fbpx
Zacznij biegać

Jak dobrać buty do biegania? Wybieramy najlepsze buty do biegania

Jedno z najbardziej podstawowych pytań, każdego początkującego biegacza - "w jakich butach biegać?". Dużo zależy też od tego, po jakim terenie będziemy biegać i jaki tryb życia prowadziliśmy do moment
jak dobrac buty do biegania

Jedno z najbardziej podstawowych pytań, każdego początkującego biegacza – „w jakich butach biegać?”. Dużo zależy też od tego, po jakim terenie będziemy biegać i jaki tryb życia prowadziliśmy do momentu, w którym zdecydowaliśmy się podjąć ten niezwykle odważny krok – czyli stawić czoło wyzwaniu, jakim jest bieganie.

Już na samym wstępie chciałbym zaznaczyć, że kosmiczne technologie i systemy, które w butach występują, to w większości nic innego jak chwyt marketingowy – nie dajcie się nabrać. Cena nie idzie zawsze w parze z jakością, a już na pewno na jakość buta nie powinna wpływać liczba systemów tudzież innych technologii rodem z science fiction. Dobre buty do biegania to takie, które w czynności biegania nie będą nam przeszkadzać i zapewnią nam komfort użytkowania – będą wygodne. Jeśli zachwycisz się wygodą już na początku i stwierdzisz, że buty mają to coś – nie zastanawiaj się i bierz (pod warunkiem, że przebiegłeś w nich co najmniej kilkaset metrów). W moim przypadku ta zasada sprawdza się znakomicie, ale znam przypadki osób, które pomimo przedstawionego przeze mnie punktu widzenia, po kilku treningach zawiodły się na butach. Są to jednak marginalne przypadki.

To, jakie buty biegowe wybierzemy na początku naszej przygody z bieganiem, będzie w dużym stopniu wpływało na nasze samopoczucie podczas treningu.

Dobrze dobrane buty do biegania zapewnią nam:

  • komfort treningu,
  • mniejsze ryzyko kontuzji, które niestety są nagminne u amatorów,
  • zmniejszenie ewentualnego bólu wynikającego z naszych niedoskonałości i dawnych zaniedbań w sferze ogólnej sprawności.

Zrozumieć pronację

Często w doborze butów do biegania spotykamy się z takimi terminami jak pronacja i supinacja. Przyjrzyjmy się tym zagadnieniom.

  • Pronacja to sposób, w jaki stopa obraca się do wewnątrz, gdy chodzimy lub biegamy. Każdy z nas  ma mniejszą bądź większą pronację, wszystko to jest oczywiście determinowane przez matkę naturę. Nie możemy jednak powiedzieć, że pronacja sama w sobie jest złem wcielonym – od niej po prostu zależy, w jaki sposób biegamy. Dobór nieodpowiednich butów może zwiększyć prawdopodobieństwo urazu, tym bardziej u początkujących biegaczy, których mięśnie odpowiedzialne za bieganie nie są jeszcze wystarczająco silne. Pronator – to najczęstszy typ budowy stopy, zwany potocznie płaskostopiem. W skrócie, pronator przetacza stopę po podłożu na całej szerokości, a niskie podbicie ogranicza naturalny mechanizm pochłaniania wstrząsów. Dlatego dobre buty do biegania polecane pronatorom posiadają wsparcie od wewnętrznej części buta, aby nie przechylać stopy zbytnio do wewnątrz w czasie kroku.
  • Neutral – stopa wykonuje prawidłowy ruch w trakcie biegania. Podczas biegu ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie po całej stopie począwszy od pięty, aż do wybicia palcami. Stopę taką można rozpoznać po tym, że gdy patrzymy na nią od tyłu, pięta ustawiona jest w linii prostej z nogą, a ciężar ciała jest na pięcie równomiernie rozłożony. Osoby posiadające stopy neutralne powinny używać butów amortyzujących bez stabilizatora stopy.
  • Supinator – podczas przetaczania stopy supinatorów nadmiernie obciążają zewnętrzną krawędź stopy. Niedostateczna pronacja występuje przy wysokim podbiciu. Wysokość i sztywność podbicia jest częstą przyczyną zbyt dużych wstrząsów przy podnoszeniu nóg. Dlatego ci biegacze powinni wybierać buty z kategorii neutrealnych z mocną amrotyzacją. Obuwie osób dla supinujących często jest bardzo przetarte na zewnętrznej części pięty, a cały wierzch buta może być przesunięty na zewnątrz.

Określ jaki masz typ podbicia stopy – TEST WODNY

Test wodny jest prosty i zajmuje mało czasu. Jak się za niego zabrać?

  • Weź kawałek papieru albo gazety.
  • Zwilż spód stopy.
  • Stań na wcześniej przygotowanej kartce/ gazecie.
  • Spójrz na odciśnięty kształt i porównaj go z niżej przedstawionymi obrazkami.
podicieiieie

Wybieramy rodzaj obuwia w zależności od podbicia

Test wodny pozwolił Ci określić jaki masz typ podbicia. Teraz możemy przejść do następnego kroku.

  • NORMALNE PODBICIE – wybieraj buty z systemami stabilizującymi – stability. Są to buty będące mieszanką trzymania i tłumienia wstrząsów. Zwykle o lekko zakrzywionym kształcie z podeszwą wykonaną z dwóch materiałów o różnej zwartości (czasem też z wkładką usztywniającą).
  • NISKIE PODBICIE – wybieraj buty z systemami podtrzymującymi – motion-control. Motion Control, czyli „trzymające”. Są to buty sztywne, kontrolujące ruch stopy, buty biegowe o prostym kształcie. Charakteryzują się trwałością i nieco większym ciężarem.
  • WYSOKIE PODBICIE – wybieraj buty z systemami amortyzującymi – cushioned. Miękkie buty o elastycznej podeszwie (zwykle z wkładkami amortyzującymi) i o lekko zakrzywionym bądź zakrzywionym kształcie. But amortyzujący pozwala stopie na swobodny ruch i chroni ją przed wstrząsami powodowanymi uderzeniem o podłoże.

Wybierać buty trailowe czy przeznaczone do biegania po ulicy?

  • Buty przeznaczone do biegania po ulicy, jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do biegania po chodnikach, asfalcie i innych twardych nawierzchniach. Nie musi być to natomiast tylko asfalt, tego typu buty świetnie sprawdzą się również, kiedy będziemy biegać po ubitych, leśnych duktach. Buty te charakteryzują się małą wagą i dużą elastycznością.
  • Buty trailowe – analogicznie – buty sportowe przeznaczone do biegania po naturalnym terenie z dużą ilością piachu, kamieni i niejednokrotnie błota. Charakteryzują się twardą powierzchnią z agresywnym bieżnikiem. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie biegaczowi ochrony podbicia i stabilizacja.

Sklep Specjalistyczny

Dużo możemy wywnioskować na podstawie własnych obserwacji, nie ma jednak nic lepszego niż kompetentny sprzedawca, który ma dużą wiedzę na temat butów biegowych. W sklepach specjalistycznych zazwyczaj nie pracują ludzie, którzy z bieganiem nie mają nic wspólnego. Zazwyczaj są to biegacze pasjonaci, którzy posiadają dużą wiedzę w dziedzinie sprzętu. Czujności jednak nigdy za wiele… nie dajmy się naciągnąć.

Buty do biegania jak wybrać?

Przed zakupem butów powinniśmy zadać sobie parę pytań:

  • Od jakiego czasu biegamy?
  • Ile kilometrów pokonujemy w ciągu tygodnia?
  • Czy biegamy tylko dla zdrowia, czy też przygotowujemy się do konkretnych zawodów?
  • Po jakim terenie najczęściej biegamy?
  • Ile ważymy?
  • Czy jesteśmy pronatorami, supinatorami, a może mamy naturalny charakter stopy?

Odpowiadając sobie na te wszystkie pytania, zmniejszamy ryzyko złego zakupu, poza tym im więcej dowie się sprzedawca na temat naszego biegania, tym jego porada będzie naturalnie bardziej trafna i pomocna.

Najczęstsze pytania zadawane przez kupujących:

  • Jak dopasowywać rozmiar, aby but był wygodny? – Przymierzając but musimy pamiętać, aby buty nadmiernie nie ściskały naszej stopy. Powinniśmy dobierać buty nawet o rozmiar większe, a już absolutnym minimum będzie to 0.5 cm luzu w bucie. Palec u stopy musi mieć dużą swobodę ruchu.
  • Jeśli jestem pronatorem i noszę wkładki ortopedyczne, to czy powinienem/powinnam nadal dobierać buty z systemami podtrzymującymi (Motion-Control)? – Dobrze czuć się będziesz w butach przeznaczonych dla biegaczy z normalnym podbiciem, aczkolwiek buty z dodatkowym systemem podtrzymującym na pewno nie zaszkodzą.
  • Czy w butach przeznaczonych do biegania po szosie, mogę również biegać po trailowym terenie? – Oczywiście. Należy jednak wziąć pod uwagę, że buty trailowe zapewniają większą kontrolę i stabilizację stopy, kiedy biegamy po wymagającym terenie.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

(2) Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieganie - po co ono fighterom?
Następny wpis
Czy istnieje zjawisko motywacji pozytywnej i negatywnej?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu