🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Kalendarz biegowy

Dla takich wspomnień warto tu być. Ostatnie dni zapisów na Półmaraton i Maraton Warszawski!

26 września wystartują zarówno 43. Maraton Warszawski jak i 15. Półmaraton Warszawski. Wciąż trwają zapisy na oba biegi,…
14. PZU Półmaraton Warszawski

26 września wystartują zarówno 43. Maraton Warszawski jak i 15. Półmaraton Warszawski. Wciąż trwają zapisy na oba biegi, w ramach których uruchomiona została dodatkowa pula 1 tys. miejsc na 43. Maraton Warszawski oraz 2,5 tys. miejsc na 15. Półmaraton Warszawski. Jak podają organizatorzy, na obie imprezy zostały dostępne już ostatnie wolne miejsca. Maraton Warszawski to najważniejsza impreza biegowa w kraju, która zmieniła życie niejednego uczestnika. Na jej starcie każdego roku stają tysiące profesjonalistów i amatorów, z całego kraju oraz ze świata. 


Maraton Warszawski zmienił ich życie

Maraton Warszawski to impreza z duszą – bieg rozgrywany jest nieprzerwanie od 1979 roku, a na jego starcie rokrocznie stają między innymi zawodnicy, którzy brali udział we wszystkich dotychczas rozegranych 42 edycjach. Prestiżowy udział w najważniejszej imprezie biegowej w kraju, wpłynął na przestrzeni lat w znaczący sposób na życie wielu jego uczestników. Jedną z takich osób jest bez wątpienia Karol Nehring, któremu udział w Maratonie Warszawskim pomógł pokonać poważne problemy ze zdrowiem oraz wyjść obronną ręką z głębokiej depresji. 


– Mając siedemnaście lat trafiłem do szpitala po tym jak słabo się poczułem. Moje wyniki krwi były bardzo słabe, ważyłem około 57 kilo przy wzroście 183 centymetry. Cztery miesiące później opuszczałem szpital uboższy o kolejne 15 kilogramów i bogatszy o głęboką depresję.Codziennie rano odbywałem walkę, aby wstać z łóżka. Przyjaciele i bliscy robili co mogli, ale byłem ciężkim przypadkiem – przyznaję. Pewnego dnia pomyślałem jednak, że nikt nigdy nie dozna tak wielkiej radości z życia oraz samego biegania jak osoba, która nie mogła nawet chodzić. Za cel postawiłem sobie 39. Maraton Warszawski. Przebyłem niezwykle długą drogę, od szpitala i 42 kilogramów wagi do ponad 42 kilometrów biegu i tytułu maratończyka. Ta długa „przygoda” potwierdziła, że wszystko jest możliwe i nauczyła mnie jak dążyć do celu, zmieniając moje życie o 180 stopni. Mam nadzieję, że moje słowa sprawią, iż ktoś kto akurat znajduje się w tym miejscu w życiu, w którym ja byłem przed kilkoma laty stwierdzi, że naprawdę można osiągnąć wielkie rzeczy i spełniać swoje marzenia, nawet jeżeli w danej chwili wydaje się to nierealne. 

Piotr Sprengel pierwszy maraton przebiegł 7 lat temu. Jak sam przyznaje bieganie zmotywowało go do zmian. Zaczął prowadzić sportowy tryb życia, zmienił pracę oraz otoczenie pełne „toksycznych” osób.

Maraton jest taką odskocznią od wszelkich zmartwień, trosk i negatywnej energii. Sądzę, że sam proces przygotowania do maratonu i – co oczywiste – przebiegnięcie tego dystansu pozwala spojrzeć człowiekowi na swoje życie, swoje bieżące sprawy z lepszej perspektywy. Przebiegnięcie tego dystansu pozwala uporządkować myśli, no i – co najważniejsze – daje dużo pozytywnej energii oraz odpowiedniego nastawienia do życia. Kształtuje również charakter w obliczu wszelkich trudności.

Przebiegnięcie Maratonu Warszawskiego to dla wielu osób spełnienie marzeń. Daje im poczucie, że praca nad sobą przynosi efekty i wzmacnia człowieka. Jest także doskonałą okazją do zawiązania przyjaźni na całe życie.

Maraton pokazał mi, że mam w sobie siłę, o jakiej nie miałam pojęcia. Przekonał, że mam wokół siebie najukochańszych ludzi na świecie, prawdziwych przyjaciół. Po raz kolejny udowodnił, że biegacze, to najradośniejsi ludzie na świecie. Nigdy nie uśmiechałam się w życiu niemal 4,5 godziny non stop. Chcę wrócić do tego dystansu. Zrobię to. Ludzie, spełniajcie swoje marzenia, to najpiękniejsze emocje w życiu – dodaje Katarzyna Kaczmarek, która swój pierwszy Maraton Warszawski pokonała przed trzema laty. 

15. Pół i 43. Maraton Warszawski – najważniejsze informację oraz trasy biegu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami biegi masowe mogą być organizowane w reżimie sanitarnym w falach do 500 osób, startujących co 15 min, a do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione. Biegacze biorący udział w 43. Maratonie Warszawskim i w 15. Półmaratonie Warszawskim wystartują z różnych lokalizacji, ale połączy ich wspólna meta. Start 43. Maratonu Warszawskiego nastąpi z ul. Konwiktorskiej, meta zlokalizowana zaś będzie przy Multimedialnym Parku Fontann. Do tej pory udział w 43. Maratonie Warszawskim potwierdziło 3500 biegaczy. Numery startowe na 15. Półmaraton Warszawski otrzymało 6000 zawodników.

Wszystkie szczegóły dotyczące zapisów, startów i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można na stronach: www.polmaratonwarszawski.com oraz www.maratonwarszawski.com

14. PZU Półmaraton Warszawski
Radość na mecie 14. PZU Półmaratonu Warszawskiego
41. PZU Maraton Warszawski
41. PZU Maraton Warszawski

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wyjątkowa 10. edycja Półmaratonu Dwóch Mostów
Następny wpis
Saucony - innowacje doprowadzone do perfekcji
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.