fbpx
Porady dietetyczne

Bieganie bez glutenu

Osoby uprawiające sport amatorsko czy też zawodowo przywiązują znaczną uwagę do swojej diety. Przy komponowaniu posiłków biegacze zwracający baczną uwagę na dietę.
bieganie bez glutenu

Osoby uprawiające sport amatorsko czy też zawodowo przywiązują znaczną uwagę do swojej diety. Przy komponowaniu posiłków biegacze zwracający baczną uwagę na dietę, biorą pod uwagę, m.in. ilości i jakość węglowodanów. W większości potraw zawierających tzw. „węgle” obecny jest gluten, który ostatnio stał się „czarnym charakterem”, jakiego wiele osób ze swojego menu postanowiła wyeliminować. Jedni dlatego, że skłonił ich do tego pogarszający się stan zdrowia, a inni uznali bycie na diecie bezglutenowej za nowy trend żywieniowy.

Gluten jest białkiem roślinnym, które znajduje się w pszenicy, jęczmieniu, życie oraz owsie. W produkowanej obecnie pszenicy, zwiększono poziom glutenu o ok. 50%, przez co nasz układ trawienny nie radzi sobie z jego trawieniem. Jest całe mnóstwo produktów zawierających gluten. Są to makarony, pizza, białe pieczywo, sosy w proszku, proszek do pieczenia, mięsa wysoko przetworzone, pasztety, ciastka, czekolady etc.

Gluten zdobył rozgłos wówczas, gdy okazało się, że jest on przyczyną wielu różnych dolegliwości, a nawet jednostki chorobowej.  Celiakia, bo o niej mowa, to choroba wrodzona polegająca na niedoborze enzymów trawiących gluten. Czym innym jest z kolei alergia na gluten, objawiająca się jego nietolerancją. Główna różnica w porównaniu z Celiakią jest taka, że alergia może mieć charakter czasowy. Oznacza to, że po zastosowaniu i przestrzeganiu diety bezglutenowej, uszkodzona na skutek nietrawienia glutenu śluzówka jelita cienkiego regeneruje się. U osób, u których zaobserwowano nietolerancję na gluten pojawiają się problemy związane z układem pokarmowym, takie jak: biegunki, wymioty, zaparcia. Alergicy, nawet po zakończonej terapii na długo pozostają jeszcze na bezglutenowej diecie.

Przytaczając znane powiedzenie „choroba nie wybiera”, także u osób związanych aktywnie ze sportem można spotkać chorych na celiakie lub osoby, które nie tolerują glutenu, przez co ich treningi przebiegają mało efektywnie lub z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym. Biegacz, u którego alergia została zdiagnozowana, lub który podejrzewa u siebie nietolerancję glutenu, powinien być świadomy tego, co powinno się znaleźć, a co zniknąć z jego menu. Zatem, czy da biegać się bez spożywania pokarmów bogatych w gluten obecny w pysznych bułeczkach, ciasteczkach, musli, krakersach, paluszkach czy innych pszenicznych smakołykach? Co jest wówczas najlepszym źródłem węglowodanów?

bieganie-bez-glutenu-1 Można znaleźć bardzo dużo zamienników pszenicznych smakołyków, oraz produktów niezawierających glutenu, a dostarczających jednocześnie niezbędnych węglowodanów i innych wartości odżywczych dla naszego organizmu. Są to min. ryż biały i brązowy, kukurydza, gryka, proso, amarantus, quinoa, mąki i kasze ze zbóż naturalnie bezglutenowych (np. kasza jaglana z prosa, gryczana), płatki ryżowe, skrobia kukurydziana, ryżowa i z tapioki, gotowe mieszanki mączne bezglutenowe, pieczywo i makarony z mąk bezglutenowych wykonane samodzielnie oraz kupne oznakowane znakiem „przekreślonego kłosa” (symbol produktów nie zawierających glutenu), kaszki dla dzieci ryżowe i kukurydziane, chrupki kukurydziane, popcorn, owoce, Wszystkie warzywa (świeże, mrożone, konserwowane bez dodatków), strączkowe (groch, fasola, soczewica), ziemniaki, skrobia ziemniaczana, orzechy, świeże nieprzetworzone mięso, ryby, jaja, mleko świeże, mleko w kartonie, mleko zagęszczane, mleko w proszku, kefir, maślanka, jogurt naturalny, nieprzetworzony ser biały, żółty, cukier, dżem, miód, landrynki, ciasta i ciastka upieczone z dozwolonych produktów, kisiele i budynie domowe z mąki ziemniaczanej.

Z wyżej wymienionych produktów w kuchni biegacza bezglutenowego można wyczarować odżywcze, pyszne dania. Należy pamiętać, że dieta sportowca, który nie ma w swojej diecie glutenu powinna być wzbogacana w dużą ilość owoców, świeżych jak i suszonych, oraz warzyw. Codzienna dieta  biegacza-bezglutenowca nie sprawia zatem większych kłopotów. Biegacze, którzy planują zorganizowane biegi, takie jak maratony, powinni baczną uwagę zwrócić na serwowane podczas zawodów posiłki. Mam tu na myśli pasta party czy też wystawiane posiłki na trasie biegu. Biegacz, który nie może lub nie chce spożywać potraw zawierających glutenu, powinien zdobyć wiedzę na temat tego, co będzie serwowane w punktach spożywczych na trasie. Najlepiej dowiedzieć się tego bezpośrednio u organizatorów. Czujny biegacz będący na diecie bez glutenu wie, że na hasło czekolada również powinna zapalać się czerwona lampka, bo to nigdy nie wiadomo, czy nie zwiera „śladowych ilości glutenu” – te ślady często są znaczące. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu na temat podawanych podczas zawodów posiłków. Jeżeli trafi się organizator, dla którego dobro zawodników jest naprawdę ważne, to weźmie pod uwagę sugestie o menu niezawierającym glutenu. Wyjdzie to wszystkim biegaczom na zdrowie, jeżeli zamiast krakersów, drożdżówek lub pszennych bułeczek będą rodzynki, banany czy orzechy. A może już ktoś pomyślał o stoliku z symbolem przekreślonego kłosa z odpowiednimi posiłkami podczas zawodów?

Dieta bezglutenowa stała się w obecnym czasie bardzo popularna. Stosują ją nie tylko osoby, które w sposób jednoznaczny odczuwają dolegliwości po spożyciu produktów zawierających gluten. Coraz częściej dietę bezglutenową przemycają do swojej codzienności również osoby czynnie uprawiające sport. Po odstawieniu produktów z glutenem widzą wyraźną różnicę w swoim samopoczuciu, oraz w osiąganych wynikach sportowych. Na potrzeby rynku pojawia się coraz więcej gotowych produktów niezawierających glutenu, które są dostępne w dyskontach oraz marketach. Coraz więcej jest również punktów spożywczych oznaczonych specjalnym znaczkiem, w których można zjeść gotowe produkty bezglutenowe, np. bezglutenowe spaghetti. W każdym razie niezależnie czy biegacz musi być na diecie bezglutenowej, czy jest to jego świadomy wybór, będący wynikiem podążania za nowymi trendami żywieniowymi, racjonalny i dobrze zbilansowany zestaw posiłków bezglutenowych może być zdrowy i pożywny, a to jest w tym wszystkim najważniejsze.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Endurox R4 - naturalny napój regenerujący mięśnie
Następny wpis
Ból odcinka lędźwiowego - poradnia biegacza
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu