🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Podcast

Podcast Do Biegania #19 – Czy biegać zimą?

Bieganie zimą ma tyle zwolenników, co przeciwników - porozmawiajmy więc o jego blaskach i cieniach.
Czy biegać zimą?

Podcast Do Biegania #19 – Czy biegać zimą?

Czy biegać zimą?
Czy biegać zimą?

Bieganie zimą ma tyle zwolenników, co przeciwników. Dlatego w tym odcinku porozmawiamy o blaskach i cieniach biegania zimą. Czy wymaga ono specjalnego przygotowania? Co to znaczy „jest ślisko” i kiedy warto odpuścić sobie bieganie na zewnątrz? A tak na marginesie, to co zrobić, aby dłonie nie obróciły się w sople lodu, a woda w bukłaku nie zamarzała? O tym i wielu innych zimowych biegowych sprawach porozmawialiśmy w najnowszym odcinku Podcastu do Biegania. Zaprosiliśmy też gości: Paulinę Krawczak, Magdalenę Derezińską-Osiecką i Kubę Wiśniewskiego, aby opowiedzieli nam jak radzą sobie z zimowymi wyzwaniami na biegowych ścieżkach.

Podcast jest dostępny w najpopularniejszych platformach audio:

Spotify: https://open.spotify.com/show/6rzhKocn19tRBgvo9FlSqb

Podcasts by Apple: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/podcast-do-biegania/id1501761710

Google Podcasts: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly90cmVuaW5nYmllZ2FjemEucGwvZmVlZC9tcDM?sa=X&ved=0CAMQ4aUDahcKEwiQusmW3NP0AhUAAAAAHQAAAAAQfA

Możesz również odtworzyć go w playerze:

O naszych gościach:

Magdalena Derezińska-Osiecka – trenerka i organizatorka obozów Tatra Running, biegaczka górska, przewodnik tatrzański, v-ce Mistrzyni Świata, brązowa medalistka Pucharu Świata, Mistrzyni Europy Środkowej, wielokrotna Mistrzyni Polski w skialpinizmie, Młodzieżowa Mistrzyni Polski w Biegach górskich. Zdobywczyni m.in. Piku Lenina (7134m.), Pico Orizaba (5700m.), Mt.Aragac (4095m.). Tatry to jej dom, po którym oprowadza jako przewodnik tatrzański. W Tatra Running jest specjalistą od wyznaczania tras w Tatrach oraz treningów siłowe w terenie. Prywatnie żona Kuby i mama trójki dzieci.

Kuba Wiśniewski – trener i organizator obozów Tatra Running. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Seniorów oraz trener lekkiej atletyki. Po górach, na przełaj, po ulicy lub na bieżni – trenował już w różnych zakątkach świata. W parze z Przemkiem Sobczykiem ustanowił rekord Biegu Rzeźnika. Organizator największych w Polsce imprez biegowych, komentator i dziennikarz sportowy, m.in. redaktor miesięcznika Runner’s World, redaktor naczelny bieganie.pl. W przeszłości współtwórca programów biegowych Nike. W Tatra Running zajmuje się treningiem wytrzymałościowym, szybkościowym oraz techniką biegu.

Paulina Krawczak – biegaczka górska, zwyciężczyni m.in. Biegu Granią Tatr, która z czasem 10h 13min 57sek ustanowiła nowy kobiecy rekord trasy i ósmy czas open, V Bieg Rzeźnika Ultra, Niepokornego Mnicha i wiele innych.

Linki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas