fbpx
prezentacja elity poznan fb

Oni powalczą o zwycięstwo w 22. Poznań Maratonie, a niektórzy także o Mistrzostwo Polski!

Już tylko godziny dzielą nas od startu 22. Poznań Maratonu. Znamy pełen skład elity zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Polscy biegacze powalczą dodatkowo w 43. PZLA Mistrzostwach Polski Kobiet w Maratonie oraz 93. PLZA Mistrzostwach Polski Mężczyzn w Maratonie. Kto należy do faworytów poszczególnych rywalizacji?

3

Po ubiegłorocznej edycji, w której zarówno w rywalizacji kobiet jak i mężczyzn padły rekordy imprezy Poznań Maratonu, organizatorzy i kibice w tym roku również liczą na emocje i wysoki poziom sportowy biegu. Elita jest dość szeroka, dzięki czemu kandydatek i kandydatów do szybkiego biegania w 22. Poznań Maratonie nie brakuje. Dodatkowego smaczku całej imprezie dodaje rywalizacja w ramach mistrzostw Polski.

Maraton Warszawski 2023 09 24 Warszawa 0767
(c) Wszelkie prawa zastrzeżone,fot: www.sportografia.pl www.nnmaratonwarszawski.com

Faworytki wśród kobiet

Warto przypomnieć, że obecny rekord imprezy kobiet w Poznań Maratonie należy do Kenijki Caroline Cheptanui Kilel, która osiągnęła przed rokiem fanstastyczny rezultat 2:27:01. W gronie faworytek 22. Poznań Maratonu tylko 1 zawodniczka legitymuje się rekordem życiowym na lepszym poziomie. Jest to Etiopka Tseginesh Mekonnin, a jej życiówka wynosząca 2:24:50 pochodzi z 2021 r. z maratonu w Maladze, który zresztą wygrała, debiutując na królewskim dystansie. W tym roku również ma na koncie 1 szybki maraton – w marcu w Barcelonie pobiegła dokładnie 2:27:00. 

Obok niej w elicie mamy jeszcze 2 Etiopki: Gelane Senbete, która ma na koncie zwycięstwa w kilku maratonach – m.in. w tym roku w Qingdao, a w poprzednich latach w marokańskim Fes czy niemieckiej Kolonii. Jej rekord życiowy pochodzi z tego roku i wynosi 2:29:54. Trzecią zawodniczką z Etiopii jest Birtukan Workineh, która w maratonie nie odnosiła dotychczas większych sukcesów. Ma jednak bardzo dobry rekord życiowy w półmaratonie, wynoszący 1:09:11 z ubiegłego sezonu.

Z koalicją Kenijek powalczą zapewne polskie biegaczki. Najmocniejsza na papierze jest Monika Jackiewicz z rekordem życiowym 2:29:51. W tym roku ma już na koncie 2 maratony: w Sewilli oraz na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie, gdzie zajęła 40. miejsce. Ciekawostką jest fakt, że tegoroczny zwycięzca 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego Levente Szemerei również zajął w Budapeszcie 40. miejsce w biegu maratońskim. Oby to była dobra wróżba dla Moniki Jackiewicz.

W Poznaniu na starcie zobaczymy również tegoroczną zwyciężczynię maratonu w Warszawie – Ewę Jagielską. To zawodniczka, która z sezonu na sezon bije swoje rekordy życiowe, nie przejmując się zupełnie tym, że startuje w kategorii Masters. W Poznaniu będzie miała okazję jeszcze raz powalczyć o rekord Polski w maratonie w kategorii K40. Stawkę najmocniejszych Polek uzupełnia Emilia Mazek, której rekord życiowy wynoszący 2:39:08 pochodzi sprzed roku także z Warszawy. Oprócz tych 3 biegaczek do rywalizacji w Mistrzostwach Polski wstępnie zgłoszonych jest jeszcze 11 innych zawodniczek.

Maraton Warszawski 2021 09 26 Warszawa 0273 1
fot: www.sportografia.pl

Faworyci wśród mężczyzn

W rywalizacji panów najlepszym wynikiem w stawce legitymuje się Kenijczyk Laban Mutai. W 2019 r. wygrał maraton w Eindhoven z czasem 2:06:40. W swojej już ponad 10-letniej międzynarodowej karierze startował w wielu maratonach i zawsze prezentował przynajmniej przyzwoity poziom (wyniki w okolicach 2:15 i lepsze), a do tego wielokrotnie łamał barierę 2 godzin i 10 minut. Zobaczymy, czy ta sztuka uda mu się w Poznaniu. Poniżej 2:10 biegał już również Etiopczyk Mesfin Negus. W ubiegłym sezonie podczas maratonu w Amsterdamie pobiegł 2:09:53 i to na razie jego jedyny w karierze maratoński wynik.

W stawce nie brakuje innych mocnych zawodników z Afryki. Na liście startowej jest np. zwycięzca Maratonu Warszawskiego z 2022 r. Kenijczyk Joseph Munywoki z rekordem życiowym 2:10:07. Jest także Erytrejczyk Petru Mamu, który w wieku 38 lat w tym sezonie w maju ustanowił życiówkę maratońską 2:10:22 w Genewie. Wśród zagranicznych biegaczy elity jest jeszcze Etiopczyk Mulu Jima, biegający regularnie w polskich biegach ulicznych, który jednak wydaje się najsłabszy w tej stawce.

Z polskich faworytów na pierwszych miejscach na pewno trzeba wymienić Adama Nowickiego – 34. zawodnika tegorocznych mistrzostw świata, legitymującego się rekordem życiowym 2:09:48 (5. wynik w historii polskiej lekkoatletyki). O złoto mistrzostw Polski powalczyć powinien z wicemistrzem Europy w maratonie z 2014 r. Yaredem Shegumo (r. ż. 2:10:34), dla którego będzie to pierwszy maraton po zwycięstwie w Maratonie Warszawskim w 2021 r. 

Wśród Polaków do walki o czołowe lokaty włączyć się mogą także Tomasz Grycko (r. ż. 2:13:20) i debiutujący na królewskim dystansie Mateusz Kaczor.  Lista wstępnie zgłoszonych do startu w 93. PLZA Mistrzostwach Polski Mężczyzn w Maratonie jest znacznie dłuższa i obejmuje łącznie 38 nazwisk.

3 1

O tym, kto okaże się najlepszy w 22. Poznań Maratonie i komu przypadną medale mistrzostw Polski w rywalizacji kobiet i mężczyzn przekonamy się już w niedzielę. Start maratonu o 9:00. 

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
22PM Motywator poznan five

Poznań Five, czyli bieg na 5 km z gwiazdami

Następne
KW 03070

Znamy wyniki 22. Poznań Maraton — rekord trasy, Adam Nowicki i Monika Jackiewicz z medalami mistrzostw Polski!

Powiązane artykuły

4 pko nocny wroclaw polmaraton co gdzie kiedy 04
Czytaj dalej

4. PKO Nocny Wrocław Półmaraton – Co, gdzie, kiedy?

Półmaraton w Stolicy Dolnego Śląska to obecnie jedyna spośród dużych i liczących się w kraju i zagranicą imprez, organizowana nocą. Jej niespotykany klimat został błyskawicznie doceniony przez biegaczy - wszystkie tegoroczne pakiety startowe zostały wyprzedane w ciągu nieco ponad 3 miesięcy, w tempie około 100 dziennie. Dodatkowa pula 1000 miejsc spotkała się z jeszcze większym zainteresowaniem - wszystkie numery zostały sprzedane w godzinę. W biegu wystartuje łącznie rekordowe 10 000 osób.
oboz biegowy treningbiegacza pl oraz obozybiegowe pl 06
Czytaj dalej

Obóz biegowy – jakie korzyści dla biegacza amatora?

Nawet biegacz amator z kilkuletnim stażem, mogący poszczycić się występem na maratońskim dystansie, najprawdopodobniej o biegowym treningu wie jeszcze niewiele. I choć czerpiemy wzorce z najlepszych, starając się śledzić poczynania naszych biegowych idoli, nie do końca jesteśmy świadomi tego, jak praktyczny może być trening, kiedy poznamy go naprawdę od środka. Taką wiedzę możemy nabyć na obozie biegowym, gdzie kilka, a czasami nawet kilkanaście dni jesteśmy pod opieką specjalistów – trenerów, dietetyków, fizjoterapeutów.
Najwygodniejsze buty do biegania w trudnym terenie jakie miałem na stopach!
Sprawdź, co to za model