fbpx
Zapowiedzi imprez

5. PKO Półmaraton Solidarności – bieg pełen niespodzianek!

Przed nami 3 czerwca kolejna, bo już piąta edycja PKO Półmaratonu Solidarności w Lublinie. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji dla biegaczy, kibiców i ich rodzin w pierwszy czerwcowy weekend.
5 pko polmaraton solidarnosci bieg pelen niespodzianek 04

Przed nami 3 czerwca kolejna, bo już piąta edycja PKO Półmaratonu Solidarności w Lublinie. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji dla biegaczy, kibiców i ich rodzin w pierwszy czerwcowy weekend.

Tak jak w poprzednich latach zawodnicy wystartują ze Świdnika. Tym razem brama startowa nie stanie pod Portem Lotniczym. Starujemy z ulicy Lotników Polskich z historyczną bramą WSK PZL Świdnik w tle. Finiszować będziemy na terenie Targów Lublin S.A w Lublinie. Podczas jubileuszowego biegu meta w Lublinie nie będzie znajdować się pod gołym niebem, lecz w hali wystawienniczej Targów Lublin S.A. – To będzie dla nas i naszego partnera Targów Lublin S.A nowe wyzwanie – mówi Marek Wątorski dyrektor 5. PKO Półmaratonu Solidarności. Pracujemy nad tym aby zadowolić zawodników i strefę mety rozbudować o inne atrakcje. Przekraczając bramę Targów Lublin zawodnicy zostaną skierowani do hali wystawienniczej, gdzie będą finiszować przy efektownych światłach oraz dźwiękach muzyki. Na mecie przywitają ich atrakcje ze strefami odpoczynku, rehabilitacji i historii włącznie. Będą na was czekać tysiące kibiców którzy w tym samym miejscu chwile przed wami ukończą uliczne biegi towarzyszące podczas 25. Biegu Solidarności.

5-pko-polmaraton-solidarnosci-bieg-pelen-niespodzianek-02

Wiemy od czterech lat, że trasa 5.PKO Półmaratonu Solidarności  nie sprzyja biciu rekordów życiowych ze względu na położenie geograficzne naszych miast. Ostre słońce i wilgotność powietrza determinuje godzinę startu na 9:00. Czerwcową pogodę w Lublinie łatwo przewidzieć. Tutaj zawsze przywita was wspaniale świecące słońce. Gościnna Lubelszczyzna na trasie biegu obfituje w długie, lekkie podbiegi, co wymusza od zawodnika mentalnego i fizycznego  dostosowania fizycznego komfortu startowego do siebie. Tutaj trzeba ustawić swój wewnętrzny tempomat do oczekiwanego wyniku indywidualnego zawodnika. Na całej długości trasy jest kilka łagodnych długich podbiegów z dwoma specyficznymi podbiegami ostrymi, które napotkacie nad arteriami drogowymi. Wypadają one w Świdniku nad trasą S-17 w okolicy ul. Piaseckiej i w Lublinie na ul. Lubelskiego Lipca 80 na wysokości Targów Lublin S.A – zaznacza Wątorski.  

5-pko-polmaraton-solidarnosci-bieg-pelen-niespodzianek-01

Przed zawodnikami niełatwe ale wykonalne zadanie. Dla wielu z was może to być ciężka próba charakteru i sprawdzenia się w warunkach klimatu wyżyny lubelskiej. Zapewniam, że na pierwszym planie jest wasze bezpieczeństwo i zadowolenie. Na pewno za rok będziecie naszymi gośćmi ponownie. Bieg Solidarności w Świdniku i Lublinie to piękna inicjatywa, mająca na celu zachowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach które dały Polsce początek w drodze do wolności. Przed Gdańskim Sierpniem był Lubelski Lipiec 1980 roku. 5.PKO Półmaraton Solidarności przypada w roku 700-lecia miasta Lublina. 3 czerwca możecie zostać w Lublinie na dłużej. Noc Kultury w Lublinie to wyjątkowe, nietuzinkowe wydarzenie na które czekamy tak jak na bieg cały rok.   

Zapraszamy do udziału – zapisy TUTAJ. Rozbiegany Lublin czeka.                                      

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Tęsknisz za wiosną? Przywitaj ją z nami w Raszynie!
Następny wpis
Bal Karnawałowy w Adidas Runners Warsaw
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu