fbpx
Zapowiedzi imprez

Szybka i szeroka trasa ORLEN Warsaw Marathon

Przed nami VI edycja najważniejszej imprezy biegowej w kraju. Tegoroczna trasa królewskiego dystansu w ramach ORLEN Warsaw Marathon, będzie szybka i sprzyjająca biciu sportowych rekordów. Maratończycy będą mieli do pokonania tylko jeden podbieg, natomiast większość trasy będzie wiodła szerokimi i płaskimi ulicami!
szybka i szeroka trasa orlen warsaw marathon 04

Przed nami VI edycja najważniejszej imprezy biegowej w kraju. Tegoroczna trasa królewskiego dystansu w ramach ORLEN Warsaw Marathon, będzie szybka i sprzyjająca biciu sportowych rekordów. Maratończycy będą mieli do pokonania tylko jeden podbieg, natomiast większość trasy będzie wiodła szerokimi i płaskimi ulicami!

Jak co roku organizatorzy ORLEN Warsaw Marathon, wsłuchali się w sugestie biegaczy, po raz kolejny udoskonalając trasę królewskiego dystansu. W tym roku poprowadzić ona będzie przez pięć dzielnic Warszawy – Śródmieście, Mokotów, Ursynów, Wilanów oraz Pragę. Limit czasu w maratonie to 5 godzin i 30 minut od strzału startera, a zawodnicy rozpoczną bieg w wybranej przez siebie podczas rejestracji strefie czasowej.

Trasa biegu

Tradycyjnie już biegacze wystartują o godzinie 9:00 spod stadionu PGE Narodowy i skierują się na północ miasta, na most Świętokrzyski, a następnie miną Stare Miasto. To w tych okolicach właśnie zawodnicy będą mieli do pokonania jedyny zauważalny podbieg, znajdujący się w okolicach 5. kilometra trasy, na ulicach Boleść i Mostowa. Długość podbiegu wynosić będzie w tym miejscu ok. 230 metrów, ale pozostała część trasy jest płaska lub prowadzi w dół. Dalej maratończycy pobiegną przez najstarsze i najpiękniejsze miejsca stolicy – Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i dalej przez Plac Trzech Krzyży aż do Alei Ujazdowskich. Tam trasa biegu skręci w al. Szucha, by poprowadzić biegaczy przez ul. Puławską i dalej w kierunku dzielnicy Ursynów. Tu na biegaczy czekać będzie nowość – uczestnicy ORLEN Warsaw Marathon jako pierwsi biegacze będą mieli okazję sprawdzić nawierzchnię nowo otwartych ulic Rosnowskiego i Korbońskiego. Na tym odcinku jeszcze nigdy nie przebiegała trasa żadnego biegu i właśnie tutaj rozpocznie się 1-kilometrowy zbieg, którym uczestnicy przebiegną z dzielnicy Ursynów do Wilanowa. Kolejne kilometry trasy wiodły będą m.in. przez al. Wilanowską, ul. Jana III Sobieskiego i Belwederską, gdzie maratończycy, omijając Łazienki Królewskie, wbiegną w ul. Czerniakowską i Solec. Następnie przebiegną przez Wybrzeże Kościuszkowskie, ponownie przez Most Świętokrzyski i dalej wzdłuż stadionu PGE Narodowy, gdzie od strony al. Zielenieckiej zlokalizowana zostanie meta ORLEN Warsaw Marathon oraz Miasteczko Biegaczy.

szybka-i-szeroka-trasa-orlen-warsaw-marathon-02

W tegorocznym ORLEN Warsaw Marathon łączymy wysoki poziom sportowy, z unikalnymi walorami widokowymi stolicy. Dlatego w pierwszej części trasy będzie okazja podziwiać piękno Warszawy, m.in. Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście, a w drugiej połowie dystansu, powalczyć o jak najlepszy wynik. Nie ukrywam, że przebiegłem już trasę tegorocznego maratonu i wiem, że będzie sprzyjać utrzymaniu dobrego, szybkiego tempa przez wszystkich startujących, zarówno dla amatorów, jak i zawodowców – mówi Jarosław Żórawski, Rzecznik Prasowy ORLEN Warsaw Marathon.

Zawodnicy niepełnosprawni, poruszający się na wózkach typu Handbike, rozpoczną wyścig o godzinie 8:45, w tym samym miejscu co maratończycy. Pokonają oni dystans ok. 20 km i skończą wyścig na Ursynowie, na wysokości Punktu Kibica, w okolicy metra Imielin.

Premiera koszulek

Już wkrótce zawodnicy startujący w ORLEN Warsaw Marathon będą mogli także do swoich kolekcji gadżetów biegowych dołączyć nową, nawiązującą do symboli Warszawy, koszulkę. Jak co roku, PKN ORLEN oraz ASICS, partner główny wydarzenia, zadbały o to, aby biegaczom – oprócz satysfakcji z osiągniętych wyników – pozostała po zawodach unikalna pamiątka. Wzór maratońskiej koszulki nawiązuje do symboli Warszawy, a także obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

szybka-i-szeroka-trasa-orlen-warsaw-marathon-01

Zawodnicy biegnący królewski dystans, w pakietach startowych Standard i Premium, znajdą czerwone koszulki techniczne ASICS, wykonane w technologii Motion Dry, doskonale odprowadzającej wilgoć. Koszulka wykonana jest z bardzo lekkiego i elastycznego materiału, który świetnie dopasowuje się do ciała – luźny męski krój dostosuje się do każdej sylwetki, natomiast damska koszulka będzie specjalnie taliowana. Delikatne szwy zadbają o komfort biegaczy, minimalizując ryzyko obtarć. Tegoroczny wzór maratońskiej koszulki zaprezentował polski lekkoatleta Yared Shegumo, wicemistrz Europy z Zurychu z 2014 r. w biegu maratońskim, Ambasador Ruchu „I MOVE ME” ASICS.

szybka-i-szeroka-trasa-orlen-warsaw-marathon-03

Specyfikacja techniczna koszulek:

  • technologia Motion Dry,
  • 100% polyester Level 4,
  • Microkappa,
  • gramatura: 130 g/m2,
  • kolor: czerwony.

Maratoński medal

Wszyscy maratończycy, którzy przekroczą linię mety ORLEN Warsaw Marathon, otrzymają pamiątkowy medal. Podobnie jak koszulka, jego wzór nawiązuje do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

szybka-i-szeroka-trasa-orlen-warsaw-marathon-05

Podstawowa opłata startowa obowiązuje do 21 marca 2018 r.! Zapisy TUTAJ.

ORLEN Warsaw Marathon to najważniejsze w Polsce wydarzenie biegowe, organizowane w Warszawie od 2013 roku. W pięciu edycjach imprezy, ponad 160 tys. biegaczy miało okazję sprawdzić swoje możliwości na dwóch dystansach – maratońskim oraz w biegu OSHEE 10 km. W ramach OWM, pod patronatem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, odbywają się również Mistrzostwa Polski w Maratonie Mężczyzn.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Okazja do pozbycia się świątecznej "oponki" - IX Ogólnopolski Bieg Raszyński
Następny wpis
Grube kości – ile prawdy, ile mitu?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu