fbpx
Pozostałe

Co było pierwsze: technika czy prędkość?

Teorie związane z bieganiem nie bez podstawy są źródłem wielu kontrowersji.
co bylo pierwsze technika czy predkosc

Teorie związane z bieganiem nie bez podstawy są źródłem wielu kontrowersji. Jedną z nich jest rzekoma konieczność nauki odpowiedniej techniki biegania, która z jednej strony uchroni nas przed kontuzjami, a z drugiej, umożliwi szybsze i bardziej efektywne bieganie. Stale aktualizowane badania i doświadczenia często pokazują błędy tego typu założeń. Najnowsze studia z zakresu zależności między techniką i tempem biegu przynoszą zaskakujące wnioski, które mogą mieć wielki wpływ na nasze postrzeganie biegania i na rynek obuwia sportowego.

Metoda badania

Badania, które przytacza American College of Sports Medicine, polegały na analizie zmian w technice biegu wywołanych rosnącym tempem. 55 mężczyzn, których na czas badania wyposażono w ten sam model buta o określonym stopniu amortyzacji, miało pokonać 25 metrowy odcinek z prędkością kolejno: 5,12/km, 4,03/km, 3,16/km, 2,41/km.

Następnie badano, jak zmieniała się technika ich biegu, biorąc pod uwagę przede wszystkim sposób lądowania. Wydzielono trzy strefy lądowania, zgodnie z tzw. Foot Strike Index: Rearfoot, które odpowiadało lądowaniu na pięcie, Midfoot – część środkową i Forefoot, czyli przednią części stopy.

Wyniki

Z analizy wynika, że technika badanych biegaczy zmieniała się wraz ze wzrostem zadanej prędkości biegu. Tendencja wskazywała na to, że wraz ze wzrostem tempa rosła liczba lądujących na środkowej i przedniej części stopy. O ile w przypadku biegu w tempie 5,12/km żaden biegacz nie lądował „na palcach”, to przy prędkości 2:41/km było ich już kilkunastu.

U większości biegaczy, u których zaobserwowano to zjawisko, technika lądowania zmieniała się przynajmniej jednokrotnie (pięta-część przednia), choć wyróżniono także grupę, gdzie taka zmiana następowała dwukrotnie (pięta-część środkowa-część przednia). Przy okazji wskazano także na konieczność rozróżnienia biegaczy lądujących na pięcie, na tych, którzy przetaczają stopę na całej jej długości w czasie lądowania oraz tych, którzy znacznie bardziej dynamicznie przechodzą z pięty na palce – to spostrzeżenie może być przyczynkiem do nowych rozwiązań w branży obuwniczej.

Niemniej ciekawym zjawiskiem jest zaobserwowany fakt różnicy w sposobie lądowania między obiema nogami. U części biegaczy zauważono wspomniane różnice, gdzie np. jedna noga lądowała wyraźnie na przedniej części stopy, podczas gdy druga na środkowej.

Co z tego wynika?

Te badania mogą położyć kres założeniu, że to dzięki nauce techniki biegu możemy poruszać się szybciej. W obliczu powyższych wyników to za tempem biegu podąża konkretna technika, a nie na odwrót. Tym samym rozwiązany zostaje odwieczny dylemat: kura czy jajko? Studia dotyczące techniki biegu i wyróżnienie dwóch grup biegaczy lądujących na piętach może sprowokować firmy obuwnicze do poszukiwania nowych rozwiązań w swoich modelach. Być może zamiast typowych podziałów na buty mocno amortyzowane i dynamiczne „startówki”, należałoby poszukiwać nowych rozwiązań hybrydowych – butów, które przy biegach w niskim tempie zapewniałyby odpowiednią amortyzację pięty i stabilizację, a przy zwiększeniu prędkości utrzymywały dynamikę i lekkość.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wiosenna kolekcja od Nessi
Następny wpis
Rozwiązanie konkursu

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu