fbpx
default thumbnail

Poziom odczuwalnego wysiłku – POW

Poziom odczuwalnego wysiłku to jest to, co czujemy, niezależnie od tego, co robimy. Jest to po prostu stopień wysiłku, jaki odczuwamy w danych okolicznościach.

Poziom odczuwalnego wysiłku to jest to, co czujemy, niezależnie od tego, co robimy. Jest to po prostu stopień wysiłku, jaki odczuwamy w danych okolicznościach. Powiedzmy, że Jan to przeciętny biegacz o niezłej kondycji.

Rano przebiegł kilka kilometrów z prędkością 5 min/km i jest to dla niego spokojne tempo. Robi tak od wielu tygodni i wie, jak się czuje, biegnąc z taką szybkością.

Tego samego dnia wieczorem poszedł na zabawę, podczas której wypił kilka piw i potańczył. Następnego dnia rano z trudem wstał z łóżka i poszedł pobiegać z sąsiadem, który lubi taką samą prędkość jak on. Podczas biegu Jan pyta towarzysza, jakie mają tempo. Jego zdaniem biegli za szybko. Odpowiedział mu, że biegną tak jak zwykle – 5 min/km. Tymczasem on czuł się tak, jakby gonił autobus. Miał zmęczone nogi, dyszał jak parowóz i nie wiedział ile jeszcze wytrzyma. Jego POW było znacznie wyższe niż poprzedniego dnia, chociaż biegł z tą samą prędkością.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
default thumbnail

Przebieżki

Następne
default thumbnail

Rozbieganie

Powiązane artykuły

Rozwój zwinności

Zwinność jest to cecha pozwalająca na właściwe, szybkie i ekonomiczne rozwiązywanie zadań ruchowych. Aby być zwinnym należy być silnym, szybkim i wytrzymałym.

Teoria treningu wysokogórskiego

Już w 1876 roku Paul Bert stwierdził, że ujemny wpływ dużej wysokości wynika z obniżonego ciśnienia atmosferycznego oraz towarzyszącej temu niższej prężności tlenu.