźmiemy do ręki atlas anatomiczny i znajdziemy powięź lędźwiową (fascia lumbar), ukaże nam się dość sporych rozmiarów biała plama na wysokości odcinka lędźwiowego. Nie będziemy wchodzić w szczegóły, gdyż jest to temat na książkę, ale warto zapamiętać tę nazwę – powięź lędźwiowa. Jest to silne pasmo, które ma znaczący wpływ na stabilizację kręgosłupa. Natomiast gdy zapoznamy się z anatomią mięśni brzucha, zauważymy, że mięśni brzucha jest kilka warstw. Najbardziej znany i leżący najbardziej powierzchownie to mięsień prosty brzucha. Równie często trenowane mięśnie skośne, w których wyróżniamy mięsień skośny zewnętrzny i ważny dla nas skośny wewnętrzny. Dopiero pod tą warstwą leży bardzo ważny mięsień poprzeczny brzucha. I to właśnie te dwa mięśnie – skośny wewnętrzny i poprzeczny są dla nas najważniejsze. Dlaczego? Ponieważ mięsień poprzeczny brzucha łączy się bezpośrednio z głęboką warstwą powięzi lędźwiowej. I to połączenie odgrywa główną rolę w naszych ćwiczeniach.

Podczas napięcia głębokich mięśni brzucha tworzy się napięcie (fundament) w obrębie powięzi lędźwiowej. I dopiero na tym napięciu powięzi budowany jest ruch mięśni leżących bardziej powierzchownie, czyli mięśnia wielodzielnego i prostownika grzbietu. Zatem prawidłowe jest jeśli mięśnie głębokie brzucha napinają się jako pierwsze, aby utworzyć stabilność dla mięśni biegnących w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. I tu można łatwo zrozumieć, dlaczego samo wzmacnianie mięśni brzucha w tym prostego jest nieprawidłowe i nie przyniesie żadnych dobrych efektów. Dodatkowo ciężkie ćwiczenia mięśni brzucha przy braku stabilności w odcinku lędźwiowym jeszcze pogorszą sytuację.

Mówiąc o ćwiczeniach głębokich mięśni, musimy sobie zdać sprawę, że są to ćwiczenia wymagające dużego skupienia i zaangażowania, a z początku nie zawsze należą do łatwych. Ale warto poświęcić trochę czasu.

Zanim zaczniemy wprowadzać ćwiczenia stabilizacji, zapoznajmy się z kilkoma wskazówkami, które ułatwią nam trening:

  1. Wykonuj ćwiczenia wolno, w skupieniu, wsłuchując się w swoje ciało.
  2. Ważniejsze jest, aby wykonać kilka ruchów prawidłowo niż wiele powtórzeń źle. Tutaj panuje żelazna zasada, że nie liczy się ilość, ale jakość.
  3. Jeśli podczas ćwiczenia nie potrafimy utrzymać wymaganej pozycji, nie wykonujmy go. Wróćmy do łatwiejszej wersji lub innego ćwiczenia. Regularny trening przyniesie efekty i będziemy mogli zmierzyć się z tym ćwiczeniem później.
  4. Zmęczenie odgrywa dużą rolę podczas ćwiczeń stabilizacji. Zmęczone mięśnie gorzej pracują, dlatego trudno wykonać wiele powtórzeń i ćwiczeń. Pozwólmy sobie podnosić poprzeczkę powoli.
  5. Bądźmy cierpliwi. Wytrwałość i regularność przyniosą efekty.

Ćwiczenia na stabilizację odcinka lędźwiowego

Jeśli chcemy, aby trening był efektywny musimy stosować się do bardzo ważnych zasad. Przede wszystkim stopniujemy trudność w taki sposób, aby każde kolejne ćwiczenie było trudniejsze, ale w pełni wykonane prawidłowo. Nie musimy na jednym treningu wykonać kilkanaście rodzajów ćwiczeń. Spróbujmy wykonać kilka z nich, ale w prawidłowy sposób i przechodźmy do trudniejszych wersji dopiero wtedy, kiedy wersje łatwiejsze potrafimy wykonać prawidłowo.

Przedstawimy kilka pozycji, które pomogą poczuć, jak prawidłowo pracować nad głębokimi mięśniami brzucha. Tworzą one pewną bazę, do której można dodać kolejne elementy, które utrudnią dane ćwiczenie.

Ćwiczenie nr 1

bol-odcinka-ledzwiowego-poradnia-biegacza-01

bol-odcinka-ledzwiowego-poradnia-biegacza-02

Leżąc na plecach, ułóż ramiona wzdłuż ciała. Powolnym ruchem wyprostuj obie kończyny za głowę jak na zdjęciu nr 1. Można dodać obciążenie w postaci ciężarków lub butelki wody trzymanych w dłoniach. Podczas przenoszenia rąk zwróć uwagę na swój odcinek lędźwiowy. Czy odrywa się od podłoża? Czy czujesz że powstaje przestrzeń między dolnym odcinkiem pleców a podłożem? Jeśli tak się dzieje, spróbuj podciągnąć lekko pępek w górę, wciągając delikatnie brzuch tak, aby zrobił się płaski. To powinno spowodować dociśnięcie dolnej części pleców do podłoża. Spróbuj jeszcze bardziej docisnąć odcinek lędźwiowy. Jeśli udało ci się uzyskać taką pozycję, zapamiętaj ją, gdyż dokładnie tak powinno wyglądać prawidłowe ułożenie odcinka lędźwiowego podczas ćwiczeń stabilizacji kręgosłupa. Na zdjęciu nr 2 pokazano nieprawidłowe ułożenie, zwróć uwagę na przestrzeń między plecami a podłożem. Jeśli pojawia się również u ciebie, to oznacza, że mięśnie brzucha są słabe i przegrały z silniejszymi zewnętrznymi mięśniami grzbietu. W takiej sytuacji należy zacząć od najprostszych ćwiczeń, aby móc je wykonać prawidłowo.

Ćwiczenie nr 2

bol-odcinka-ledzwiowego-poradnia-biegacza-03

bol-odcinka-ledzwiowego-poradnia-biegacza-04

Zacznij od pozycji jak w poprzednim ćwiczeniu. Unieś biodra do poziomu, aż utworzą jedną linę z udami. Spróbuj utrzymać tą pozycję uważając, aby biodra utrzymywać na tym poziomie przez kilka sekund. Zwróć uwagę czy biodra są na równym poziomie (czy prawa lub lewa strona nie opada). Jeśli potrafisz utrzymać tą pozycję, spróbuj wyprostować prawą nogę. Zwróć uwagę, że podczas prostowania nogi, biodra nie mogą zmienić pozycji. Jeśli opadają jak na zdjęciu poniżej (zdjęcie nr 5) oznacza to, że ćwiczenie jest jeszcze za trudne. Wtedy potrenuj samo utrzymanie miednicy.

bol-odcinka-ledzwiowego-poradnia-biegacza-05

Aby ćwiczenie utrudnić, zmień ułożenie kończyn górnych. Pamiętaj, aby utrudniając ćwiczenie, nie powodować jego gorszego wykonania. Jeśli potrafisz prawidłowo utrzymać pozycję, jak na zdjęciu nr 4, wtedy spróbuj ułożyć skrzyżowane ramiona na klatce piersiowej. (zdjęcie nr 6) Trudniejszą wersją będzie wyprostowanie ramiona jak na zdjęciu nr 7. Utrzymując ręce w górze i zachowując prawidłową pozycję spróbuj wyprostować nogę.

bol-odcinka-ledzwiowego-poradnia-biegacza-06

bol-odcinka-ledzwiowego-poradnia-biegacza-07

Ćwiczenie nr 3

Zacznij od pozycji wyjściowej jak na zdjęciu nr 1. Unieś biodra w górę, zachowując prawidłową pozycję. Oderwij prawą nogę od podłoża zgiętą w kolanie i przyciągnij ją do brzucha (zdjęcie nr 9). Zwróć uwagę na prawidłowe ustawienie bioder podczas unoszenia nogi. Aby ćwiczenie utrudnić, zmień ułożenie rąk jak w ćwiczeniu poprzednim.

bol-odcinka-ledzwiowego-poradnia-biegacza-08

bol-odcinka-ledzwiowego-poradnia-biegacza-09

Każdy trening najlepiej zakończyć ćwiczeniami rozluźniającymi wspomnianą powięź piersiowo – lędźwiową. Oto proste ćwiczenie na rozluźnienie tej części powięzi.

Ćwiczenie 4

Przyjmij pozycję jak na zdjęciu nr 10. Biorąc wdech spróbuj wyciągnąć tułów w górę przybliżając odcinek lędźwiowy do ud. Robiąc wydech, spróbuj zaokrąglić całe plecy, ale szczególnie dolną część pleców (zdjęcie nr 11). Powtórz całość pięć razy.

bol-odcinka-ledzwiowego-poradnia-biegacza-10

bol-odcinka-ledzwiowego-poradnia-biegacza-11

Ćwiczenie nr 5

Na napięcie powięzi lędźwiowej ogromny wpływ mają mięśnie pośladkowe, zwłaszcza pośladkowy wielki, który ma bezpośrednie połączenie z tą częścią powięzi. Nie można zaniedbać rozciągania i rozluźniania mięśni pośladkowych, jeśli doskwierają nam bóle odcinka lędźwiowego. Warto zakończyć trening również wykonując rozciąganie mięśnia pośladkowego jak na zdjęciu nr 12. Wytrzymaj w tej pozycji około 10 sekund.

bol-odcinka-ledzwiowego-poradnia-biegacza-12

Jest wiele ćwiczeń angażujących głębokie mięśnie brzucha poprawiające naszą stabilizację głęboką. Warto wprowadzić tego typu trening do naszej codziennej aktywności. Można wykorzystywać w tym celu duże piłki gimnastyczne, poduszka dynamiczna, niestabilne podłoże, które dodatkowo utrudni ćwiczenia, ale pamiętajmy zawsze o tym, aby zamiast wykonywać efektywnie wyglądające ćwiczenia, bardziej skupić się na ich poprawnym wykonaniu, bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że wzmacniamy odpowiednie mięśnie.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

(1) Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieganie bez glutenu
Następny wpis
Zacząć biegać - rady na dobry start przygody zwanej bieganiem
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu