fbpx
Relacje

Gdzie biegać, jak nie w parku?

Alejki największego gdańskiego Parku im. R. Reagana często są pełne biegających osób, które tutaj ruszają się dla zdrowia…
Parkowa Piątka w Gdańsku

Alejki największego gdańskiego Parku im. R. Reagana często są pełne biegających osób, które tutaj ruszają się dla zdrowia lub przygotowują do różnego rodzaju startów. W niedzielę 23 sierpnia, sposobność do spróbowania rywalizacji na nadmorskich ścieżkach zapewnił Gdański Ośrodek Sportu, który zaprosił do udziału w ostatnim biegu z serii czterech imprez na dystansie 5 km – Parkowej Piątki. Zwyciężył Sergey Samsonov.

Warunki pogodowe niedzielnego poranka były, w porównaniu do ostatnich upalnych dni, sprzyjające biegaczom, którzy w liczbie blisko 180 stawili się na starcie czwartej imprezy, kończącej serię nowych wydarzeń Gdańskiego Ośrodka Sportu na dystansie 5 kilometrów. Pętlę wytyczoną alejkami parku oraz przez Krainę Zabawy należało pokonać dwukrotnie. Ze względów bezpieczeństwa start miał formę falową, a na trasę uczestnicy ruszali trójkami w krótkich odstępach czasowych.

Na trasę ruszyłem z dalszych rzędów, dlatego przyjemnie się biegło, cały czas była motywacja, żeby kogoś wyprzedzić. Po przekroczeniu mety nie miałem pojęcia, które mogę zająć miejsce, ale chciałem przede wszystkim osiągnąć dobry czas, bo dawno nie startowałem w zawodach. To się udało, sądzę, że to był jeden z moich 10 najlepszych biegów na tym dystansie, więc jestem bardzo zadowolony – cieszył się zwycięzca, Sergey Samsonov. Na mecie osiągnął czas netto 17:12,72. Drugie miejsce zajął Szymon Bloch z Czerska /17:34,50/ a trzecie Patryk Kulpaczyński z Gdańska /17:39,88/.

DSC 0659
Najszybsi na trasie Parkowej Piątki.

Wśród pań najszybsza okazała się Alicja Misiak z Susza z wynikiem 19:38,06

Wystartowałam z pierwszej linii, więc inne panie widziałam dopiero na drugim okrążeniu, kiedy je dublowałam. Bardzo lubię biegać po Parku Reagana, fajna płaska trasa, nie po twardym, większość jednak prowadzi po żwirowych alejkach, a to taki teren, pod jaki trenuję. Pogoda też była sprzyjająca, nie było takiego upału jak w ostatnich dniach. Cieszę się ze zwycięstwa, bo to mój pierwszy bieg w ogóle w tym roku – podsumowała Alicja tryumfatorka biegu.

Miejsca na podium uzupełniły: Katarzyna Butowska ze Starogardu Gdańskiego /20:16,30/ oraz Monika Wdowicz z Gdańska /21:05,22/.

DSC 0648
Pierwsze Panie Parkowej Piątki.

Nie mniejszy sukces odniosło na trasie Gdańskiej Piątki biegające małżeństwo Alicja i Adam Ambroziakowie. Linię mety tradycyjnie już minęli z identycznym czasem, bo biegają w parze. Szczególnie Alicji należą się brawa, bo niewidoma biegaczka jest mistrzynią w przezwyciężaniu własnych ograniczeń. 

Zawsze się trochę stresuję, jeśli jest więcej uczestników, mimo wszystko wolę troszkę bardziej kameralne imprezy. Hałas trochę wytrąca mnie z równowagi, a jeśli jest ciszej, to lepiej się skupiam. Ale tutaj jest też większa motywacja i radość, że potrafię z kimś wygrać, kogoś wyprzedzić. Dla mnie każdy start w zawodach to zwycięstwo – mówiła Alicja Ambroziak.

Jej mąż pełni w tym duecie rolę pilota i nawigatora.

Muszę uważać, kierować w prawo i w lewo, ostrzegać o dziurach, przeszkodach, wymijanych osobach. Mamy już coraz większą wprawę i wypadki zdarzają się coraz rzadziej. Bardzo lubimy biegać w Gdańsku. W zeszłym roku wystartowaliśmy w Biegu Westerplatte, szykowaliśmy się nawet do półmaratonu. Sądzę, że jeszcze będzie okazja – dodał pan Adam.

DSC 0593
Park im. Ronalda Reagana to bardzo lubiane przez biegaczy miejsce.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
58. Bieg Westerplatte – dla każdego, wszędzie, wirtualnie
Następny wpis
Symboliczny Bieg Westerplatte – 75 pakietów startowych do wylicytowania
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu